Yüzbaşı
01 Eylül 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme
Toplam: 22 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Temiz, sorunsuz, az kullanılmıştır, evde kullanıyordum, taşınma nedeniyle satıyorum.

sorunuz olursa özel mesaj veya e-posta gönderin lütfen.

3 eksen CNC

PROXXON MF70 (faturalı, 10/2015'e kadar garantili) orjinal kutusu ve aksesuarları ile.

3 adet NEMA23 3Amp 1.2nm Step Motor

1 adet 3 eksen mikrostep sürücü kartı (ebay'da satılan mavi kartlardan değildir, TB entegreli, güncellenmiş versiyondur, ısınma yapmaz.) (paralel port kablosu ve fanı ile)

1 takım NEMA23 montaj kiti

1 adet 24V 14.4A. Switch mod PSU

4 adet limit/stop switch

1 adet kontrol kutusu (12V fan besleme çıkışı, Spindle rölesi)

PVC ve metal işleme için muhtelif tungsten uçlar

MACH3 programı ile sorunsuz çalışır.

PCI Paralel port kartı ile XP ve WIN7 de test edilmiştir.

İstanbul/avrupa yakasında (başakşehir), görüp çalıştırıp elden alabilirsiniz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

İstenirse, CNC yazılımları ile birlikte aşağıdaki özelliklerde PC, tezgahla birlikte satılabilir.

PC ile beraber alınırsa fiyat: 1650TL Sadece CNC fiyatı: 1150TL

Desktop PC

4 çekirdek Q6600 işlemci

MSI Platinium Anakart

6GB RAM

NVidia 9800GT ekran kartı

PCI LPT Kartı

2x320GB Seagate SATA Disk

Temiz, sorunsuz, az kullanılmıştır, evde kullanıyordum, taşınma nedeniyle satıyorum.

sorunuz olursa özel mesaj veya e-posta gönderin lütfen.

3 eksen CNC

PROXXON MF70 (faturalı, 10/2015'e kadar garantili) orjinal kutusu ve aksesuarları ile.

3 adet NEMA23 3Amp 1.2nm Step Motor

1 adet 3 eksen mikrostep sürücü kartı (ebay'da satılan mavi kartlardan değildir, TB entegreli, güncellenmiş versiyondur, ısınma yapmaz.) (paralel port kablosu ve fanı ile)

1 takım NEMA23 montaj kiti

1 adet 24V 14.4A. Switch mod PSU

4 adet limit/stop switch

1 adet kontrol kutusu (12V fan besleme çıkışı, Spindle rölesi)

PVC ve metal işleme için muhtelif tungsten uçlar

MACH3 programı ile sorunsuz çalışır.

PCI Paralel port kartı ile XP ve WIN7 de test edilmiştir.

İstanbul/avrupa yakasında (başakşehir), görüp çalıştırıp elden alabilirsiniz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

İstenirse, CNC yazılımları ile birlikte aşağıdaki özelliklerde PC, tezgahla birlikte satılabilir.

PC ile beraber alınırsa fiyat: 1650TL Sadece CNC fiyatı: 1150TL

Desktop PC

4 çekirdek Q6600 işlemci

MSI Platinium Anakart

6GB RAM

NVidia 9800GT ekran kartı

PCI LPT Kartı

2x320GB Seagate SATA Disk

quote:

Orijinalden alıntı: anotherbrick

step sürücüyü daha yüksek voltaj ( mesela 30 V ) ve akım kapasitesi olan bir beslemeyle deneyebilirsin

başka bişey de aklıma gelmiyor

sürücü 50V'a kadar desteliyor ama elimde 24V'dan fazla verecek kaynak yok. Bunu denemeye çalışayım.

quote:

Orijinalden alıntı: ferit

sizin frekanstan kastettiğiniz(ben adım frekansını kastettiğinizi düşünüyorum) ile satıcının kastettiği(PWM frekansı olduğunu düşünüyorum) aynı mı?

Üreticinin datasında; "Pulse input frequency" maximum 300KHz yazıyor.

Timer0 interrupt'ını kullanarak kare dalga üretiyorum.

düşük frekanstan başlatarak arttırıyorum. (fluke ile frekansı ölçüyorum) 1.5KHz'i geçtiğimde motor kilitleniyor.

yanlış yaptığımı düşünerek PWM çıkışını kullanmayı denedim.

%50 duty ile 1.7KHz'lik PWM sinyali uyguluyorum. (fluke, 1.5KHz ölçüyor) tam sınırda dönüyor, biraz üstüne çıkınca yine kilit...

motor 1 turu 400 adımda yapıyor.

600d/dak yapmak için saniyede 10 tur yapmalı.

saniyede 400x10=4000 adım atmalı. Bu da saniyede 4000 pals uygulamak demek. yani 4KHz lik bir kare dalga vermeliyim sürücüye, doğru mu?

satın aldığım firma; 600d/d rahat yapar demesine rağmen, motor bu hızı desteklemiyor olabilir mi?

Şimdi benim de kafam karıştı :)
quote:

Orijinalden alıntı: anotherbrick

step sürücüyü daha yüksek voltaj ( mesela 30 V ) ve akım kapasitesi olan bir beslemeyle deneyebilirsin

başka bişey de aklıma gelmiyor

sürücü 50V'a kadar desteliyor ama elimde 24V'dan fazla verecek kaynak yok. Bunu denemeye çalışayım.

quote:

Orijinalden alıntı: ferit

sizin frekanstan kastettiğiniz(ben adım frekansını kastettiğinizi düşünüyorum) ile satıcının kastettiği(PWM frekansı olduğunu düşünüyorum) aynı mı?

Üreticinin datasında; "Pulse input frequency" maximum 300KHz yazıyor.

Timer0 interrupt'ını kullanarak kare dalga üretiyorum.

düşük frekanstan başlatarak arttırıyorum. (fluke ile frekansı ölçüyorum) 1.5KHz'i geçtiğimde motor kilitleniyor.

yanlış yaptığımı düşünerek PWM çıkışını kullanmayı denedim.

%50 duty ile 1.7KHz'lik PWM sinyali uyguluyorum. (fluke, 1.5KHz ölçüyor) tam sınırda dönüyor, biraz üstüne çıkınca yine kilit...

motor 1 turu 400 adımda yapıyor.

600d/dak yapmak için saniyede 10 tur yapmalı.

saniyede 400x10=4000 adım atmalı. Bu da saniyede 4000 pals uygulamak demek. yani 4KHz lik bir kare dalga vermeliyim sürücüye, doğru mu?

satın aldığım firma; 600d/d rahat yapar demesine rağmen, motor bu hızı desteklemiyor olabilir mi?

Şimdi benim de kafam karıştı :)
Merhaba,

2nm'lik bipolar step motor ve mikrostep sürücüm var.

sürücü: leadshine firmasının M542 modeli (http://www.leadshine.com/Product_Show.aspx?ID=118)

Sürücü bağlantı diyagramı şu şekilde;

sürücüye, PIC üzerinden pwm ile pals gönderiyorum. (bağlantıyı resimdeki gibi yapmadım, pul- ucunu gnd'ye bağladım. pul+ ucundan pwm sinyalini verdim)

Sorunum şu;

sürücü, 300KHz'e kadar pals frekansını destekliyor.

satıcı da biz motor ve sürücüyü 45KHz'de sürüyoruz ve 500-600devir/dakika yapar diyor.

ben pwm frekansını en fazla 1.7KHz yapabiliyorum. Ondan sonrasında motor ötüyor ama dönmüyor.

1.7KHz'e kadar motoru sürebiliyorum. (ama bu frekansda en fazla 100d/dak dönüyordur, neredeyse dönüşünü sayabiliyorum)

Şimdi, ben nerede yanlış yapıyorum?

motor desteklemiyor diyeceğim ama satıcı 45KHz'de sürdüğünü söylüyor.

Konu hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler.
Merhaba,

Dahili network'ü, kablosuz olarak alıp, kablo ile dağıtmak istiyorum.

neden derseniz, kablo çekmem mümkün olmayan bir noktada cihazım var ve bunu network'e dahil etmem gerekiyor.

Elimde 3 farklı cihaz var. Bunlardan biri ile bunu yapmam mümkün mü?

1.cihaz Zyxel NBG-417N

2.cihaz TPLINK TL-MR3420

3.cihaz AIRTIES 4340

Kullanan, bilen arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.
Merhaba,

Bir proje için step motor kullanmam gerekiyor.

doğrudan motor üzerine bağlanan 25-30cm çapında tablayı çevirecek, tabla ağırlığı en fazla 8kg olacak.

Sürücü devrem var, 12V 200 adım (1.8 derece) UNIPOLAR (5 veya 6 uçlu) motora ihtiyacım var.

İstanbul'da 2.el/çıkma nerelerde bulurum? (Avrupa yakasındayım)

Elinde olup satmak isteyen varsa özel mesaj atabilir.

Teşekkürler...
PWM Fan Kontrol Devresi

Bilgisayarım için yaptığım Fan kontrol devresi.

Yapmak isteyen arkadaşlar için şema mevcut.

Kodları da, final hale getirdiğimde buradan paylaşırım.

Devrede 6 adet PWM çıkışı var. Bu çıkışların ilk 4 tanesinden devir okuma da yapabiliyorsunuz.

Devir okuma işini MAXIM'in MAX6651 entegresi yapıyor. Genelde ana kartlarda da kullanılan QSOP kılıflı bir entegre.

I2C üzerinden haberleşiyor. Entegrenin aynı zamanda Fan sürücü ve Alarm, GPIO portları da bulunuyor.

Bunun dışında devrede 2 adet sıcaklık sensörü var. Sensör olarak DS18B20 kullandım. B serisi en ucuzu ve iyi iş görüyor.

PIC'in A0..A5 portları boşta. İleride genişleme için kullanılabilir. (Örneğin: Analog giriş olarak kullanılıp, pot. bağlanarak manual hız ayarı vs. yapılabilir)

Devrede PIC18F2550 kullandım.

PIC USB Data uçları, kasa içindeki usb soketine takılacak. Böylece izleme ve kontrol yazılım üzerinden yapılabilir.

Her bir fan tam kapalı konumdan son devire kadar 100 adımla kontrol edilebiliyor.

Sıcaklık sensörleri, donanımda olmayan HDD ve RAM sıcaklıklarını ölçmek için kullanılıyor.

Aynı zamanda, PC yazılımı ile haberleşme yoksa, bu sıcaklık bilgilerine göre fanlar otomatik olarak ayarlanıyor.

Bu sefer, devre üzerinden LCD çıkışı almak yerine USB'den haberleşen ve beslemesini de USB portundan alan Grafik LCD kullandım.

Henüz tam olarak bitmedi. açıkçası mavi glcd'den de hoşlanmadım.

240x128 GLCD SPI üzerinden yine 18F2550 ile sürülüyor.

PC'den ve fan kontrol kartından aldığım bilgileri buna yazdıracağım.

Bu arada büyük font kullanımı konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımları dokunabilir.

Mikroe kütüphanesinde Spi T6963C için font seçeneği yok. :(

-Devam edecek-
Merhaba,

i7 950 işlemcim var, Gigabyte X58-UD7 ile kullanıyorum.

Soğutucum AKASA VENOM

Kuzey köprüsü 50°C

işlemci boşta: 40-45°C (yükte 85°C'yi geçmiyor)

işlemci için boştaki sıcaklık değeri normal midir? yoksa soğutucuyu mu takmayı beceremedim?
Merhaba,

Anakartım Ggabyte X58-UD7

işlemcim i7 950

Team xtreem dark DDR3 1600MHz RAM takıyorum. (1600MHz 8-8-8-24 1.65Volt XMP)

Default olarak 1066MHz görüyor.

X.M.P. profili seçtiğimde veya çarpanı elle ayarlayıp 1600MHz çalıştırmak istediğimde açılmıyor.

X.M.P seçtiğimde voltaj ve timing değerlerini kendi ayarlıyor zaten ama ben elle de denedim, bir türlü olmadı.

1333MHz'de açılıyor ancak bir kaç dakika içinde resetliyor kendini.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim...
Hakkında
Forum İmzası:
Hakkımda:
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 700
İkinci El Bölümü Mesajları: 85
Konularının görüntülenme sayısı: 108.912 (Bu ay: 179)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 5 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.