Şimdi Ara

Qualcomm dünyanın ilk mobil 5G veri bağlantısını gerçekleştirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Qualcomm dünyanın ilk mobil 5G veri bağlantısını gerçekleştirdi

İletişim teknolojilerindeki bir sonraki nesli ifade eden 5G için devletlerin, araştırma kuruluşlarının, operatörlerin ve üreticilerin çalışmaları devam ediyor. Bunlardan birisi olan Qualcomm önemli bir aşamayı geride bıraktı.

İlk bağlantı

Firma bir süre önce 5G teknolojilerine yönelik olarak geliştirdiği Snapdragon X50 modem ile dünyanın ilk 5G veri bağlantısını gerçekleştirdiğini duyurdu. Ayrıca ilk 5G özellikli akıllı telefon referans tasarımı da tanıtıldı.

Snapdragon X50 geçen yıl dünyanın ilk 5G uyumlu modemi olarak tanıtılmıştı. Uzun yıllar süren bir çalışmanın sonucu olan Snapdragon X50, çok elemanlı anten dizilimini temel alıyor. Antenler akıllı bir şekilde bağlı cihazların yerini saptayarak doğrudan o yöne sinyal gönderebiliyor. Ayrıca engellerden sıçrayarak hedefe daha verimli bir şekilde varabiliyor.

Ayrıca Bkz.En tehlikeli Android şantaj yazılımı ortaya çıkarıldı

Qualcomm testler için bir referans akıllı telefon tasarımı hazırladı ve Snapdragon X50 modemini de bu telefona entegre etti. Böylece prototip de olsa dünyanın ilk 5G uyumlu akıllı telefonu ortaya çıkmış oldu.

Testlerde Snapdragon X50 modemi Gb bağlantı hızlarına ulaşırken, 28GHz mmWave radyo frekans bandını kullandı. Bundan sonra 5G bağlantısının daha dengeli hale getirilmesi için çalışılacak.

Daha hızlı ve daha gelişmiş hizmetlere imkan tanıması beklenen 5G teknolojileri ile 10Gbps teorik hızlara varan indirmeler görebileceğiz. En erken 2019 sonlarında devreye girmesi beklenen 5G teknolojisinin 22 milyon civarında yeni iş yaratacağı tahmin ediliyor. Ayrıca ilgili servis ve ürünler de toplam 12.3 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak.

• İstanbul'un ortasında stabil 3G hızına varamıyoruz, 5g olsa ne olur 10g olsa ne olur. İşleri güçleri pazarlama.

• Böyle giderse ileride kablolu fiber hatlar tamamen kaldırılacak.

• 5g ile mobil paket kotaları 100 gb olursa güzel olur. Zaten 5g yaygınlaştığı dönemde adil kullanım kotası diye bir şeyde kalmamış olacak. 5g ile mobil taraftanda bir atak bekliyoruz.

• 2 yıl bekleyip 5G’ye geçeydik😂😂😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 3qzotix

Böyle giderse ileride kablolu fiber hatlar tamamen kaldırılacak.

Her noktaya stabil bağlantı sunmak zor olur. Online oyun oynayan insanlarda sevmez bu değişikliği ben söyleyeyim.
  • Ortada 5g standartı mı var da ilk 5g bağlantısını gerçekleştirmiş oluyorlar?

• quote:

Orijinalden alıntı: WmGMD

quote:

Her noktaya stabil bağlantı sunmak zor olur. Online oyun oynayan insanlarda sevmez bu değişikliği ben söyleyeyim.

Şuan vodafone ile bir çok online oyun denedim ping sıkıntısı pek yaşamadım. Hatta normal bağlantı akşamları çok kötü olduğundan telefonun internetinden bağlanıyorum.
  • orientem kullanıcısına yanıt
    Standartta göre değil zaten. Denemeler yapılır en stabil en sorunsuz bağlantı bulunur ve standartlar oluşur.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: WmGMD

quote:

Şuan vodafone ile bir çok online oyun denedim ping sıkıntısı pek yaşamadım. Hatta normal bağlantı akşamları çok kötü olduğundan telefonun internetinden bağlanıyorum.

Ankara da ikamet ediyorum.Adam gibi stabil 4.5 g evin sadece bir noktasında çekiyor oda 100-110 ping veriyor hocam. Lokasyon çok farkettiriyor.

• Qualcomm dünyanın ilk mobil 5G veri bağlantısını gerçekleştirdi

Şimdi Turkcell reklam yapar, turkcell'in 4.5g si qualcomm'un 5g'sinden hızlı diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 18 Ekim 2017; 13:16:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: infom@n

Standartta göre değil zaten. Denemeler yapılır en stabil en sorunsuz bağlantı bulunur ve standartlar oluşur.

Tamam da standart oluşmadan yapılan bağlantıya ismini vermek ne kadar doğru. Lte advanced de yeni ve hızlı bir bağlantıydı ama gerçekleştirenler ilk 5g bağlantısı demedi.
  • İzmir de çok yerde daha 3g bile çekmiyo 5 g yi biz artık 10 sene sonra görürüz

• quote:

Orijinalden alıntı: orientem

quote:

Tamam da standart oluşmadan yapılan bağlantıya ismini vermek ne kadar doğru. Lte advanced de yeni ve hızlı bir bağlantıydı ama gerçekleştirenler ilk 5g bağlantısı demedi.

Bir işe başlarken bir işin adı olur. Takıldığınız şey çok ilginç.
  • İstanbul/Ümraniye'de Turkcell'in 4.5G'si 2 diş çekiyor :) Turk Telekom full görünüyor ama ondan da şüphelerim var :)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: orientem

quote:

Bir işe başlarken bir işin adı olur. Takıldığınız şey çok ilginç.

İlginç değil çünkü Qualcomm'un kullandığı ifade biraz sorunlu. Siz öyle söyleyince bir sorguladım kendimi acaba benden başka kimse takılmamış mı diye, Bbc'nin haberini gördüm sonra. Orda çok güzel değinilmiş mesela. "It's not 5G in its final form, so it's premature to say it's a 5G demonstration." Bu cümle net anlatıyor olayı. Tam halini isteyen şurdan okuyabilir:
    www.bbc.co.uk/news/amp/technology-41652967

Edit: Biraz daha açmak gerekirse bahsettikleri şunlar:
    1)5g standartı henüz oluşmadı o yüzden buna ilk 5g bağlantısı demek doğru değil bu sadece onların 5gnin neye benziyeceğine dair yaptıkları bir varsayım.
    2)Ulaştıkları 1 gigabit hıza 4g yongalarla da ulaşılabiliyor Huwaei'nin kirin yongası uygun şartlarda 1.2 gigabit bağlantı hızı sunuyor.
    3)Kullandıkları yüksek dalga boylu frekanslar teoride daha fazla bant genişliği sunuyor ama birkaç kilometrede bozulmaya başlıyorlar. Bu sebepten bu frekanslarla çalışmaktansa şuanki 4g bağlantıları geliştrerek yüksek hızlara çıkmaya çalışan firmalar da var.

Kısacası Qualcomm'un çıkıp böbürleneceği bir durum yok. Kullanılan kelimeler önemli çünkü firmalar bunlarla yanıltıcı reklam yapıyor. Buarada aşağıda dalga geçilmiş ama Turkcell'in 4.5gsi Qualcomm'un 5gsinden daha hızlı. Bbc'nin bahsettiği 1.2 gigabite Turkcell ulaşmıştı. Turkcell'in yaptığı 5g testlerdeki ulaştığı hızın 24.7 gigabit olduğunu da hatırlatmak istiyorum kendimizi sürekli aşağılama huyundan ne zaman vaz geçeceğiz merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orientem -- 19 Ekim 2017; 9:23:5 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.