Şimdi Ara

Programlama dilleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba.Ben şunu araştırdım ancak bulamadım, neyse konuya geçeyim;

Diyorlar ya mesela -Java'nın hızı Python dan daha hızlı- diye ve bunun gibi örnekler.

Merak ettiğim şu, mesela Java neden Python'dan daha hızlı bir server ya da veri merkezi gibi yerler mi var, bunu cevaplamanızı istiyorum.

Yani kısacası bir programlama dili diğer programlama dilinden neden daha hızlı veri vb. işleyebiliyor??

• Esasında python yorumlanan bir dil olmasına ragmen daha hızldır javadan,run time olarak degil proje geliştirme olarak hızlıca implemente edilebilen bir dil yani javada 30 satır yazarken python gerekli kütüphane ile 5 satır da aynı şeyi yaptırabilirsiniz.Java hem portable hem de içinde virtual machine oldugu için yavaş ama yetenekli bir dil olarak sayılır.En hızlı dil makine dilidir.Bir dil ne kadar makine diline benziyorsa yani insan diline uzaksa(low level) o kadar hızlı oluyor bizim yazdıgımız programlama dillerindeki şeyler bilgisayarın anlayacagı dile çeviriliyor derleyiciler tarafından ne kadar dönüştürülürse bu zaman uzar ve yavaş deriz.Önemli olan ihtiyaca yönelik dil seçmek c nerdeyse pek çok dilden hızlı iken neden digerlerine ihtyaç duymuş olabilirler.Her dilin altında bir felsefesi yatıyor.

Tech With Timyoutube
    Why is Python so Slow?
    https://www.youtube.com/watch?v=x2IQP8iug3c
    bunu izlersen ne demek istedigimi daha iyi anlarsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi I0SER_b0y -- 27 Haziran 2020; 14:20:44 >

• Burada arastirman gereken konular derlenen diller ve yorumlanan diller veya belli bir ozel konu icin tasarlanmis diller.

Hiz dedigin kavram farklidir. Matematiksel bir islemin hizi mi, sunucuya gelen bir istege verilen cevabin hizi mi, bir program gelistirirken harcadigin zaman mi? kisacasi hicbir dil en iyi dil degildir veya en hizlisi degildir. belli bir alanda iyidir, baska bir alanda pek anlami olmaz.
  • Why Java faster Python

Yukardaki cümleyi yeni İng öğrenmiş biri bile kurabilir. Bunu Google'a girince binlerce sonuç cıkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: I0SER_b0y

Esasında python yorumlanan bir dil olmasına ragmen daha hızldır javadan,run time olarak degil proje geliştirme olarak hızlıca implemente edilebilen bir dil yani javada 30 satır yazarken python gerekli kütüphane ile 5 satır da aynı şeyi yaptırabilirsiniz.Java hem portable hem de içinde virtual machine oldugu için yavaş ama yetenekli bir dil olarak sayılır.En hızlı dil makine dilidir.Bir dil ne kadar makine diline benziyorsa yani insan diline uzaksa(low level) o kadar hızlı oluyor bizim yazdıgımız programlama dillerindeki şeyler bilgisayarın anlayacagı dile çeviriliyor derleyiciler tarafından ne kadar dönüştürülürse bu zaman uzar ve yavaş deriz.Önemli olan ihtiyaca yönelik dil seçmek c nerdeyse pek çok dilden hızlı iken neden digerlerine ihtyaç duymuş olabilirler.Her dilin altında bir felsefesi yatıyor.

Tech With Timyoutube
    Why is Python so Slow?
    https://www.youtube.com/watch?v=x2IQP8iug3c
    bunu izlersen ne demek istedigimi daha iyi anlarsın.
    Esasında python yorumlanan bir dil olmasına ragmen daha hızldır javadan...

Nasıl bir şaka bu ?

• Stack S kullanıcısına yanıt
    Ne anlamda devamını okudun mu ? geliştirme ve implemente etmek bakımında hızlıdır diyorum.Run time hızınıdan bahseden kim.
    yarım yamalak iş yapıyorsun,attıgım videoyu bile izlemişsin.Yuh ya nerden vursam nerden dalga geçsem diye sanki yer
    kolluyorsun.Kesinlikle art niyetli oldugunuzu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi I0SER_b0y -- 27 Haziran 2020; 16:19:55 >
  • Arkadaşlar galiba anladığım kadarıyla aynı boyuttaki kütüphane ile daha az kod yazıldığı için daha hızlı oluyor.

@everyone Herkesin cevabı için teşekkürler.
  • I0SER_b0y kullanıcısına yanıt
    Konuyu açan kişinin bahsettiği şey çalışma hızı. Sen de doğru okuyup ona göre cevap ver. Yarım yamalak bilginle bişeyler yazmaya çalışıyorsun.
    Zaten soruyu soran kişi de senin sayende olayı daha da yanlış anlamış

"Arkadaşlar galiba anladığım kadarıyla aynı boyuttaki kütüphane ile daha az kod yazıldığı için daha hızlı oluyor." demiş. Hayır tabii ki.
    Ben hızın başka yönüne degindim canım onu istedi.Seni ne ilgilendirir.
  • I0SER_b0y kullanıcısına yanıt
    Her canı isteyen bişeyler yazarsa işimiz var demektir. Neyse sen canını sıkma ara ara olur böyle
    Neyse benim dediklerim acik,biraz okuma yazmaya hayat kolay.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stack

Esasında python yorumlanan bir dil olmasına ragmen daha hızldır javadan...

Nasıl bir şaka bu ?

Alıntıları Göster
    Kötü bir şaka. Burası tümüyle şaka gibi, hala anlayamadın mı?
    Bilgili eğitimli adamın burada ne işi var? şunlarla laf ebeliği yaptığın her saat eleman arayan bir işverenin, araştırmacı arayan bir okulun, hatta Github'da yardım bekleyen bir projenin kaybı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.