Şimdi Ara

Ram Kaynaklı İlginç bir sorun

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
123
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar İmzamda ki sistemi uzunca süredir kullanmaktayım son 2 aydır ilginç bir sorunla(ram kaynaklı) karşılaştım sorunum şu

Sistemimde Corsair Vengeance Pro 16 GB DDR3 2400 mhz ram var anakartta msi z97 gaming 3 son bios sürümü yüklü, xmp açık 2400 mhz'de son 2 aya kadar düzgünce bu hızlarda çalışmaktaydı ardından ilginç bir şekilde ram kaynaklı hatalar almaya başladım bu hatalar sistem yük'e girince yani stabilite testinde (prime 95, aıda 64) hardware failure şeklinde, oyunlarda ise oyundan atıp windows desktop'a geri dönme şeklinde idi bu arada anakartım ram hızını 3200 mhz'e kadar oc ile destekliyor. ilk başlarda işlemcide mi sıkıntı var diye düşündüm ama kısa bir araştırma ile işlemcide problem olmadığını anladım şöyle prime'ın small fft testinde yani ram kullanmayan sadece ön bellek kullanan test'de herhangi bir sorun olmuyor stabilite testi sorunsuz devam ediyor, blend testi açınca yani testin içine rami katınca failure hatasını veriyordu. bende ardından bios'a girip xmp'yi kapatıp normal 2400 mhz'i seçtim sorun yine devam ediyordu. ardından ram hızını 1600'e çekip gecikme sürelerini 9-9-9-24 voltajı da 1.5 olarak ayarladım ve şu aralar hiçbir şekilde oyundan atma,bsod v.s. gibi hatalar almıyorum, işin ilginci bu hata baş gösterdiğinde herhangi bir bsod'da almıyordum. yani umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. yan ram kaynaklı ilginç bir sorun var. ram'ler de donanımsal hata olsa şu ana kadar baş gösterirdi diye tahmin ediyorum ama dediğim gibi şu aralar hiç hata almıyorum. bios'dan bir şeyler yapmak gerekiyor sanki 2400 mhz için voltaj mı az geliyor acaba xmp'yi açınca 1.65 voltaja sabitliyor. ilginç bir sorun

XMP sonuçta sonuçta test edilmiş bir profil böyle bir sorunla karşılaşmam çok tuhaf geldi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• arkadaşlar konu ile alakalı fikri olan var mı?

edit: arkadaşlar dün akşam tekrardan xmp'yi aktif edip ardından 1 saate yakın rise of the tomb raider oynadım hata vermedi, ancak bugün pc'yi açtığımda internette takılırken bsod yedim tekrardan ram'i eski hızlarına aldım 1600 mhz 9 9 9 24 1.5v şu an stabil yani çok ilginç xmp profili anakart desteklemiyor mu? yani gerçekten çok ilginç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aerosol 34 -- 27 Mart 2018; 21:54:16 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.