Şimdi Ara

PSU NASIL TEST EDİLİR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
10.280
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • buaralar gözüme takıldı bi dükkanda.550W COLORSİT MARKA psu lar var.fiyatıda ucuz.şöyle bi tarttım fsp 300w kadar ağırlar enaz.yani diğer oemlere göre azbiraz kalite oldukları belli.şimdi ben by psu dan alsam neye göre test edebilirim?ne yapmam lazım?yada bilen varmı acaba?

psu'nun tipi fsp blustorm tarzı fanı var altında.en çok şüphelendiğim şey ağır olsun diye teneke değilde dökme demirden falanmı yaptılar acaba?ama baktım içide baya doluydu oemler gibi boş diildi!

Neler yapabilirim güvenilirliğini test etmek için?Fsp 300w kesmiyor artık.

edit:ben şunları buldum ama amper,volt ölçme vs olayları ayrıntılı yazabilicek olan varmı?

Güç kaynağının ağırlığına bakabiliriz. Size komik gelebilir ama, içindeki heatsink'in kalitesi ve büyüklüğüne, bileşenlerine ve kullanılan malzemeye bağlı olarak kaliteli güç kaynakları daha ağır oluyorlar. Bu elbette bilinen, uluslararası isim yapmış markaların güç kaynaklarını karşılaştırırken iyi bir kriter değil ama, sahte etiketli güç kaynaklarında "malzemeden çalındığını" rahatlıkla söylemek mümkün.

Güç kaynağının içini açıp bileşenlerini inceleyebiliriz.

Her bir kanalda verdikleri voltaja bakabiliriz. Bunu kullanıcılar kendi sistemlerinde Mainboard Monitor benzeri programlar yardımıyla yapabilirler. Biz ise voltmetre ve ampermetre kullanacağız.

THG'nin test düzeneği kadar iyi olmasa da, güç kaynaklarının belirli bir sabit yükte zorlayacak bir test düzeneğimiz var. İyi ve kötü güç kaynaklarını bu düzenekle de kontrol edeceğiz. Şurası kesin: İyi kalite güç kaynağı, yük ne olursa patlamaz; koruması devreye girer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seso81 -- 26 Eylül 2005, 2:20:45 >

• selam dostum
    geçenlerde benim dandik psu da patladı. fsp marka almaya diye çıktım. bilgisayarcı tanıdık olur. bunu al sorun çıkarsa getir diyerek colorsitin üzerinde 450 watt golden silent yazan modelini verdi. psuyu elime aldığımda kendini hissettiriyor orada bulunan aopen marka 350 wattlık psudan kesilikle daha ağır ve daha doluydu. soğutucularına baktım onlarda benim dandik psu ya göre çok daha büyüktü. üzerindede 12cm lik seffaf bir fan vardı. fiyat 35 dolarartı kdv idi ama ben 30 dolar artı kdv verip aldım. dediğin gibi voltajlara baktım. 12lik 5lik ve 1.5 vltluk voltajlar bu değerlerin 0.1 gibi üzerinde eski psu ile azda olsa altındaydı. açıkçası birazda şansımı denemek istedim şuan için senin anakartla işlemcimi 3.8 ghz de çok rahat çalıştırıyor. tabi ilerde ek güç gerektiren bir ekran kartı ve 2.bir hdd alırsam ne olur bilmiyorum.

• anakartın hayırlı olsun.benim dediğim psularda o model golden silent yani ama 550w.baya niyetlendim valla demek sorunsuz çalışıyor peki voltaj değerlerini xp de program vasıtasıylamı kontrol ettin?oc li oc siz farkettimi hiç?
    quote:

Orjinalden alıntı: supremum

selam dostum
    geçenlerde benim dandik psu da patladı. fsp marka almaya diye çıktım. bilgisayarcı tanıdık olur. bunu al sorun çıkarsa getir diyerek colorsitin üzerinde 450 watt golden silent yazan modelini verdi. psuyu elime aldığımda kendini hissettiriyor orada bulunan aopen marka 350 wattlık psudan kesilikle daha ağır ve daha doluydu. soğutucularına baktım onlarda benim dandik psu ya göre çok daha büyüktü. üzerindede 12cm lik seffaf bir fan vardı. fiyat 35 dolarartı kdv idi ama ben 30 dolar artı kdv verip aldım. dediğin gibi voltajlara baktım. 12lik 5lik ve 1.5 vltluk voltajlar bu değerlerin 0.1 gibi üzerinde eski psu ile azda olsa altındaydı. açıkçası birazda şansımı denemek istedim şuan için senin anakartla işlemcimi 3.8 ghz de çok rahat çalıştırıyor. tabi ilerde ek güç gerektiren bir ekran kartı ve 2.bir hdd alırsam ne olur bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seso81 -- 26 Eylül 2005, 4:30:24 >

• Geçen hafta içi 550 wattlık bir tane aldık. Fena değil. Hakikatten fsp den daha ağır. Ama 550 watt biraz iddalı bir rakam. Uygun fiyatı ile yinede alınabilir bir psu
  • bir elektirikçiye götürülüp gerçekte kaç watt olduğu anlaşılabilir.. herhalde..
  • quote:

anakartın hayırlı olsun .benim dediğim psularda o model golden silent yani ama 550w .baya niyetlendim valla demek sorunsuz çalışıyor peki voltaj değerlerini xp de program vasıtasıylamı kontrol ettin?oc li oc siz farkettimi hiç?

programla da kontrol ettim biostanda baktım değerler dediğim gibiydi. evet oc dan önce ve sonra değerlerde değişme olmadı. ama dediğim gibi eski psu ile oc yapmadan öncede 11.8 lerde dolaşan 12 wattlık değer bu powerla 12.1 lerde geziyor.
  • imzamdaki 550w colorst-it psu yaklaşık 7 aydır bende
    bundan iki ay öncesine kadar amd 3500+ 2x 512 mb rem + hdd+ asus 6800gt +5 fanlı kasa ve benzeir parçaları çok rahat çalıştırdı,şuan ise imzamdaki parçaları çalıştırıyor, 35 dolara almıştım, bi enermax gibi fsp gibi olamaz ama işini gayet iyi yapıyor,

http://service.futuremark.com/compare?3dm05=1104247

http://service.futuremark.com/compare?2k3=4235539

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=81553&productid=bd28158

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi necat -- 29 Eylül 2005, 0:51:59 >

• BENDE O PSU NUN W OLANI VAR İSTEYENE 25 YTL YE VEREBİLİRİM
  • seso81 arkadaşım bu psu nerde satılıyor bizzat incelemek isterim
    Saygılar...
  • bir psu nun bilgisayarı çalıştırması yetmez idle de güvenli bir şekilde çalıştırması ve voltajda dalgalanma yapmaması gerekir diye düşünüyorum aynı hoperlörlerdeki rms ve pmpo değerleri gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: nicaleus

seso81 arkadaşım bu psu nerde satılıyor bizzat incelemek isterim
    Saygılar...

http://www.olgun.com/Default.aspx?catId=3&gid=56&mid=961&Marka=COLORS%C4%B0T&pcod=PS-0006&Type=feature

fiyat baya iyi yani.

• quote:

Orjinalden alıntı: talaria

quote:

Orjinalden alıntı: nicaleus

seso81 arkadaşım bu psu nerde satılıyor bizzat incelemek isterim
    Saygılar...

http://www.olgun.com/Default.aspx?catId=3&gid=56&mid=961&Marka=COLORS%C4%B0T&pcod=PS-0006&Type=feature

fiyat baya iyi yani.

Sağol Dostum..

• bende tagan 480w black edition vardı....fanları susunca servise gönderdim...onun yerine idare etsin diye colorsit 550watt golden silent adlı psu dan aldım...taganın yapılması 1 ayı geçti ve değişti geldiği gibi sattım...nedenleri:
    1-taganla 3.9 da stabil çalışıyordum bununla 4.0 ghz de çalıştım ama stock fan nedeni ile günlük 3.6 da kullanıyorum...
    2-ışıklı 12cm fanı sessiz ve cpu dan gelen sıcak havayı emiyor adeta egzost fan gibi...buda cpu ya 5 ila 8 derece katkıda bulunuyor
    3-fiyatı çok uygun olmasına rağmen oldukça iyi bir ürün ve fiyat performans konusunda tagandan iyi...
    4-çoğu yeni özellik var psu da(pfc,sata güç vs.vs)
    5-amper değerleri tatmin ediciydi ancak ben yetinmedim test ettim...

öncelikle 3dmark03 programını çalıştırdım ve ampermetre ile zor da olsa değerleri ölçtüm...
    sonuç gayet iyiydi 12 volt kanalı 20 amperi tam verebiliyor...ayrıca psu nun dükümantasyonu ve kullanılan malzemelerde çok iyi...560mikrofaratlık kondansatörler ve değişebilir sigorta ayrıca iyi konumlanmış aliminyum soğutucuları var...

kullandığım sistem şu:
    p4 3.0e@3.6(günlük kullanım max 4ghz stabil)
    abit ai7uguru 865 pe
    twinmoss ddr400@480 2.5-3-3-7 @3.2v + revoltec bakır heatsink(günlük kullanım)
    leadtek a6600 256 mb agp 300-500@450-610
    sblive 5+1
    2 neon lamba+5 adet fan(2 ışıklı)
    60gb maxtor hdd
    sony dvd 16x
    samsung 40-12-40 rw

ayrıca bu sistemde 1 hafta boyunca 6800gt kullandım...değişen bişey olmadı...gayet stabildi...
    ben öneriyorum ancak hatırlatırım...bu psu parasına göre çok iyi yoksa piyasada çok iyi psu lar var...yazım yanlış anlaşılmasın...tagan elbetteki bundan iyi bir psu ancak fiyatı onu eleme nedenim oldu...ne oldu sattım elime para geçti :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gOkO -- 23 Ekim 2005, 22:14:19 >

• En az 4-5 topicte yazdım(aynı şeyleri bir daha yazmıyacam),psu test etmek kolay değildir,ama bazı yöntemlerle fikir sahibi olabilirsiniz.
    İlk olarak softwareler den okuduğunuz rakamlara pek inanmayın,boşta çalıştırıp(12v kanalına kısa devre yaparak---çeşitli yerler de 24 ve 20 pin de bunun nerde olduğunu bulabilirsiniz)multimetre ile ölçerek,raillerin değerlerini görebilirsiniz.Basittir ve riski yoktur.

Basit ama bana göre ciddi fikir sahibi olunabilecek yöntem:Sistemi stabil olan full oc lu hale getirin,sisteme özellikle cpu ya yüklenen bir program çalıştırın(prime95,spi32M vs),yanına da speed fanı açın,oradan da voltaj kısmını açın,dalgalanma ne kadar az ise,psu o kadar stabil ve sistemi kaldırabiliyor demektir.

PSU NASIL TEST EDİLİR?

Biraz zor bir yöntem:PSU nun 12v 3.3v ve 5v kanallarının yerlerini bulup kabloları sıyırabilirsiniz,yine full ve stabil oc li iken oralara multimetreyi kıskaçlarla tutturup ölçebilirsiniz.Tabi psu garanti dışı kalabilir ve oraları tekrar bantlamanız gerekir.

Bunun dışında ki yöntemler özel yerler de bulunmakta,ve karışık işlemler.
    Mesela Frozen dan psu almaya kalkarsanız test edilmesini ve raporlarının size verilmesini talep edebilirsiniz.Bu şekilde psu satan ender yerlerden biridir.Tabi ki testi para karşılığı yaptıracaksınız...USA de veya dünyada para yok,bal yok özdeyişi yaygındır.No money ,no honey :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CanDostum -- 24 Ekim 2005, 0:02:00 >

• quote:

Orjinalden alıntı: mkkabaoglu

Geçen hafta içi 550 wattlık bir tane aldık. Fena değil. Hakikatten fsp den daha ağır. Ama 550 watt biraz iddalı bir rakam. Uygun fiyatı ile yinede alınabilir bir psu

Ben FSP Bluestorm 500w kullanıyorum ve colorsit marka hiçbir cpunun bu kadar ağır olamayacağına garanti verebilirim. Kasayı yan yatırdığım zaman kaldırmakta büyük zorluk çekiyorum. Zaten monte edene kadar da canım çıkmıştı.

Şaka bi yana, genelde herkesin yorumu aynı. Sanırım bu bahsettiğiniz psu ucuz olmasına rağmen bayağı performanslı. ama içimden bi ses "o zaman niye bu kadar ucuz olsun?" diyo...

• Colorsit 550'nin bir Tagan 480 ile kıyaslanması çok tuhaf geliyor bana
  • Bülent abi defalarca beraberce anlattık ama halen anlaşılamadık malesef.psu içinse görmedim-bakmadım ancak 30$a 550w psu olmaz artık bunu bilin..
  • bilgidim kadarıylan voltmetre die bi alet war (bunların adileri de varmısh) her turlu akım faln olcuyor fakat fitayı oldukca yuksekmısh (mish diyorum ark'dash demishdi bi ara )

Birde nasil kaliteli anfilerin fiyatları cooook yuksek see bu da aynı sekilde ucuz'a bisey yok yanii (eger tam gucu kullanacaksanızz)) hatta ii elektronikciler (bnmki giibi ) uyduruk bir psu 'yu werdıgınızde eline gercek de n manyak kalıteli psu yapıyor, ha ne degistırıyor onlarcası para etmeyen transistorlerden eklıyor bi de bi kach bisi ( bn cok anlamıyorum ) all sana 500 600 milyonluk araba anfisi yada ewde kullanmak icin psu falan kısaca guch ...

ha az gelirse gucu faln paralelik soz konusu oldugu ıcın 2,3 transıstor yerine onlarcasını da koyabılıyorlar ....

eger tanıdıgınız war sa hıc ugrashmayın markalarla

(birazz karıshdı ama neysee bu saatte bu kdr )

• quote:

Orjinalden alıntı: fenomenhaa

Bülent abi defalarca beraberce anlattık ama halen anlaşılamadık malesef.psu içinse görmedim-bakmadım ancak 30$a 550w psu olmaz artık bunu bilin..

olmuş işte

Başındaki rakamı yanlışlıkla 2 yerine 5 yazmışlar 550w olmuş.

Gerçek bir 550w psunun 30$ Türkiye'de satılabilmesi için üretenin 0 kar ile satması, gümrükte abi bu Colorsit bundan vergi almıyalım denmesi, ithalatçı ve satıcınında karsız satması durumunda olabilir. Çok fazlamı pembe baktım olabilir neden olmasın ?

Türkiye'de üretilmesi ihtimalini hesaba katmıyorum. Eğer öyle olsaydı fiyatlar aynen şöyle olurdu

300w 9$
    400w 9$
    550w 9$

gel abi gel gerçek bunlar geeeellllllllllllllll

• quote:

En az 4-5 topicte yazdım(aynı şeyleri bir daha yazmıyacam),psu test etmek kolay değildir,ama bazı yöntemlerle fikir sahibi olabilirsiniz.
    İlk olarak softwareler den okuduğunuz rakamlara pek inanmayın,boşta çalıştırıp(12v kanalına kısa devre yaparak---çeşitli yerler de 24 ve 20 pin de bunun nerde olduğunu bulabilirsiniz)multimetre ile ölçerek,raillerin değerlerini görebilirsiniz.Basittir ve riski yoktur.

Basit ama bana göre ciddi fikir sahibi olunabilecek yöntem:Sistemi stabil olan full oc lu hale getirin,sisteme özellikle cpu ya yüklenen bir program çalıştırın(prime95,spi32M vs),yanına da speed fanı açın,oradan da voltaj kısmını açın,dalgalanma ne kadar az ise,psu o kadar stabil ve sistemi kaldırabiliyor demektir.

Biraz zor bir yöntem:PSU nun 12v 3.3v ve 5v kanallarının yerlerini bulup kabloları sıyırabilirsiniz,yine full ve stabil oc li iken oralara multimetreyi kıskaçlarla tutturup ölçebilirsiniz.Tabi psu garanti dışı kalabilir ve oraları tekrar bantlamanız gerekir.

Bunun dışında ki yöntemler özel yerler de bulunmakta,ve karışık işlemler.
    Mesela Frozen dan psu almaya kalkarsanız test edilmesini ve raporlarının size verilmesini talep edebilirsiniz.Bu şekilde psu satan ender yerlerden biridir.Tabi ki testi para karşılığı yaptıracaksınız...USA de veya dünyada para yok,bal yok özdeyişi yaygındır.No money ,no honey :)

bülent abi bende de o colorsitten var dediğini yaptım elbetteki dalgalanma var ama bu dalgalanmanın ne kadarının kabul edilebilir olduğu var.
     PSU NASIL TEST EDİLİR?

şuna bişey söyleyebilir misin?
    veya tagan vs. sahibi olan arkadaşlar referans olması açısından ekran görüntüsü ekleyebilir misiniz?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.