Şimdi Ara

Radyatör vana seçimi...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
459
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • KAS marka mı GK marka mı radyatör vanası tercih edilmeli...

• Kas markasını duydum ama gk duymadım bence eca olmalı hiç değilse garantisi var ve servisi yaygın

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ecaservisi

Kas markasını duydum ama gk duymadım bence eca olmalı hiç değilse garantisi var ve servisi yaygın
    Hocam bizim bütün peteklerin giriş ve dönüş yerlerine normal giriş köşe vanası takılmış... Anladığım kadarıyla tesisatın dirsek yerleri oldukça fazla olmasından dolayı sirkülasyon pompası yetersiz kalıyor ve en uzaktaki peteklerde ısı söz konusu olmuyor... Reglaj ayarını bu normal vanalarla yapıyoruz ve istediğimiz ısıyı elde edemiyoruz... Şimdi sorum; bu uzaktaki petekleri nasıl ısıtabilirim değil...

Normal giriş ve dönüş vanaları arasında bariz şekilde fark var mıdır... Gerçi ben yine de dönüş vanalarını değiştireceğim ama arasında bariz fark olup olmadığını da merak ediyorum...
  • Çok bir fark yok aralarında varsa da inanı çok az

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • fredy124 F kullanıcısına yanıt
    dönüş vanası ile normal vananın esas olarak tek farkı dönüş vanasında vanayı kısma işleminin anahtar ile yapılmasıdır. Reglaj dan tam manası ile verim alabilmek için kombiye yakın petekleri tam kapatıp en fazla 1/4 tur aralıklar ile denemek lazım, yoksa kapatıp 1 tur açarsanız reglaj yapmamış oluyorsunuz. Birde eğer havlupan varsa kesinlikle havlupana da iyi bir reglaj lazım yoksa tesisattaki en dirençsiz dönüş yolu olduğu için su o yolu kullanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

dönüş vanası ile normal vananın esas olarak tek farkı dönüş vanasında vanayı kısma işleminin anahtar ile yapılmasıdır. Reglaj dan tam manası ile verim alabilmek için kombiye yakın petekleri tam kapatıp en fazla 1/4 tur aralıklar ile denemek lazım, yoksa kapatıp 1 tur açarsanız reglaj yapmamış oluyorsunuz. Birde eğer havlupan varsa kesinlikle havlupana da iyi bir reglaj lazım yoksa tesisattaki en dirençsiz dönüş yolu olduğu için su o yolu kullanıyor.
    Peki vananın üzerindeki ok işaretlerinin de bir anlamı yok mu... Giriş vanasını dönüş vanasına taktığımızda, vananın üzerindeki ok işareti peteğe doğru gösteriyor oysa suyun akışı okun tersinde oluyor... Yani bunun imalatında suyun akış yönünün ok işaretiyle belirtilmesinin özel bir anlamı yok mu?

Reglaj ayarını sizin söylediğiniz gibi yapıyorum ama sonuçta normal giriş vanaları olduğu için kısma ya da açma konusunda pek de güvenilir değil... O nedenle hem söylediğiniz gibi kısma işleminin anahtarla yapılması ayarla oynanmasının da önüne geçmesi dönüş vanasının takılmasını kaçınılmaz kılıyor...

Havlupan yerine küçük radyatör var... Ama havlupan da olsaydı bir anlam ifade etmezdi... Çünkü tesisatta o kadar çok dirsek kullanılmış ki(kombinin altındaki SICAK DÖNÜŞ borusu üzerinde zemine inene kadar 5 tane dirsek var) havlupan reglaj ayarının onun yanında esamesi okunmaz...

• quote:

Orijinalden alıntı: ecaservisi

Çok bir fark yok aralarında varsa da inanı çok az
    Hocam linkteki ürünün fiyatı çok uygun geldi orjinallik konusunda sıkıntı olabilir mi?
    https://urun.n11.com/vanalar/eca-radyator-kose-donus-valfi-nikel-contali-12-2602120569-P336944718
    işte tesiatı yapan kişinin önemi burada ortaya çıkyor, benim ev mobil sistem, 200 m2 evde 12 m petek var, en uçtaki petek dahi pompanın 1. kademesinde (benim kombide 1. kademe 40 w) ısınma sorunu yaşamıyor, tabi güzel bir reglaj ayarı yaptım.
  • quote:

işte tesiatı yapan kişinin önemi burada ortaya çıkyor, benim ev mobil sistem, 200 m2 evde 12 m petek var, en uçtaki petek dahi pompanın 1. kademesinde (benim kombide 1. kademe 40 w) ısınma sorunu yaşamıyor, tabi güzel bir reglaj ayarı yaptım.
    Maşallah 200 m2 ve o ayarlarda... mükemmel...

Bizde 100 m2 evde 10 m petek var... 66 derece kombi, 23 derece oda sıcaklığı, 3.kademe pompa 84w( ama sanki 1 kademe hızında çalışıyor), süpürgelik üstü tesisat(bol dirsekli)... Uzak petek borularına kısmen de olsa sıcak su gidiyor ama sanırım dönüşler de sıkıntı yaşanıyor...

Dönüş vanalarını değiştirip iyi bir reglaj ayarı yapıcam... Daha sonra pompanın hızını ölçücem(sıkıntı varsa yenisiyle değiştirecem)... Sonrasında kombi altındaki boru ve vanaları uygun bir şekilde değiştirecem... Yine olmazsa en son çapraz bağlantıları altan bağlantıya çeviricem... Bakalım nasıl olacak...

benim ev Eskişehir'de garaj üstü doğu/batı/kuzey cephe. Kombi 50 derecede tesisat mobil sistem petekler alt alt bağlantılı. modulasyonlu termostat kullanıyorum, şimdiye kadar -20 derecede bile ısınamadığım olmadı.Bu gün hava gayet iyi idi şu an kombide 25 derece su dönüyor. Modulasyonlu termostadın avantajı da bu.
  • quote:

benim ev Eskişehir'de garaj üstü doğu/batı/kuzey cephe. Kombi 50 derecede tesisat mobil sistem petekler alt alt bağlantılı. modulasyonlu termostat kullanıyorum, şimdiye kadar -20 derecede bile ısınamadığım olmadı.Bu gün hava gayet iyi idi şu an kombide 25 derece su dönüyor. Modulasyonlu termostadın avantajı da bu.
    Çok iyi... Biz en fazla -5 derece gördük... -20 dereceyi görseydik herhalde kombinin derecesini biraz daha açardık...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.