Şimdi Ara

PS4 - Kardeslik konusu cozum onerileri (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
498
Cevap
9
Favori
18.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @BoltAction; Konuya karışmayın demekle olmuyor ne yazık ki. Olay yine bize geliyor, bundan önce de karışıyorduk, karışmaya da devam ettik. Konuyu başı boş bıraksak daha kötü bir hal alacak bunu görmezden gelemezsiniz.

@Lithium; Konuya zaten referans sistemini getirdik. Mesajımda bahsetmiştim, fakat çok zahmetli geldi konudaki herkese.

@Horoz Nuri; Volkan abi sana dünde söyledim. Üyeler demedi mi zamanında "konuda tartışmayın, yeter artık konuya ilan dışı mesaj atmayın" diye? Bu durumda ne yaptık, sorunlu alışverişlerin ispatlanacağı, üyelerin kendi aralarında saygı çerçevesinde konuşacağı ve tartışacağı "Sorunlu Alışverişler" konusunu açtık. Bu sefer de "o konuya kimse uğramıyor" diyorsunuz. Bu tarz konularda karar sadece benim değildir, ayrıca üst yönetimindir. Sürekli "Mustafa işi bıraksın, Mustafa burayı terk etsin" diyerek, forumun işleyişini bilmediğinizi gösteriyorsunuz.

@lasho; Konu her zaman üst yönetimin gözetimi altındaydı zaten. Fakat bu kadar üstüne düşülmüyordu, defalarca söyledim benimde kullandığım bir sistem bu, fakat düzene girmiyorsa yönetim olarak başka ne yapabiliriz? Ayrıca yine defalarca söyledim, benim herhangi bir uzaklaştırma yetkim yok. Bu durumda yaşanan olayların ispatları üst yönetime sunulmalı.

• Bende yeni üye olmama rağmen oldukça yararlandığım ve efendice oyunlarımı oynadığım bir sistemdi bu...

Neden kapandı anlamış değilim..?

Sonuçta son çıkan kararla birlikte oyun kardeşliği konusunda yaşanan hadiselerin sorumluluğunun üst yönetimde olmayacağı bilgisi verilmişti... Yani burada ne deniyor?

-Sorun çıkarsa sorumluluk kabul etmiyoruz deniliyor... Ve herkeste bunun bilincinde alışverişini yapıyor öyleyse sorun nedir..? Yine aynı şekilde sorumluluk sizden çıktıysa üstte bir arkadaşın da dediği gibi siz müdahele etmeden de zaten referanslı ve eski üyeler konuyu döndürüyor neden bu tavır anlamak güç..?? Konu zaten referanslı ve eski üyeler tarafından dönüyor akıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otto1234 -- 6 Eylül 2015; 18:56:38 >
  • zahmetli derken? Ne zahmeti olacak ki? Ayrıca beğenmeyenlere müstehak o zaman hem dolandırıcılık oluyor diyorlar hem de referans sistemini mi beğenmiyorlar? Acaba ilan açarken işte hangi marka ürünü filan olduğuyla ilgili bilgiler isteniyor o yüzden mi zahmetli bulundu acaba? Bu konu için özel bir bölüm açılmalı. 2.el bölümü kurallarının geçerli olduğu ama mevcut 2.el konusundan bağımsız bir bölüm bu şekilde karışıklık önlenebilir.Bence bu sistem geliştirilerek tekrar uygulanmalı. Ayrıca teknik açıdan mümkün mü bilemem ama mesela kardeşlik konusunda ilan açma seçenekleri arttırılmalı. Yani bu siteden nasıl sanalpazar ilanı açarken 100 tane bilgi istiyorsa bu konudan da istensin. İşte hesabın diğer sahibinin nicki, telefon no, hangi psn olduğu filan. Bu dediklerim forumun sisteminin zorunlu kıldığı şeyler olmalı tercihi üyelere bırakılmamalı. Zorunlu olmazsa kimse yazmaz zaten. Telefon no,tc kimlik ve satılacak hesap ile ilgili bilgiler verilmeden konu içinde ilan açılamamalı. Bir de ne yapın ne edin bence konuyu tekrar geri açmalısınız. Çünkü gerçekten Türkiye'de psn kardeşlik konusu olarak en aktif ve istikrarlı konu bu sitede. Yani o kadar kişi mağdur olacak. Kapatmak çözüm olmaz. Ben de dahil pek çok kullanıcının her gün foruma girme sebeplerinden birisi bu konu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lithium -- 6 Eylül 2015; 19:00:34 >

• Bu yöneticilerin derdi nedir PS4 kullanıcılarıyla anlamadım gitti.Forumda yüzlerce konu var gidin uğraşıcak başka konu bulun kendinize kardeşim.Bunlar kesin ya Aral dan yada Sony Türkiye den birşeyler aldı başka birşey gelmiyor insanın aklına.Bu konuyu da çözmeye niyetleri yok bunların.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa

@BoltAction; Konuya karışmayın demekle olmuyor ne yazık ki. Olay yine bize geliyor, bundan önce de karışıyorduk, karışmaya da devam ettik. Konuyu başı boş bıraksak daha kötü bir hal alacak bunu görmezden gelemezsiniz.

@Lithium; Konuya zaten referans sistemini getirdik. Mesajımda bahsetmiştim, fakat çok zahmetli geldi konudaki herkese.

@Horoz Nuri; Volkan abi sana dünde söyledim. Üyeler demedi mi zamanında "konuda tartışmayın, yeter artık konuya ilan dışı mesaj atmayın" diye? Bu durumda ne yaptık, sorunlu alışverişlerin ispatlanacağı, üyelerin kendi aralarında saygı çerçevesinde konuşacağı ve tartışacağı "Sorunlu Alışverişler" konusunu açtık. Bu sefer de "o konuya kimse uğramıyor" diyorsunuz. Bu tarz konularda karar sadece benim değildir, ayrıca üst yönetimindir. Sürekli "Mustafa işi bıraksın, Mustafa burayı terk etsin" diyerek, forumun işleyişini bilmediğinizi gösteriyorsunuz.

@lasho; Konu her zaman üst yönetimin gözetimi altındaydı zaten. Fakat bu kadar üstüne düşülmüyordu, defalarca söyledim benimde kullandığım bir sistem bu, fakat düzene girmiyorsa yönetim olarak başka ne yapabiliriz? Ayrıca yine defalarca söyledim, benim herhangi bir uzaklaştırma yetkim yok. Bu durumda yaşanan olayların ispatları üst yönetime sunulmalı.

sizinde kullanıdığınız sistem olup belki üzülerek konuyu kapatmış olabilirsiniz. Ama hiç düşünmedinizmi orda maddi anlamda cidden durumu zor olup bir oyunun sec hakkına para vermek için para biriktiren insanları ? zira bakın örnekleri çok var geçen senemi ne bi kişi günlük 3 tl kenara koyup ps3 almayı düşünüyorum arkadaşlar diye konu açmıştı. Konuda baya tutmuştu yani destek açısından. Ve bu insanlar emin olabilrsiniz konunun kapanmasından sizden KAT BE KAT daha fazla üzülmüştür.

• Konu acilmali cogunluk ne derse o olur .Ugrasmicaklarsa baska birini bulsunlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lithium

zahmetli derken? Ne zahmeti olacak ki? Ayrıca beğenmeyenlere müstehak o zaman hem dolandırıcılık oluyor diyorlar hem de referans sistemini mi beğenmiyorlar? Acaba ilan açarken işte hangi marka ürünü filan olduğuyla ilgili bilgiler isteniyor o yüzden mi zahmetli bulundu acaba? Bu konu için özel bir bölüm açılmalı. 2.el bölümü kurallarının geçerli olduğu ama mevcut 2.el konusundan bağımsız bir bölüm bu şekilde karışıklık önlenebilir.Bence bu sistem geliştirilerek tekrar uygulanmalı. Ayrıca teknik açıdan mümkün mü bilemem ama mesela kardeşlik konusunda ilan açma seçenekleri arttırılmalı. Yani bu siteden nasıl sanalpazar ilanı açarken 100 tane bilgi istiyorsa bu konudan da istensin. İşte hesabın diğer sahibinin nicki, telefon no, hangi psn olduğu filan. Bu dediklerim forumun sisteminin zorunlu kıldığı şeyler olmalı tercihi üyelere bırakılmamalı. Zorunlu olmazsa kimse yazmaz zaten. Telefon no,tc kimlik ve satılacak hesap ile ilgili bilgiler verilmeden konu içinde ilan açılamamalı.

Asıl ilginç olan ve benim anlamakta güçlük çektiğim; Konuyla ilgili açıklama zaten yapıldı ne dendi..? ''Sorumluluk kabul etmiyoruz bunu bilerek ve bunun bilincinde alışveriş yapın'' insanlarda bunu kabul ederek alışveriş yapıyor ki... Size gelen şikayetlere ''biz sorumluluk kabul etmediğimizi demiştik sizde bunu bile bile alışveriş yapıyorsunuz denir'' buradaki herkes bunun bilincinde alışverişini yapıyor sonuçta... en azından ben öyle yapıyorum...

• Mustafa kullanıcısına yanıt
    Mustafa bey durumu guzelce acikadiginiz icin tesekkurler. Hakarete ugramis olmaniz cidden uzucu ama bir kac kisinin yanlis davranisi da tum uyelere yansitamayiz. Gozlemledigim kadariyla uyelerin cogunlugu saygi cercevesinde, kurallara uyarak oyun alis verisi yapiyordu.

Oncelikle bu konu hakkinda bir cok soylenti vardi kisa zaman icerisinde, bunlarin en basinda geleni kardeslik konusunun basta Aral olmak uzere oyun distributor firmalarinin baskisi yuzunden kapatilmis olabilecegi soylentileri dolasiyor ortalikta. Fakat bu aciklamanizdan sonra samimiyetinize inanarak olayin aslinda boyle olmadigini varsayiyoruz.

Bu durumda gelin hep beraber bir cozum bulalim. Kardeslik konusu sayesinde ben dahil bir cok kisi oyunlari makul bir fiyattan aliyordu, konun kapanmasi bir cok uyenin PS4 kullanmasini bile engelleyebilir. Kardeslik konusu bir cok kisi icin bir opsiyon degil, olmazsa olmaz bir alisveris araciydi. Nacizane fikrimce bu konunun kapanmasi sadece yonetici arkadaslarin karar verecegi bir durum degil, olmamasi lazim. Donanim Haber forumu bugun bulundugu yerde ise, bunun sebebi kullanicilar ve yoneticilerin ortak calismasidir. Donanim Haber forumu buyuk bir aile ise, bu tarz buyuk bir kararin alinacagi yerde ailenin diger uyelerine de danismali, fikirleri sorulmalidir.

Benim bu konudaki onerim, her seyden once bir anket yapilmasi. Sonucu az cok tahmin etsekte kac kisinin aktif olarak kardeslikten yararlandigini gormek icin isabetli olabilecek bir etken oldugunu dusunuyorum. Verceginiz kararda etkisinin olabilecegi kanaatindeyim. Karariniz ne olursa olsun, umarim Donanim Haber forumu demokrasi kurallari altinda, forum amaclarina bagli kalarak yoluna devam eder.

Sevgiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiQelangelo -- 6 Eylül 2015; 21:16:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kehanist

quote:

Orijinalden alıntı: erdemtas

quote:

Orijinalden alıntı: Kehanist

Arkadaşlar uygun olursa yeni site açmak daha mantıklı tüm giderler bana ait bilgi fikir ve geliştitme güvenilir sizlere
    aklında fikri bilgisi olan pm atsın daha güzelini yapalım bu yola sağlam kişiler ile başlarım yoksa kimse pm atmasın maddi değil manevi olarak yaklaşıyorum.

Ben web sitesi kurulumundan anlamam ama dizayn hakkında önerileri sunabilirim.

tamamen yasal olmak kaydı ile vbulletin üstüne bir forum olabilir herşeyi ile dürüstlük olmalı.
    forum dediysem detaylı değil kardeşlik konusu ve kutulu satış bolumu uzerıne fikirlere göre bolum olur ancak bizim ihtiyscımız ve amacımız guvenli kardeşlik.
    site kurulumunu ben yaparım birkaç arkadaş yönetimde görev alır birkaç kişi tasarım vs derken olur ancak beraberlik önemli herkesle değil güvenilir bilinen kişiler ile benim amacım satış ve alımlarımı yapabılmek guvenlık olarakda sıteye uyelıgı ozel yaparız.
    fikri olan yazsın.
    umarım dh olarak konu açılır da kafamız rahat olur temennim bu yönde aslında

@RedTigger
    Teşekkürler dostum.

Gerçekten çok mantıklı iyi düşünmüşsün dostum,bundan sonra forumdan hayır gelmeyeceği anlaşıldı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• O konunun günlük hit sayısı belliydi, ordan kalka-mayan para belliydi. Saçma bulanlar olabilir ama çok ciddi bir şekilde Sony TR'nin yada Aral'ın birilerini dürttüğüne inanıyorum. Düşünsenize oradan gelecek satışı ... Haftası dolmamış oyunları 20 liraya oynuyorduk la. Bence birilerinin zoruna gitti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi freshmind -- 6 Eylül 2015; 19:07:52 >
  • Mustafa kullanıcısına yanıt
    Konu aç kardeşim böyle çözüm önerileri varken sizin inat etmeniz yakışmıyor ..

Helal yoldan alışveriş yapmak istiyoruz
    Çözüm Önerilerini dikkate alın

• Bahsettiğin dolandırıcılar sadece Ps4 konusundamı var hocam ? İkinci elde bir sürü sorunlu alışveriş var neden ikinci el tamamen kapatılmıyor ?

Ps3 forumundaki kardeşlik konusundada aynı problemler yaşanıyor neden orası değilde burası birde çat diye kapatılıyor ?

Acaba artık Ps3'te nasılsa satacak oyunu olmadığı içinmi aralın!? Burası leş gibi aral kokuyor ! Yalnız bu hareketler fayda değil zarar getirir nefreti arttırır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TrollerBanlı -- 6 Eylül 2015; 19:19:54 >
  • Tabiki birilerinin zoruna gidiyordu. Aral , tr psn gibi bir yerle anlaşma yapılmış olması bence büyük bir olasılık zira yapılan açıklamalar çocukça ve saçma.
    Asla ama asla gerekirse 50 kez dolandırıliyim aral ve tr psn gibi fahiş fiyata müşteri düdükleyen yerlerden oyun almam.

• quote:

Orijinalden alıntı: TrollerBanlı

Bahsettiğin dolandırıcılar sadece Ps4 konusundamı var hocam ? İkinci elde bir sürü sorunlu alışveriş var neden ikinci el tamamen kapatılmıyor ?

Ps3 forumundaki kardeşlik konusundada aynı problemler yaşanıyor neden orası değilde burası birde çat diye kapatılıyor ?

Acaba artık Ps3'te nasılsa satacak oyunu olmadığı içinmi aralın!? Burası leş gibi aral kokuyor ! Yalnız bu hareketler fayda değil zarar getirir nefreti arttırır.

Ayrıca SONY aral'dan çok daha büyük bir firma. Bence birleşip SONY'ye yazarsak durumu forumda cadı avı yapıldığını ve kardeşlik konuları kapatılarak kutulu oyuna oyuncuların zorlandığını ve

tekelleşmenin bunu yaptırdığını anlatırsak sanırım SONY'nin tokadı foruma aralın tatlı parasından ağır gelir !

aynen geçen senelerde çok fena dolandırıcılık olmuştu tarihin en büyük dh deki dolandırıcılık diye konu dışında bir konu açmıştı biri resimlerle göstererek. Bir adam çek satıyomuş işte sanırım 1000 tl lik çekleri 750 ye falan filan tam hatırlamıyorum daha düşükte olabilir. Sonra üyeler yazıyo işte alan varmı diye bi tane adam çıkıyor baya mesajlı birisi ben aldım sıkıntı yok diyor sonra herkes aıyor çeklerden. Belli yerlerde çekleri harcıyo üyeler ondan sonra haftaya telefon geliyor çekler iptal oluyor marketler alınan eşyaları geri istiyolardı. Yanlış anlatmış olabilirim ama konu troll değildi.

• Uzun süredir DH forumlarında olan ve kardeşlik konusunu da az alışveriş yapsam da yakından takip eden biri olarak birkaç fikrimi belirtmek isterim.

İlk olarak yönetici arkadaşlara diyeceklerim;
    Öncelikle konu zaman alıyor, çok uğraştırıyor, şikayet oluyor vb. sebeplerle konunun kapatılması çok yanlıştır. Unutmayın ki DH'yi DH yapan ve sizleri bu hale getiren de bu tür konular ve kullanıcılardır. Başka bölümler de var denilmesi ise yine yanlıştır. O bölümlerde de bu konudaki bir çok üyenin mesajı, onların refere ettiği ve buraya üye olan kullancıların mesajları vardır. DH için her bir konu (özellikle uzun süredir devam eden ve çok kişi tarafından takip edildiği belirtilen konular) önemli olmalıdır ve kullanıcılardan gelen tüm öneriler de özenle dikkate alınmalıdır.

Konunun akıbeti ile ilgili olarak önerilerime gelecek olursak;

1- Öncelikli olarak 2. El Sistemi üzerinden devam etmesi konusunda;

Öncelikle İkinci El forumlarında olduğu gibi birkaç seçenek seçilerek ilan açılması ve bu ilanlara entegre olarak referans sistemi uygulaması bulunması gibi bir ihtimal varsa en iyisinin bu şekilde olacağını düşünüyorum. Bu şekilde bir uygulamayı DH ekibi sağlayabiliyorsa ve kullanıcılardan zahmetli diye tepkiler geliyorsa bence bu tepkileri umursamasınlar. Kurallar ve sistem konulduktan sonra isteyen bu kurallara uyarak ve ilan açmanın zahmetine (ne zahmeti olacaksa!!) katlanarak DH üzerinden kullanmaya devam eder. Üşenenen, zahmetli gelen veya istemeyen varsa da daha başka ortamlarda istediği gibi devam eder.

Fakat burada da TC kimlik numarası vb. bilgilerin toplanmasından yana değilim. Hem benim gibi her yerde TCKN ve kimlik bilgisi vb paylaşmak istemeyecek kişilerin tercih etmeyeceği bir sistem haline gelir, hem de bu sefer sürekli yönetimden kişilerin bilgisinin talep edilmesi, yasal durumlarda ilgilenme gibi zorunluluklar doğacaktır.

2- Konunun eskisi gibi devam etmesi konusunda;

Öncelikle konunun yönetime duyulan ihtiyacını en aza indirmek temel amaç olmalıdır.
    Sorumluluk almak isteyen ve DH ortamlarında bilinen birkaç üyeye yetki verilebiliyor ise bu şekilde bir yetkilendirme ile ortaya çıkan durumların bu kişiler tarafından yönetime iletilmeden halledilmesinin uygun olacaktır. (Konu bazlı veya bölümsel yetkilendirme ile mesaj silme, ceza verme, konudan uzaklaştırma vb. yetkilerle) Bu kişilerin nickleri, yetkileri ve görevleri de kullanıcılarla paylaşılmalıdır.

Konu içerisinde her 10-15-20 (sıklığına karar verilebilir) mesajda bir konunun kurallarına yer verilen reklam veya ara sticky mesajı gibi bir mesajda bazı temel kuralların sürekli gösterimi sağlanabilir. (1. DH Yönetimi işlemlerden sorumlu değildir. 2. sorunlu alşveriş konularınız için (bakınız: sorunlu alışverişler konusu) 3- Her üye günde sadece 1 ilan verebilir. Bu şekilde temel 6-7 kural ve bilgilendirmenin sürekli ara gösterimleri sağlanabilir. Ayrıca bunun içindeki linklerle de ilgili sorunlu alışverişler konusu vb. konulara da yönlendirme yapılabilir.) Bu sayede kurallar sürekli göz önünde bulundurulabilir.

Bir kara liste oluşturulmak istenmesi durumunda konuda yetkilendirilecek birkaç kıdemli üyenin ortak kararı ve incelemleri sonucu bu listeye ekleme ve çıkarma yapılabilir.

Her iki durumda da forumdaki kullanıcılara düşen görev;
    Her iki durumda da en önemli konular yönetimin konuya müdehalesinin en aza indirilmesi ve konu içerisindeki sorunların konu içerisinde çözülmesi olacaktır.

Yönetime düşen görev ise;
    Kuralların çok iyi şekilde belirlenmesi ve sürekli vurgulanması
    Mümkünse görev dağılımı ile üzerlerindeki yükün daha alt seviyeye dağıtılması olacaktır.

• Arkadaşım sizden gel karış bize göz kulak ol gibi bir isteğimiz yok. Neden anlamak istemiyorsun veya anlamamazlıklatan geliyorsun. Açın konumuzu, bilen bildiğiyle tanıyan tanıdığıyla, güvenen güvendiğiyle yapsın alışverişini. Sıkıntı çıkarsada bilsin karşısında hakkını savunacak bir merci olmadığını. Bu kadar talebe isteğe karşı bu denli direnç göstermeniz bunun altında farklı nedenler yattığına iyiyden iyiyye inanmamıza sebep oluyor.

• Olay nedir cok merak ettim dogrusu biri aciklayabilir mi ?

• sorunları çözmek aslında o kadar basitki

dolandırılan kişi kanıtlarla şikayet eder dolandırıcı banlanır,bu zaman almaz sonucta dolandırılan kişi karşı taraf hakkında iddaname yazacak değil ya banka dekontu,pm dökümü incelenir ve dolandırıcıya yol verilir

şüphelenilen kişi şikayet edilip ip kontrolü yapılabilir daha önce ban yiyen üyeliği vs varmı diye

tabi bunların yaninda en önemlisi dolandırılan kişinin hakkını aramasıdır vereceksin arkadasım mahkemeye 20-30 tl lanet olsun dersen adam bundan cesaret alır gider herkesi dolandırır ki öle oluyor,bakıyorum 20-30 tl için mahkemeylemi uğraşcaz diyen tonla kişi var uğraşcaksın,bu adamların forumda bu kadar palazlanmasının sebebi hem yönetim hem kullanıcılar bana göre

yetkisini kullanamayan bi yönetim ve hakkını aramayan üye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WizMellin -- 6 Eylül 2015; 19:46:23 >
  • Açık konusuyorum konuyu veya birbaska istegim oldugundan degil bana bu konuyu verin ben sorumlulugu almaya hazirim yetkisinide verin birde yardimci verin bakın bir düzembazlik yapan kalıyormu burada. Yetki mutlak şart ama yoksa ipin ucunu tutulmaz. Madem bu konuyu bukadar istiyoruz buradan faydalanıyoruz herkes kurallara UYACAK uymayanın üstü sorgusuz çizilecek kesinlikle sorgulamam. Ha bu olmaz dersenizde tabi karar merci sizlersiniz. Çünkü bu konuda katı kural mutlak şart.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: C-İ-E_SN

Açık konusuyorum konuyu veya birbaska istegim oldugundan degil bana bu konuyu verin ben sorumlulugu almaya hazirim yetkisinide verin birde yardimci verin bakın bir düzembazlik yapan kalıyormu burada. Yetki mutlak şart ama yoksa ipin ucunu tutulmaz. Madem bu konuyu bukadar istiyoruz buradan faydalanıyoruz herkes kurallara UYACAK uymayanın üstü sorgusuz çizilecek kesinlikle sorgulamam. Ha bu olmaz dersenizde tabi karar merci sizlersiniz. Çünkü bu konuda katı kural mutlak şart.

Sen golge etme baska ihsan istemez

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.