Şimdi Ara

Audio Technica CKS55X DETAYLI İNCELEME

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
3
Favori
5.499
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle konuyla ilgilenen arkadaşlara, konuyu okuyan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.Mümkün olduğunca sizlere tarafsız, eğlenceli, zamanınızı güzel geçireceğiniz bir inceleme yapacağım.Daha önceki kulaklık incelemelerim az da olsa forumda mevcut.

Daha önce kullandığım kulakiçi kulaklıkları sıralayacak olursam:

Sennheiser İE8/CX400-II/CX300 II/CX200 II Earsonic SM3, Ue Triple-Fi 10, Ue Super-Fi 5 Audio Technica CKM99/CKS90/CKM500 Sony MDR-EX90/EX300SL/EX700/EX7550/MH650(C)/MH1C, Phonak PFE 112/232,

Kafaüstü kullandığım kulaklıklar ise:

Sony MDR-XB700/XB600/XB300/V300/V150, V Moda Crossfade LP, Ultrasone PRO900, Sennheiser HD600/HD598/HD25-II, HİFİMAN HE-500, Byerdynamic DT880/DT990

Şimdilik hatırladıklarım bunlar sevgili dostlarım.Şunu da söylemeden edemeyeceğim.Bu kulaklık ve ekipmanları konusunda herkesin kendine göre zevki ve tutkusu var.Buna kimse müdahale edemez, burası aşikar; fakat bazı kendini üstün gören arkadaşlar var, ellerinden çok fazla ekipman gelmiş geçmiş, belki de çok iyi bir kulağa sahip...bilemiyorum; ama kimsenin şevkini, zevkini kırmaya hakkı yok.Bunu belirtmek ve vurgulamak isterim.İnsan kulağı sonuçta, benim beğendiğim sesi başka bir kulak reddedebilir, buna yaşadığım hayatta birçok kez tanık oldum.İnanır mısınız dinlediği sesi duysanız, buna ses mi diyorsunuz dersiniz, ama ne yapacaksın ki onun kulağı onun zevki.Biz burada herkese saygı duyup, dinlediği müzik türlerine göre de ayrım yapmayacağız.Müzik bu sonuçta, birçok tarzı barındırıyor içinde.Ben Blues dinlerim yeri gelir Progressive House dinlerim, yeri gelir Neşe Karaböcek dinlerim, ayrım yapmam, benim için müzik evrenseldir ve herkes için de bu böyle olmalıdır.Konuyu fazla uzatmadan siz müziğe değer verip onu ruhunuzda hissetmek isteyen arkadaslarıma sevgili dostlarıma şunu söylemek isterim, sizden ricam birbirimize saygı göstererek tartışalım.Ben çok iyiyim ben mükemmelim demiyorum, fakat yanlış birşey yazarsam uygun bir üslupla düzeltirseniz çok sevinirim.Vesselam :)

AUDİO TECHNİCA CKS55X

Malzeme Kalitesi/Fit

Kulaklık malzeme kalitesi olarak bence gayet başarılı, bir yere takıp kastırmadıktan sonra, kablosu kolay kolay kopacağa benzemiyor.En azından Sennheiser in CX serilerine göre çok daha kaliteli.Müzik dinlerken herhangi bir kablo etkisi de duymadım.Kulaklık kasa olarak gerçekten tank gibi, sanki askeri araçların üretildiği bir malzemeden yapılmış hissi uyandırıyor.Adamantium desem inceden bi Wolverine akla gelir :).Kulaklığın nozzle kısmı klasik cks serilerinin aynısı, kendi silikonları bir Earsonic SM3 ün silikonları kadar olmasa da bence gayet başarılı.Zaten ne kadar fazla izolasyon, o kadar fazla işitme problemi doğurabilir.Bence çok fazla izolasyonun da sahneyi daraltma etkisi var.Onun için bence silikonlar gayet iyi.Kulaklığın nozzle kısmının bileşik olduğu çemberin etrafında kaymaz bir lastik kullanılmış, bu da kulaklığı kulağınıza taktığınızda hareket edip sağa sola kaymasını engelliyor.Bence güzel düşünülmüş.Kulaklığın jack kısmı ise bildiğimiz AT jackı, ben çok seviyorum kibar ve çok hoş duruyor.esnek bir yapısının olmasıyla beraberinde kablo kırılma olasılığını ortadan kaldırıyor.Kulaklığın benim kulağımda herhangi bir fit sorunu teşkil ettiğine tanık olmadım, taktığınız gibi duruyor kulağınızda.Ve kulağınızda da gerçekten imaj bir duruş yaratıyor

Audio Technica CKS55X DETAYLI İNCELEME  Audio Technica CKS55X DETAYLI İNCELEME  Audio Technica CKS55X DETAYLI İNCELEME

Ses Kalitesi

Herkesin beklediği esas noktaya gelmek istiyorum ben de bir an önce.Şunu belirtmek istiyorum, kulaklığı yaklaşık 50 saat pişme(Burn-in) sürecine bıraktım.Bu süreç belki daha fazla olabilirdi,dinledikçe ilerleyen zamanlarda sizlere eksik kalan yanlası varsa, düzelen kısımları varsa, aktaracağım zaten.Pişme sürecinde kullandığım ekipman ve playerlar ise şu şekil ve ayarlarda.Sansa Clip Zip ile Eq Flat ayarda 30Hz ile 14Khz arası test parçaları, bunların yanında blues, rock, r&b, house, pop, classic, enstrumental türünde parçalarla da test etmiş bulunmaktayım.Bunun haricinde kullandığım Auzen X-Fi Prelude ses kartı ile Asio Driverı kullanarak J. River Media Center ile teste tabi tuttum.Ses karakterini sahne mid tiz olarak ayrı ayrı yazmayacağım, onun yerine size test etmiş olduğum farklı türlerden parçaları yazıp linklerini vereceğim.Ve kulaklığın ses rengini siz az çok kafanızda belirleyeceksiniz.Ve en sonunda da rakip, dengi kulaklıklarla küçük bi karşılaştırmaya tabi tutacağım.

Audiophile Chinese Vocal Record Tong Li-11: http://mp3.li/index.php?q=tong+li#.Uy89kvl_sQ0

Öncelikle bilmeyenleriniz varsa, mükemmel bir vokali sizlerle buluşturuyorum :) Arkadaşlar parçada esas vurgu vokal, ama ben vokalin yanında enstrüman ayrımına, sahne genişliğine ve midlere yer vereceğim.Kulaklık doğallık konusunda çok başarılı olduğu söylenemez ama eğlenceli, kendini dinletir bir ses rengi var.Parçadaki vokale gelecek olursak ses, sağ ve sol olarak değil de biraz daha ön tarafınızda hissediliyor.Parçanın başındaki doğa seslerini ayırtetmekte zorlanmıyorsunuz, anca herşey çok bariz bi şekilde açık seçik değil tabi, çünkü cks55x ten bahsediyoruz, ağırlıklı olarak bass kulaklığı ve az çok çapı belli, imkanları belli :)Zaten parça da çok zorlu bir parça değil.Vokaldeki temizlik gayet tatmin edici.Belki çok doğal değil ama size yanınızdaymış gibi hissini az da olsa veriyor.Midlere gelecek olursak, parçadaki midleri size sıcak bi şekilde sunmaktan kaçınmıyor.Vokale eşlik eden enstrümanları rahatlıkla duyabiliyorsunuz.Ziller kendini çok kaybetmese de size kendilerini duyuruyor.Ziller bu parçada sivri değil, aksine yumuşak bir şekilde vuruyor.Tabi bu kullandığınız ses kaynagı ve eq nun flat olmasıyla da ilgili.Sahne genişliği fena değil, ama bi Sony EX90 daki kadar rahat değil.Ex90 nın tarzı biraz daha farklı tabi cks55x ten.Ex90 size rahat bir tını sunuyor.Cks55x daha sıcak ve ğelenceli diyebilirim.Sesleri, enstrümanları kulağınızdan çok değil , bi 5 cm dışarıda duyuyor gibi oluyorsunuz.Ben fiyatına ve sınıfına göre sahnesinin iyi olduğunu düşünüyorum.

Jim Keltner - Improvisation (Sheffield Drum Track): http://www.youtube.com/watch?v=ivN-hBXRtro

Bu parçada ise midbasslara ve zillere yer vereceğim.Kayıt gerçekten çok iyi, zaten Focal in seçtiği bir kayıt, kötü olamaz :)Bateriyi dinlerken bu kulaklıkta bu kadar zevk alacağımı düşünmemiştim gerçekten.Bateriyi kafanızın üstünde yüksek bi yerde çalarmış gibi hissediyorsunuz, ve gerçekten bateri gibi hissediyorsunuz.Bateriye her vurulduğunda kulaklığın verdiği tepki çok hoş, bu da bass konusunda iyi bir kulaklık olarak üretildiğini size sergiliyor.Tabiki daha önce de bahsettiğim gibi midlerin sıcak oluşu bunda çok etkili.Kulaklığın çalan enstrümanları mesafesine göre değerlendirmesi ve size öyle yansıtması da gerçekten hayret verici.Baterinin ve zillerin büyüklüğünü, bateriye ve hangi zile vurduğunu, nerede vurduğunu size iyi hissettiriyor.Baterilerin hızını yakalamakta da çok iyi.Ziller in frekans aralığını çok başarılı bulmasam da yine sınıfına göre çok iyi biş çıkardığını söyleyebilirim.Baterilerin büyüklüğünü size çok iyi hissettiriyor.Bu parçayı Cx 400de de dinlemiştim fakat cks55x, cx400 gibi bassları gerekiğinden fazla uzatmıyor ve ritimleri yakalamakta Cx400 den çok daha iyi.

Jonny Lang - Lie To Me : http://www.youtube.com/watch?v=3tigVYfHVmQ

Biraz da Blues ile coşalım :)Öncelikle söylemeliyim ki çok sevdiğim bir parçadır.Cks55x in bu konuda çok başarılı olduğu söylenemez ama inanın ben bu kulaklık ile çok hızlı olmayan hafif tempo blues şarkıları zevkle dinliyorum.Gitar solosunun sesini içinizde hissediyorsunuz, Blues tarzını rahat değil de biraz agresif çalıyor.Bu parçada enstrüman ayrımın çok iyi yaptığı söylenemez, ama bateriyi ve zilleri size çılgınca içinizde hissettiriyor.Ben Blues tarzında zillerini çok doğru bulmadım ama yine de dinlettiriyor.Şarkının temposu artınca vokal ile enstrümanlar bateri, ziller filan çok iyi toparlayamıyor, ama mümkün olduğunca arkada enstrüman bırakmamaya çalışıyor :).Bu konuda MH1C Cks55x ten daha başarılı diyebilirim.Şarkının başındaki bateri ziller ve vokalin dinleyen üzerinde uyandırdığı etki gerçekten bir bass serisi kulaklığına göre şaşırtıcı.Arkadaşlar kimse yanlış anlamasın bu , kulaklığı pohpohlamıyorum, belki de pc den , kullandığım ses kartından dolayı böyle diyorum.Benim size yansıtmak istediğim bu tür bir bass serisi kulaklığına göre performansı gerçekten parasını hakettiriyor.Yoksa Blues tarzında sınıfında olmayan fakat daha uygun fiyatlarda kulaklıklar da yok değil.Şu bir gerçek, kulaklık zayıf, ince ya da küçük çalmıyor.Blues tarzında agresif tarzıyla dinleyenlerini çok memnun etmez ama kesinlikle yüzüstü de bırakmaz.

Ed Sheeran - I See Fire (Kygo Remix) : http://www.youtube.com/watch?v=oWYp1xRPH5g

Gelelim kulaklığımızın asıl marifetli olduğu konuya :) Bir Hobbit serisi ve Yüzük serisi hayranı olarak bu parçanın orjinalinin hastası olduğum gibi bu remixin de hastasıyım.Parçanın girişindeki sahne derinliği, o ambiyans çok başarılı,yani cks55c sadece basstan ibaret bir kulaklık olmadığını bu şarkıda bize gösteriyor.Vee parçanın girişindeki bassı sizi sizden alabilir :).Sert bass ın olduğu aynı zamanda sert bassın bittiği noktada 60 70 hz arası alt frekansları size kesmeden hissettirip hemen kaldığı yere geri dönüyor, ve takım arkadaşlarını geride bırakmıyor ya da onların önüne geçmiyor :)Parçadaki ziller gerçekten kulağa çok hoş geliyor, ne sivri ne de çok yumuşak.aynı parçayı MH1C ve MH650c de dinledim ama inanın Cks55x teki ambiyansı, zevki hiçbirinde alamadım.Bass konusunda gerçekten başarılı olduğunu kanıtlıyor aynı zamanda sadece bass ile kalmayıp sahne derinliğini, genişliğini ve büyüklüğünü size hissettiriyor.Vokal, benim rüzgar sesi olarak tabir ettiğim Ed Sheeran a ait ve kulaklık bu konuda vasat değil aksine iyi.Tabi bundan voklallerin çok temiz olduğunu anlamasın, bir SM3 gibi değil tabi :) Ckm 99 a oranla biraz daha canlı eğlenceli çalıyor ki, bu müzik tarzına göre ckm99 dan daha başarılı.

Dr Dre (ft Jay Z)- Under Pressure: http://www.youtube.com/watch?v=Qsf1p2YiHCo

R&B hastalarını da yalnız bırakmadık tabiki de :)Bu müziği seçmemdeki asıl amaç, Dr. Dre tüm R&b dünyasının içinde tarzına uygun en kaliteli kick ve bassları parçalarına işleyen bir usta gerçekten.Ve bunun yanında bu parçada bassın sadece boomy hali yok, sert kickler ve akabinde alt frekanslar da var.Kulaklığın coştuğu ve kendini kanıtladığı bir tarz da bu aslında.Vokaller olsun midler olsun gerçekten çok canlı hissediliyor.Ziller asla ve asla rahatsız edici değil.Şarkıda daha önce duymuşsunuzdur belki ama arkadan gelen siren sesi baya derinden hissediliyor.R&b tarzında kaçıracağınız bi ses olacağını sanmıyorum.Basslardaki o sertlik akabinde hemen bass ın alt frekanslara inip dalgalanması, bass ı göğsünüzde vuruyormus gibi hissetmenizi sağlıyor.Şunu da söylemeden geçemeyeceğim ki Gerçekten güçlü bir kulaklık.Ses verdikçe daha yok mu diye bağırıyor meret :)Tek kelimeyle bu tarzda da harika bir performans sergiliyor.Cks90 ile hemen hemen aynı tarzda bassları var ama cks90 driver ının avantajıyla bir adım daha önce gibi, öyle hatırlıyorum.Basslar çok aşırı uzamıyor bunu vurgulamak isterim.

Alex dolby and Maskio - Jack is back :http://www.youtube.com/watch?v=0FKTiOY29yQ

Son olarak House türünün bomba parçası ile Jack is back ile bitirmek istiyorum incelememi.Arkadaşlar kulaklık parçada kendini gösteriyor ki bassları beyninizde hissediyorsunuz.Basslar ne çok yumuşak ne de çok sert, bence elektronik müzikteki olması gerektiği gibi.Size o coşkuyu büyük bir clubta gibi hissettiriyor.Daha sonra zaten yerinizde duramayıp havaya girip kopmaya başlayabilirsiniz.Şarkıdaki midlerin sıcaklığı, bassların tokluğu, zillerin yumuşaklığı ile büyük club hoparlörleri havasını Cks55x size çok güzel hissettirip, yaşatıyor.

Sonuç olarak;

Bassseverlerin yanında diğer tür müzik severlerin de zevkine hitap edebilecek bir kulaklık.Ben çok zevkli bir kulaklık olduğunu düşünüyorum.Özellikle bassseverleri tatmin edip aşırı basskafalar için zayıf kalabilir.Örneğin bir İe8 gibi değil tabi ama size şunu söyleyebilirim, parasını malzeme kalitesiyle hakeden bir kulaklık.Siparişlerini verdim ve birkaç güne elimde olacak.İsteyen arkadaşlara yardımcı olup, sorularını dinleyebilirim.tavsiyelerde bulunabilirim.Şimdiden değerli zamanlarınızdan bana vakit ayırıp incelememi okuduğunuz için sizlere teşekkür eder, keyifli müzik dinlemenizi dilerim.Herkese iyi forumlar, sağlıcakla kalın.

Not:Resimler tarafımca çekilmiştir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infinityman -- 24 Mart 2014; 14:33:54 >

• Oncelikle incelemeniz icin tesekkur ederim gayet basarili olmus.Ben cin de yasamaktayim amazon chinadan kulaklik alacagim ancak halen kararsizim beyerdynamic dtx71 brainwavz m4 ve cks55x arasinda gidip gelmekteyim.Herturden sarki dinliyorum system of down,radiohead,imagine dragons,katy perry hatta bazen memlketimin dugunlerini hatirlayip ankara havasi bu durumda iken bu kulakligi tavsiye eder misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: glikoz surubu

Oncelikle incelemeniz icin tesekkur ederim gayet basarili olmus.Ben cin de yasamaktayim amazon chinadan kulaklik alacagim ancak halen kararsizim beyerdynamic dtx71 brainwavz m4 ve cks55x arasinda gidip gelmekteyim.Herturden sarki dinliyorum system of down,radiohead,imagine dragons,katy perry hatta bazen memlketimin dugunlerini hatirlayip ankara havasi bu durumda iken bu kulakligi tavsiye eder misiniz?

Teşekkür ederim öncelikle güzel düşünceleriniz için, açıkçası beyer i dinlemedim, ama kötü bir kulaklık olacagını sanmıyorum, M4 ise fiyatına göre çoğu yerde f/p ürünü olarak gösterilir; sonuçta çin malı ve kulaklık o kadar sağlam hissi vermiyor insana.M4 dengeli bir kulaklık bassları da fena değildir ama CKS55x genel olarak daha eğlenceli, kulağa hoş gelen, canlı bir rengi var.M4 biraz daha sakin cks55x e göre, kimi tarzda m4 kimi tarzda da cks55x önde olabilir.Ama işçilik kalitesi kulakta duruşu ve kablo etkisi yapmayan haliyle Cks55x derim ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infinityman -- 3 Nisan 2014; 10:17:43 >

• son olarak birde soyle sorayim mesela yatakta muzik dinlerken kulaklik rahatsiz eder mi?(bir kulak yastiga gelecek sekilde) Bende xperia z1 var tam performans almak icin mp3 player almak gerekir mi yoksa akilli telefonlar bu isi sirtlayabilir mi?
  • Z1 in sesi fena değildir ama bence bir clip alsan çok daha iyi ses alırsın Z1 den.Yatak olayına gelince de cks55x ile yatarken sana çok iyi bi konfor sunacagına emin değilim.Eğer senin için çok önemliyse ve varlıgını bile hissettirmeyen MH1C almanı tavsiye ederim.Çok bass istemiyorsan hemen hemen her türe giden bir kulaklık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infinityman -- 3 Nisan 2014; 16:07:14 >
  • Harika inceleme, son zamanlarda bu kadar doyurucu bir inceleme yazısı okumamıştım Tebrik ediyorum.
  • beğenme butonu yok mu ya bu yorumları kulağımda az önce gelen cks55x dinlerken okumak çok zevkliydi
    beğenme derken beğen butonu yani :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasincalis -- 3 Nisan 2014; 19:03:22 >
  • İncelemeniz çok başarılı size bi sorum olucak yamaha eph-100 hakkında bir bilginiz var mı yurt dışından alıcam ama türkiyede hiç bir yorum bulamadım.
     Audio Technica CKS55X DETAYLI İNCELEME Audio Technica CKS55X DETAYLI İNCELEME

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ghosthost

Harika inceleme, son zamanlarda bu kadar doyurucu bir inceleme yazısı okumamıştım Tebrik ediyorum.

Çok teşekkür ederim, inceleme süresince sizleri sıkmadıysam ne mutlu bana :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: csb24

İncelemeniz çok başarılı size bi sorum olucak yamaha eph-100 hakkında bir bilginiz var mı yurt dışından alıcam ama türkiyede hiç bir yorum bulamadım.
     Audio Technica CKS55X DETAYLI İNCELEME Audio Technica CKS55X DETAYLI İNCELEME

Teşekkür ederim ama, bu kulaklık hakkında bir bilgim yok fakat;

http://www.head-fi.org/products/yamaha-eph-100sl-inner-ear-headphone

linke tıklarsanız headfi de 10 kişi 5 üzerinden 4.5 vermiş, fiyatı da 150 dolar az para değil, demek ki 150 doları hakeden bir ürün.5 üzerinden 4.5 aldıysa bir hikmet vardır diyorum ben.

• infinityman kullanıcısına yanıt
    Bende bazı yabancı sitelerde 96 $ gibi birkaç fiyat buldum bakalım... Teşekkürler.

• Kulaklıktan bir adet almış bulunmaktayım ilk izlenimlerim çok iyi yönce bu işlerden pek anlamam ama elime geçer geçmez sevdiğim şarkıların çoğunu dinledim hiçbirinde olumsuz bi ses duymadım ben gayet memnunum Trance müzik dinleyenleri tatmin edeceğini düşünüyorum.
  • Burn in olduktan sonra daha çok seveceksin hocam, hayırlı olsun, keyifli dinlemeler dilerim
  • Bu kulaklığı Turkiyede bulamazmiyim hocam? Yurt dışı pek tecrübeli değilim

• quote:

Orijinalden alıntı: Keikosh

Bu kulaklığı Turkiyede bulamazmiyim hocam? Yurt dışı pek tecrübeli değilim

Tr de satılmıyor ne yazık ki, zaten yurtdışı fiyatına satıyoruz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: infinityman

quote:

Para olsa almayı o kadar çok istiyorumki. Şuan kulaklığım yok değerini yeni anladım kulaklığın. Parayı toplayınca iletişime geçeriz hocam elinde kalırsa. Öğrencilik zor meslek

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: infinityman

quote:

Para olsa almayı o kadar çok istiyorumki. Şuan kulaklığım yok değerini yeni anladım kulaklığın. Parayı toplayınca iletişime geçeriz hocam elinde kalırsa. Öğrencilik zor meslek

Biliyorum kardeşim, biz de öğrenci olduk.Haberleşiriz tekrar ;)

• Audio Technica ATH-CKM55 modelinden 6 tane gelmiştir.İlgilenenlerin dükkanıma göz atmasını diler, dilerlerse sorularını, meraklarını cevaplayacagımı haber vermek isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infinityman -- 19 Mayıs 2014; 15:13:56 >
  • House ve türlerini dinleyenler için şiddetle tavsiye ederim, rock devrini ckm55 ile kapayıp house için cks55x'e geçince doğru kulaklığı tercih ettiğimi anladım.
  • elimde az sayıda bulunmaktadır isteyenlere bende yardımcı olabilirim

bu arada inceleme için teşekkürler
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.