Şimdi Ara

RAM Fırınlama İşlemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
2
Favori
5.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçtiğimiz hafta bir arkadaşımın arada bir mavi ekran hatası vermekte olan notebookunu incelemek için kendisinden aldım ve temiz Windows kurulumu sonrasında herhangi bir problem yok gibi gözükürken ilk olarak Photoshop kurulumunda, ikinici olarak da Windows güncelleştirmesi sırasında mavi ekran hatasıyla karşılaştım. Sonrasında ise cihaz aralıksız olarak 10 saat açık kalmasına rağmen bir daha hata vermedi ancak önceki mavi ekran hatalarından dolayı sistemde bir sorun olduğu ortadaydı. Bunun üzerine Windows bellek tanılama aracını çalıştırdım ve durum aşağıdaki fotoğraftaki gibiydi.

RAM Fırınlama İşlemi

RAM Fırınlama İşlemi

Sorunun ramde olduğunu öğrendikten sonra aklıma ilk gelen şey ekran kartlarında kullanılan fırınlama yöntemi oldu. İşe yarar mı yaramaz mı diye düşünürken rami fırınlamaya karar verdim. Fırınlama esnasında erimemesi için ramin üzerindeki etiketi çıkarttım ve ardından işe koyuldum. Ekran kartı fırınlaması için izlediğim videolarda alüminyum folyo kullanılıyordu ancak ben yağlı kağıt kullanmayı tercih ettim. Tepsi içerisine 2 kat yağlı kağıt koyduktan sonra rami de yağlı kağıdın üzerine koydum. Fotoğraflarda gözükmüyor olsa da tepsinin üzerini yine aynı boyutta başka bir tepsi ile kapatıp fırınlama işemini öyle gerçekleştirdim. Fırını 180 dereceye ayarlayıp 8 dakika boyunca rami fırında tuttum ve ardından tepsiyi fırından çıkartıp soğumaya bıraktım. 15-20 dakika sonra ramleri denemek için notebooka takıp Windows bellek tanılama aracını çalıştırdım ve maalesef yine aynı hatayı aldım. Bunun üzerine rami notebooktan tekrar söktüm ve bu sefer rami öteki yüzüyle koyup 12 dakika fırınlamaya bıraktım. Yine 15-20 dakika soğumasını bekledikten sonra notebooka takıp Windows bellek tanılama aracını çalıştırdım ve artık sorun gözükmüyordu. Ardından notebooku kapatıp fırınlama işlemini yaptığım ram ile aynı özelliklere sahip olan başka bir ram daha takıp Windows bellek tanılama aracını tekrar çalıştırdım ve test yine sorunsuz olarak tamamlandı. CPU-Z ile kontrol ettiğimde her iki ram de gözüküyordu ve farklı renkte PCB’ye sahip olmalarına rağmen ramler dual olarak çalışıyorlardı.

RAM Fırınlama İşlemi

RAM Fırınlama İşlemi

RAM Fırınlama İşlemi

RAM Fırınlama İşlemi

RAM Fırınlama İşlemi

RAM Fırınlama İşlemi

Ramlerin sorunsuz çalıştığından emin olmak için bir de Memtest86+ ile test yapmak istedim ve testin başlangıcından iki buçuk saat geçmiş olmasına rağmen ramler hiçbir hata vermedi.

RAM Fırınlama İşlemi

Eğer siz de bu tip mavi ekran hatalarıyla karşılaşıyorsanız ya da raminizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız öncelikle Windows bellek tanılama aracı ile ramleri test etmeyi deneyin. Eğer hata mesajı aldıysanız ve raminizin garantisi bittiyse ya da benim gibi maceraya girişmek isterseniz fırınlama yöntemini deneyebilirsiniz ancak unutmayın ki bu işlem %100 olumlu sonuç vermeyebilir ve bu işlem sonucunda raminiz bir daha çalışmayacak hale gelebilir. Bu nedenle ram fırınlama işleminde sorumluluk tamamen size aittir.

• yakında anakart ses kartı tv vs bozulan herseyı fırınlamaya baslarlar bana bıraz tesaduf gelıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pegasus1881 -- 8 Mart 2012; 0:10:15 >
  • Mükemmel bir fikriyat ve top ağlarda
  • tesaduf degil hocam ben sahsen kac tane ekran kartini bu sekilde hayata dondurdum, nettede biraz arastirma yaparsaniz ben ve sarp gibi daha bircok yerli ve yabanci kullanicinin bu sekilde firinlayarak calismayan donanimlarini hayata döndurdugunu gorebilirsiniz. tabiiki %100 calisacak diye birsey yok ve sorumluluk tamamen size ait.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Applejack -- 8 Mart 2012; 0:18:49 >
  • ekran kartı ıcın konusmadım hocam benımde ekran kartı fırınlamıslıgım var ram ıcın konustum
  • zaten ekran kartindaki sorunda genelde ekranda cizgiler cikmasindan dolayi oluyor. cizgilerin cikmasinin sebebide gpudaki belleklerin sorunlu olduguna isaret bildiniz gibi. bu da ayni muhabbet iste.
  • yemeğimiz hazır afiyet olsun
  • bu yöntemde bazı kopan küçük lehimlerin tekrar ısınarak aynı yere yapıştığını duymuştum ama ne kadar doğrudur bilmem.
  • yarın bende ddr400 1gb ram için deniycem aynı olayı sonucu buraya yazarım
  • bizim arkadaşta birikmiş çalışmayan ramler vardı... hiç açmıyordu bile bilgisayar, nerde test yapsın

arkadaş bir gün eline bir kutu tiner aldı ve hepsini diş fırçasıyla bir güzel tinerledi fırçaladı...
    galiba hepsi de çalıştı
  • ben de 2gb ddr2 800 ramlerimi ısıtıp kurtarmıştım
  • Bugün bende fırına 1 adet hasta DDR ram verdim. Hastamızın sonuçları yarın çıkacak.. :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: pohuman

Bugün bende fırına 1 adet hasta DDR ram verdim. Hastamızın sonuçları yarın çıkacak.. :D

hadi bakalım, inşallah hayata döner
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alpcan Aksoy

quote:

Bugün bende fırına 1 adet hasta DDR ram verdim. Hastamızın sonuçları yarın çıkacak.. :D

Tamamen düzeldi. :D
  • quote:

quote:

quote:

hayırlı olsun o zaman, fakat şunu unutma ki onun da ömrü kısıtlı olucak

• quote:

quote:

quote:

quote:

hayırlı olsun o zaman, fakat şunu unutma ki onun da ömrü kısıtlı olucak

Teşekkürler, benim değildi zaten. Önemli olan hayata döndürmekti..

• bi fırınlama olayıda burdan gelecek yakında bakalım duruma da :D ayrıca bazen ben bir kablo uzatma ya da yenileme yaptığımda mesela usb kablosu kulaklık kablosu vs gibi bağladığım yeri çakmakla ısıtıp buruşturunca çalışmazken çalışırdı bu yöntem çok eski bir yöntemdir o plastik erimezse işe yarar bence ama yanarsa artık işe yaramaz olur dikkatli yapmak gerek.
  • arkadaşlar ben sistemi 2 gb ram kullanıyorum boştada çalışmayan 2gb ram var neapsam ?
  • hangi tarafını koyunca fırına hata vermekten vazgeçti onu söylememişsin sana zahmet söylermisin dogru olan resimdeki gibimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakahmet19

arkadaşlar ben sistemi 2 gb ram kullanıyorum boştada çalışmayan 2gb ram var neapsam ?

Zaten çalışmıyorsa denemekten zarar gelmez.

quote:

Orijinalden alıntı: aglarm

hangi tarafını koyunca fırına hata vermekten vazgeçti onu söylememişsin sana zahmet söylermisin dogru olan resimdeki gibimi

İlk fırınlama işlemini fotoğraftaki gibi, 2. kez fırına verme işlemini de fotoğraftakinin tersi konumda yapmıştım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.