Şimdi Ara

RAM Fırınlama İşlemi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
2
Favori
5.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: aglarm

hangi tarafını koyunca fırına hata vermekten vazgeçti onu söylememişsin sana zahmet söylermisin dogru olan resimdeki gibimi

Alıntıları Göster
    bende folyoyla ekran kartını mı denesem zaten garantisi bitti.Deneyip yazacam sonuçları
  • quote:

Orijinalden alıntı: haynes

bende folyoyla ekran kartını mı denesem zaten garantisi bitti.Deneyip yazacam sonuçları

Tereyağlı yap yanına da 2-3 dilim patates atıver
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

quote:

Orijinalden alıntı: haynes

Tereyağlı yap yanına da 2-3 dilim patates atıver

Alıntıları Göster
    ahaha o yaptığınız işleme sıcak havayla masaj deniliyor :D sıcak hava havyası ile yapılıyor :D bu şekilde hiç düşünmemiştim :D yanına bide kuzu çevirme neyim yapıverin :D:D:D:D

• quote:

Orijinalden alıntı: 4Snake

ahaha o yaptığınız işleme sıcak havayla masaj deniliyor :D sıcak hava havyası ile yapılıyor :D bu şekilde hiç düşünmemiştim :D yanına bide kuzu çevirme neyim yapıverin :D:D:D:D

Alıntıları Göster
    xd
  • quote:

Orijinalden alıntı: Madara Uchiha

xd

Alıntıları Göster
    bende bozuk olan ramimi 2 kere fırına verdim. Ancak sorunu düzeltemedim. attım çöpe :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: iilkeerr

bende bozuk olan ramimi 2 kere fırına verdim. Ancak sorunu düzeltemedim. attım çöpe :D

Alıntıları Göster
    şuan ddr400 bir rami taktığımda bilgisayar mavi ekrana düşüyor. bu sorunu araştırırken buraya geldim ve şimdi fırınlama işlemini yapacağım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: WOADISH

şuan ddr400 bir rami taktığımda bilgisayar mavi ekrana düşüyor. bu sorunu araştırırken buraya geldim ve şimdi fırınlama işlemini yapacağım :)

Alıntıları Göster
    Güzel sonuç alınmış.
  • Fırın çnceden ısıttınızmı hocam yoksa rami koyup mu fırını açtınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kubilay61

Fırın çnceden ısıttınızmı hocam yoksa rami koyup mu fırını açtınız.

İşlemi fırının içerisini önceden uygun sıcaklığa getirdikten sonra yapmıştım.
  • sarppy kullanıcısına yanıt
    Geçen ram i koyduktan sonra açtım 15dk bekledim ama ram yine arada hata verdi. bu sefer dediğiniz gibi yapacam.
  • İşte bu konuda şunu anlamış oluyoruz, RAM lerin kutularını ve garanti belgesini​ kaybetmemek gerekiyormuş, çünkü RAM ler ömür boyu garantilidir.
  • Aynı işlemi ben de yaptım. Anlatayım;

Öncelikle 2400 MHZ DDR3 RAM'e sahibim. Önceden 12GB (8+4) RAM kullanıyordum bir problem yoktu ancak düz 16'ya tamamlamak istedim ve elimdeki mevcut RAM'leri sattım. Bir müşterimin eski RAM'leri olduğundan çok uygun fiyata 16GB (8*2) RAM aldım.

Başlarda bir sorun yok gibiydi ancak bilgisayar ara sıra mavi sayfalar vermeye başladı. Bazen bir sıkıntı olmuyordu, bazense sık sık oluyordu. Uzunca bir süre bu şekilde idare edip sorunun RAM'den kaynaklandığını anladım.

RAM'leri tek tek denemeye karar verdim. Şansıma ilk taktığım RAM hemen arızalarını göstermeye başladı. Bilgisayarın hataları daha da arttı. Daha sonra diğerini taktım ve bir süre kullandım. Günlerce kullandıktan sonra RAM'de bir sorun olmadığını anladım. Hatta bir ara umudu kesip o şekilde kullanmaya karar vermiştim.

Neyse gelelim asıl meseleye.

Dün kafam attı (bu konu ve diğer yabancı forumlardaki konuları okuduktan sonra) "Ne kaybederim ki?" deyip işleme başlamaya karar verdim.

1) RAM'i alüminyum folyoya sardım.
    2) Fırının sıcaklığını 200 dereceye ayarladım ve tam sıcaklığa ulaşmasını bekledim.
    3) Alüminyum folyo kaplı RAM'i fırının içine herhangi bir tepsi olmaksızın doğrudan tellerin üzerine yerleştirdim ve 4 dakika bekledim.
    3) 4 dakika sonra RAM'in ters yüzünü çevirdim bir 4 dakika daha bekledim.
    4) Süre dolduktan sonra (4+4 toplam 8 dk) RAM'i çıkartıp bir süre soğumaya bıraktım. Yaklaşık 10 dakika.
    5) RAM üzerindeki alüminyum folyoyu çıkartıp bilgisayara taktım ve RAM testleri ve standart Windows kullanım testleri yapmaya başladım.

Bu işlemlerin ardından çok şanslıyım ki tek seferde sorun çözülmüş oldu. Tek RAM'le bir kaç saat boyunca testleri gerçekleştirdikten sonra 2. RAM'i de takıp kullanmaya devam ettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: DemirKipi

Aynı işlemi ben de yaptım. Anlatayım;

Öncelikle 2400 MHZ DDR3 RAM'e sahibim. Önceden 12GB (8+4) RAM kullanıyordum bir problem yoktu ancak düz 16'ya tamamlamak istedim ve elimdeki mevcut RAM'leri sattım. Bir müşterimin eski RAM'leri olduğundan çok uygun fiyata 16GB (8*2) RAM aldım.

Başlarda bir sorun yok gibiydi ancak bilgisayar ara sıra mavi sayfalar vermeye başladı. Bazen bir sıkıntı olmuyordu, bazense sık sık oluyordu. Uzunca bir süre bu şekilde idare edip sorunun RAM'den kaynaklandığını anladım.

RAM'leri tek tek denemeye karar verdim. Şansıma ilk taktığım RAM hemen arızalarını göstermeye başladı. Bilgisayarın hataları daha da arttı. Daha sonra diğerini taktım ve bir süre kullandım. Günlerce kullandıktan sonra RAM'de bir sorun olmadığını anladım. Hatta bir ara umudu kesip o şekilde kullanmaya karar vermiştim.

Neyse gelelim asıl meseleye.

Dün kafam attı (bu konu ve diğer yabancı forumlardaki konuları okuduktan sonra) "Ne kaybederim ki?" deyip işleme başlamaya karar verdim.

1) RAM'i alüminyum folyoya sardım.
    2) Fırının sıcaklığını 200 dereceye ayarladım ve tam sıcaklığa ulaşmasını bekledim.
    3) Alüminyum folyo kaplı RAM'i fırının içine herhangi bir tepsi olmaksızın doğrudan tellerin üzerine yerleştirdim ve 4 dakika bekledim.
    3) 4 dakika sonra RAM'in ters yüzünü çevirdim bir 4 dakika daha bekledim.
    4) Süre dolduktan sonra (4+4 toplam 8 dk) RAM'i çıkartıp bir süre soğumaya bıraktım. Yaklaşık 10 dakika.
    5) RAM üzerindeki alüminyum folyoyu çıkartıp bilgisayara taktım ve RAM testleri ve standart Windows kullanım testleri yapmaya başladım.

Bu işlemlerin ardından çok şanslıyım ki tek seferde sorun çözülmüş oldu. Tek RAM'le bir kaç saat boyunca testleri gerçekleştirdikten sonra 2. RAM'i de takıp kullanmaya devam ettim.
    Hem özel hem de genel bir sorum olacak ramleri fırınladıktan sonra her hahangi bir hatayla karşılaştınız mı? Ramlar uzun ömürlü oldu mu ya da daha sonra diğer parçalara zarar verecek şekilde bir sorun çıkardı mı? Bende de biri 8 diğeri 4 gb olmak üzere iki adet micron ram var ve ikiside kısa devreden dolayı (tahminen) çalışmıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: gizemliel

Hem özel hem de genel bir sorum olacak ramleri fırınladıktan sonra her hahangi bir hatayla karşılaştınız mı? Ramlar uzun ömürlü oldu mu ya da daha sonra diğer parçalara zarar verecek şekilde bir sorun çıkardı mı? Bende de biri 8 diğeri 4 gb olmak üzere iki adet micron ram var ve ikiside kısa devreden dolayı (tahminen) çalışmıyorlar.

Alıntıları Göster
    Bir süre herhangi bir hatayla karşılaşmadım. Daha sonrasında bazı zamanlar daha az olsa da arada bir mavi sayfa vermeye devam etti. RAM'lerin ömrüyle alakalı bir şey söyleyemem. Hala kullanılıyorlar. Diğer parçalara hiçbir şekilde zarar vermedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: DemirKipi

Bir süre herhangi bir hatayla karşılaşmadım. Daha sonrasında bazı zamanlar daha az olsa da arada bir mavi sayfa vermeye devam etti. RAM'lerin ömrüyle alakalı bir şey söyleyemem. Hala kullanılıyorlar. Diğer parçalara hiçbir şekilde zarar vermedi.

Alıntıları Göster
    Cevap verdiğin için teşekkür ederim :) Bir sorum dana olacak, laptop kullanıyoryom. Bozuk ramlari deneme amaçlı taksam bilgisayara zarar verir mi? verirse bilgisayara bağlamadan test etmenin bir yolu var mı?
  • gizemliel G kullanıcısına yanıt
    Zarar verme ihtimali düşük. Mavi sayfa ile Windows ile ilgili sorunlar olabilir sadece. Ama bu da düşük ihtimal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DemirKipi -- 15 Haziran 2020; 17:17:44 >
  • Güncelliyorum.

Arkadaşlar öncelikle konu sahibine ve @DemirKipi 'ye teşekkür etmek istiyorum.

İki hafta önce HP Notebook'umda bulunan biri 4 diğeri 8 gb olan iki ram bozulmuştu. Ramlar takılıyken sürekli maviekran ve onarım hatası alıyorduk ta ki farklı ramle deneyene kadar.

İki ram bende duruyordu ve tamamen ümidi kesmiştim. Sonrasında fırınlama işlemiyle yeniden her iki ramımıda hayata döndürdüm :) Bellek tarama testlerinide yaptım sorunsuz çalışıyorlar.

Şöyle yaptım;
    İki kat fırın kağıdına sarıp 180 derecede 20 dakika fırında beklettim ve soğumaya bıraktım (20dk). Sonrasında her ikisi ramide notebook'a taktım ve şu an sorunsuz çalışıyorlar. SORUN ÇÖZÜLDÜ.

Umar faydalı olur. İyi forumlar diliyorum..
  • DemirKipi kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim ramlar sorunsuz çalışıyor :)
  • gizemliel G kullanıcısına yanıt
    İyi günlerde kullanın. Umarım uzun ömürlü ve sorunsuz çalışır. Yardımcı olabildiysem ne mutlu.
  • Umarım o fırınlarda yemek yapmıyorsunuzdur. Bu işlemler sağlık açısından risk oluşturuyor.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.