Şimdi Ara

PTT Rezilliği! Sizinde Başınıza Gelebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
1
Favori
9.074
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yıllardır yurt dışından alışveriş yapıyorum.
    Bazı firmalar kargo takip numarası vermese de yıllardır ürünler bana ulaşıyordu. Ancak Son siparişimde yaşanan rezilliği sizlere anlatmak isterim.
    1 Ay önce Aliexpress üzerinden 4 adet kulaklık sipariş verdim. ( Kargo Takip Numaraları var)
    22 Ekim 2016 saat 11 civarında 4 adet mail beşer dk aralıkla geldi.
    Aliexpress şöyle diyor. "Ulaşan ürünüz için satıcıyı oylayın."
    Ne? Nasıl Yani? Hangi ürün? Nereye Ulaşmış?

Şaka gibi gelmişti hemen aliexpress'den kargo takip numaralarını alıp PTT'nin sitesine girdim.
    Birde Baktım ki o ne! Paketler Ayın 18'inde teslim edilmiş, buda yetmez, paketi teslim alan benmişim.
    İşte o an 404 Not Found
    Ürünü Teslim Alan Kısmında K**** D**** K**** Yazıyor ki Benim ismim. Hemen diğer 3 ürüne daha baktım aynıları yazıyor.
    Aynı gün aradım Ptt'yi ve 3 farklı kişiye derdimi anlatmaya çalıştım. 3'ü de değişik sorularla adeta beni suçladılar sanki onlara yalan söylüyormuşum gibi.
    Örneğin 3'ü de kargoyu sizin almadığınıza emin misiniz dedi. Dedim ki bu tarihler arasında evde olmak bir yana ben Balıkesir il sınırları içinde bile değildim (ki son 3 haftadır izmirdeyim)
    Neyse derdimi anlatamayınca yöneticiye bağlayın beni dedim, derdimi anlatmaya çalıştım, mırın kırın etti ama şikayet kaydı oluşturduk.
    Buradan Kapitalizmi eleştiren arkadaşlara sözüm ola PTT'nin kargo bölümünü devlet işletirse KİMLİK dahi sormadan teslimat yaparlar. Aynısını özel kargo şirketi yapmazdı! Asla!

Konuyu takip edecek arkadaşlar için konu sonuçlanana kadar her aşamayı yazacağım.
    PTT Rezilliği _____---- Tarihler ve Gerçekler -----_______

-- 19 Eylül 2016'da Aliexpress'den 4 Ürünün ödemesini yaptım(Her biri 60$'dan Özel ve sınırlı üretim 4 kulaklık)
    -- 20 Eylül 2016'da Satıcılar siparişi aldılar.
    -- 22-23 Eylül 2016 Tarihlerinde 4 ürün Çin'den AirMail için sıra bekliyor.
    -- 1 Ekim 2016 Air mail yola Çıktı
    -- 1 Ekim 2016 4 ürün Ülkeye giriş yaptı
    -- 3 Ekim 2016 Gümrükte sıraya alındı
    -- 4 Ekim 2016 Gümrükte Bekliyor.
    -- 5 Ekim 2016 Gümrükten geçti
    -- 7 Ekim 2016 Dağıtım için Ayıklanan ürünlerin arasında sırada bekliyor
    -- 10 Ekim 2016 Paketler Balıkesire Ulaştı
    -- 11 Ekim 2016 Paketler Balıkesirin burhaniye ilçesinde ki PTT şubesine ulaştı
    -- 12 Ekim 2016 Dağıtım için bekliyor.
    -- 18 Ekim 2016 Dağıtıma Çıktı
    -- 18 Ekim 2016 Ürün Teslim edildi

22 Eylül 2016 Şikayet kaydı PTT'ye gönderildi ayrıca mail yoluyla işlem takibi talebinde bulundum.

• Özel kargo şirketlerinde onlarca bu tür olay yaşanmıştır, çoğu zaman kimlik kontrolü dahi yapmadan teslim ediyorlar. Özel ve devlet ile alakalı bir durum değil bu ve genel olarak tecrübeme dayaranak PTT'nin bu konuda daha hassas olduğunu söyleyebilirim. Benzer şekilde ben şehirde değilken evime gelen ihbar notundan sonra bölgedeki PTT şubesinden aynı soyada sahip ablamın paketi teslim alması için bulunduğum şehirdeki PTT'ye gidip kimlik fotokopisi ile dilekçe vermek durumunda kalmıştım ki ablam paketimi teslim alabilsin. Diğer kargo firmalarında ise "... adına paket vardı, teslim alabilir miyim?" demem yeterli oluyor. Bazen aynı soyadda ise kimlik dahi sormadan teslim alabiliyorum paketi.
    Size tavsiyem bölgenizdeki PTT dağıtıcısını bulun ve onunla iletişim kurup kime teslim ettiğini sorun ve tabii ki Bimer dahil her hatta şikayet kaydı oluşturun durum hakkında. Yapılan eylem her şekilde kabul edilemez.
  • Uzuldum doatum. Bende blksr deyim. Dagitici abiti tanıyorum allahtan. Yrdimci olabilecegimiz birsey varsa kendisi cok efendi birisidir. Herzaman yardimci olur. Bu arada merkezdeyim ben sen nerdesin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Özel kargo şirketlerinde onlarca bu tür olay yaşanmıştır, çoğu zaman kimlik kontrolü dahi yapmadan teslim ediyorlar. Özel ve devlet ile alakalı bir durum değil bu ve genel olarak tecrübeme dayaranak PTT'nin bu konuda daha hassas olduğunu söyleyebilirim. Benzer şekilde ben şehirde değilken evime gelen ihbar notundan sonra bölgedeki PTT şubesinden aynı soyada sahip ablamın paketi teslim alması için bulunduğum şehirdeki PTT'ye gidip kimlik fotokopisi ile dilekçe vermek durumunda kalmıştım ki ablam paketimi teslim alabilsin. Diğer kargo firmalarında ise "... adına paket vardı, teslim alabilir miyim?" demem yeterli oluyor. Bazen aynı soyadda ise kimlik dahi sormadan teslim alabiliyorum paketi.
    Size tavsiyem bölgenizdeki PTT dağıtıcısını bulun ve onunla iletişim kurup kime teslim ettiğini sorun ve tabii ki Bimer dahil her hatta şikayet kaydı oluşturun durum hakkında. Yapılan eylem her şekilde kabul edilemez.
  • PTT yi diğer firmalardan daha çok severim. Ama tabiki büyük bir hata
  • Aynı şeyi bende yaşadım bölge dağıtım müdürlüğüne gittim teslim almadım bunu evimdeki güvenlik kamerasıyla ispatlarım dedim eveleyip gevelediler büyük mercilere şikayet ederim dedim. Sonra arkadan biyerden benim paketler çıkageldi neymiş depoda unutulmuş. Bir daha depoda unutulursa da şikayet ederim dedim aldım o zaman sonra da en küçük şeyde bile sorun çıkmadı.
  • hocam 2 sene önce aynı durum benim de başıma gelmişti. telefonla derdimi anlatamayınca acıbadem'e gidip durumu öğrenmiştim: gün içinde postacı bana ulaşamadığı için "teslim edildi." diye bildirmiş. bunun sebebi ise günlük kotaları mı ne varmış bu adamların. ben acıbadem'deyken postacı da yine adresime gidip beni aradı. "abi, adreste yoksun. bakkala bırakıyorum." diyerekten ürünümü teslim etmişti.

ama seninkinde neredeyse 1 haftalık süre var. durum farklı. tekrardan geçmiş olsun, sinir bozucu bir durum.
  • Arkadaşlar Sürecin her aşamasını yazacağım takipte kalabilirsiniz.
    Umarım başımdan geçenler sizin başınıza gelmez
  • ptt mi arkadaşım bir devlet kurumu düşün vatandaşın parasını göz göre göre iç edermi ...evet eder
    kapıda ödemeli kargo gönderdim ürünü müşteri teslim aldı ödemeyi ptt görevlisine yaptı
    elimde fatura ve fişle ptt gittim parayı almaya ama ortada para mara yok kimse paranın nerde kimde olduğunu bilmiyor ama ürünün teslim edildiğini ve parasının alındığı teyit ediliyor ve sizi oraya buraya yönlendiriyorlar..
    ensonunda lanet ettim vazgeçtim kim yediyse haram olsun dedm çıktım gittim
    yani devletin devlete güvenmediği bir ortamda kimselere güvenipte iş yapmıyacaksın en azından özel sektörde yapın hiç değilse patron çıkarır cebinden öder,
    mecbur yapıyosan bile ufak meblağlarda yapıcaksın kaybolduğu zaman iç edildiği zaman arkasından küfür haram eder geçersin
  • Bimer'e yaz o zaman gerçekten ilgileniyorlar.elinde kanıtta var,sen almadığını değil onlar verdiklerini ıspatlamak zorunda.

• bilgehankalkan kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi.

Aynısı Yurt içi kargo ile de başıma geldi. Sürat kargo ile de. Ürün teslim alınmış görünüyor. Birinde de iş yerinden arkadaş almış görünüyor kargoyu ki zaten 5 liralık özel kullanım alanı olan tuhaf bir ürün olduğu için benden başkasının da işine yarayacak ya da satabileceği bir şey değil.

Sonuçta kargo şubede çıktı.

Bir başkasında. Kargo adresi doğru verilmiş ürün. İstanbulun diğer yakasında birine teslim edildi.

Böyle 8-10 olay sayabilirim.

Neyse ki yıllar içinde alıştılar artık.

Ve aynen dediğiniz gibi biri falancanın kargosu var alacağım diyip bazen kimlik bile vermeden teslim alabiliyor. PTT de öyle bir şey yok ben adama denk gelip abi şu ve şu arkadaşlara bırakabilirsin ben yokken diyene kadar ben olmayınca teslim etmiyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gael

ptt mi arkadaşım bir devlet kurumu düşün vatandaşın parasını göz göre göre iç edermi ...evet eder
    kapıda ödemeli kargo gönderdim ürünü müşteri teslim aldı ödemeyi ptt görevlisine yaptı
    elimde fatura ve fişle ptt gittim parayı almaya ama ortada para mara yok kimse paranın nerde kimde olduğunu bilmiyor ama ürünün teslim edildiğini ve parasının alındığı teyit ediliyor ve sizi oraya buraya yönlendiriyorlar..
    ensonunda lanet ettim vazgeçtim kim yediyse haram olsun dedm çıktım gittim
    yani devletin devlete güvenmediği bir ortamda kimselere güvenipte iş yapmıyacaksın en azından özel sektörde yapın hiç değilse patron çıkarır cebinden öder,
    mecbur yapıyosan bile ufak meblağlarda yapıcaksın kaybolduğu zaman iç edildiği zaman arkasından küfür haram eder geçersin

Özel sektör daha beter. Şu an adam gibi çalışan ( En azından benim bölgem için ) bir tek aras gördüm ben.

Yurtiçi. MNG. Sürat. Lanet gele.

Bir de Türkiye genelinde UPS var.

• Aynısı benim başıma da geldi aradım 14 saniyede nasıl teslim ettiniz dedim ,onlarda teslim alındı yerine teslim edildi diye bilgi girilmiş yanlış girilmiş dediler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Her biri 60 $ 4 kulaklik alacagim ve adresi evime verecegim. Ustelik o sirada evde yada ilde olmayacagim. Ben ptt dalaverelerine cok alistim o nedenle ya isyerindeki sekretere yonlendiyorum adresi yada guvenlige cunku baska turlu yoktunuz vs salliyorlar. Dahada isine garantiye almak istiyorsan il ilceyi yaz sonra adrese subeden alacak yaz.

Bircok kargo firmasiyla gorustum en kotusunden iyisine gore
    1) Yurtici Kargo (adamlarin umrunda degil muhatap yok)
    2.) Surat Kargo
    3.) Mng
    4.) Ups

Aras kargo ile pek kargo isim olmadigi icin birsey diyemeyecegim.
    Ancak Ups kesinlikle 1 numara her zmn muhatap bulabiliyorum hatta zorlarsaniz direk dagitan elemanin telefonunu bile veriyorlar. (Dagitan elemani 1 seferden fazla aramayin sms atin)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Benim de başıma benzer birşey geldi. Kargo Takip numarasız iki ürün sipariş ettim. Biri Gearbest'den diğeri Ali Express'ten. Bağcılar'da annemin iş yerine gönderdim ikisinden de haber alamadım. 3 ay geçti. İş yerine gelmemesi imkansız kesin birileri el koydu. İşte bizde böyle bir muz cumhuriyetiyiz.

• Sismologger kullanıcısına yanıt
    hocam kargolarınızın son durumu noldu? Bende Balıkesir'deyim. Benimde Aliexpress ten siparişlerim elime ulaşmadı aile apartmanında yaşıyorum kapının önüne bile bırakılsa benim elime geçerdi ürün ama ürünler bana ulaşmadı. Bende şüphelenip google a ptt balıkesir aliexpress vs yazınca bu sayfayı buldum.

• Kargo takipli ürünü ben evde olmadığımda beni arayarak "evde yoksunuz şubeye götürüyorum " demişti. Takipsiz kargoda ise AliExpress satıcısı mesaj yolladı ürünü onaylayın lütfen diye ama elimde ürün filan yoktu muhtemelen böyle bi sey oldu o ürüne de. Ve takipsiz ürünü apartmanın dış kapısındaki posta kutusuna koyup gitmişlerdi en son seferde ki üzerine de yazıyorum dışarıya koymayin çalınıyor vs diye. Özetlemek gerekirse işlerini pek azı özenle yapıyor maalesef

• Güzel yazmışsında şöyle bir durum var ben yurtiçi kargodan kaç sefer kargo aldım bana 1 kere kimlik bile sormadılar. PTT çalışanıyım dağıtıcı değilim ama şubeye gelen kargolar postalar her neyse artık kimlik görmeden teslim etmek söz konusu değildir. Senin yaşadığın durum şu olabilir nadirde olsa bizde de yaşanabiliyor dağıtıcı günlük dağıttığı kargoların düşümünü akşam dönüşte sisteme giriyor. Sisteme girerkende elindeki listeye göre işliyor bunu bazen o listeye teslim edilmedi işareti koymamışsa onuda düşüm yapabiliyor sonuç olarak teslim edilmiş görünüyor ama o kargo posta genelde dağıtım merkezinde oluyor. Eğer hemen farkederse teslim iptali yapıp ilk dağıtım gününde dağıtıma çıkarır. Şu sıralar bende kargo takipleri yapıyorum dağıtıma çıkmamış ya da işlem görmemiş varsa hemen bildiriyoruz ve dağıtıma çıkmasını sağlıyoruz.

Ayrıca PTT kayıtlı gelen her postayı imza karşılığı teslim eder. Bu listeler arşivlenir. Senin yapacağın o dağıtım nerdeyse ya onun bağlı bulunduğu merkez ya da dağıtım servisine barkod numaralarıyla dilekçe vermen. Kargolar kayıp tazminat hakkın var zaten. O teslim günü arşivden çıkarılır bakılır senin imzan değilse zaten sen her halükarda haklısındır. Senin zararını karşılarlar. Şu an özellikle kargo posta kısmına titizlikle özen gösteriyorlar bilginize.

• quote:

Orijinalden alıntı: sezar61

Güzel yazmışsında şöyle bir durum var ben yurtiçi kargodan kaç sefer kargo aldım bana 1 kere kimlik bile sormadılar. PTT çalışanıyım dağıtıcı değilim ama şubeye gelen kargolar postalar her neyse artık kimlik görmeden teslim etmek söz konusu değildir. Senin yaşadığın durum şu olabilir nadirde olsa bizde de yaşanabiliyor dağıtıcı günlük dağıttığı kargoların düşümünü akşam dönüşte sisteme giriyor. Sisteme girerkende elindeki listeye göre işliyor bunu bazen o listeye teslim edilmedi işareti koymamışsa onuda düşüm yapabiliyor sonuç olarak teslim edilmiş görünüyor ama o kargo posta genelde dağıtım merkezinde oluyor. Eğer hemen farkederse teslim iptali yapıp ilk dağıtım gününde dağıtıma çıkarır. Şu sıralar bende kargo takipleri yapıyorum dağıtıma çıkmamış ya da işlem görmemiş varsa hemen bildiriyoruz ve dağıtıma çıkmasını sağlıyoruz.

Ayrıca PTT kayıtlı gelen her postayı imza karşılığı teslim eder. Bu listeler arşivlenir. Senin yapacağın o dağıtım nerdeyse ya onun bağlı bulunduğu merkez ya da dağıtım servisine barkod numaralarıyla dilekçe vermen. Kargolar kayıp tazminat hakkın var zaten. O teslim günü arşivden çıkarılır bakılır senin imzan değilse zaten sen her halükarda haklısındır. Senin zararını karşılarlar. Şu an özellikle kargo posta kısmına titizlikle özen gösteriyorlar bilginize.

Nickinin sonunda 61 var diye Trabzonlu sanıp yazıyorum.Trabzon-Araklılıyım.Sürekli aliexpress'ten alışveriş yaparım.Araklı Ptt şubesinden aldığım kargolarda takipli-takipsiz farketmez şimdiye kadar hiç imza attığım olmadı.Adamlar adrese teslim yapmıyorlar zaten, kargo şubeye gidince arıyorlar ben gidip alıyorum.Herhangi birisi gidip benim ismimi söylese kargomu alabilir imza falan yok.Hatta bir ara benim amcaoğlunu gönderdim benim kargoyu alsın diye sorunsuz aldı.Gerisini anla sen.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• cevo_61 kullanıcısına yanıt
    Hocam bende arsinliyim o imza işini yapmayan memurlar genelde işi yayan memurlar eğer adrese teslim istiyorsan getirecekler arkadaş ben trabzon dışındayım ve burda imzasız vermiyoruz çok nadir olarak bazı memur arkadaşlar yapıyorlar bunu ama sorun yaşıyorlar sonra hatta geçen günlerde arkadaş araba çekecek yer bulamamış hızlıca kargoyu verip imza almadan gelmiş işine son veriliyordu nerdeyse işi sıkı tutmayan yerlerde bu tür şeyler var malesef aynı şekilde diğer kargolarda yapıyor. Bende aliexpresten bazen bişeyler alırım trabzonda durdurğum zaman fındık ayına denk geldi köydeyim. Şubede bekliyor merkez PTT de adamları aradım dil döktüm anneme vermediler gönderiyi. Allah'tan tanıdık vardı öyle aldık. Bu durumlar birazda memura bağlı. Bana gelen kargo postayı şubeden sahibi dışında kimse alamaz vermedim vermem de belki alıcı istemiyordur başkasının almasını, dağıtıcılar haber kağıdı bırakırlar kapıya aileden biri bazen alır gelir ama alamaz kargoyu vurdumduymazsa memur verir ona diyecek bişey yok zaten sorunlar da tamamen bu memurlardan kaynaklanıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: sezar61

Hocam bende arsinliyim o imza işini yapmayan memurlar genelde işi yayan memurlar eğer adrese teslim istiyorsan getirecekler arkadaş ben trabzon dışındayım ve burda imzasız vermiyoruz çok nadir olarak bazı memur arkadaşlar yapıyorlar bunu ama sorun yaşıyorlar sonra hatta geçen günlerde arkadaş araba çekecek yer bulamamış hızlıca kargoyu verip imza almadan gelmiş işine son veriliyordu nerdeyse işi sıkı tutmayan yerlerde bu tür şeyler var malesef aynı şekilde diğer kargolarda yapıyor. Bende aliexpresten bazen bişeyler alırım trabzonda durdurğum zaman fındık ayına denk geldi köydeyim. Şubede bekliyor merkez PTT de adamları aradım dil döktüm anneme vermediler gönderiyi. Allah'tan tanıdık vardı öyle aldık. Bu durumlar birazda memura bağlı. Bana gelen kargo postayı şubeden sahibi dışında kimse alamaz vermedim vermem de belki alıcı istemiyordur başkasının almasını, dağıtıcılar haber kağıdı bırakırlar kapıya aileden biri bazen alır gelir ama alamaz kargoyu vurdumduymazsa memur verir ona diyecek bişey yok zaten sorunlar da tamamen bu memurlardan kaynaklanıyor

Şimdiye kadar kargomun kaybolduğu falan olmadı ama adrese teslim yapmıyorlar hiçbir şekilde.Gerçi adrese teslim yapmamaları benim için avantaj, adreste bulamazlarsa takipsiz kargoları sağa sola bırakma durumları olur ne gerek var şubeden alırım kafa rahat eder.Ama imzasız teslim etmeleri saçma, her kargomu alışımda ben soruyorum imza falan gerekli mi diye yok diyip yolluyorlar.Bir gün kargomda sorun yaşarsam, il ptt müdürlüğü dahil herkesi ayağa kaldırırım dilekçe yazarım adamlar imza almadan kafalarına göre kargo veriyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.