Şimdi Ara

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki (26. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
670
Cevap
61
Favori
31.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

thaipoon burner'da ramlerin zarı SK hynix - 1 die gözüküyor. Bu nedir hiç bir yerde bulamıyorum. Yeni mi yoksa yanlış mı okuyor program bilgisi olan var mıdır?

• Woody WP W kullanıcısına yanıt

Ekran görüntüsüne bakmak lazım..

• RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki
  • Woody WP W kullanıcısına yanıt

Hynix (C/J) yazıyor zaten

• Diğer ramlerde part number'a bakmıyorduk sanırım. O yüzden sordum.

• En sonunda pes edip 3000 mhz xpg d10 ramleri 3600 mhz cl 18-20-20-20 yaptım, hem gecikem 70 ns altına düştü hem de okuma yazma hızları arttı. Oh be.

• Arkadaşlar merhaba, Aşağıdaki marka ve modelde ram aldım. Ryzen 5900x işlemci ve msi b550 carbon wifi anakart ile kullanacağım. Bir kaç sorum olacak bu konuda uzman arkadaşlar.

1- Bu ramler b-die finder sitesinde ( https://benzhaomin.github.io/bdiefinder// ) kontrol ettiğimde b-die olduklarını gördüm fakat yanında "SR" ibaresi vardı, bu sanırım Single Rank olduğunu gösteriyor fakat ben gördüğünüz üzere dual kit aldım, bu doğrusu kafamı karıştırdı. Bu ramlari ben DR olarak kullanamıyor muyum?

2- Ram'i bu mhzler de kullanamayacağımı düşünürsek 3600 ve ya 3866 mhzlere çekip CL değerlerini ayarlayabilirim ?

3- Bu konuda önerileriniz olursa sevinirim.

Patriot Viper Steel Series DDR4 16GB (2 x 8GB) 4133MHz Performance Memory Kit - PVS416G413C9K

• RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 29 Aralık 2020; 11:14:19 >
  • Beyler ben de geçen gün taktım 5900x'i. DRAM Calculator'ın henüz Zen 3 desteği gelmedi, bi ayar çekemeyecek miyiz o güne kadar biz RAM'lere şimdi?

• borealatis kullanıcısına yanıt

hocam dual kit ile dual rank farklı şeyler. dual kit dediği sizin 16 gb ı 2 parça halinde almanız.

• Hocam onu biliyorum fakat anlatmak istediğimi doğru ifade edememiş olabilirim :) Neyse ki sorunumu çözdüm. Teşekkür ederim.

• 2933 MHz cl16 Trident Z var Samsung b-die.Ben 3200 MHz cl 14 olarak kullanıyorum uzun zamandır, timingler 14 14 14 34 yani aslında orijinal 3200mhz cl14 ramin timingleri. Sub-timing olayına da bir girişcem geniş bir zamanda bakalım maksat uğraş olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • borealatis kullanıcısına yanıt

Çok sevindim hocam kolay gelsin

• O kadar ayarlar için uğraşmayın DRAM Calculator size hiçbir zaman tam ayar vermez sadece yol gösterir.. Anakartınızla işbirliği yaparak kendiniz bulacaksınız en iyi değeri..

Sarı renkli belirttiğim kısımların timing ayarlarını girmeniz yeterli.Diğer ayarlar için samanlıkta iğne arar gibi uğraşmayın..

Mavi renk ile belirttiğim timing ayarlarını asla elle girmeyin sadece birini manuel girmeniz yeterli.O değere göre diğerleri kendini otomatik ayarlar.Elle girdiğinizde o kısımları bellek hızını el frenini çekmiş gibi aniden frenlersiniz.Program sana tCWL ayarına X rakamını gir, tRTP'yi şunu gir, tRDWR ise şu olacak der.Önerdiği değerler adam akıllı değildir.Hiç uğraşma en etkili ayar hangisi bu 3 ayardan ? tRTP tabii

program sana tRTP 12 mi gir diyor sen 10 gir bırak.Anakart onu alır fazlasını diğer 2 ayara en iyi şekilde bölüp dağıtır..

Kırmızı ok ile belirttiğim timing ayarına (tWRRD) özellikle 4 dimm yuvasını kullananlar asla dokunmasın oto'da bırakacak.Sabit bir değeri yoktur, mavi renkli kısımda belirttiğim ayarları ve tCL ayarını baz alarak anakart onu kendi ayarlar.

Ör: Anakart bakar tCL 14, tCWL 12 ''demek ana gecikme değerinden daha düşük o ayar, o zaman bellek iyi'' der; ''1 yapayım'' der. Baktı tCWL 16 ve üzeri değer ''o ne yahuu'' der. ''o bellek yaramaz al sana 3 idare ederim bu şekilde'' der, pc açılışında baktı ''iyi de voltaj 4 dimm yuvasına az gibi..'' der 5 rakamını verir geçer.. O yüzden sabit değildir. 2 dimm yuvası kullananlar için gereksizdir tabii bu ksım

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 2 Ocak 2021; 20:51:47 >

• Hacım 5900x taktım yeni. Daha önce konuşmuştuk bende de Crucial Ballistix Black var XMP profili 3000Mhz gelen dual kit, 2 adet 8 GB'den 16GB.

Tavsiye edeceğiniz timing ayarları var mı, DRAM Calculator'ın Zen 3 desteği yok çünkü ya.

• LeftEyeNine L kullanıcısına yanıt

bellek ayarını 3200 yapıp uygun voltajı verin hiç bir ayar girmeden açın pcyi.

Anakart önce kendi ayarlasın değerleri.

Sonra Dram Calculator fast ayar kısmında ilk 6 ayarda ne istiyorsa sadece onları girip diğer ayarların hiçbirine dokunmayın. CL-14 olacak şekilde

tCL

tRCDWR

tRCDRD

tRP

tRAS

tRC

Pcyi tekrar restart yapıp anakartın diğer ayarları kendine göre ayarlamasını sağlayın..

daha sonra tekrar biosa girip 3200MHz hız için sadece tFAW 16 trfc 480 girip bırakın.Bu kadar yeterlidir..

En son bellek testini yapın..Hata çıkarsa tFaw değerini önce 20 ye yükseltin tekrar test edin yine hata çıkarsa 24 yapın, 24 ten sonra yine hata çıkarsa bu sefer voltaj az gelmiştir hafif hafif yükseltin o belleklerde 1.370 i geçmemesi gerek tahminimce

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 2 Ocak 2021; 22:27:43 >
  • DRAM Calculatorda işlemciyi Zen 2 mi seçeyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeftEyeNine -- 2 Ocak 2021; 22:27:33 >

Evet zen 2 ayarını seçin.Önce vereceği değerleri baz alacağımız için 14-17-14-14 felan vermesi gerek tahminimce.

Zen 3 için çıksada daha farklı değerler vermeyecek program.Zen 3 işlemcilerle daha hızlı olduğu için

Zaten önemli olan belleklerin değerleri, işlemciyi baz almaz programın kodlayıcısı.

Belli bir formül üzerinden gidiyor programı hazırlarken

tRCDRD + tRP + tRAS = toplamı rTRC değerini verir

tRCDRD + tRP= toplamıda tRAS değerini verir diyor vs. vs.. .

Yanii bi şey değişmeyecek formül belli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 2 Ocak 2021; 22:53:7 >
  • Evet öyle verdi, dediğiniz sıralamayla yaptım, sorunsuz açıldı, şu an 3 tane HCI Memtest açıp 2500er MBlik test ettiriyorum totalde boşta olan 7500 MByi yani. %12deler üçü de, sonucu söylerim. Üstüne de Warzone'a girerim :D

Zen timing ile değerlerin bir ekran görüntüsünü atın göz atalım

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.