Şimdi Ara

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
670
Cevap
61
Favori
31.874
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

4790k ddr3ü kapsıyor bu rehber ddr4 için ne yazık ki

evet biostan yapmanız lazım

bu rehberdeki degerleri girerseniz performans kaybınız olur (ddr3 gecikmeleri cok daha sıkıdır)
    ddr3 gecikmeleri için de değer vermeniz mümkün mü?

bende de 4790 var.
  • Panamalı Hasta kullanıcısına yanıt
    maalesef ddr3 hakkında hic bilgim yok
  • Bu FCLK ayarını nasıl sabitleyebiliriz biostan bilen var mı ?
    Sabit durmuyor,200,400,900,1800 'e kadar rastgele oynayıp duruyor rakamlar.

Bellek frekansı ile ilgili olmalı diyorum biostan ne denediysem sabitleştiremedim gıcık etti beni

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 3 Eylül 2020; 22:16:49 >
  • powerdown modunu kapatmayı dene belki onunla ilgilidir
  • PowerDown hep kapalıydı zaten.GearDown kapattım etki etmedi...
    Sadece 3000 serisi işlemcilerde manuel ayar yapılabilirmiş..

Aşağıdaki sitede bişeyler demişler ama anlamadım :)
    https://www.techpowerup.com/forums/threads/ryzen-3000-fclk-issue.264073/

Hatta Corsair sitesinde nasıl yapılacağı belirtilmiş 6.Sayfada bellek hızını 1800 yaptım yine sabitlenmedi..
    https://www.corsair.com/corsairmedia/sys_master/productcontent/Ryzen3000_MemoryOverclockingGuide.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 3 Eylül 2020; 13:56:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41A94D448

PowerDown hep kapalıydı zaten.GearDown kapattım etki etmedi...
    Sadece 3000 serisi işlemcilerde manuel ayar yapılabilirmiş..

Aşağıdaki sitede bişeyler demişler ama anlamadım :)
    https://www.techpowerup.com/forums/threads/ryzen-3000-fclk-issue.264073/

Hatta Corsair sitesinde nasıl yapılacağı belirtilmiş 6.Sayfada bellek hızını 1800 yaptım yine sabitlenmedi..
    https://www.corsair.com/corsairmedia/sys_master/productcontent/Ryzen3000_MemoryOverclockingGuide.pdf
    oyunda tam hız çalişiyor mu oına bakmak lazım boştayken düşebilir

• Bellek hızını 3600mhz seç hocam.
    Fclock u 1800 seç. Mclcok fclock 1e1 olarak ayarla.
    Bunları amd overclocking sayfasından değil de biosun manual overclock sayfasından yap.
    Sabit kalacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aynen öyle oluyor boştayken düşüyor yüke girince fırlıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: zzonerr

Bellek hızını 3600mhz seç hocam.
    Fclock u 1800 seç. Mclcok fclock 1e1 olarak ayarla.
    Bunları amd overclocking sayfasından değil de biosun manual overclock sayfasından yap.
    Sabit kalacaktır.
    Mclcok fclock 1e1 olarak ayarla.

Bu ayarı bios menüsünde bulamadım
  • RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki

Ekranda Uclock div1 mode yazan ayar

• Canım sıkılınca kendi çapımda bir test yapayım dedim. İşlemci hızının ve ram zamanlamalarının FPS üzerindeki etkisini deneyimlemek istedim. Battlefield V için birkaç deneme yaptım ve sonuç aşağıdaki gibi oldu. 3 oyunda 64 kişilik Rotterdam haritasında oynandı. İşlemci hızı %1 ve %0.1i etkilese de ram hızı FPS'de %16lık bir etki oluşturdu. 3 oyunda aynı grafik ayarlarında oynandı.

Bunlar da frametime grafikleri;

CPU 4.4 - RAM 3733 CL16 - BREAKTHROUGH

CPU 4.0 - RAM 3733 CL16 - CONQUEST

CPU 4.0 - RAM 3200 CL16 - BREAKTHROUGH

Sonuçtan anlaşılacağı üzere ram zamanlamarı oldukça önemliymiş. Gözümüzü açan arkadaşlara teşekkürü borç bilirim.

• Merhaba.
    Şu rem hız aşırtma olayını bir kafamda toparlayamadim
    Nereden nasıl başlanılacak bu konu hakkında yardımcı olacak varmıdır.
    Remler 2*16 gskil 3600mhz
    Diğer parçalar imzamda mevcut

• PanikAtak kullanıcısına yanıt
    Kan Turalı K kullanıcısına yanıt
    sizde intel işlemci var valla farklı bi alana kayıyor sizin islemci, eğer elde kaliteli bi chip varsa galiba 4000 4400 mhz ver elini nereye giderse durumu var, o da benim bilgi alanımın dışında malesef :(

timing ayarları için konudaki güvenli ayarları deneyebilirsiniz ama intelde çok bi getirisi olmuyor, siz sadece hız ve tCL odaklı bir overclock araştırın

@kan turalı düşünceleriniz için teşekkür ederim, yeni seri gpular cıktıktan sonra buraya rağbet artar malum darboğaz konuları

ben de microsoft flight simuda bikaç bench paylaşcam önümüzdeki saatlerde bakalım neler nasıl etkilicek cpu bound durumlarda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 7 Eylül 2020; 2:39:53 >
  • evet fırından yeni cıkmış taze microsoft flight simulator benchmarkları ile karşınızdayım

Microsoft Flight Simulator 2020 JFK Airport Airbus A320 CPU Bound Takeoff

Genel bakış;

Yüzdeye vurulmuş halleri;

Şimdi gelelim çıkarımlarımıza;

Temel aldığımız standart XMP, hiçbir tweak yapılmamış 3000 MHz CL15 ramlerimiz 24.2 fps performansı vermiş.

Bu hızda kalarak subtimingleri orta şeker sıkıştırınca performansta %9.5 artış yaşanmış ve 26.5'a çıkmışız.

3466 cl14'e geçiyoruz. ilk olarak subtiming ayarı yapmadan salt 3466 cl14ün performansına bakıyoruz. 26.7 fps görüyoruz.

3466 CL14 subtimingsiz performans olarak 3000 cl15 subtiming performansına EŞİT bir performans veriyor diyebiliriz

son olarak da subtimingli ayarlı 3466 cl14 testine bakıyoruz. 28.6 gibi bir değer görüyoruz. subtimingsiz 3466 cl14e oranlarsak karşımıza %7 çıkıyor.

kısacası subtimingler hızdan bağımsız olarak bu oyunda bize %7 ve %9 kazanım getirmiş.

subtiminglerden bağımsız olarak sadece hız artışından ise %10 performans elde etmişiz.

hem hız hem de subtiming ayarları sonucunda toplam %18 gibi epey sağlam bir artış elde etmişiz, bu bizi 24.2 fpsden 28.6ya çıkarmış (evet, kağıt üstünde iki değer de çok düşük gibi gelse de, bu denli düşük fpslerde bu denli bir fps farkını oluşturmak için %18 artış gerekiyor)

---

kısacası hem subtiminglerin hem de ram hızının büyük fayda ettiği bir başka yapım olarak kayıtlara geçmiş oluyor bu oyun da. bu fpsler sizi yanıltmasın, amd ile bir derdi yok, aynı JFK havalimanında airbus ile 9900k 5 ghz yaklaşık olarak 35 fps veriyor (%22 fark)

---

kısacası bu yüzdesel farkları baz aldığımızda, bu oyunda cpu bound durumlarda bu tür bir overclocktan yaklaşık %15-20lik bir performans artışı söz konusu. örneğin 50 fps alınacak bir sahnede bu denli bir artış bizi 60 fpsye çıkarır.

daha yüksek fpslerde de benzer bir artış gözlemlenecek mi onun da bechmarkını yarın gün içerisinde yaparım

iyi forumlar

• Elde ettiğim bir kaç değer. Tama konuya hakim olamadigim için nasil bir yol izliyecegimi bilmiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: PanikAtak

Elde ettiğim bir kaç değer. Tama konuya hakim olamadigim için nasil bir yol izliyecegimi bilmiyorum

k bakmayın geç cevap verdim konuyu düzenlemek ile meşguldüm

revize ettiğim ana mesajdaki 1. derece sıkışık timingleri yapabilirsiniz

4133 mhz gibi ekstrem hızlarda ramler fazla sıkışmaz halihazırda epey yüksek bir hızdasınız, tCL gecikmesi de buna paralel yüksek oldugu için gecikme olarak çok düşüş yaşamamış olsanız da performans olarak iyi bir noktadasınız

1. derece sıkışık timingleri deneyin, olursa olur, olmazsa şansınızı cok zorlamayın bence, şu an iyi ramleriniz performans olarak iyi durumda

--

konuyu baştan aşağı revize ettim ve düzenlemeler yaptım biraz daha derli toplu ve daha okunaklı oldugunu düsünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 7 Eylül 2020; 5:18:54 >

• Kafam bulandi gündüz devam edicem

• İntel sistemden kalma G-Skill Trident Z RGB 3200 CL16 Hynix AFR çipli ramlerle ve R5 3600 işlemci ile şu değerlere ulaşabildim,

Açıkçası hem işlemci hem ramler beklediğimden iyi çıktı.İşlemci 1.1 soc voltajı ile 1900 Fclk, ramler de 1.4v ile 3800 mhz tablodaki değerlerde gayet stabil görünüyor.Güvenli sınırlar içerisinde kaldığından daha düşük voltajlar denemedim belki bir miktar daha düşürülebilir.Bu değerlerde hci memtest ile herhangi bir hata almadan 14 saat kadar (%2000 üzeri) test ettim.Keza oyunlarda da herhangi bir sıkıntı olmadı şimdiye kadar.Şu şartlarda timinglerde denenebilecek, özellikle performansa etkisi olan başka iyileştirmeler var mıdır ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Murcielago

İntel sistemden kalma G-Skill Trident Z RGB 3200 CL16 Hynix AFR çipli ramlerle ve R5 3600 işlemci ile şu değerlere ulaşabildim,

Açıkçası hem işlemci hem ramler beklediğimden iyi çıktı.İşlemci 1.1 soc voltajı ile 1900 Fclk, ramler de 1.4v ile 3800 mhz tablodaki değerlerde gayet stabil görünüyor.Güvenli sınırlar içerisinde kaldığından daha düşük voltajlar denemedim belki bir miktar daha düşürülebilir.Bu değerlerde hci memtest ile herhangi bir hata almadan 14 saat kadar (%2000 üzeri) test ettim.Keza oyunlarda da herhangi bir sıkıntı olmadı şimdiye kadar.Şu şartlarda timinglerde denenebilecek, özellikle performansa etkisi olan başka iyileştirmeler var mıdır ?
    tfawlar 4 6 16 denenebilir (%1-3 arası etki oyuna göre)

tWRRD 1 denenebilir (%0.1 falan etkiliyor genelde 1 yer)

onun dısında gayet sıkışık değerler pek bir sorun gözükmüyor

sıkısık timingler işinize cok yarayacak yeni nesilde herkes darbogaz darbogaz diye gezecek timing ayarlayan keyfine bakacak :)

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.