Şimdi Ara

PWM ile Step motor sürme *yardım*

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Orijinalden alıntı: anotherbrick

step sürücüyü daha yüksek voltaj ( mesela 30 V ) ve akım kapasitesi olan bir beslemeyle deneyebilirsin

başka bişey de aklıma gelmiyor

sürücü 50V'a kadar desteliyor ama elimde 24V'dan fazla verecek kaynak yok. Bunu denemeye çalışayım.

quote:

Orijinalden alıntı: ferit
    sizin frekanstan kastettiğiniz(ben adım frekansını kastettiğinizi düşünüyorum) ile satıcının kastettiği(PWM frekansı olduğunu düşünüyorum) aynı mı?

Üreticinin datasında; "Pulse input frequency" maximum 300KHz yazıyor.

Timer0 interrupt'ını kullanarak kare dalga üretiyorum.
    düşük frekanstan başlatarak arttırıyorum. (fluke ile frekansı ölçüyorum) 1.5KHz'i geçtiğimde motor kilitleniyor.

yanlış yaptığımı düşünerek PWM çıkışını kullanmayı denedim.
    %50 duty ile 1.7KHz'lik PWM sinyali uyguluyorum. (fluke, 1.5KHz ölçüyor) tam sınırda dönüyor, biraz üstüne çıkınca yine kilit...

motor 1 turu 400 adımda yapıyor.
    600d/dak yapmak için saniyede 10 tur yapmalı.

saniyede 400x10=4000 adım atmalı. Bu da saniyede 4000 pals uygulamak demek. yani 4KHz lik bir kare dalga vermeliyim sürücüye, doğru mu?

satın aldığım firma; 600d/d rahat yapar demesine rağmen, motor bu hızı desteklemiyor olabilir mi?

Şimdi benim de kafam karıştı :)

• Öncelikle 7406 ile bu devre sürülmez.

İşlemcinin pulse çıkışlarına transistör bağlaman gerekir. Şemasındada gösterilmiş. Transistör pozitif voltajını sürücüden alacak, başka bir yere bağlanmayacak. Transistör tetiklendiğinde içerdeki optokuplörün ledi yanıyor. Adım attırmış oluyor.

Eğer direkt işlemci ile sürersen led sürekli yanık konumda olur. Frekansın artmaz. Ledin yeterli derecede düşük ışık verecek şekilde yanmasını sağlaman gerekiyor. Bunun içinde transistörün pozitif ucuna bağladığın direncin değerini ayarlaman lazım. Dirençleri ayarlı hale getir. Mesela 5k pot bağla, istediğin hıza ulaşana dek frekansı artıırken direnci 5k dan yavaş yavaş azalt. Çok düşürmemeye çalış, hatta bir tarafa 1k direnç bağla işini sağlama almış olasın. Motorun maksimum hıza ulaşması için gereken direnci bulup sabit bir dirençle değiştir. Devreyi sürmek için 125mW güç gerektiği yazıyor. Ama sen bu değerin altına inerek maksimum güce ulaşabilirsin yani direnci 2k üzerine çıkararak. 24V istediğin hıza seni götürür gibi düşünüyorum. Direnç ayarını pulse ucu üzerinde yapacaksın ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goçhisar -- 31 Mayıs 2012; 18:13:11 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.