Şimdi Ara

PTTCELL'in BÜYÜK AKN OYUNU (Gece 2-8 konusu, İspatlıdır) [İLK MESAJ GÜNCEL]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
251
Cevap
6
Favori
21.015
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir süredir BTK 'nın gece 02:00-08:00 arası uygulanması gereken AKN kararının sadece sabit internet paketlerini ilgilendirdiği sanılıyordu. Fakat AKN kararı titizlikle ve iyice okunduğunda böyle bir ayrım olmadığı, bu kararın mobil paketleride kapsadığı görülüyor artık.

Pttcell'in ilk piyasaya çıktığı dönemde 14'lük tarife denilen ve daha sonra abone alımına kapatılarak "Kapalı Pttcell Beklenen Tarife" olarak ismi değiştirilen tarifelerde, açıldığından bu yanlı sınırsız internet mevcuttur ve tarife detaylarında da belirtilir "sınırsız" ifadesi. Fakat 1 Mayıstan sonra uygulanması gereken AKN kararlarını uygulamamak için abonelerin haklı taleplerini hiçe saymak için yaptıkları bir oyunun ispatıdır bu konuda görecekleriniz.

Öncelikle ilgili BTK karar maddelerinden alıntılara göz atalım:

Bu maddede gördüğünüz gibi 2 şart var. Birincisi tarifenin veya paketin "limitsiz/sınırsız" olarak duyurulması ve ikincisi ise AKN uygulanması.

Asıl karar maddesinede göz atarsak:

Şimdi asıl kısma geliyoruz. Pttcell'in BTK kararlarını uygulamamak için abonelerine çaktırmadan nasıl bir oyun oynadığını net şekilde göreceksiniz:

www.pttcell.com.tr "Kapalı Pttcell Beklenen Tarife" Detaylarının 16.02.2017'de alınmış ekran görüntüsü:

www.pttcell.com.tr "Kapalı Pttcell Beklenen Tarife" Detaylarının 07.05.2017'de alınmış ekran görüntüsü:

www.pttcell.com.tr "Kapalı Pttcell Beklenen Tarife" Detaylarının 17.05.2017'de alınmış ekran görüntüsü:

Gördüğünüz gibi herşey ortada. BTK kararını uygulamamak için aboneye hiç bilgi vermeden, tarife detaylarını istediği şekilde değiştiren bir operatör pttcell. Tarifeye abone kabul edildiğinden beri, "sınırsız" ifadesini ilk defa bu ay içinde kaldırarak BTK'nın ilgili kararını uygulama sorumluluğuda kalmamış oluyor kendilerince. Ve bu işi olabildiğince SESSİZCE yapıyorlar. Yada yaptıklarını sanıyorlar !

[EDİT 1]

Bildiğiniz gibi "Kapalı Pttcell Beklenen Tarife" kullanıyorum. Bu tarifedede 300MB AKN olduğu tarife detaylarında yazmaktadır. Sınırsız yazısını sildiklerinden sonra bu yazıyı değiştirmediler ne hikmetse. Bildiğim kadarıyla kendi tarifem ve "Süper 1GB İnternet Paketi (AKN’li) paketi dışında Pttcell'de AKN olan başka bir internet paketide yok.

Bugün başlayan yeni fatura döneminde 300MB AKN dolmadan gece denemeyi yaptım.
    Sonuç; gece kullanımı AKN'den düşüyor. Yani AKN kararı tarifem için uygulanmıyor.
    Henüz faturam daha kesilmedi. Faturada, tarifemde yapılan değişiklikleri daha net yazacaklarını tahmin ediyorum. Kesim tarihine kadar beklemedeyim. 27.05.2017

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 27 Mayıs 2017; 12:24:47 >

• Kesinlikle bu çakallık satarken sınırsız internet diye pazarladılar 14lük tarifeyi. Bu durumun btk'ya şikayet edilmesi gerekir. Yazık pttye 10tl fazla almak için düştüğü duruma bak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hep beraber şikayet edelim btk ya bunu. Turkcell kullananlar faturalı faturasız hatlar da sınırsız internet paketi devam eden varmı acaba?

• Kimi kimi şikayet edeceksin peki, pttcell dediğin kimdir: Turk Telekom.. yani sadece 5 yıllık gelirine, 49 yıllığına devredilmiş bi kurum...

Peki BTK kimdir: piyasayı düzenlemek vatandaşınn haklarını korumak içinkurulmuş ama sermayeye hizmet eden bi kurum..

Sonuç, bakınız 2019 da bile akn kalkmayacak diyorlar operatörler hala, anasayfada röportaj var..

Ayrıca, şartlarda pttcell tarife detaylarını değiştirme hakkı saklıdır diye bişey varmı bilmiyorum lakin varsa bişey çıkmaz ordan. .

Düşünün, nasıl ki canı istedi mi tarifeyi kapatabiliyorsa şartları da değiştirir tabii aboneyi sallayan mı var sonuçta..

Turk telekom konusuna bakın bir, kimisine 8gb tarifeyi 29 tl ye verirken kimisine 24 liraya veriyo aynı şartlarda.. ee ne bu iştir diye sormazlar mı BTK ya..

Biz de ancak yazıp yoruluruz bişey değişmez bana da verse 8gb 24 liraya dakka durmam pttcellde

Ayrıca bişey daha ekleyim; bu gece 2-8 mevzusu milleti susturmak için yapılmış zoraki bi konudur..
    2-8 ne lan, sabah işe giden adamın ne işine yarıycak bu,yada zoraki gece kuşlarına yaptık zaten bizde diyin anlaşalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi righteous@ -- 18 Mayıs 2017; 13:56:15 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 128k sınırsız olsa ne olacak? bir süre kullandım rezaletti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: engink

128k sınırsız olsa ne olacak? bir süre kullandım rezaletti.

Konu, 128Kbps sınırsız konusu değil.

Bahsettiğim AKN kararını olması gerektiği gibi uygulasalardı eğer, gece 2-8 arası 3G ve 4.5G şebekelerde hız sınırlaması olmayacak ve şebeke desteklediği oranda "mbps" hızında bağlantı sağlanacaktı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SoftRock

Kesinlikle bu çakallık satarken sınırsız internet diye pazarladılar 14lük tarifeyi. Bu durumun btk'ya şikayet edilmesi gerekir. Yazık pttye 10tl fazla almak için düştüğü duruma bak

10TL olan paket "sınırsız" ismiyle 10 TL'ye satılan ise artık o paket kaldırıldı. Yerine yeni başka bir paket geldi ve "sınırsız" ifadesi yeni pakette yok. İlginç olan ise yeni paketin 1GB sonrası yine 128Kbps'e düşmesi.

Buyrun 16.11.2016 tarihinde satılan "sınırsız" paketin detayları burada:
    https://goo.gl/V9a4Vd

Şimdi ise, paketin ismini değişip şu şekilde satıyorlar:
    http://www.pttcell.com.tr/faturali-paketler/1gb-internet-paketi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 19 Mayıs 2017; 6:41:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Efsane6842

Hep beraber şikayet edelim btk ya bunu. Turkcell kullananlar faturalı faturasız hatlar da sınırsız internet paketi devam eden varmı acaba?

BTK 'ya şikayet konusu aklımda, fakat operatörlerin bu tavrıyla ne kadar sonuç alınabilir o kısmı meçhul. Bu sınırsız ifadesinin tarifeden kaldırılması ve aboneye haber verilmemesi kısmının operatöre yasal bağlayıcılığı varmı, yokmu? Bunu nasıl öğrenebiliriz.

Yani operatör, ben istediğim zaman tarife detayını değiştiririm diyorsa zaten pek sonuç alınamaz gibi geliyor. Tarife detayına sınırsız ifadesini geri getirmedikçe bu kararı uygulamazlar.

Keyiflerince iş yapıyorlar. Ne güzel memleket. Sınırsız yazısını kaldır, sorumluluktan kurtul.
  • quote:

Orijinalden alıntı: righteous@

Kimi kimi şikayet edeceksin peki, pttcell dediğin kimdir: Turk Telekom.. yani sadece 5 yıllık gelirine, 49 yıllığına devredilmiş bi kurum...

Peki BTK kimdir: piyasayı düzenlemek vatandaşınn haklarını korumak içinkurulmuş ama sermayeye hizmet eden bi kurum..

Sonuç, bakınız 2019 da bile akn kalkmayacak diyorlar operatörler hala, anasayfada röportaj var..

Ayrıca, şartlarda pttcell tarife detaylarını değiştirme hakkı saklıdır diye bişey varmı bilmiyorum lakin varsa bişey çıkmaz ordan. .

Düşünün, nasıl ki canı istedi mi tarifeyi kapatabiliyorsa şartları da değiştirir tabii aboneyi sallayan mı var sonuçta..

Turk telekom konusuna bakın bir, kimisine 8gb tarifeyi 29 tl ye verirken kimisine 24 liraya veriyo aynı şartlarda.. ee ne bu iştir diye sormazlar mı BTK ya..

Biz de ancak yazıp yoruluruz bişey değişmez bana da verse 8gb 24 liraya dakka durmam pttcellde

Ayrıca bişey daha ekleyim; bu gece 2-8 mevzusu milleti susturmak için yapılmış zoraki bi konudur..
    2-8 ne lan, sabah işe giden adamın ne işine yarıycak bu,yada zoraki gece kuşlarına yaptık zaten bizde diyin anlaşalım

Daha önce tarifenin ismi 14'lük tarife diye geçiyordu. Sonra bunu Beklenen Tarife yaptılar. O zamanda kimseye sormadılar. Yaptıkları tek değişiklik 250MB-SMS'i 300MB-SMS yaptılar. Yaptıkları değişiklik içinde, arada bizim görmediğimiz "tarife detaylarını değiştirme hakkı saklıdır" ifadesi varmıydı bilmiyorum. Bunu bulabilirsem kontrol ederim. Abonelik sözleşmesi aslında bu konularda daha belirleyicidir sanki. Sözleşmeyi okumak lazım.

TT her paketinde aynı durumu uyguluyor zaten. Mobilde aynı paketi 29TL'yede, 24TL'yede satıyor. İnternet paketlerinde bu durum daha abartılı. Kime ne tutturursa. Hiçbir kriter yok. Denetleme yok. Tek tek her müşteriyi arama sebepleri bu zaten. Genel kampanya yok. Kişiye özel pazarlama yapıyorlar. Millet birbirinden öğreniyor şöyle kampanya varmış diye. (İKNA kampanyaları vs.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 22 Mayıs 2017; 14:13:32 >

• 3. Fotograf mobilde acilmiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Deve Katili

3. Fotograf mobilde acilmiyor

Forumdaki buglardan kaynaklanıyor. Windows'ta sorun yok. Mesajı editledim, tekrar kontrol edermisin.
  • Tamamdır şimdi oldu, ama eskisiyle ne fark var ki sonuçta yine kota aşımı sonrası aynı hıza düşecek

• quote:

Tamamdır şimdi oldu, ama eskisiyle ne fark var ki sonuçta yine kota aşımı sonrası aynı hıza düşecek

Sabit internet paketlerinde olan aynı mantık burdada var. Evet, AKN sonrası 128Kbps. Ama bu durum sınırsız tarifelerde, sabah 08:00'den gece 02:00'ye kadar geçerli(yani gündüz ve akşam saatleri). Gece 02:00'den sabah 08:00'e kadar ise AKN aşımı sonrası hızlar değil, AKN aşımı olmadan önceki hızlar uygulanıyor. Zaten engellemek istedikleri durum bu. Şu anda forumda, bu şekilde AKN aştığı halde gece 4G hızında internet kullananlar var. Gündüz ve akşam ise yine 128Kbps oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 19 Mayıs 2017; 8:3:52 >
  • pttcell 2-8 paketten yemiyor test edildi onaylandi. hiz yukselmesi oluyormu bilmiyorum ama henuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÇevreMühendisi -- 19 Mayıs 2017; 8:2:40 >
  • ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt
    Paketiniz bitmeden denediyseniz eğer zaten hız düşmesi yoktur. Şebeke ve telefon ne kadar hız destekliyorsa max hızı alırsınız. Paketimin AKN'sini aştığımdan ben deneyemem. Yeni fatura dönemine kadar 24 saat sürekli 128Kbps.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Logic_Man

Paketiniz bitmeden denediyseniz eğer zaten hız düşmesi yoktur. Şebeke ve telefon ne kadar hız destekliyorsa max hızı alırsınız. Paketimin AKN'sini aştığımdan ben deneyemem. Yeni fatura dönemine kadar 24 saat sürekli 128Kbps.

yaptigim downloadlari pakedimden dusmedi 2-8 arasi

• quote:

quote:

Tamamdır şimdi oldu, ama eskisiyle ne fark var ki sonuçta yine kota aşımı sonrası aynı hıza düşecek

Sabit internet paketlerinde olan aynı mantık burdada var. Evet, AKN sonrası 128Kbps. Ama bu durum sınırsız tarifelerde, sabah 08:00'den gece 02:00'ye kadar geçerli(yani gündüz ve akşam saatleri). Gece 02:00'den sabah 08:00'e kadar ise AKN aşımı sonrası hızlar değil, AKN aşımı olmadan önceki hızlar uygulanıyor. Zaten engellemek istedikleri durum bu. Şu anda forumda, bu şekilde AKN aştığı halde gece 4G hızında internet kullananlar var. Gündüz ve akşam ise yine 128Kbps oluyor.

Şimdi anladım. Peki bu usülsüzlüge karşı ne yapabiliriz? Ben de aynı paketi kullanıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: ÇevreMühendisi

quote:

Kullandığınız tarife nedir?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ÇevreMühendisi

quote:

Kullandığınız tarife nedir?

gurur + 1gb akn li sinirsiz

• quote:

quote:

quote:

Şimdi anladım. Peki bu usülsüzlüge karşı ne yapabiliriz? Ben de aynı paketi kullanıyorum

Bu konuyu birazda bunun için açtım zaten. Hem ne yapabilirizi konuşalım, hemde herkes kendi tecrübesini ve fikrini paylaşırsa daha doğru bir yöntem belirleyebiliriz karşılık olarak düşüncesindeyim.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.