Şimdi Ara

R5 3600 stres testinde ki sıcaklık

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar işlemcim r5 3600 Stres testinde Ocsiz sıcaklık 73-74 lerde geziyor. Soğutucum Arctic E34. Sizce değerler normal mi? Macunu sadece bakır borulara şerit şeklinde sürdüm.

• testte normal de boşta kaç
  • quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

testte normal de boşta kaç
    38-39 larda geziyor. Sistemi yeni kurdum
  • fena değil ama boşta biraz fazla gibi. gerçi yeni seriler biraz sıcak çalışıyor bence macun en ideal sürüş işlemcinin ortasına nohut kadar sıkıp tümünü yaymak üstüne
  • quote:

fena değil ama boşta biraz fazla gibi. gerçi yeni seriler biraz sıcak çalışıyor bence macun en ideal sürüş işlemcinin ortasına nohut kadar sıkıp tümünü yaymak üstüne
    tümünü yayarak da denedim bakır borulara da sürmüştüm bu sefer fazla geldi sanırım sildim sadece bakır borulara sürdüm. Daha iyi performans aldım eskiye nazaran.
  • işlemciye sürmen yeterliydi aslında zaten soğutucuyu oturtunca işlemciye oturuyor. neyse daha iyi diyorsan öyledir. ben hep dediğim gibi sürerim boşta kışın 28 30 yazın 30 35 civarı gezer
  • quote:

işlemciye sürmen yeterliydi aslında zaten soğutucuyu oturtunca işlemciye oturuyor. neyse daha iyi diyorsan öyledir. ben hep dediğim gibi sürerim boşta kışın 28 30 yazın 30 35 civarı gezer
    acemilik aslında. İlk kez pc topluyorum. ARaştıra araştıra çözdüm birçok şeyi. Olmazsa dediğinizi de denerim. Sadece soğutucuyu sökmek mesele :)
  • Normal dert etme.
  • sorun yoksa sökmene gerek yok ısı abartılı değil zaten
  • Stok halde voltaj fazla oluyor ondan ötürüdür, ben stok soğutucu ile tüm çekirdekler 4.2 de 1.35 voltta kullanıyorum stabil. Bu değerleri deneyin bir isterseniz.
  • herrfatih kullanıcısına yanıt
    BIOS üstünden veremedim voltaj. CPU Core Ratio’yu artırabildim. Ryzen Master uygulamasından aldığım sonuçlar bunlar.1.1 voltaj verdim Master üstünden fakat CPU-Z’de 1.33 voltaja çıkıyor Max 75 gördüm. Tek sıkıntı BIOS üstünden nasıl voltaj vereceğim? Baya kurcaladım bulamadım. RAM’i 3600 mHz hızına çıkartım voltajla fakat işlemciyi çıkaramadık.

Edit: Sanırım çözdüm voltaj nasıl verildiğini. 4.3 e çıkartmayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theKing_90_03 -- 11 Eylül 2019; 9:14:13 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende ryzen 5 3600 ün üstüne XIGMATEK WINDPOWER 1264 soğutucu var. Bilgisayar ilk açılışta boştayken az bir voltaj veriyor. 0.4-0.6 gibi. Fakat bir süre işlem yaptıktan sonra pc üzerinden, boşta dahi olsa 1.4-1.45 voltaj veriyor. Boşta 1.4 voltaj ile sıcaklık değerleri 40 ile 50 arasında oynuyor. BF5 gibi bir oyuna girdiğim zaman ise voltaj 1.3 lere düşüyor. Sıcaklık max 67-68 oluyor. adia64 ile kontrol ediyorum bu değerleri.

Başta bios tan max voltaj değerini düşürmüştüm. Ama sanki tutarsızlık sezdim oyunlarda. Zaten sıcaklıklar yüksek değildi o kadar. O yüzden tekrar voltajı otoya aldım.

Aldığın değer normal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ONUR251

Bende ryzen 5 3600 ün üstüne XIGMATEK WINDPOWER 1264 soğutucu var. Bilgisayar ilk açılışta boştayken az bir voltaj veriyor. 0.4-0.6 gibi. Fakat bir süre işlem yaptıktan sonra pc üzerinden, boşta dahi olsa 1.4-1.45 voltaj veriyor. Boşta 1.4 voltaj ile sıcaklık değerleri 40 ile 50 arasında oynuyor. BF5 gibi bir oyuna girdiğim zaman ise voltaj 1.3 lere düşüyor. Sıcaklık max 67-68 oluyor. adia64 ile kontrol ediyorum bu değerleri.

Başta bios tan max voltaj değerini düşürmüştüm. Ama sanki tutarsızlık sezdim oyunlarda. Zaten sıcaklıklar yüksek değildi o kadar. O yüzden tekrar voltajı otoya aldım.

Aldığın değer normal.
    Kaç gHz'de kullanıyorsunuz işlemciyi? Ben de sistemi yeni kurdum. Daha öncesinde hiç bilgim yoktu bu işlerde. Ama çok zevkliymiş :)
  • Boşta 3.6 gHz ile 4.2 gHz anlık gidip geliyor. Oyunlarda 4.1-4.2 gHz çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ONUR251

Boşta 3.6 gHz ile 4.2 gHz anlık gidip geliyor. Oyunlarda 4.1-4.2 gHz çalışıyor.
    Ben de 4.2 düşünüyorum bakalım stabil yapabilecek miyiz
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    Nohut taşma yapar, buğday referansı daha iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: herrfatih

Stok halde voltaj fazla oluyor ondan ötürüdür, ben stok soğutucu ile tüm çekirdekler 4.2 de 1.35 voltta kullanıyorum stabil. Bu değerleri deneyin bir isterseniz.
    Hocam cinebench r20 testinde ne kadar puan alıyorsunuz bu ayarlarda? Paylaşırmısınız rica etsem

• Gariptirki; b350 tomahawk anakartla beta bios ile r5 3600 kullanıyorum, pbo kapalı , voltaj olarak 1.235v 4.1Ghz Biostan verdim, ancak hwmonitörde değerlere baktığımda 1.256,1.26 voltajlara çıktığını görüyorum. Garip bir şekilde biostan verdiğim voltajı kaydetmeyip değişik ayarlar veriyo sanki. Biosu sıfırladım, herşey autoda 1.4 leri geçiyor zaten.
    Bu arada 4.1Ghz de bios 1.235V(hw monitörde garip bir şekilde 1.25-6 çıkıyor) cinebenchte 3650 Puan alıyorum. 3200Mhz 8x2 16G corsair ram .

Fotoğraf aida 64
    Diğer programlardada 1.235v gösteriyor, sadece hw monitörde daha fazla voltaj gösteriyor. bios kaynaklı olduğunı düşünüyorum. Sıcaklıklarda stabil değerleri yakaladım,
    R5 3600 stres testinde ki sıcaklık güzel Bu arada, Ac Odyseyy, BF1 hiç bir şekilde 60 ı geçmiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SM0K -- 12 Eylül 2019; 17:55:11 >
  • 23 dakikadır AİDA64 stabilite testinde 1.4 voltajla 4.2 ghz ulaştım. Sıcaklıklar CPU da max 90 gördüm. GPU Referans RX 5700 92 max gördüm. PBO açık. Bir de kapalı deneyeceğim. Sıcaklığı düşürebilecek miyiz bakalım.
  • @Suppordle valla bende taşma falan yapmadı yaydım çünkü işlemcinin üstüne

@adnr AİDA64 tasti 10 yada 15 dakika yeterli geçiyorsa sorun yoktur genelde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 12 Eylül 2019; 18:45:39 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.