Şimdi Ara

projeksiyon perdesi vs duvar (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
10.263
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • eger ciddi bir projeksiyon yatırımı yaparsam neden olmasın.. runco ları begeniyorum ancak fiyatları var biraz.. sinemaya ayrılacak bir oda olursa sabit bir projeksiyon ekranı dusunuyorum. belki stewart olabilir. sabit ekranlarda carada ları cok basarılı buluyorlar fiyatlarıyla karsılastırıldıgında. ancak irtibata gecitgimde 700 kusur dolarlık bir perdenin buraya gelisi 200 usd fedex int masrafı ve 400-500 dolar kdv ve gumruk masrafı ile 1400 usd ı buluyor...
  • bu iş için şahsi ödeneğim en fazla 200 euro olur... fazlasını ayıramam...
  • 200 eur luk bir perdede cok fazla fark anlayacagınızı dusunmuyorum, duz beyaz duvara nazaran. renkli bir duvarınız ya da altında bir tv olsaydı belki storlu bir perde alabilirdiniz ama madem beyaz duvarda memnunsunuz goruntuden, perdeye gerek olmayabilir
  • Ben yakın zamanda Sony VPL-VW50 almayı planlıyorum. 900 ansilümen Full HD bir projeksiyon bu. Karanlık sayılabiliecek bir odada yaklaşık 3.5 metreden yansıtacağım. Böyle bir projeksiyondan en iyi verimi almak için önerebileceğiniz perde marka model var mı? Özellikle EliasGS arkadaşım, öyle görünüyor ki bu konuda çok araştırmışsın, görüşlerini iletirsen sevinirim...
  • Kesinlikle perde olmadan olmuyor, denendi ve sonuç alınmadı... İsterseniz bide siz deneyin bakalım...
  • projectorcentral.com sayfasında hesaplama aracını kullanırken, perdenin "gain" oranı arrtıkça, odanın ışık oranının yükselmesinin görüntü kaybına yaptığı etki azalıyor. Mesela gain oranı 6.0 olunca neredeyse ışıklar açıkken bile tam görüntü alıyoruz gibi bir sonuç çıkıyor. Tabii böle bir perde yurtdışı 1000 dolar üstündemiş... Bilmiyorum....
  • gain oranı arttıkça görüntü açısının da daralacağını unutmayalım. 60-70 derelerden 20-30 derecelere düşebiliyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: siyahtemas

projectorcentral.com sayfasında hesaplama aracını kullanırken, perdenin "gain" oranı arrtıkça, odanın ışık oranının yükselmesinin görüntü kaybına yaptığı etki azalıyor. Mesela gain oranı 6.0 olunca neredeyse ışıklar açıkken bile tam görüntü alıyoruz gibi bir sonuç çıkıyor. Tabii böle bir perde yurtdışı 1000 dolar üstündemiş... Bilmiyorum....

benim bildigim gain oranı en yuksek ev sinema perdesi "da-Lite High Power". 2.8 gain var ancak perde retro reflektif oldugundan ısıgın geldigi yonde yansıma yapıyor yani goz hizanızda ise projeksiyon yatayı bu miktarda bir gain alırsınız ancak tavana cıkardıgınızda gain oranı 1.8 lere dusuyor.

bu arada bende siparisimi dun verdim. High contrast matte white yuzey tercih ettim. ilaveten 45 cm lik siyah drop istedim. bakalım martın ilk haftası gelicekmis Tr ye.

bu arada bende birsey danısayım. kablolama icin ne kullanıyorsunuz sayın siyahtemas? kablo uzunlugunuz ve metrajı nedir? birde digiturk kullanıyormusunuz projeksiyonunuzda?

• tecvision 180*180 perdeyi haftasonu denedim duvara göre %15 kadar bir kalite artışı oldu artıları
    *duvarda tam karanlık ortam gerekirken yarı aydınlık ışığın tepeden gelmediği ortamda perde iyi sonuç verdi
    *duvarda görüntüler mat iken perdede daha canlı
    *özellikle hareketli görüntülerde takibi kolay göz yormuyor
    *yanlardaki siyah şerit kontrast artırıcı etki yapıyor
    eksileri:yok
    sonuç:bence verdiğim paraya son kuruşuna kadar değer ancak çok extrem maliyetlere girmekte gereksiz gibi tabii para çoksa o ayrı
  • tecvision 180*180 perdeyi haftasonu denedim duvara göre %15 kadar bir kalite artışı oldu artıları
    *duvarda tam karanlık ortam gerekirken yarı aydınlık ışığın tepeden gelmediği ortamda perde iyi sonuç verdi
    *duvarda görüntüler mat iken perdede daha canlı
    *özellikle hareketli görüntülerde takibi kolay göz yormuyor
    *yanlardaki siyah şerit kontrast artırıcı etki yapıyor
    eksileri:yok
    sonuç:bence verdiğim paraya son kuruşuna kadar değer ancak çok extrem maliyetlere girmekte gereksiz gibi tabii para çoksa o ayrı
  • Ellias abi ben pc den kullanıyorum projeksiyonu. Profigold dvi to hdmi 3m görüntü aktarımında çok iyi. Sonra çin malı noname dvi to dvi kabloyu hdmi dönüştürücüsüyle denedim, açıkçası fark göremedim. Hatta vga to vga bile çok çok farketmiyor gibi geldi bana. Sadece 1080p clipte vga to vga kasıldı...
    Abi sen ne ve kaç ytl sipariş verdin?
  • "para coksa o ayrı" lafınıza katılmıyorum.

projeksiyon bir sistemdir, projeksiyon makinası - perdesi ve kablolarıyla birlikte. bir plazma ya da lcd gibi dusunemezsiniz bunu, bunlar paneldir goruntu uretilir ve panelde sunulur. ancak projeksiyon sisteminden gercek performans alınması icin perde sarttır. cunku goruntuyu makina uretirken goruntunun olustugu yer farklı bir yuzeydir, siz bu yuzeyi ne kadar olumlu hale getirirseniz o kadar performans ve keyif alırsınız buyuk ekrandan. unutmayınki bir sistem en zayıf halkası kadar performans gosterir...

dolayısyla "para coksa" mantıgına katılmıyorum, tam aksine "para azsa, perde masrafından fedakarlık edebilirsiniz" demek daha dogru.
  • EliasGS, bilgiler için teşekkür ederim. Ben de dün Da-lite sitesinden ekran örnekleri istedim ama gelecek mi bilmiyorum. Henüz bir yanıt gelmedi. Siz isterken hangi adrese yazdınız ya da siz bir yanıt gelmiş miydi? Bu arada yukarıda sormuştum ama yanıt alamadım. Sony VPL-VW50 900 ansilümen Full HD 1080p projeksiyon için önerebileceğiniz bir perde yüzeyi var mı? Yurtdışı sitelerde bazı öneriler buldum ancak Türkiye'de satışları yok...
  • elias kardeş silverstar 6.0 gain diyor... bir bak istersen... sen ne sipariş verdiğini söylememişsin merakla bekliyorum...
  • sayın siyahtemas, Vutec in silverstar ını biliyorum. tecrube etmedim ancak kullanıcı yorumlarını ve incelemeleri okudum. piyasadaki en yuksek gainli ekran oldugu ancak 6.0 dan daha asagıda oldugu soyleniyor. zaten bir ev sineması icin o kadar yuksek gain e nerede ihtiyac duyulur bilemem. yuksek cozunurluklu ancak dusuk lumenli bir dlp projeksiyon icin belki diyecem ama bilemiyorum.

ben da-lite ın high power sample ını seyrettim bir sure. kucuk bir ornek uzerinde bile gayet parlaktı ve acıkcası ben rahatsız oldum. benim istedigim derin bir kontrast ve sinemavari bir goruntu, oyle plasma ekranını arıyor degilim projeksiyonda. birde soyle bir konu var, eger elinizde guclu lumenli bir pj varsa gereginde fazla gainlerde bolgesel parlamalar kacınılmaz olur ve beyaz yuzeylerde "wash out" denilen olayla karsılasırsınızki bu da cok rahatsız eder.

asagıda ekledigim kısım bir silverstar incelemesinin sonuc paragrafıdır

----------------------------------------
    Alıntıdır:

The SilverStar is a powerfully brilliant screen. But we would not select a home theater screen based solely upon its brightness any more than we would select a set of speakers based on how many decibels they could produce. The SilverStar is an exciting screen technology that is particularly well suited to commercial installations and university classrooms where image brightness may be vitally important for communicating with a large audience. It is not in our view an appropriate choice for the typical home theater.

---------------------------------------

ingilizcesi olmayanlar icin kısaca yazıyım. Diyorki;

"SS gayet parlak bir ekrandır, ancak bizim tipik bir ev sineması icin secebilecegimiz bir ekran ozelliklerinin dısında daha cok kalabalık bir seyir ortamında ya da universite sınıflarında kullanılabilecek tiptedir"

sanırım acıklayıcı olmustur.

• quote:

Orjinalden alıntı: munnu

EliasGS, bilgiler için teşekkür ederim. Ben de dün Da-lite sitesinden ekran örnekleri istedim ama gelecek mi bilmiyorum. Henüz bir yanıt gelmedi. Siz isterken hangi adrese yazdınız ya da siz bir yanıt gelmiş miydi? Bu arada yukarıda sormuştum ama yanıt alamadım. Sony VPL-VW50 900 ansilümen Full HD 1080p projeksiyon için önerebileceğiniz bir perde yüzeyi var mı? Yurtdışı sitelerde bazı öneriler buldum ancak Türkiye'de satışları yok...

sayın munnu,

ben infolarına mail atarak, hatta 4-5 kez hangi ekran cesidi ve boyutu konusunda tavsiye alarak Ken diye biriyle konustum yanlıs hatırlamıyorsam. istediginizi birde mail ile belirtin ancak bana soylenen kadarı ile formu doldurdugunuzda oluyor.

VPL-VW50 icin arastırmam ve tecrubem yok, ancak su an itibariyle boyle bir yatırımı neden yaptıgınızı ogrenmek isterim. bırakın 1080p yayını ve media yı 720p bile daha yeni yeni oturmakta. acıkcası daha lumenleri gelismeyen 1080p native bir projeksiyon su asamada almam kaldiki bu sony bile 900 lumen, sizi az ısıklı ortamlarda sıkıntıya sokar diye dusunuyorum. eger butceniz elverisli ise 3 chip DLP lere yonelebilirsiniz. optoma nın 3 chipleri olabilir mesela. 1080p icin en azından bir yazı bekleyin derim fikrimi soracak olursanız.

• sayın elias artık perde gelince yazarsın inşallah sonucu ve kaça aldığını:)
  • Da-Lite'ta bir kaç mesaj da ben yazayım o zaman, teşekkürler.

Sony VPL-VW50'ye gelince, yaklaşık 7 yıl önce kurduğum sinema sistemimi yeniliyorum. Ve karanlık bir odayı sinema odası olarak hazırlıyorum. 1080p up-scaling yapan bir DVD player (Yamaha DV-1700) ve bir receiver alacağım (Yamaha RXV-2700). Ayrıca bir de 1080i çıkışlı bir uydu receiver da ekleyerek (Humax veya gelecek DreamBox olabilir) tüm sistemi 1080i/p ile projeksiyonu besleyecek bir hale getireceğim. Böylece DVD'leri 1080p up-scaling ile iyileştirilmiş haliyle projeksiyonda izleyeceğim. Digiturk'ü ise Receiver üzerinde geçirip up-scaling ile iyileştirip projeksiyona vereceğim. Uyduyu da doğrudan veya Receiver üzerinden bağlayabilirim.

Aslında Sony projeksiyonu henüz görmedim ancak tüm sitelerde f/p olarak çok iyi şeyler yazıyorlar. Kontrast oranının 15000 olması en büyük artısı ve 900 ansilümen de benim oda için oldukça yetrli görünüyor. Tabi bir de kaliteli ve bu projeksiyona uygun bir perde ile desteklendiğinde görüntü oldukça kaliteli olacaktır. Bir Sony bayisinde bu ürün varmış, yarın gidip mümkünse kurdurup deneyeceğim. Yorumlarımı yazarım...

• quote:

Orjinalden alıntı: siyahtemas

sayın elias artık perde gelince yazarsın inşallah sonucu ve kaça aldığını:)

yukarılarda bir yerlerde fiyatlardan bahsetmistim, boyut ve yuzeylerine gore Model B perdelerinin.

daha asagıda da 92'' high contrast matte white perdeyi 45 cm siyah droplu olarak siparis ettigimi soylemistim :)

tekrarlayacak olursam 92'' Model B HCMW +45 cm drop 361 eur +kdv ye malolucak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: munnu

Da-Lite'ta bir kaç mesaj da ben yazayım o zaman, teşekkürler.

Sony VPL-VW50'ye gelince, yaklaşık 7 yıl önce kurduğum sinema sistemimi yeniliyorum. Ve karanlık bir odayı sinema odası olarak hazırlıyorum. 1080p up-scaling yapan bir DVD player (Yamaha DV-1700) ve bir receiver alacağım (Yamaha RXV-2700). Ayrıca bir de 1080i çıkışlı bir uydu receiver da ekleyerek (Humax veya gelecek DreamBox olabilir) tüm sistemi 1080i/p ile projeksiyonu besleyecek bir hale getireceğim. Böylece DVD'leri 1080p up-scaling ile iyileştirilmiş haliyle projeksiyonda izleyeceğim. Digiturk'ü ise Receiver üzerinde geçirip up-scaling ile iyileştirip projeksiyona vereceğim. Uyduyu da doğrudan veya Receiver üzerinden bağlayabilirim.

Aslında Sony projeksiyonu henüz görmedim ancak tüm sitelerde f/p olarak çok iyi şeyler yazıyorlar. Kontrast oranının 15000 olması en büyük artısı ve 900 ansilümen de benim oda için oldukça yetrli görünüyor. Tabi bir de kaliteli ve bu projeksiyona uygun bir perde ile desteklendiğinde görüntü oldukça kaliteli olacaktır. Bir Sony bayisinde bu ürün varmış, yarın gidip mümkünse kurdurup deneyeceğim. Yorumlarımı yazarım...

tabiki sizin seciminiz ancak sisteminizi ne kadar 1080 uyarlı yaparsanız yapın bu formatta henuz media yok. cekilecek filmlerde 720p ile cekilecek kısa-orta vadede. acıkcası sizin yerinizde olsam yine yeni bir PJ alırım ancak 720p native olabilir, 1 sene sonrada 1080 p nativeler hem gelismis hemde ucuzlamıs olacaktır, fiyat acısından kaybınız olmayacak ve guncel bir 1080p native pj nunuz olucaktır elinizde

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.