Yüzbaşı
14 Eylül 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme
Toplam: 92 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar hayatımda bu kadar dandik ürün görmedim, redeer herhalde maliyetten kısmak için Çindeki kör işçilere yaptırıyor ürünlerini.A10iX denen bi modeli var, arkadaş tablet daha yarım saat olmadan ısınıp kapanır mı ya?!En sonunda ısına ısına bord eridi herhalde daha açılmadı.Servise gitti geldi, sözde kalite kontrol yapmışlar, tablet bi geldi, baktım ne göreyim; tabletin kenarlarında ezik var, kenarları açık.Üstelik beyinsiz servis Wi Fİ ı bozmuş, bu sefer ondan ve kenarları açık diye gönderdik.Geldi ki yine aynısı, kenarları darp yemiş, beyinsiz servis becerip açamamış ve açtıktan sonra da kapatamamış ve cihazı o şekilde gönderiyorlar müşteriye.Yazıklar olsun ya!!Size şiddetle tavsiyem o dur ki sakın ola, asla ve asla almayın, Redeer ın tün ürünlerinden uzak durun, Hometech alın daha iyi, emin olun çok daha iyi.Servisi bu kadar adi, bu kadar yüzsüz olabilir mi ya, bir de servis değil de bizzat servisle ilgilenecek yetkili supervisor arkadaş ilgilenecekti ki onun da sözünün eri olmadığını, konuşmalarından, tavırlarından anladım.Hepinizin allah belasını versin dedim.Ne diyeyim başka?!!Bir de hediye aldık.Reeder almayın,hometech alın, samsung alın, samsung un ölüsü bile lg, asus, acer ın ölüsü bile bunlardan daha iyi, bunu bilin, bilinçsiz arkadaşları, ucuza kaçan arkadaşları uyarıyorum, kanmayın arkadaşlar, sizi dolandırmayı bırakın, sizinle dalga geçiyorlar.
Merhaba arkadaşlar, anakart modeli gigabyte 990fxa işlemci Fx6300 power OCZ Fatal1ty 750+80 İşlemci soğutucusu FRio , sistemim bu şekilde oluşmakta; yalnız sebebini anlamadığım bir konu var, pc yi açıyorum ve Bios a girdiğimde işlemcinin sıcaklığı 38-32-36-40 şeklinde sürekli bir değişim halinde, bunun sebebi nedir?Bilen varsa aydınlatırsa çok sevinirim.Aynı model anakartı olan arkadaşlarda da var mı bu sorun acaba?Bir de Aida64 e giriyorum işlemcinin ısısını göstermiyor, çekirdek 0 ı gösteriyor.Onu bi türlü ayarlayamadım, eski anakart asus m5a97 de böyle değişken değerler yoktu.990FXA da biosta Vcore Load Line Calibration ı da disabled yapamıyorum ayrıca, seçenekler Auto, Low, Medium, Standart ve Extreme olarak var.HPC modu da disabled yapıyorum.Diğerleri SVM filan Disabled zaten.Yani işlemci sıcaklığının sabit olması için elimden gelen herşeyi yaptığımı düşünüyorum ama yok bir türlü olmadı.4,5 ghz de 1.45 volt ile intelburn test v2 de high da test ettim 52 dereceyi geçmedi işlemci ama, sistem boştayken 36-37-38-40 sürekli değişiyor, anlamadım gitti, bi ayarı mı var ya da anakart bu şekilde mi çalışıyor??Yardımcı olursanız sevinirim
Arkadaşlar herkese merhaba, sıkıntımı anlatayım yarım olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.Daha önceden Asus M5A97 R2.0 anakartım vardı ve işlemcim boşta 23 25 dereceydi.Bu arada işlemci soğutucum Thermaltake Frio.Msi ın 990FXA GD65 model anakartını aldıp güzelce işlemciyi takarak, macunu da yeterli miktarda sürerek Frio soğutucuyu taktım, ve sistem oc siz boşta 35 36 derece ki fanların çalışma durumu da %50.Soğutucunun bakır borularına ve plakaya dokunuyorum gayet soğuk ama böyle bir soğutucu ile nasıl boşta 36 derece olur bi akıl verin nedir bunun sebebi?Şöyle de bi durum var, chrome a giriyorum sıcaklık öyle değişmiyo 1 derece artıyo.Şunu da eklemek istiyorum Bios tan svm yi c1e yi cool n quiet ı disabled yaptım amd turbo core u da disabled yaptım, sistem boştayken sıcaklık değerleri durup dururken 2 derece artıp 3 derece düşüyor.Anlamsız anlamsız iniş çıkışlar yaşıyorum sıcaklıkta.İşin garip yanı oyuna giriyorum Shadow of middle earth ü oynuyorum.Sıcaklık 39 dereceyi geçmiyor.Soğutucuyu söktüm tekrar macunu az sürdüm, yapılabilecek herşeyi yaptım, ama eskisi gibi işlemci sıcaklığı sabit değil ve anlamsız iniş çıkışlar yaşıyor ve bunu MSi 990FXA GD65 i taktıktan sonra yaşadım.Durumu analize edip açıklayabilecek olan var mıdır acaba?Çok sinir bozucu gerçekten 300 Lira verip yeni anakart alıyosun sıkıntı yaşıyosun.İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.Herkese iyi forumlar
Öncelikle konuyla ilgilenen arkadaşlara, konuyu okuyan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.Mümkün olduğunca sizlere tarafsız, eğlenceli, zamanınızı güzel geçireceğiniz bir inceleme yapacağım.Daha önceki kulaklık incelemelerim az da olsa forumda mevcut.

Daha önce kullandığım kulakiçi kulaklıkları sıralayacak olursam:

Sennheiser İE8/CX400-II/CX300 II/CX200 II Earsonic SM3, Ue Triple-Fi 10, Ue Super-Fi 5 Audio Technica CKM99/CKS90/CKM500 Sony MDR-EX90/EX300SL/EX700/EX7550/MH650(C)/MH1C, Phonak PFE 112/232,

Kafaüstü kullandığım kulaklıklar ise:

Sony MDR-XB700/XB600/XB300/V300/V150, V Moda Crossfade LP, Ultrasone PRO900, Sennheiser HD600/HD598/HD25-II, HİFİMAN HE-500, Byerdynamic DT880/DT990

Şimdilik hatırladıklarım bunlar sevgili dostlarım.Şunu da söylemeden edemeyeceğim.Bu kulaklık ve ekipmanları konusunda herkesin kendine göre zevki ve tutkusu var.Buna kimse müdahale edemez, burası aşikar; fakat bazı kendini üstün gören arkadaşlar var, ellerinden çok fazla ekipman gelmiş geçmiş, belki de çok iyi bir kulağa sahip...bilemiyorum; ama kimsenin şevkini, zevkini kırmaya hakkı yok.Bunu belirtmek ve vurgulamak isterim.İnsan kulağı sonuçta, benim beğendiğim sesi başka bir kulak reddedebilir, buna yaşadığım hayatta birçok kez tanık oldum.İnanır mısınız dinlediği sesi duysanız, buna ses mi diyorsunuz dersiniz, ama ne yapacaksın ki onun kulağı onun zevki.Biz burada herkese saygı duyup, dinlediği müzik türlerine göre de ayrım yapmayacağız.Müzik bu sonuçta, birçok tarzı barındırıyor içinde.Ben Blues dinlerim yeri gelir Progressive House dinlerim, yeri gelir Neşe Karaböcek dinlerim, ayrım yapmam, benim için müzik evrenseldir ve herkes için de bu böyle olmalıdır.Konuyu fazla uzatmadan siz müziğe değer verip onu ruhunuzda hissetmek isteyen arkadaslarıma sevgili dostlarıma şunu söylemek isterim, sizden ricam birbirimize saygı göstererek tartışalım.Ben çok iyiyim ben mükemmelim demiyorum, fakat yanlış birşey yazarsam uygun bir üslupla düzeltirseniz çok sevinirim.Vesselam :)

AUDİO TECHNİCA CKS55X

Malzeme Kalitesi/Fit

Kulaklık malzeme kalitesi olarak bence gayet başarılı, bir yere takıp kastırmadıktan sonra, kablosu kolay kolay kopacağa benzemiyor.En azından Sennheiser in CX serilerine göre çok daha kaliteli.Müzik dinlerken herhangi bir kablo etkisi de duymadım.Kulaklık kasa olarak gerçekten tank gibi, sanki askeri araçların üretildiği bir malzemeden yapılmış hissi uyandırıyor.Adamantium desem inceden bi Wolverine akla gelir :).Kulaklığın nozzle kısmı klasik cks serilerinin aynısı, kendi silikonları bir Earsonic SM3 ün silikonları kadar olmasa da bence gayet başarılı.Zaten ne kadar fazla izolasyon, o kadar fazla işitme problemi doğurabilir.Bence çok fazla izolasyonun da sahneyi daraltma etkisi var.Onun için bence silikonlar gayet iyi.Kulaklığın nozzle kısmının bileşik olduğu çemberin etrafında kaymaz bir lastik kullanılmış, bu da kulaklığı kulağınıza taktığınızda hareket edip sağa sola kaymasını engelliyor.Bence güzel düşünülmüş.Kulaklığın jack kısmı ise bildiğimiz AT jackı, ben çok seviyorum kibar ve çok hoş duruyor.esnek bir yapısının olmasıyla beraberinde kablo kırılma olasılığını ortadan kaldırıyor.Kulaklığın benim kulağımda herhangi bir fit sorunu teşkil ettiğine tanık olmadım, taktığınız gibi duruyor kulağınızda.Ve kulağınızda da gerçekten imaj bir duruş yaratıyor

Ses Kalitesi

Herkesin beklediği esas noktaya gelmek istiyorum ben de bir an önce.Şunu belirtmek istiyorum, kulaklığı yaklaşık 50 saat pişme(Burn-in) sürecine bıraktım.Bu süreç belki daha fazla olabilirdi,dinledikçe ilerleyen zamanlarda sizlere eksik kalan yanlası varsa, düzelen kısımları varsa, aktaracağım zaten.Pişme sürecinde kullandığım ekipman ve playerlar ise şu şekil ve ayarlarda.Sansa Clip Zip ile Eq Flat ayarda 30Hz ile 14Khz arası test parçaları, bunların yanında blues, rock, r&b, house, pop, classic, enstrumental türünde parçalarla da test etmiş bulunmaktayım.Bunun haricinde kullandığım Auzen X-Fi Prelude ses kartı ile Asio Driverı kullanarak J. River Media Center ile teste tabi tuttum.Ses karakterini sahne mid tiz olarak ayrı ayrı yazmayacağım, onun yerine size test etmiş olduğum farklı türlerden parçaları yazıp linklerini vereceğim.Ve kulaklığın ses rengini siz az çok kafanızda belirleyeceksiniz.Ve en sonunda da rakip, dengi kulaklıklarla küçük bi karşılaştırmaya tabi tutacağım.

Audiophile Chinese Vocal Record Tong Li-11: http://mp3.li/index.php?q=tong+li#.Uy89kvl_sQ0

Öncelikle bilmeyenleriniz varsa, mükemmel bir vokali sizlerle buluşturuyorum :) Arkadaşlar parçada esas vurgu vokal, ama ben vokalin yanında enstrüman ayrımına, sahne genişliğine ve midlere yer vereceğim.Kulaklık doğallık konusunda çok başarılı olduğu söylenemez ama eğlenceli, kendini dinletir bir ses rengi var.Parçadaki vokale gelecek olursak ses, sağ ve sol olarak değil de biraz daha ön tarafınızda hissediliyor.Parçanın başındaki doğa seslerini ayırtetmekte zorlanmıyorsunuz, anca herşey çok bariz bi şekilde açık seçik değil tabi, çünkü cks55x ten bahsediyoruz, ağırlıklı olarak bass kulaklığı ve az çok çapı belli, imkanları belli :)Zaten parça da çok zorlu bir parça değil.Vokaldeki temizlik gayet tatmin edici.Belki çok doğal değil ama size yanınızdaymış gibi hissini az da olsa veriyor.Midlere gelecek olursak, parçadaki midleri size sıcak bi şekilde sunmaktan kaçınmıyor.Vokale eşlik eden enstrümanları rahatlıkla duyabiliyorsunuz.Ziller kendini çok kaybetmese de size kendilerini duyuruyor.Ziller bu parçada sivri değil, aksine yumuşak bir şekilde vuruyor.Tabi bu kullandığınız ses kaynagı ve eq nun flat olmasıyla da ilgili.Sahne genişliği fena değil, ama bi Sony EX90 daki kadar rahat değil.Ex90 nın tarzı biraz daha farklı tabi cks55x ten.Ex90 size rahat bir tını sunuyor.Cks55x daha sıcak ve ğelenceli diyebilirim.Sesleri, enstrümanları kulağınızdan çok değil , bi 5 cm dışarıda duyuyor gibi oluyorsunuz.Ben fiyatına ve sınıfına göre sahnesinin iyi olduğunu düşünüyorum.

Jim Keltner - Improvisation (Sheffield Drum Track): http://www.youtube.com/watch?v=ivN-hBXRtro

Bu parçada ise midbasslara ve zillere yer vereceğim.Kayıt gerçekten çok iyi, zaten Focal in seçtiği bir kayıt, kötü olamaz :)Bateriyi dinlerken bu kulaklıkta bu kadar zevk alacağımı düşünmemiştim gerçekten.Bateriyi kafanızın üstünde yüksek bi yerde çalarmış gibi hissediyorsunuz, ve gerçekten bateri gibi hissediyorsunuz.Bateriye her vurulduğunda kulaklığın verdiği tepki çok hoş, bu da bass konusunda iyi bir kulaklık olarak üretildiğini size sergiliyor.Tabiki daha önce de bahsettiğim gibi midlerin sıcak oluşu bunda çok etkili.Kulaklığın çalan enstrümanları mesafesine göre değerlendirmesi ve size öyle yansıtması da gerçekten hayret verici.Baterinin ve zillerin büyüklüğünü, bateriye ve hangi zile vurduğunu, nerede vurduğunu size iyi hissettiriyor.Baterilerin hızını yakalamakta da çok iyi.Ziller in frekans aralığını çok başarılı bulmasam da yine sınıfına göre çok iyi biş çıkardığını söyleyebilirim.Baterilerin büyüklüğünü size çok iyi hissettiriyor.Bu parçayı Cx 400de de dinlemiştim fakat cks55x, cx400 gibi bassları gerekiğinden fazla uzatmıyor ve ritimleri yakalamakta Cx400 den çok daha iyi.

Jonny Lang - Lie To Me : http://www.youtube.com/watch?v=3tigVYfHVmQ

Biraz da Blues ile coşalım :)Öncelikle söylemeliyim ki çok sevdiğim bir parçadır.Cks55x in bu konuda çok başarılı olduğu söylenemez ama inanın ben bu kulaklık ile çok hızlı olmayan hafif tempo blues şarkıları zevkle dinliyorum.Gitar solosunun sesini içinizde hissediyorsunuz, Blues tarzını rahat değil de biraz agresif çalıyor.Bu parçada enstrüman ayrımın çok iyi yaptığı söylenemez, ama bateriyi ve zilleri size çılgınca içinizde hissettiriyor.Ben Blues tarzında zillerini çok doğru bulmadım ama yine de dinlettiriyor.Şarkının temposu artınca vokal ile enstrümanlar bateri, ziller filan çok iyi toparlayamıyor, ama mümkün olduğunca arkada enstrüman bırakmamaya çalışıyor :).Bu konuda MH1C Cks55x ten daha başarılı diyebilirim.Şarkının başındaki bateri ziller ve vokalin dinleyen üzerinde uyandırdığı etki gerçekten bir bass serisi kulaklığına göre şaşırtıcı.Arkadaşlar kimse yanlış anlamasın bu , kulaklığı pohpohlamıyorum, belki de pc den , kullandığım ses kartından dolayı böyle diyorum.Benim size yansıtmak istediğim bu tür bir bass serisi kulaklığına göre performansı gerçekten parasını hakettiriyor.Yoksa Blues tarzında sınıfında olmayan fakat daha uygun fiyatlarda kulaklıklar da yok değil.Şu bir gerçek, kulaklık zayıf, ince ya da küçük çalmıyor.Blues tarzında agresif tarzıyla dinleyenlerini çok memnun etmez ama kesinlikle yüzüstü de bırakmaz.

Ed Sheeran - I See Fire (Kygo Remix) : http://www.youtube.com/watch?v=oWYp1xRPH5g

Gelelim kulaklığımızın asıl marifetli olduğu konuya :) Bir Hobbit serisi ve Yüzük serisi hayranı olarak bu parçanın orjinalinin hastası olduğum gibi bu remixin de hastasıyım.Parçanın girişindeki sahne derinliği, o ambiyans çok başarılı,yani cks55c sadece basstan ibaret bir kulaklık olmadığını bu şarkıda bize gösteriyor.Vee parçanın girişindeki bassı sizi sizden alabilir :).Sert bass ın olduğu aynı zamanda sert bassın bittiği noktada 60 70 hz arası alt frekansları size kesmeden hissettirip hemen kaldığı yere geri dönüyor, ve takım arkadaşlarını geride bırakmıyor ya da onların önüne geçmiyor :)Parçadaki ziller gerçekten kulağa çok hoş geliyor, ne sivri ne de çok yumuşak.aynı parçayı MH1C ve MH650c de dinledim ama inanın Cks55x teki ambiyansı, zevki hiçbirinde alamadım.Bass konusunda gerçekten başarılı olduğunu kanıtlıyor aynı zamanda sadece bass ile kalmayıp sahne derinliğini, genişliğini ve büyüklüğünü size hissettiriyor.Vokal, benim rüzgar sesi olarak tabir ettiğim Ed Sheeran a ait ve kulaklık bu konuda vasat değil aksine iyi.Tabi bundan voklallerin çok temiz olduğunu anlamasın, bir SM3 gibi değil tabi :) Ckm 99 a oranla biraz daha canlı eğlenceli çalıyor ki, bu müzik tarzına göre ckm99 dan daha başarılı.

Dr Dre (ft Jay Z)- Under Pressure: http://www.youtube.com/watch?v=Qsf1p2YiHCo

R&B hastalarını da yalnız bırakmadık tabiki de :)Bu müziği seçmemdeki asıl amaç, Dr. Dre tüm R&b dünyasının içinde tarzına uygun en kaliteli kick ve bassları parçalarına işleyen bir usta gerçekten.Ve bunun yanında bu parçada bassın sadece boomy hali yok, sert kickler ve akabinde alt frekanslar da var.Kulaklığın coştuğu ve kendini kanıtladığı bir tarz da bu aslında.Vokaller olsun midler olsun gerçekten çok canlı hissediliyor.Ziller asla ve asla rahatsız edici değil.Şarkıda daha önce duymuşsunuzdur belki ama arkadan gelen siren sesi baya derinden hissediliyor.R&b tarzında kaçıracağınız bi ses olacağını sanmıyorum.Basslardaki o sertlik akabinde hemen bass ın alt frekanslara inip dalgalanması, bass ı göğsünüzde vuruyormus gibi hissetmenizi sağlıyor.Şunu da söylemeden geçemeyeceğim ki Gerçekten güçlü bir kulaklık.Ses verdikçe daha yok mu diye bağırıyor meret :)Tek kelimeyle bu tarzda da harika bir performans sergiliyor.Cks90 ile hemen hemen aynı tarzda bassları var ama cks90 driver ının avantajıyla bir adım daha önce gibi, öyle hatırlıyorum.Basslar çok aşırı uzamıyor bunu vurgulamak isterim.

Alex dolby and Maskio - Jack is back :http://www.youtube.com/watch?v=0FKTiOY29yQ

Son olarak House türünün bomba parçası ile Jack is back ile bitirmek istiyorum incelememi.Arkadaşlar kulaklık parçada kendini gösteriyor ki bassları beyninizde hissediyorsunuz.Basslar ne çok yumuşak ne de çok sert, bence elektronik müzikteki olması gerektiği gibi.Size o coşkuyu büyük bir clubta gibi hissettiriyor.Daha sonra zaten yerinizde duramayıp havaya girip kopmaya başlayabilirsiniz.Şarkıdaki midlerin sıcaklığı, bassların tokluğu, zillerin yumuşaklığı ile büyük club hoparlörleri havasını Cks55x size çok güzel hissettirip, yaşatıyor.

Sonuç olarak;

Bassseverlerin yanında diğer tür müzik severlerin de zevkine hitap edebilecek bir kulaklık.Ben çok zevkli bir kulaklık olduğunu düşünüyorum.Özellikle bassseverleri tatmin edip aşırı basskafalar için zayıf kalabilir.Örneğin bir İe8 gibi değil tabi ama size şunu söyleyebilirim, parasını malzeme kalitesiyle hakeden bir kulaklık.Siparişlerini verdim ve birkaç güne elimde olacak.İsteyen arkadaşlara yardımcı olup, sorularını dinleyebilirim.tavsiyelerde bulunabilirim.Şimdiden değerli zamanlarınızdan bana vakit ayırıp incelememi okuduğunuz için sizlere teşekkür eder, keyifli müzik dinlemenizi dilerim.Herkese iyi forumlar, sağlıcakla kalın.

Not:Resimler tarafımca çekilmiştir
Arkadaşlar overclock tan çok iyi anlayan birine ihtiyacım var, bazı konulardaki gibi öyle tırıvırı bir overclcok yapmak değil, gerçek oc yapmanın peşindeyim.Ram lere oc işlemciye ve bus speed e oc yaparak tam anlamıyla performans istiyorum.Aslında yaptım ama bazı hatalar ve sıkıntılar yaşıyorum.Yardımcı olabilecek prof arıyorum
Eveet arkadaşlar, sevgili kardeşilerim ve abilerim herkese kucak dolu sevgiler ve selamlar yolluyorum

Sizlere beni mest eden kulaklıklardan bi tanesini anlatıcam.O da Sony Mdr-EX800ST Studıo Monitor kulakiçi dinamik drivera sahip olan bir canavar.İnceleme esnasında kıyaslayacağım kulaklıklar var, onlar da nam-ı değer SM3 ve şeker gibi tizleriyle bilinen UE TRİPLE Fİ10..Öncelikle bu kulaklığı test etmem için bana yollayan Orçun kardeşime teşekkür ediyorum.Beni bir ses rengiyle daha buluşturdu.İddaalı bir kulaklık olduğunu baştan söylemeliyim.Kulaklık yaklaşık 100 saat kendini yordu, burn in oldu diyelim.Burn in sırasında her çeşit müziği çaldı..Anlatacaklarım burn in olayından sonrasını kapsamaktadır..Şimdiden zamanını ayıran ve incelemeyi okuyan arkadşlara teşekkür ediyorum.Çok saolun.Artık incelemeye geçmek istiyorum.

SONY MDR-EX800ST

Malzeme Kalitesi,Rahatlık ve Uyum:Malzeme kalitesi gayet başarılı, bilindiği gibi SONY kalitesi sonuçta..Driverlar tuğlayı andırıyor bana.Driverların kablodan sökülerek çıkarılması hoş gerçekten.Yalnız bu sökülme işi triple fi10 deki gibi ya da ie8 deki gibi değil, bi tuhaf.Ama epeey bir sağlamlık hissi veriyor ve ilginç bir tasarım gerçekten.Kulaklığın sevmediğim sadece 2 yanı var bunlardan birisi, kulak arkasına dolanan kablosu..Kablo sert yapılmış ve triple fi10 deki gibi kulakta sağlam durmuyor.Kabloyu biraz daha ince yapsalarmış, süper olurmuş.Kablonun kalın olmasından dolayı da doğal olarak kulaklığın fit sorunu ortaya çıkıyor.Kulakta sağlamlık hissi verecek şekilde durmuyor.Ama ben zamanla alıştım.Zaten sesini duyduktan sonra yemişim fit ini dedim..Ben hybrid silikonlarını beğenmedim; çünkü tam bir izolasyon sağlamıyorlar.Hybridlerin yerine güzel, uyumlu bir köpük uç takılabilir.Tabi sese illaki etki edecektir ama izolasyonun daha iyi olacağından eminim.Ya da benm kulak deliklerinde mi sorun var bilmiyorum ama durum böyle.Büyük bir ihtimalle benm kulak deliklerinden de kaynaklanıyo olabilir.Maşallahım var bu konuda hangar gibi kulak deliği var bende de..

Ses Kalitesi:Ses kalitesine geçerken şunları söylemek isterim; ki onları da şöyle sıralayacağım: Öncelikle hayran kaldığım basstan başlayarak, midlerini, vokallerini ve tizlerini sizlere yorumlayacağım..

BASS:Bassları beni gerçekten mest ettiYani dinlerken insan bu kadar mutlu olur mu yaa, oldum işte, engel olamadım bu mutluluğa.Buhan Öcal ın Bir Çalgıyım Göğsüne Yaslanmış albümünden bir parça dinliyorum, abi yok böylebir ayrım.Yani o sahnedeki darbuka sesleri davul sesleri sanki hepsi benm etrafıma toplanmış çalıyolar.Darbuka seslerini en düşük vurgudan en yükseğine ayırtedebiliyosunuz.Yani darbukaya hangi parmağıyla vurduğunu ve ondan sonra da çıkan sesin büyüklüğünü anlayabiliyorsunuz gerçekten.Gelelim davul seslerine, işte burda bi soluklanmak istiyorum gerçekten..O büyük davula bir vuruyor, ben kendimi kaybediyorum başlıyorum gözlerimi kapatıp çalmaya.Sonra da zaten ben çalıyorum sanıyorum..Gerçekten davula vurulduğunda davulun büyüklüğünü anlayabiliyorum.Ve bass tonları hiç bu kadar gerçekçi duymamıştım.Yani bass alt frekanslara iniyo hiç vakit kaybetmeden hemen dengeli bir şekilde yukarıya doğru devam edip olması gereken yerde bitiriyor tonu.Yani bassların başlangıcı ve bitişi belli.Bassları çok doğru vuruyor.Mesela bir def sesi dinliyorsunuz, def e vurulduğunda o andaki çıkan titreşimi, dalgayı size kaybetmeden veriyor.Bildiğiniz basslarına aşık oldum..Ben SM3te bile böyle bass ne gördüm ne de duydum..EX800 dinledikten sonra Sm3 ün bassları bana biraz yapay geldi.Sanki kulağımda sürücü değil de hemen yanımda def çalan biri var..Keza bu davul için de öyle.Vurmalı çalgılar için genelleyebilirim..Hele ki ultrasone un havai fişek test dinletisindeki performansını size söyleyeyim.İlk başta testte küçük kıskaçıranlar patlıyor, uçuyor herneyse arada çocuklar gülüşüp şakalaşıyorlar.Ben bunları dinlerken aniden gözümün önüne çocuklar geldi ve kızkaçıranların patlayıp sağa sola kaçışmalarını görüyorum sanki..Yani o panayır ın içinde çocuklara da 4 5 metre uzaklıktayım gibi..Sonlara doğru ise büyük havai fişeklerin art arda patlaması beni mest etti.Hangi havai fişeğin paladığını hissedebiliyorsunuz.Etrafa bakmanıza gerek yok yanii. ilk dinlediğimde havai fişkler sonlara doğru kesiliyo, ben sandım gösteri bitti, ardından son olarak en büyük fişek patlayınca yerimden sıçradım..Hiç abartmıyorum her seferinde kendimi oraya hazırlıyorum ama kendime engel olamadım.Herseferinde irkiliyorum..Bassları Triple fi10 dan daha doğru..Şöyle küçük bir sıralamay tabi tutarsak:EX800=9/10 SM3=8.5 TRİPLE Fİ10:7.5-8.0 ...Tabi bu bass performanslarını, enstrümental sahnesi geniş olan vurmalı çalgıların olduğu ve bass seslerinin daha doğal ve doğru çıktığı müzikte test ettim.Çünkü bass göreceli bir kavramdır.Ama doğru bass göreceli bir kavram değildir.Davula hangi şiddet ile vurursanız size en yakın o şiddeti hissettiren ve duyuran bass o basstır..Bass ını bir de şöyle anlatayım: Örneğin; bass frekansı 3 hz den başlıyor diyor ama hiçbir kulaklıkta bu değerler tam tutmuyor..Yine de bass alt frekanslara iniyor, inmiyor değil ama ie8 gibi alt frekanslarda oyalanmıyor.Bu Sm3te de var biraz.Ama EX800 işini biliyor alt frekanslara iniyor oylanmadan hemen yukarı doğru çıkıyor ve kesilmesi gereken yerde şiddetini azaltarak bitiriyor.Umarım EX800 ün bass ını az da olsa kafanızda canlandırmaya çalışabilmişimdir

MID:Midleri kulaklığın sevdiğim yanlarından bir tanesi..Midler gayet açık ve net.Bir kemanın sesini oldukça doğru alabiliyorsunuz.Bir sazın tellerinden çıkan titreşimleri gayet başarılı bir şekilde ayırtedip size sunabiliyor.Bu konuda gayet başarılılar kendileri..Midler tizlere göre biraz önde diyebilirim ama bence, o da tizlerinin dengeli bir sese oranla biraz sönük oluşundan kaynaklanıyor.Tizlere daha sonra gelicem..Midler sahne ile çok uyumlu.Mesela geniş bir sahnesi olan, bol enstrümanlı bir müzik dinliyorsunuz ve arkadan çalan darbuka seslerini, inceden giren keman seslerini size çok geride bırakmıyor.Mesafeyi bi nebze size ayarlayıp sunuyor.Arkadan gelen tonlar, sesler ne çok arkada ne çok önde..Bence olması gerektiği gibi.Ben öyle düşünüyorum.Size yine ultrasone un cd sinden dalga testini yorumlayayım..Öncelikle testteki doğal sesleri size şöyle ssöyleyeyim..Denizin uğultusu(sesi),dalganın sahile vurduğundaki kum tanelerinin kayma sesleri,dalga sesi,yolcu uçagının sesi,martılar ve karga(kargalar galiba ya 1 tane ya da 2 taneler)Ben bu testte bu sesleri duydum ve sizlere nasıl duyduğumu anlatayım şimdi:İlk başta dalga sesini duyuyoruz ve dalga yavaş bir şekilde sahile vuruyor.Ben ayalarım ıslandı gibi hissettim.Ve ardından büyük bir dalga sahile vurduğunda o kumlardaki sss sesini bariz çok doğal bir şekilde duyuyorsunuz.Gözünüzün öne kum tanelerinin kayması geliyor.Ondan sonra bir yolcu uçağı epeeey yukarıdan (yüksekliğini ölçemedim okadar da değil tabii )ve sol tarafınızdan geliyor.Arada martıların seslerinden denizin ilerisinden uçarak geçtiklerini hissedebiliyorsunuz.O arada sağınızda kumsalda debeleşen martıların sesi de sağ tarafta 15 20 metre ötede kulağınıza geliyor..Tabi bu arada denizin uğultusunu da sanki denizdeymişsiniz gibi duyabiliyorsunuz..Sonlara doğru da karga sesleri size bu ekosistemde eşlik ediyor...EX800 ü SM3 ve Triple Fİ10 ile karşılaştıracak olursak şöyle söyleyeyim:Mesela kumsalda oturduğunuzu varsayın EX800 size bu ortamdaki sesleri uzaklıklarıyla dengeli bir şekilde veriyor..Ne nerde? hangi ses nerden geliyor? bunları size çok iyi duyuruyor.Sm3 ile aralarında çok az bir fark var ve EX800 daha doğal gibi geldi bana..Triple Fİ ise bu konuda şaşırıyor maalesef, örneğin;martılar 20 metre ötenizde bağırıyorsa ve uçak varsayalım 200 km yükseklikten uçuyorsa Triple fi size martıları 5 metre ötenizde uçağı da 100 km aşağıda uçuyormuş gibi hissettiriyor..Sıralayacak olursam EX800:8.5/10 ise SM3:8-8.2/10 TripleFi:7-7.5/10 diyebilirim..Tabi bunlar benim görüşlerim...Midlerden de bu şekilde bahsettikten sonra tizlere geçmek istiyorum..

TREBLE:Evet arkadaşlar kulaklığın sevmediğim tek yönü tizleri..Bence bu güzel dengeli sese tatlı, yormayan, hoş bi tiz yakışırdı ama ne yapcaksın.Her kulaklık dört dörtlük olmuyor ne yazık kiArkadaş herşey güzel gayet hoş tizler bu harikulade ortama uyum sağlamıyorlar.Şöyle anlatayım..Mesela rock şarkılarda baterist ince tize mi kalın tize mi vuruyor? onu bana aktaramıyor.Ama Triple Fİ canını yediğim öyle bir veriyo ki tizleri, öyle bir yakalıyor ki elinden hiç bir tiz kaçamıyor.Kaçamaya çalışsa bile kovalamıyor aksine aniden tutup çekiyor yanına, nereye gidiyosun hesabı gibilerinden çok hoş veriyor insanın kulağına.Yani rock müzikleri sevmeyen biri rock hastası oluyor..O bateri sesleri o tizler mest ediyor adamı.Tizlerin büyüklüğü, küçüklüğü hepsini size hissettiriyor.Neyse Triple Fİ nin değil EX800 ün imcelemesini yapıyoruzDevam edelim..İşte bu performans Ex800 de yok..Aslında Triple Fİ10 rock parçalarda çok zevk veriyor insana,o çılgınca tize vuruşlar dinleyeni mest ediyor.Gel gelelim EX800 e öyle bişey yooook..Ama jazz türünde tizler EX800 de daha çok hoşuma gitti..Jazz müzikte atıyorum baterist tize inceden inceden yavaş yavaş dokunuyor Ex800 o vuguyu size güzel hissettiriyor.Bi de Triple Fİ ile dinleyin, bu kez de diyosunuz ki bu baterist zillere bu kadar sert vurmuyor ki.İşte SM3 te bu daha iyi..Tizlere nasıl vuruluyorsa kulaklık öyle çıkarıyor.SM3 bu konuda(dengeli sesteki tiz tonunda) 2 sini de 2 basamak geride bırakıyor.Her kulaklıkta herşey mükemmel değil ben bunu anladım..EX800 ün abisi mi diyeyim artık babası mı, EX1000 i düşünemiyorum.Gerçi hep böyle yüksek şeyler bekliyorum kulaklıklardan hep hayal kırıklığına uğruyorum ama EX1000 daha güzeldir..Tizleri gayet dengeli ve doğal, sahnesi daha ferah,geniş ve derindir diye düşünüyorum..Eee işte buradan da parasına göre köfte ekmek tabiri geliyor aklıllara..Sonuç olarak tizleri türden türe göre değişiyor.Jazz türünde çok hoşunuza gidebiliyor; ki bu türde sakin şekilde vuran tizler sanki kulağınız okşuyormuş gibi bi hava veriyor..Sıralamaya geçicek olursam:SM3=9/10 TRİPLE Fİ=8.5 EX800=8.0 diyebilirim..

VOCAL:EX800, vokallerde de beni hayal kırıklığına uğratmadı..Helal olsunGözlerimi kapattığımda Emel Sayın sanki o köşede oturmuş bana bakıyo ve orada söylüyo..Kapat Gozlerini Kimse Gormesin şarkısını dinliyorum gözlerim açık tabi, o ordan girince kaapat gözleriiniiii, kimsee görmesiin hemen kapattım gözlerimi işte o zevki anlatam arkadaşlar.Cidden anlatamam ısrar etmeyin...Gerçekten çok hoş bir duygu.O yakın sesi, o doğallığı duyunca içime bir mutluluk bir sevinç, sanki yeni bir aşk başlıyormuş gibi hissettimVokaller mdilerin arkasında koşturmuyor aksine midlerin elinden tutup, beraber koşuyorlar.Bunun yanında basslar zaten hiç şaşmıyor.Müzik nasıl gidiyorsa basslar görevini tam anlamıyla yerine getiriyor.Midleri ve Vokalleri hiç yalnız bırakmıyor..Vokallerde SM3 ten daha iyi bence.Sıralayacak olursam EX800=8.5 SM3=8.0 TRİPLE Fİ10=7.5 şeklinde ifade edebilirim..Triple Fİ midlerde kontrolünü kaybediyor bazen, onun için ikisinden de geride kalıyor bence..

SCENE & INSTRUMENT:İlk başta sizlere sahne ve enstrüman ayrımından bahsetmedim, arada kaynadı; ama şimdi yorumlarımı sizlere aktarıyorum..İlk olarak beni sahnesinin derinliği etkiledi.Mıdlerini anlatırken bahsettiğim olayı aslında burda daha ayrıntılı anlatıcam..Mercan Dede-İstanbul parçasını dinlerken şarkının başındaki martıların geçiş uzaklığı, darbukaların arkada bariz bir şekilde çaldığını hissediyorum.Az çok ney nerde çalıyo, nekadar uzaklıkta çalıyo hissedebiliyorsunuz.Müziğe ileleyen dakikalarda ceza eşlik ettiğinde; ben sahnenin ortasındayım sanki, o hissi veriyor.Sesi belli bir uzaklıktan, derinden geliyor gibi..Triple Fi de bu durum tam tersi daha önce bahsettiğim gibi..Sm3 te ise bu his gerçekten süper.Ama şunu kesinlikle diyemem Sm3 ün bu size verdiği bu his EX800 den iyi..Çünkü ses renkleri farklı gerçekten.Ex800 de bu his bi başka..Hele ki şarkının sonuna doğru vapurun o sireni gerçekten çok doğal.O siren sesinin yayılması..Vapuru görmeseniz bile o siren sesini duyduğunuzda vapurun hareket ahlinde olduğunu anlayabiliyorsunuz..Enstrüman ayrımına gelicek olursam SM3 gibi diyebilirim.Bazı türlerde SM3 daha iyi..Triple Fİ10 nasıl tizleri çok iyi yakalayabiliyorsa, EX800 de enstrümanları bu şekilde yakalıyor.Rock parçalar hariç diğer türlerde hiçbir enstrümanın başka bir enstrümana karıştığını hissetmiyorsunuz..Gitar sesleri ne kadar seri olsa da teker teker duyma imkanınız var.Mesela rock parçalarda gitar sesleri çok etkileyici..Kulağı tırmalamayan çok doğal bir ses çıkarıyor..Sonuç olarak şunları söyleyebilirim:SM3 teki 3D Spacing, EX800 de farklı bir şekilde kulağınıza geliyor..Yani bir nevi 3D Spacing olayı bence sahnenin derinliği olayı..Çünkü sahne ne kadar derin olursa, o kadar bir heyecan verici oluyor, tabi bunu yanında enstrüman ayrımının da çok iyi olması beni mest etti doğrusu..Sıralamay geçicek olursam EX800=8.5/10 SM3=8.5/10 TRİPLE Fİ10=7-7.5/10 şeklinde yazabilirim..

SONUÇ

Sonuç olarak 3 kulaklığı da karşılaştırmaya tabi tutacak olursam genel performanslarını gözönünde bulundurarak, benim tercihim EX800ST den yana olucaktır..Sonrasında ise SM3 ve sonuncu olarak da TRİPLE Fİ10.Puanlamaya tabi tutacak olursam EX800ST=9.0, SM3=8.5-8.6, TRİPLE Fİ10=7.8(Bu puanlama kulaklıkların, doğal ve doğru enstrüman sergilemesine binaen yapılmıştır) .Bunlar benim şahsi görüşlerim tabi ki..Herkesin müzik zevkine göre sevdiği, daha iyi bulduğu kulaklıklar vardır.Zaten bence MÜZİK:insanı mutlu eden, bi nevi ruhunu dinlendirip,coşturan ve yeri geldiğinde sakinleştiren anlamlı notalar bütünüdür..Herkesin zevkleri ve renkleri tartışmasız farklıdır.Hepinizin birbirinize saygılı ve sevgili olmasını dilerim.Herkese müzik ekipmanlarıyla şuanki durmlarından çok daha keyifli müzik dinlemelerini ve müziği daha iyi anlamalarını dilerim..Hepinize, değerli zamanlarınızdan vakit ayırıp, incelemeyi okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum..Lütfen emeğe saygı gösterecek şekilde yorumlar yapalım.Umarım eğlenceli, hoş bir inceleme okumuşsunuzdur.Hoşçakalın..Hepinize iyi ve mutlu forumlar..Together forever with MUSİC
Öncelikle herkese merhaba;
Sizlere uzun süredir kullandığım XB700 ün artık incelemesini yapmayı düşünüyorum..Kulaklığımı satmadan önce son son incelememi yapmak istedim.Çünkü XB1000 için sipariş verdim..Neyse Lafı fazla uzatmadan incelemeye geçmek istiyorum; yalnız şunu belirtmek istiyorum arkadaşlar: Lütfen saygı, sevgi çerçevesinde eleştrilerimizi ve yorumlarımızı bırakalım.Birbirimize, küçüğümüze olsun büyüğümüze olsun saygı ve sevgi çerçevesinde hitaplada bulunalım..Ben elimden geldiğince tarafsız olarak incelemeyi yapmaya çalışıcam..Sizlerde eksik yönlerim varsa söylersiniz.Hepinize saygım var.
Eveet beyler şimdi incelemeye geçmek istiyorum

KALİTE, RAHATLIK VE DIŞ GÖRÜNÜM:

Kulaklık dış görünüm bakımından baya bir büyük.Kulaklığı ilk olarak elime aldığımda yok artık dedim50 mm sürücü barındırmasına rağmen süngerleri sangi 70-80 mm lik bir driver a ait..Gerçi 80 mm driver yok ama misal verdim..70 var amaZaten o da bunun babası XB1000 dünyadaki ilk 70 mm sürücüye sahip..Neyse konumuza dönelim.Kalite olarak baktığımızda Bir sennheisser hd600 gibi çok sağlam bir malzemeden yapıldığı söylenemez..Kafa bandının altında hafif kabartılmış bir sünger bulunmakta ve bu da rahatlık konusunda uzun süre müzik dinleme imkanı sağlıyor..Tacına gelicek olursak sert bir plastik içine sağlam zor bükülen bir demir koymuşlar.Kulağınızı güzel bir şekilde kapatıyor ve rahatsız etmiyor.Hele ki kulaklığın süngerleri muhteşem, en çok sevdiğim yeri diyebilirim..Yumuşacık, sanki kaz tüyü yastıkta yatıyorsunuz..Yani sonuç olarak kalitesine 7/10 veriyorum(Kişisel tabiki)..Dış görünüm olarak da dışarıda ayrı bir havanız oluyor.Şahsen ben kendimi farklı hissediyorum.Herkes sizi biraz garipsiyor ama boşverin asıl önemli olan sizin aldığınız zevk

SES:

Herkesin merakla beklediği noktaya gelelim..Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu kulaklığı alıp da jazz veya rock dinlerseniz, bu nasıl bir kulaklık abi ya kaldır at çöpe derseniz siziniçin baştan yanlış seçim olmuştur zaten..Kulaklık daha çok R&B, HipHop, Club,House gibi türler için ideal..Şimdi sizlere biraz düşüncelerimi aktarayım:

BASS:Bu kulaklık, freakans aralığı 3-28000 Hz te olup 24 ohm dirence sahiptir.Onun için ki Bassları bir subwoofer gibi olup aksine atik değildir.R&b türünde parça dinlediğimde ki bu parçaların bass frekansı baya altlarda, Kulaklık ciddi anlamda bildiğiniz sallanıyor.Bunu elinizle dokunup hissedebiliyorsunuz.Ve bass vurduğunda o süngerlerin, kulağınızı, elmacık kemiğinizi,saçınızı titretmesi ve hatta aşırı bass ta bile gözlerinizi oynatması(bir metne baktığınızda metni okuyamayabiliyorsunuz ) size çok büyük bir zevk veriyor.Tabiki bu bass bazılarına göre sahte gelebilir.Çünkü bass vurduğunda sürücü kendini toparlayıp bi sonraki bass a geçmesi esnasında
kayıplar veriyor.Bunu az çok hissedebiliyorsunuz.Ama R&b dinleyenler için bu bir eksiklik değil aksine daha büyük bir zevke, heyecana dönüşüyor..Tabi ki kulaklığın bu performansını yakalamak için güzel güçlü bir amfi gerekiyor ki o da 32 ohmda 200mwa+200mwa olursa kulaklık kafanızdan bile kayabilir (Yani o hissi verir diyelim).Bass yönünden 8.5/10 veriyorum(tabiki subwoofer gibi bass ı gözönünde bulundurarak)

TİZ:İşte bu kulaklık tizlerde biraz sapıtıyor.Tiz frekansları, driver a gelince driver sanki bi heyacan a kapılıyor nasıl versem diye şaşırıyorTiz vurduktan sonra diğer tize geçerken karıştırıyor gibi(Genellikle biraz yüksek seste, House, trance gibi parçalarda yaşanıyor bu sıkıntı)...Ses seviyesi orta derecede olunca bi sıkıntı yok tabi.Genel anlamda güzel tatlı bir tizleri var bass kulaklığına göre.Tizler canlı ama biraz sıcak gibi geldi bana..Tiz yönünden 6-7/10 veriyorum (Ama dediğim gibi bunlar kişisel)

MİD:Midleri gerçekten etkileyiciii.Ben bu kadar olacağını sanmıyordum aksine bassların midleri ezip, arkada bırakacağını sanıyordum ama beni gerçekten şaşırttı.O derin deep bassları vererek midleri de canlı tutması hoşuma gitti açıkçası..Fazla enstrüman olmayan def, ud... eşliğindeki şu parçayı dinledim(Trio Joubran-Roubbama) ve yotum şöyle..Enstrüman fazla olmadığı için btün enstrümanları duyuyorum fakat öyle çok doğal değil tabiki(mesela hd600 gibi)ama yine de hayret ettirici.Hele ki o def in sesi oooof diyorum .Def e vurulduğunda o rtimin titreşimini hissedebiliyorsunuz..Midler canlı ama dediğim gibi doğal değil.Ud un sesi çıktığında o tellerden gelen titreşimi duyabiliyorsunuz..(Tabiki bu Flac bir parçada)Şimdi biri dicek flac parçada inceleme mi olur.Hemen cevap yazayım:Bu inceleme flac üzerine değil tabiki; sadece kulaklığın verebileceği performanstan bahsetmek için yazdım..

SAHNE:Sahnesi fena sayılmaz.Dinlediğim hd600 e oranla sunu söyleyebilirim ki tabiki de hd600 kadar sahnesi yok ama yine de tatmin edici.Mesela sahne olarak hd600
8/10 alırsa, xb700 de 6/10 alır kendimce..Şarkıdaki ritim dışında arkadan gelen enstrümanları duyabiliyorsunuz ama biraz gerideler mid ve basslara göre; ki zaten bu da kulaklığın verdiği basstan da kaynaklanıyor.Ama o ritim ve temponun arkasından gelen efektler bile bu kulaklığa göre hayli sevindirici

ENSTRÜMAN AYRIMI:Eveet işte kulaklığın en zayıf noktası diyebilirim çünkü gerçekten enstrüman ayrımı iyi değil ama kötü dedeğil tabiki kulaklığın genel performansına ve türüne bakıcak olursak gayet iyi tabi de.Yine hd600 ü örnek vermek gerekirse hd600 de enstrümanların birbirinden ayrımını tane tane duyarken bunda 2-3 notayı 1 nota gibi veriyor..ama yine de seviyorum keratayı..Enstrüman ayrımından fazla hakkını yemek de istemiyorum ama 10 üzerinden 5 ya da 6 diyelim..

VOKAL:Son olarak vokallerden de bahsedeyim de eksiklik olmasın..House parçalardaki o ritmin, temponun yanında vokaller fena değil sanki konserde tiesto,Armin eric morillo dinliyo gibiyim.Zaten verdiği bass sizi konserde hissettiriyor.Sanki bass ı yüreğinizde hissediyorsunuz..Vokal açısında ise 7/10 veriyorum..

MORE SUBBAS MOD:Ayrıca XB700 e yaptığım modu yine forumdan okuyabilirsiniz.Mod, Bass için yapılmıştır.Ve ciddi farklılık görülmüştür.

SONUÇ:Bence parasını fazlasıyla hakeden bir kulaklık.Eğer R&b Hiphop House Club parçalar dinliyorsanız, Bar a, Disco ya filan gitmenize gerek yok çünkü XB700 size fazlasıyla o hissi ve zevki veriyor.Bence bass açısından en iddaalı kulaklıklardan bir tanesi..Mühendislerine Helal olsun diyorum, ve SONY ye sonsuz teşekkürlerimi iletiyorumTEŞEKKÜRLER SONY.Ve 2 hafta sonra gelicek olan XB1000 i de sabırsızlıkla bekliyorum ki onun dafrekans aralığı 2-30000 HZ ve 24 OHM ayrıca onu farklı yapan 70 mm sürücülere sahip olmasıXB ailesini seviyorum..Herkese şimdiden okuyup, değerli zamanlarınızdan bir vakit ayırdığınız için TEŞEKKÜR EDİYORUM(Değerli Arkadaşlar)HERKESE MUTLU SENELER VE İYİ FORUMLAR.GÜMRÜK VERGİSİZ ALIŞVERİŞLER TEMENNİSİYLE
Öncelikle herkese merhaba;
Sizlere uzun süredir kullandığım XB700 ün artık incelemesini yapmayı düşünüyorum..Kulaklığımı satmadan önce son son incelememi yapmak istedim.Çünkü XB1000 için sipariş verdim..Neyse Lafı fazla uzatmadan incelemeye geçmek istiyorum; yalnız şunu belirtmek istiyorum arkadaşlar: Lütfen saygı, sevgi çerçevesinde eleştrilerimizi ve yorumlarımızı bırakalım.Birbirimize, küçüğümüze olsun büyüğümüze olsun saygı ve sevgi çerçevesinde hitaplada bulunalım..Ben elimden geldiğince tarafsız olarak incelemeyi yapmaya çalışıcam..Sizlerde eksik yönlerim varsa söylersiniz.Hepinize saygım var.
Eveet beyler şimdi incelemeye geçmek istiyorum

KALİTE, RAHATLIK VE DIŞ GÖRÜNÜM:

Kulaklık dış görünüm bakımından baya bir büyük.Kulaklığı ilk olarak elime aldığımda yok artık dedim50 mm sürücü barındırmasına rağmen süngerleri sangi 70-80 mm lik bir driver a ait..Gerçi 80 mm driver yok ama misal verdim..70 var amaZaten o da bunun babası XB1000 dünyadaki ilk 70 mm sürücüye sahip..Neyse konumuza dönelim.Kalite olarak baktığımızda Bir sennheisser hd600 gibi çok sağlam bir malzemeden yapıldığı söylenemez..Kafa bandının altında hafif kabartılmış bir sünger bulunmakta ve bu da rahatlık konusunda uzun süre müzik dinleme imkanı sağlıyor..Tacına gelicek olursak sert bir plastik içine sağlam zor bükülen bir demir koymuşlar.Kulağınızı güzel bir şekilde kapatıyor ve rahatsız etmiyor.Hele ki kulaklığın süngerleri muhteşem, en çok sevdiğim yeri diyebilirim..Yumuşacık, sanki kaz tüyü yastıkta yatıyorsunuz..Yani sonuç olarak kalitesine 7/10 veriyorum(Kişisel tabiki)..Dış görünüm olarak da dışarıda ayrı bir havanız oluyor.Şahsen ben kendimi farklı hissediyorum.Herkes sizi biraz garipsiyor ama boşverin asıl önemli olan sizin aldığınız zevk

SES:

Herkesin merakla beklediği noktaya gelelim..Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu kulaklığı alıp da jazz veya rock dinlerseniz, bu nasıl bir kulaklık abi ya kaldır at çöpe derseniz siziniçin baştan yanlış seçim olmuştur zaten..Kulaklık daha çok R&B, HipHop, Club,House gibi türler için ideal..Şimdi sizlere biraz düşüncelerimi aktarayım:

BASS:Bu kulaklık, freakans aralığı 3-28000 Hz te olup 24 ohm dirence sahiptir.Onun için ki Bassları bir subwoofer gibi olup aksine atik değildir.R&b türünde parça dinlediğimde ki bu parçaların bass frekansı baya altlarda, Kulaklık ciddi anlamda bildiğiniz sallanıyor.Bunu elinizle dokunup hissedebiliyorsunuz.Ve bass vurduğunda o süngerlerin, kulağınızı, elmacık kemiğinizi,saçınızı titretmesi ve hatta aşırı bass ta bile gözlerinizi oynatması(bir metne baktığınızda metni okuyamayabiliyorsunuz ) size çok büyük bir zevk veriyor.Tabiki bu bass bazılarına göre sahte gelebilir.Çünkü bass vurduğunda sürücü kendini toparlayıp bi sonraki bass a geçmesi esnasında
kayıplar veriyor.Bunu az çok hissedebiliyorsunuz.Ama R&b dinleyenler için bu bir eksiklik değil aksine daha büyük bir zevke, heyecana dönüşüyor..Tabi ki kulaklığın bu performansını yakalamak için güzel güçlü bir amfi gerekiyor ki o da 32 ohmda 200mwa+200mwa olursa kulaklık kafanızdan bile kayabilir (Yani o hissi verir diyelim).Bass yönünden 8.5/10 veriyorum(tabiki subwoofer gibi bass ı gözönünde bulundurarak)

TİZ:İşte bu kulaklık tizlerde biraz sapıtıyor.Tiz frekansları, driver a gelince driver sanki bi heyacan a kapılıyor nasıl versem diye şaşırıyorTiz vurduktan sonra diğer tize geçerken karıştırıyor gibi(Genellikle biraz yüksek seste, House, trance gibi parçalarda yaşanıyor bu sıkıntı)...Ses seviyesi orta derecede olunca bi sıkıntı yok tabi.Genel anlamda güzel tatlı bir tizleri var bass kulaklığına göre.Tizler canlı ama biraz sıcak gibi geldi bana..Tiz yönünden 6-7/10 veriyorum (Ama dediğim gibi bunlar kişisel)

MİD:Midleri gerçekten etkileyiciii.Ben bu kadar olacağını sanmıyordum aksine bassların midleri ezip, arkada bırakacağını sanıyordum ama beni gerçekten şaşırttı.O derin deep bassları vererek midleri de canlı tutması hoşuma gitti açıkçası..Fazla enstrüman olmayan def, ud... eşliğindeki şu parçayı dinledim(Trio Joubran-Roubbama) ve yotum şöyle..Enstrüman fazla olmadığı için btün enstrümanları duyuyorum fakat öyle çok doğal değil tabiki(mesela hd600 gibi)ama yine de hayret ettirici.Hele ki o def in sesi oooof diyorum .Def e vurulduğunda o rtimin titreşimini hissedebiliyorsunuz..Midler canlı ama dediğim gibi doğal değil.Ud un sesi çıktığında o tellerden gelen titreşimi duyabiliyorsunuz..(Tabiki bu Flac bir parçada)Şimdi biri dicek flac parçada inceleme mi olur.Hemen cevap yazayım:Bu inceleme flac üzerine değil tabiki; sadece kulaklığın verebileceği performanstan bahsetmek için yazdım..

SAHNE:Sahnesi fena sayılmaz.Dinlediğim hd600 e oranla sunu söyleyebilirim ki tabiki de hd600 kadar sahnesi yok ama yine de tatmin edici.Mesela sahne olarak hd600
8/10 alırsa, xb700 de 6/10 alır kendimce..Şarkıdaki ritim dışında arkadan gelen enstrümanları duyabiliyorsunuz ama biraz gerideler mid ve basslara göre; ki zaten bu da kulaklığın verdiği basstan da kaynaklanıyor.Ama o ritim ve temponun arkasından gelen efektler bile bu kulaklığa göre hayli sevindirici

ENSTRÜMAN AYRIMI:Eveet işte kulaklığın en zayıf noktası diyebilirim çünkü gerçekten enstrüman ayrımı iyi değil ama kötü dedeğil tabiki kulaklığın genel performansına ve türüne bakıcak olursak gayet iyi tabi de.Yine hd600 ü örnek vermek gerekirse hd600 de enstrümanların birbirinden ayrımını tane tane duyarken bunda 2-3 notayı 1 nota gibi veriyor..ama yine de seviyorum keratayı..Enstrüman ayrımından fazla hakkını yemek de istemiyorum ama 10 üzerinden 5 ya da 6 diyelim..

VOKAL:Son olarak vokallerden de bahsedeyim de eksiklik olmasın..House parçalardaki o ritmin, temponun yanında vokaller fena değil sanki konserde tiesto,Armin eric morillo dinliyo gibiyim.Zaten verdiği bass sizi konserde hissettiriyor.Sanki bass ı yüreğinizde hissediyorsunuz..Vokal açısında ise 7/10 veriyorum..

MORE SUBBAS MOD:Ayrıca XB700 e yaptığım modu yine forumdan okuyabilirsiniz.Mod, Bass için yapılmıştır.Ve ciddi farklılık görülmüştür.

SONUÇ:Bence parasını fazlasıyla hakeden bir kulaklık.Eğer R&b Hiphop House Club parçalar dinliyorsanız, Bar a, Disco ya filan gitmenize gerek yok çünkü XB700 size fazlasıyla o hissi ve zevki veriyor.Bence bass açısından en iddaalı kulaklıklardan bir tanesi..Mühendislerine Helal olsun diyorum, ve SONY ye sonsuz teşekkürlerimi iletiyorumTEŞEKKÜRLER SONY.Ve 2 hafta sonra gelicek olan XB1000 i de sabırsızlıkla bekliyorum ki onun dafrekans aralığı 2-30000 HZ ve 24 OHM ayrıca onu farklı yapan 70 mm sürücülere sahip olmasıXB ailesini seviyorum..Herkese şimdiden okuyup, değerli zamanlarınızdan bir vakit ayırdığınız için TEŞEKKÜR EDİYORUM(Değerli Arkadaşlar)HERKESE MUTLU SENELER VE İYİ FORUMLAR.GÜMRÜK VERGİSİZ ALIŞVERİŞLER TEMENNİSİYLE
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu mod bassseverleri fazlasıyla tatmin edicek.Kullandığım Sony MDR-XB700 kulaklığım bass yönünden zayıf değildi ama ben hep daha fazlası olsun diye araştırdım ve headfideki bir arkadaşın yaptığı bu basit modu uyguladım.Ve şunu söyleyebilirimm ki gerçekten müthiş.Kulaklık kulağımda durmuyo diyebilirim..Mod daha çok R&B, hiphop, raggea dinleyenlerin kulağını kafasını yanagını yerinden oynatacak.Bass frekansını daha alt frekanslara getiren bu modu şöyle basit bir şekilde anlatayım.Kulaklığın iç kısmında yastıklar ile sürücü arasında 3 vida var, bunları yastıkları elinizle hafif açarak görebilirsiniz.Sonra yapmanız gereken şey saatçilerin kullandığı küçük tornavida ile vidaya uygun olan tornavidayı seçerek dikkatli bir şekilde vidaları söküyorsunuz.Sonrasında sürücü kulaklıktan ayrılıyor.Sürücüye bağlı olan kabloyu düğümlü olan yerden biraz çekerek çalışma alanınızı genişletin.Ve kulaklığın hava çıkışının olduğu yerde bir tel ızgara bir de siyah sünger bez var.Siz o siyah bez olan süngeri çıkartın.Sonra aynı şekilde KULAKLIĞI kapatın.Bunu diğer sürücüye de yaptıktan sonra en favori şarkınızı bir daha dinleyin.Aradaki farkı göreceksiniz.Gözlerinizde bir bulanıklık yaşarsanız heyecanlamayın bu BASStan dolayıdır.Şu an dinlediğim parçaları tekrar dinliyorum bass frekansı en deep bass veren şarkılarda bile harikulade.XB700 ü olanlar bu modu kaçırmasınlar.Mutlaka deneyin.Herkese okuduğu için, zamanayırdığı için teşekkür ederim.Umarım Faydam dokunmuştur birilerine..İyi forumlar
Öncelikle herkese selamlar..daha önce bi arkadasın forumda yaptığı incelemeyi tekrar güncellemek istiyorum; tabi bu konu biraz da ie8 cileri ve ie8 almak isteyenlerin çok hoşuna gidecek.Şöyle anlatayım ki:
Shure köpüklerin içindeki küçük plastik parçayı çıkartıyorsunuz ama biraz dikkatli çıkarmanızda fayda var ki zaten basit bir iş.Sonrasında zaten ie8 in nozzle na uygun hale geliyor.Akabinde ise hemen kulağınıza takıp dinlemek istiyorsanız,köpük ucu elinizle kulağınıza uyacak şekilde tahminde bulunarak sıkıp hemen kulağınıza yerleştirin ve yaklaşık 1 dak elinizle tutun.bıraktığınızda dünya ile ilişkiniz kesilecekBen ilk defa bu kadar sağlam bir izolasyon yaşadım diyebilirim.
Ses kalitesine gelecek olursak işte burada biraz duralım:
Öncelikle mükemmel bir yalıtım sayesinde sahne çok az daralma yaşadı ama bunun yanında tizlerin aynı halde kalıp, biraz törpülenmesi ve midlerin daha keskin bir hal alması beni mest etti diyebilirim.Hele ki ie8 in basslarını beğenenler, şimdi o basslara bakalım ne diyecekler.Bu basit mod sayesinde basslar inanılmaz derecede yerinde vuruyor ve en deep bass ı da hissediyorsunuz ki bu inanılmaz bişey.Hatta şarkının burasında bass mı wardı dediğim yerlerde oldu.Headfide deneyen david mahler yani mod u bulan kişinin de düşüncesi şöyle ki; westone 3 kullanıcısı olarak ie8 in bu modundan sonra ie8 i w3 e tercih etmiştir.Denemeyen arkadaş kalmasın bence ki çok memnun kalacağına eminim..KÖPÜK UÇLAR KONUSUNDA ALMAK İSTEYENE YARDIMCI OLABİLİRİM.PM İLE ULAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.HERKESE SELAM EDERİM..

link:http://imageshack.us/photo/my-images/72/grnt0018.jpg/ resimler baya bir küçük ama idare edin artık:)
Hakkında
Forum İmzası:
Psychedelic Universe
Hakkımda:
always will be better
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 9 ay önce
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 708
İkinci El Bölümü Mesajları: 448
Konularının görüntülenme sayısı: 98.084 (Bu ay: 189)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 24 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.