Şimdi Ara

projeksiyon perdesi vs duvar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
0
Favori
10.259
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • erdem bey bende de oldukça düz, geniş yarı parlak bir duvar var(saten) sence yinede fark olurmu?
  • evet olur..

bence projksiyonu perdesiz kullanmakla tam olarak zevklini alamıyoruz..

kesinlikle perde öneriyorum..
  • duvarda hiçbir darp izi yoksa fark olmaz sanırım
  • daha once soyledigimi tekrarlıyorum..

audio/video sistemler tek tek dusunulmemeli, birlikte kullanıldıgı yardımcı aletler, aparatlar vs ile birlikte dusunulmelidir. plazma, lcd televizyonlar baslı basına birer goruntu sistemidir ancak onlar icin bile dvd den kaliteli komponent kablo ya da scart ile baglantıda farkları gormekteyiz, sizin lcd niz isterse full hd olsun ama kullandıgınız dvd player bırakın hd, progressive tarama bile yapmıyorsa ve 2 milyonluk scart kablo ile kullanırsanız cıkacak goruntuyu hayal edin.

projeksiyon ise bir sistemdir. plazma ya da lcd deki gibi 1-1,5 metrelik kablolardan bahsetmiyoruz. ev sinema sistemlerinde 10 metrelik kablo iletimi ortalama bir uzunluktur, ben mesela 14 metre komponent ile goruntu tasıyorum. bunun icin kaliteli kablo secmek zorundasınız ve makinanızın performansını almak istiyorsanız perde kullanmak zorundasınız.

bir sistem en zayıf halkası kadar performans gosterir, bunuda bu tip goruntu ve ses sistemlerinde cok cok iyi gormekteyiz. siz bir ferrariye tup taktırırsanız ferrari kullanırsınız ancak sıradan bir araba performansı alamazsınız, bu derece derecedir. tupu gecin 95 oktan benzin kullanın yine performans alamazsınız, benzini de tam 100 oktan koydunuz ama istanbul yollarında suruyorsunuz :) yine performans alamazsınız... bu boyle gider ancak mumkun oldugunca alınabilecek en yuksek performansa butce dahilinde ulasılması gerekir.

eger butcenizin yuzde 95 ini projeksiyon makinasına yatırıyorsanız hata ediyorsunuz, daha dusuk maliyetli bir makina alın, belki ozellikleri daha az olur ama yan komponentlerini uygun secerseniz birkac ust modelden daha iyi performans alırsınız.

unutmayın goruntunun olusacagı bir panel yok projeksiyonda, goruntu perde uzerinde olusur. bugun yurt dısında neredeyse projeksiyon aletine harcanan para kadar perde ve kaliteli kablolamaya butce ayırıyorlar.

her isimiz gibi buda turk isi olmasın :) perde kullanın keyfinizi arttırın.

• quote:

Orjinalden alıntı: EliasGS

daha once soyledigimi tekrarlıyorum..

audio/video sistemler tek tek dusunulmemeli, birlikte kullanıldıgı yardımcı aletler, aparatlar vs ile birlikte dusunulmelidir. plazma, lcd televizyonlar baslı basına birer goruntu sistemidir ancak onlar icin bile dvd den kaliteli komponent kablo ya da scart ile baglantıda farkları gormekteyiz, sizin lcd niz isterse full hd olsun ama kullandıgınız dvd player bırakın hd, progressive tarama bile yapmıyorsa ve 2 milyonluk scart kablo ile kullanırsanız cıkacak goruntuyu hayal edin.

projeksiyon ise bir sistemdir. plazma ya da lcd deki gibi 1-1,5 metrelik kablolardan bahsetmiyoruz. ev sinema sistemlerinde 10 metrelik kablo iletimi ortalama bir uzunluktur, ben mesela 14 metre komponent ile goruntu tasıyorum. bunun icin kaliteli kablo secmek zorundasınız ve makinanızın performansını almak istiyorsanız perde kullanmak zorundasınız.

bir sistem en zayıf halkası kadar performans gosterir, bunuda bu tip goruntu ve ses sistemlerinde cok cok iyi gormekteyiz. siz bir ferrariye tup taktırırsanız ferrari kullanırsınız ancak sıradan bir araba performansı alamazsınız, bu derece derecedir. tupu gecin 95 oktan benzin kullanın yine performans alamazsınız, benzini de tam 100 oktan koydunuz ama istanbul yollarında suruyorsunuz :) yine performans alamazsınız... bu boyle gider ancak mumkun oldugunca alınabilecek en yuksek performansa butce dahilinde ulasılması gerekir.

eger butcenizin yuzde 95 ini projeksiyon makinasına yatırıyorsanız hata ediyorsunuz, daha dusuk maliyetli bir makina alın, belki ozellikleri daha az olur ama yan komponentlerini uygun secerseniz birkac ust modelden daha iyi performans alırsınız.

unutmayın goruntunun olusacagı bir panel yok projeksiyonda, goruntu perde uzerinde olusur. bugun yurt dısında neredeyse projeksiyon aletine harcanan para kadar perde ve kaliteli kablolamaya butce ayırıyorlar.

her isimiz gibi buda turk isi olmasın :) perde kullanın keyfinizi arttırın.

Elinize sağlık. Konuya gayet açıklayıcı biçimde noktayı koymuşsunuz bence. Aslında duvar vs perde diye bir konu da olamazdı. Hangi perde denmeliydi. Bundan bir kaç yıl önce projeksiyon cihazı aldığımda doğal olarak perde de araştırmaya başlamıştım. Perdelerin ışığı kayıpsız ve doğru yönde yansıtma özellikleri var. Hiçbir duvardan kaliteli bir perde performansını alamazsınız. Ancak şu var ki kaliteli perdeler gerçekten pahalı. Projeksiyon cihazının fiyatını bile aşabiliyor. Ucuz olanlarda ise duvarla arada fark yok gibi. Bu perdelerden alınacaksa bence alınmasın daha iyi. O sıralar internette araştırırken perdelerin reviewlarına bile rastlamıştım. Eminim şimdi de vardır. Alacak arkadaşlara yardımcı olabilir bu değerlendirmeler.

Diğer yandan dediğiniz gibi kaliteli kablo da çok önemli. Kısaca bu iş görünürde LCD ve plazmadan ucuz görünse de, iyi bir cihaz, iyi bir perde, iyi kablolar, iyi dekorasyon ve ışıksız ortamın sağlanması, lamba ömrü gibi hususlar bir araya geldiğinde çok daha pahalı hale geliyor ama gerçek sinema keyfini de yakalıyorsunuz.

Kısaca bu iş kesinlikle projeksiyon cihazı almakla bitmiyor.

Hepinize uzun ömürlü lambalar dilerim.

• :))))) ustalar konuştu, bize düşen tecrübelerinden faydalanmak ve elias üstadın perde incelemesini merakla beklemek....
  • sayın Akseaus goruslerinizi paylastıgınız icin tesekkurler; aynı sekilde ucuz perdeye para vermek mi duvarda seyretmek mi derseniz sanırım bende duvarı secerim ve perdeye vericegim 100-200 ytl ile sevdigim biri ile guzel bir yemek yerim sanırım :)

"bu is bakıldıgında lcd ve plazmadan daha ucuz gorunsede..." demissiniz, aslında katılmıyorum :) sadece biz daha ucuz oldugunu gormek istiyoruz. sonucta birinde 106 -127 ekranlardan bahsederken birden 250-300 ekran boyutlarına cıkıp evde gercek sinema keyfi yasamaktan bahsediyoruz. eger kaliteli bir performans alınmak isteniyorsa; bu iş lcd ve plazmadan pahalı ve daha ozel hatta gunluk kullanım dısında bir zevk. bu isi ciddiye alıp yapanların cogunun projeksiyon sistemine ait odaları var ya da salonlarında lcd ya da plazmalarının uzerine inen perdede gunluk kullanım dısında kullanıyorlar.

ama su olabilir, benim amacım sadece buyuk ekran diyenler olabilir, o zaman tabiki piyasada 500-600 ytl ye de projeksiyonlar var. bunları gayette guzel duvara yansıtıp buyuk ekran olarak kullanabilirsiniz ama bir 15-20 bin dolarlık runco ya da sim2 projeksiyonu duvara yansıtmayı dusunemezsiniz, bunun icin en az 5 bin dolarlık perde masrafından kacınmamanız gerekir.

ama amac burda iyiyi yakalamak, performansı nasıl alacagımızı tartısmak. ve boyle oluncada 3 milyarlık bir cihaz soz konusu ise bunu duvara yansıtmaya ve bunu savunmaya ben karsı cıkarım. ha ben cok mu yatırım yaptım perde ve kabloya; sanırım hayır. bugun benim sistemimde; projeksiyon yuzde 70, ekran yuzde 25 ve kablolama yuzde 5 seviyelerinde. yine tavsiye edilen seviyelerde degil. cunku bu isin icinde oldugum surece gordugum ve test ettigim sistemlerde projeksiyon -ses sistemi haric- yuzde 60 civarlarında butcede yer ediniyordu.

sayın siyahtemas; tesekkur ederim "ustad" sıfatınız icin :) ancak sanırım burada bu konuda benden cok daha bilgili kisiler mevcuttur, ayrıca benimde bu konuda gecmisim cok uzun degil. 1,5-2 senedir takip etmekteyim ancak son 6 ayda guncel olarak bircok yabancı forumda gezinmekte ve arastırmalar yapmaktayım. bende bircok yeni sey ogrendim ve zamanım oldukca tanıdıgım hi-fi magazalarında zaman gecirerek bir nevi test ettim. vardıgım sonuc birkac kezde dedigim gibi; lac ya da plazmada alın aleti yanına alın 100 milyonluk bir component ve digiturk icin 60-70 milyonluk bir scart tamamdır.

ama projeksiyon isi hicde boyle degil. birkere bırakın perde olup olmamasını ya da odada ısık olup olmamasını, odanın duvarlarının ve tavanının acık renk olması da goruntuyu cok etkiler, yansıma sadece perdede olmalıdır, yan duvarlardan ve tavandan gelen yansımalar sizi sinema ortamından uzaklastırır. bu is icin ozel odası bulunan kisi; sayısı toplumun yasam bicimi yuzde 90 ve uzeri apartman dairesi oldugu icin, cok az oldugundan; mumkun oldugunca ortam kosullarında iyilestirme yapıp elimizden geldigince dogru komponentler kullanmak performansı ve orantılı olarak alınan keyfi arttıracaktır.

• Bence en iyisi perdenin etkisini kendi gözlerinizle görüp en çok beğendiğiniz verimi alacağınız perdeyi seçmek. EliasGS'nin önerisiyle Da-lite'in Türkiye distribütöründen perde örneklerini istedim ve bir gün sonra kargo ile elime ulaştı. Henüz kendi sistemimi hazır edemediğim için deneyemedim ancak arkadaşımın Hitachi PJ-X200 projeksiyonunda örnekleri denemek fırsatım oldu. Arkadaşımda projeksiyonla hediye gelen 1.0 kazançlı beyaz giriş düzeyi bir perde var. Bu perde ile bile iyi verim aldığını söyleyebilirim. Ancak, bu perdeye yansıyan görüntü ile da-like perde örneklerini karşılatırdığımızda görüntü kalitesi farkını hemen görebiliyorsunuz. Farklı amaçlara uygun farklı kazanç oranlarındaki perde çeşitlerinin bazısı kontrastı arttırırken, bazıları görüntü açısını daraltarak görüntü parlaklığını arttırabiliyor. Bu örnekleri kullanarak projeksiyonu kullanım amacınıza ve ortama bağlı olarak doğru perdeyi seçebilirsiniz.

Sayın EliasGS, perdeniz hala gelmedi mi? siz ne zaman sipariş vermiştiniz? Ben de bir kaç hafta içinde boyut belli olunca perdeyi sipariş etmeyi düşünüyorum.

• sayın munnu perde henuz elime ulasmadı. bugun 15. gun. 2 ila 3 hafta icinde gelir demislerdi, sanırım bu hafta ici gelicektir. bu arada stoklarında tuttukları perdeler de var, ben uzerindeki siyah drop miktarını standart 5 cm yerine 50 cm olarak istedigim icin stoklarında yoktu haliyle. sizin sececeginiz perde stoklarda olabilir ancak matte white dısında bir yuzey secerseniz bu sansınız yinede az.

soyle bir uyarıda bulunayımi da-lite ın turkiye distrubitoru her ay sadece 1 kez siparis veriyor, bu genelde 2. haftanın sonuna dogru. yani o siparise urununuz yer almazsa bir sonraki ay a kalıyor. bir 10-12 gun icinde karar verebilirseniz mart siparisine girebilirsiniz sanıyorum ama yine de kesin tarihleri ogrenin.
  • Sayın EliasGS, benim tercihim High Contrast Cinema Vision'dan yana, ancak odayı hazırlayıp sistemi kurunca kesin karar vereceğim. Bu arada Sony VPL-VW50 ve receiver olarak da Yamaha RX-V2700 aldım. Biliyorum siz bunlar için erken olduğunu düşünüyorsunuz ama demosunu görünce farkı net olarak görebiliyorsunuz, umarım uzun vadede pişman olmam. Perdeyi de seçip sistemi kurunca fotoğraflarını ve yorumlarımı burada paylaşacağım.

Keyifli seyirler diliyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: erdeMmM206

benim perdem twd1 alırken hediye gelen 180*180 storlu codegen marka dandik die tabir edilen ama ole olmayan:) perdeden.. galiba piyasa fiyatı 100 ytl olması lazm.. arkası siyah kaplanmıs önü beyaz normal bir perde..duvardan kat ve kat güzel gösterio..

benim perdem bile bu kadar farklı gösterirken arkadasların bahsettigi perdelerde inanılmaz fark olacagına şimdiden eminim diyebilirim..

Polemik için söylemiyorum.
    Sanırım perdeler aynı değil. Bana gelen perdenin arkası siyah renkli veya kaplanmış değildi. Tavan/duvar asma aparatı yoktu ve asma bölümleri çok ince plastikti. Dübelli vidalar sığmıyordu.
    perdenin linki

Bu arada iki perde dikkatimi çekti.
    TECVISION 200x112 ( 16:9 ) STORLU PERDE 136 YTL
    http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryId=271968&productId=ofistecv

FON SCREEN 200 x 200 cm STORLU PROJEKSİYON PERDESİ 102 YTL
    http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryId=271968&productId=ofisstr250190

• bu forumu takip edenlerin çoğunun sahip olduğu veya almak istediği projeksiyon cihazları 15oo ytl civarında %99 gidip perdeye bir bu kadar daha vermez.o farkla daha üst bir model alınır .perdeler arasında fark yok demiyorum yalnız perdeye verilecek parayla üst model cihazlar alınır.1.4 motorlu bir araçla istersen f1 pistinde kullan 2.0 motorlu bir aracın normal yolda aldığı performansı alamazsın bu yüzden gidip 1500 liraya p.cihazı alan biri 3000 liralık perde alsa ne olurki ayrıca bu sistemlerin komple bir sistem kablo perde vs olduğunu gayet iyi biliyorum kişilere özel değil genele yönelik yazıyorum zaten yoksa bizde 200 liraları çok sefer çerez parası yapmışızdır.
  • sayın kyokushin,

kimse burada projeksiyon aletine verilen paranın 2 katı ile perde alın demiyor, forum genelini bilmem ama bu baslıkta agırlıklı olarak perde cozumu arayanlardan sayın siyahtemas bir Panasonic AX100 sahibi (satıs fiyatı 3500-4000 ytl arası), sayın munnu bir Sony VPL-VW50 sahibi (satıs fiyatını soylemiyim isterseniz) ve ben bir epson TW700 sahibiyim (satıs fiyatı ax100 ile aynı). simdi sadece bu baslıkta bile 1500 ytl lik projeksiyondan bahseden yok, olsada cogunluk yine olamayacak. dolayısıyla burada yapılan yorumlar ve oneriler gayet yerinde, yani kimse gidip perdeye masraf yapmaz demeniz cok yerinde degil, bunu belirtmek isterim oncelikle.

bir ust model alınır perdeye o kadar masraf yapılacagına diyorsunuz. kısmen katılabilirim; ilk etapta daha iyi bir projeksiyon alıp daha sonra zamanla perdeye butce ayırıp perde takviyesi yapacaksam.

bu arada biraz arastırırsanız goreceksiniz, insanlar 1000 dolarlık projeksiyonlar ile ne kadar guzel goruntu elde ediyor dogru perde ve ortam ayarlamaları ile.

benim demek istedigim sadece bunun komple bir sistem oldugu ve en zayıf eleman kadar performans alabileceginiz. 4000 ytl ye projeksiyon alabiliyorsanız bunu duvar uzerine yansıtacaksanız almayın, 1000 ytl lik bir projeksiyon alın. bu isin alt limitleri olabilir ama ust limitleri kesinlikle yok. dolayısı ile optimum butce ve performans konu ise herkese olması gerekeni soylemek mantıklıdır diye dusunuyorum ve bu da projeksiyonunuz 1500 ytl bile olsa "duvara yansıt gec" demek kesinlikle degil.

perde elektronik bir alet olmadıgı icin insanların gozunde cok onem teskil etmiyor. kozmetik bir aparat gibi dusunuluyor. piyasada 100 ytl den 4000 ytl ye kadar perde mevcut. sistem ve butceye uygun bir perde kullanmak bu isin temelinde vardır.

"hangi perde" tartısması yapmamız gerekirken "perde mi duvar mı" tartısması yapmak zaten bana gore konu dısı. keyifli seyirler dilerim, saygılar.

• Sayın elias a katılmamak mümkün değil. Zira 1280x720 native çözünürlükte projeksiyon alan birisi en az 3-4.000 ytl harcamayı yapmış, bunu da tamamen sıradışı bir hobi olarak düşünmüştür kanaatindeyim. Bu hobisini tamamlamak için,zayıf halka oluşturmamak niyetindedir. Şahsen ilk defa projeksiyon kullandım ve sonuç beni duvarda olmasına rağmen büyüledi. Ancak burada elias bey gibi vizyon sahibi bilinçli ustaların, -ki bu insanların belliki zevkleri benimle paralellik gösteriyor, genel görüşü bu performansın uygun bir perde ile artacağı doğrultusunda... Biz de kavgada yumruk sayılmaz deyip, uygun bir perdeyi arayacağız. Bu konuda da yine bilenlere soracağız. ve optimal faydayı bulacağız.
  • quote:

bu forumu takip edenlerin çoğunun sahip olduğu veya almak istediği projeksiyon cihazları 15oo ytl civarında %99 gidip perdeye bir bu kadar daha vermez.o farkla daha üst bir model alınır .perdeler arasında fark yok demiyorum yalnız perdeye verilecek parayla üst model cihazlar alınır.1.4 motorlu bir araçla istersen f1 pistinde kullan 2.0 motorlu bir aracın normal yolda aldığı performansı alamazsın bu yüzden gidip 1500 liraya p.cihazı alan biri 3000 liralık perde alsa ne olurki ayrıca bu sistemlerin komple bir sistem kablo perde vs olduğunu gayet iyi biliyorum kişilere özel değil genele yönelik yazıyorum zaten yoksa bizde 200 liraları çok sefer çerez parası yapmışızdır.

quote:

Sayın kyokushin,

kimse burada projeksiyon aletine verilen paranın 2 katı ile perde alın demiyor, forum genelini bilmem ama bu baslıkta agırlıklı olarak perde cozumu arayanlardan sayın siyahtemas bir Panasonic AX100 sahibi (satıs fiyatı 3500-4000 ytl arası), sayın munnu bir Sony VPL-VW50 sahibi (satıs fiyatını soylemiyim isterseniz) ve ben bir epson TW700 sahibiyim (satıs fiyatı ax100 ile aynı). simdi sadece bu baslıkta bile 1500 ytl lik projeksiyondan bahseden yok, olsada cogunluk yine olamayacak. dolayısıyla burada yapılan yorumlar ve oneriler gayet yerinde, yani kimse gidip perdeye masraf yapmaz demeniz cok yerinde degil, bunu belirtmek isterim oncelikle.

bir ust model alınır perdeye o kadar masraf yapılacagına diyorsunuz. kısmen katılabilirim; ilk etapta daha iyi bir projeksiyon alıp daha sonra zamanla perdeye butce ayırıp perde takviyesi yapacaksam.

bu arada biraz arastırırsanız goreceksiniz, insanlar 1000 dolarlık projeksiyonlar ile ne kadar guzel goruntu elde ediyor dogru perde ve ortam ayarlamaları ile.

benim demek istedigim sadece bunun komple bir sistem oldugu ve en zayıf eleman kadar performans alabileceginiz. 4000 ytl ye projeksiyon alabiliyorsanız bunu duvar uzerine yansıtacaksanız almayın, 1000 ytl lik bir projeksiyon alın. bu isin alt limitleri olabilir ama ust limitleri kesinlikle yok. dolayısı ile optimum butce ve performans konu ise herkese olması gerekeni soylemek mantıklıdır diye dusunuyorum ve bu da projeksiyonunuz 1500 ytl bile olsa "duvara yansıt gec" demek kesinlikle degil.

perde elektronik bir alet olmadıgı icin insanların gozunde cok onem teskil etmiyor. kozmetik bir aparat gibi dusunuluyor. piyasada 100 ytl den 4000 ytl ye kadar perde mevcut. sistem ve butceye uygun bir perde kullanmak bu isin temelinde vardır.

"hangi perde" tartısması yapmamız gerekirken "perde mi duvar mı" tartısması yapmak zaten bana gore konu dısı. keyifli seyirler dilerim, saygılar.

quote:

Sayın elias a katılmamak mümkün değil. Zira 1280x720 native çözünürlükte projeksiyon alan birisi en az 3-4.000 ytl harcamayı yapmış, bunu da tamamen sıradışı bir hobi olarak düşünmüştür kanaatindeyim. Bu hobisini tamamlamak için,zayıf halka oluşturmamak niyetindedir. Şahsen ilk defa projeksiyon kullandım ve sonuç beni duvarda olmasına rağmen büyüledi. Ancak burada elias bey gibi vizyon sahibi bilinçli ustaların, -ki bu insanların belliki zevkleri benimle paralellik gösteriyor, genel görüşü bu performansın uygun bir perde ile artacağı doğrultusunda... Biz de kavgada yumruk sayılmaz deyip, uygun bir perdeyi arayacağız. Bu konuda da yine bilenlere soracağız. ve optimal faydayı bulacağız.

Üst düzey kullanıcıların tercihlerini ve önerilerini takip etmek bilgilendirici oluyor. Sanırım bunda herkes hem fikirdir. Fakat birde giriş seviyesinde olan kullanıcılar var. Benim gibi. Yüksek bir bütçe ayıramayıp en azından belirli bir f/p oranı yakalamak isteyen kullanıcılar. (Pazar yapısını çan eğrisi olarak normal dağıldığını varsayar isek sayıca oldukça çokuz)

Ek olarak istanbulda oturmayan bir kişi olarak ürünleri yerinde görüp, test edip alamadığımız için, internet üzerinden sipariş vermek durumunda kalıyoruz. İşte burada forumun yararı ortaya çıkıyor ve bizde yorumlara bağlı olarak tercih yapmaya çalışıyoruz. Kullanıcı fikirlerine ihtiyacımız var. En azından ben böyle düşünüyorum.

Ben bu konuda bir perde tecrübemi anlattım. Şimdi ikincisi için öneri bekliyorum. bulabildiklerimi yukarıda linkleri ve fiyatları ile verdim. Düşüncelerinizi bekliyorum.

• sayın zonemaster,

linklerini paylastıgınız perdeler ile ilgili tecrubem olmadı. ancak perde boyutlarını projeksiyonunuzun gercek -native- cozunurlugune gore ayarlarsanız daha keyifli olur dusuncesindeyim. cunku perde kenarlarındaki siyah cerceveler goruntuyu cevreleyerek insana bir ekran hissi uyandırır ve sahneye konsantre olmasını saglar aynı zamanda kontrastı goreceli olarak arttırır.

16:9 projeksiyonda 4:3 perde kullanırsanız goruntude ust kısımda beyaz bosluklar olusacaktır. bundan sakınmak icin dogru boyutta perde tercihi yapmanızı onereririm.

bu perdeler ile ilgili soyleyecek birseyim yok ancak renkli duvara sahipseniz ya da duvarınız musait degil ise deneyin, ancak performans olarak cok fazla bir artısı olacak kanısında degilim.
  • konu perde vs duvar şeklinde benim tarafımdan açıldı bu başlıkta hangi projeksiyon cihazı başlığı değil forumda hangi cihazı almalıyım 1500 ytl ye kadar p.cihazı gibi başlıklara bir göz atın insanların hangi cihazlarla ilgilendiği veya alabildiğini görmek için yoksa burda 3 kişnin ortalamanın üztünde cihazı olması geneli değiştirmez zaten ben genelleme yaptığımı yazdım siz isterseniz 10000 ytlye perde alın iyi seyirler
    Başlığı açarken kastedilen perde o ucuz perdelerdi düz beyaz bir duvar ile bu perdeler arasında fark olup olmayacağını kullanıcılardan duymak içindi yoksa zaten perde almaya karar verilmişti.kaldı ki fiyatları bir projeksiyon cihazı kadar olan perdelerin görüntü kalitesini artıracağına hiç şüphe yok ve ben bunu hiç tartışmadım bu tazr bir perde alacak olsam bu konuyu açmazdım
    kimse 2 katı para vermez diye bir cümle kullanmamışım !! cihaz kadar demişim çarpıtmayalım
    fiyatını hiç söylemeyim dediğiniz projeksiyon cihazı 7000 tl civarı bunun 5 katına da projeksiyon cihazları var bu yüzden hiç şaşırmadım !!!
    duvara yansıt geç hiçbir zaman dememişim !!!!
    evinde projeksiyon cihazı yapmayı başarmış birine bu konuları biraz araştırın demek abes oluyor!!!!!
    sonuçta kimseyle polemiğe girmek gibi bir düşüncem yok herkes istediğini almakta ve fikirlerini yazmakta özgür .
    saygılar iyi seyirler

• sayın kyokushin,

evet konu sizin tarafınızdan yaklasık 1 ay once acıldı ve en son msjınızı 20 subatta atarak, sordugunuz sorunun sonucunu bizimle paylastınız. buradan sonra tamam konu biraz dagılmıs olabilir ama kesinlikle bir "geyik" seklinde gecmiyordu, sadece perde mi duvar mı tartısmasından biraz daha "nasıl bir perde" ye dondu konu. bunda sıkıntınız var ise olaya mudahele eder "konu amacından sapıyor" derdiniz ve bizde konuyu baska bir baslıkta toplardık.

bir baslıgı acıyorsanız bu sadece sizin soylediginiz konuda konusmak icin insanları kısıtlayabilme ozgurlugunu vermez size ve mademki sorununuzu cozdugunuzu paylastınız bizimle o zaman buradaki seviyeli fikir alısverisini takip eder ya da yorum yapardınız.

ben size projeksiyon fiyatlarını bilmiyorsunuz diye degil, siz "burada cogu kisi 1500 ytl lik projeksiyonlar ile ilgileniyor" dedikten sonra, bu baslıkta agırlıklı olarak yazan kisilerin bu cihazlardan daha fazla butce harcayarak tercih yaptıgını soylemek icin yazmıstım.

hem baslıgı actım konumuz bu degil diyerek baslıgı spesifik hale getiriyorsunuz, hemde ben genelleme yaptım cogu kullanıcı boyledir diyorsunuz. ben carpıtmıyorum siz tutarlı olmuyorsunuz.yoksa madem bu isin icindesiniz 30-35 milyara degil, bunun cok cok daha uzerine profesyonel cihazlar oldugunu bildiginizden suphem yok.

tutarlılıktan soz acılmısken; "evinde projeksiyon cihazı yapmayı başarmış birine bu konuları biraz araştırın demek abes oluyor" diyen tecrubeli birinden "perde mi duvar mı" seklinde bir konu acarak soru duymak bana garip geldi acıkcası. ama amacınız fikir alısverisinde bulunmak ise burada yazılanları elestirmek yerine saygı duymanızı beklerdim yoksa kimse burada kisisel konusmuyor o yuzden polemik yapmak konumuz dısında zaten.

umarım daha fazla uzatmayıp baslıgı amacından saptırmadan insanların ilgisini azaltmayız. saygılar tekrar.

• izlediğim kadarıyla konu biraz dağılmış görünüyor. Konu başlığına dönersek yanıt tek ve açık:
    tabii ki PERDE.

Peki ama bir perde neyi ne kadar değiştirebilir? Burada bunu değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu da kullanılan projeksiyona, ortam ışığına, oturma açısına, projeksiyon konumuna ve kullanıcının tercihlerine bağlı. Öyle ki, beyaz bir tavanı olan odada lümeni yüksek bir projeksiyonda görüntüyü duvar veya giriş düzeyi bir beyaz perdeye yansıttığınızda projeksiyon ışığı perde veya duvarda yansıyarak tavanda rahatsız edici bir beyazlık olarak karşınıza çıkacaktır. Bu nedenledir ki sadece bunu engellemek ve yansıyan görüntüyü seyir bölgesine yönlendirmek amacıyla projeksiyon konumuna göre (tavanda veya sehpada) yansıma açısını değiştiren perdeler mevcut. Bu sadece parametrelerden biri, bunun gibi çok sayıda parametre perde seçimini belirlemede kullanılıyor.

Bu konuda da gözü kapalı yatırım yapmaktansa elimizdeki projeksiyon ve perdeden en iyi verimi almanın yolunu bulmaya çalışıyoruz. Bu konuda EliasGS'nin incelemeleri, yorumları da açıkçası bana çok faydalı oldu. Umarım katılım daha da artar da sonuçta perde seçimi için güzel bir konu oluşur. Unutmayalım bilgi palaştıkça artar!

• Projeksiyonum Epson TW20, şimdilik bilgisayaradan görüntü alıyorum. Perde ile birlikte divx player siparişide vereceğim. Etrafı siyah şeritli (4/3 oranlı veya kare) perdelerde 16/9 görüntü olduğunda beyaz boşluk kalması hiç aklıma gelmemişti. Gözü rahatsız edebilir. Çözüm olarak perdenin tam olarak açılmayıp, görüntünün sığdığı kadar alanın açılması önlem olabilir mi? Bu seferde üç tarafta siyah şerit, üst kısımda şerit olmayacak. Böyle bir durumla karşılaşan var mı?

Bu arada 200x112 mi daha mantıklı 200x200 mü?
    Fiyatlar 200x200 seviyesinden 240x200'e çıkınca nedense fiyat iki katı artıyor.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.