Şimdi Ara

Garmin nüvi 200 ile Radar ve Speed camera yaklaşım uyarıları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
4
Favori
39.917
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu konu altında Garmin nüvi 200 cihazı ile Yaklaşım Alarmlarını işleyeceğiz.
    Garmin nüvi 200 cihazlarında https://my.garmin.com sitesinden Safety Camera Subscription databesini
    yükleyerek Yaklaşım Uyarılarını aktif edebilirsiniz.

1- Garmin nüvi 200 cihazını bilgisara takın. https://my.garmin.com sitesine girin.
    2- Kayıt olmak için sayfanın sağ altındaki "Create new account" tıklayın. ilgili
    yerleri doldurunca, otomatik olarak kendi sayfanızı açıyor.
    3- Daha sonra "myProducts" sekmesini tıklayıp "Register" yazısına
    tıklayın. "Garmin device" seçin, sonra Serail number girmeniz istenecek. Bu numara cihazın altında yazan numaradır. Bunu da girdikten sonra işlemi tamamlayın.
    4- Daha sonra myProducts sekmesine tıklayıp, orada nüvi 200 yazısına
    tıklayın. başlığı Product Details olan sayfa gelecek. Orada Safety Camera Subscription yazısına tıklayın.
    5- gelen sayfada Activate your free trial tıklayın. Ve Connect butonuna
    basın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyin10 -- 2 Kasım 2009; 11:28:53 >

• DETAY AÇIKLAMALAR AŞAĞIDADIR:

Yaklaşım uyarısı alabilmeniz için öncelikle Garmin 200 cihazının software version 5.00 olması gerekiyor. Bunu nasıl anlarız? diyorsanız: Tools - Settings - "Hakkında" butonuna tıklayın. Orada Software Versiyonu yazar. Eğer eski versiyon varsa, Garmin WebUpdater programını bilgisayarınıza kurun. Garmin cihazını bilgisayara takın ve WebUpdater programını çalıştırarak softwarin son versiyonunu kurun.

Gelelim radar (speed camera) POİ lerini nerden temin edeceğimize. Aslında bir sürü sitede irili ufaklı datalar vam ama benim karşılaştığım en fazla kamera POİ si aşağıdaki sitede var.
    http://www.turkeyforum.com/satforum/showthread.php?t=510938
    Bu sitede speedcam_kml.zip‎ download edin. Daha sonra bu .kml datasını "KMLCSV Converter" programı ile .csv formatına çevirin ve ismini radar.csv olarak değiştirin. Daha sonra da Garmin nüvi 200 ü bilgisayara takın, ve radar.csv ' yi "Garmin POI Loader" programı ile Garmin nüvi 200 cihazına yükleyin. Ancak bu yükleme sırasında dikkat edilecek bir husus var, aşağıdaki ayarları yapmalısınız:

1- Yeni bir klasör (örneğin "Radar") oluşturup içine radar.csv datasını kaydedin.
    2- POI Loader programında ekrana gelen "Lütfen veri dosyalarının bulunabileceği klasörü seçin:" yan tarafındaki "Gözat" butonunu tıklayıp Radar klasörünü seçin.
    3- "Metre ve Km/Sa" seçin
    4- "Ekspress modda POI Loader,... Hangi ayar modunu istiyorsunuz?" kısmında "Manuel" seçin. İleri tıklayın
    5- üstte "Lütfen radar.csv dosyasının ayarlarını seçin" kısmında "Bu noktada yakınlık uyarı noktaları bulunuyor"u işaretleyin. "Hız, Uyarı Hızı'nı aştığında uyar" şıkkını seçip Varsayılan uyarı hızı olarak o yoldaki hız limitini örneğin 90 km/s seçin.

Buraya kadar herşey normal gibi görünüyor. Ancak aslında bir problem var. Bizim radar poilerimizin içinde (yani speedcam_kml.zip‎) hem 90km/s limitli, hem 60km/s, hem de otoban yolları için 120 km/s limitli radarlar kayıtlıdır. Halbuki biz hepsi için 90 km/s limit hızında uyarı ayarlarını yaptık.

Bu sorunu gidermek için Ayrı hız limiti olan radarların kayıtlarını ayrı datalar olarak kaydetmek gerekir. Örneğin atıyorum 90 km/s limitli radar verilerini 90.csv olarak kaydedip, 60 km/s limitli radar verilerini başka bir klasöre 60 km/s olarak kaydedip.... Bunları ayrı ayrı POI loader ile Garmin cihazına yükleyince sorun kalmıyor.

Ancak bunun için Google Earth'de speedcam_kml 'yi açıp, uğraşmak gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyin10 -- 6 Temmuz 2009; 16:30:33 >

• Bilgi için teşekkürler.

Peki Google Earth'de speedcam_kml yi açınca ne gibi bir işlem yapmak gerekiyor?
  • Talep üzerine her hız sınırı için ayrı ayarların nasıl yapılacağını aşağıda anlatıyorum:

1- speeddcam_kml ' yi Google Earth programı ile açın.
    2- Google Earth programının sol tarafında Yerler sekmesi vardır, bu sekmenin hemen altında açılır kapanır GoogleEarth logolu Yerlerim ismine sağ tıklayın, Ekle - Klasör yapıp klasör adını 120 olarak değiştirin. Bu şekilde Yerlerim'in altına 120 isimli klasörü açmış olduk. Bundan sonra 90, 70, 60, 50 ve 0 isimleri ile 5 adet klasör daha oluşturun.
    3- GoogleEarth programında Yerlerim altında yer alan speedcam klasörünün + sına basıp açın. Buradaki tüm 90 isimli yer işaretlerini mausla tutup sürükleyerek 90 isimli klasörün altına taşıyın. Aynı şekilde, speedcam klasöründeki 60 isimli yer işaretlerini mausla tutup sürükleyerek 60 isimli klasörün altına taşıyın.
    speedcam klasöründeki 70 isimli yer işaretlerini mausla tutup sürükleyerek 70 isimli klasörün altına taşıyın.
    speedcam klasöründeki 50 isimli yer işaretlerini mausla tutup sürükleyerek 50 isimli klasörün altına taşıyın.
    speedcam klasöründeki 0 isimli yer işaretlerini mausla tutup sürükleyerek 0 isimli klasörün altına taşıyın.
    speedcam klasöründeki 1 adet 120 isimli yer işaretini mausla tutup sürükleyerek 120 isimli klasörün altına taşıyın.
    4- GoogleEarth programında Yerlerim altında yer alan 120 klasörüne sağ tıklayıp Yeri Farklı Kaydet basın. Uzantısını .kml olarak değiştirip, bilgisayarda 120 isimli bir klasörün içine kaydedin. Daha sonra Yerlerim altında yer alan 90 klasörüne sağ tıklayıp Yeri Farklı Kaydet basın. Uzantısını .kml olarak değiştirip, bilgisayarda 90 isimli bir klasörün içine kaydedin. Aynı işlemleri 70, 60, 50 ve 0 için de yapın.
    5- Yeni kaydedilen 120.kml, 90.kml, 70.kml, 60.kml, 50.kml ve 0.kml dosyalarını tek tek KMLCSV Converter programı ile csv formatına çevirin. Ancak burada dikkat edilecek husus, örneğin bilgisayardaki 90 klasörünün içinde sadece 90.csv olmalı. Aynı şekilde 120 klasörünün içinde sadece 120.csv olmalı.
    6- Garmin POI Loader programını çalıştırın.
    7- POI Loader programında ekrana gelen "Lütfen veri dosyalarının bulunabileceği klasörü seçin:" yan tarafındaki "Gözat" butonunu tıklayıp bilgisayarda 120 isimli klasörü seçin.
    8- "Metre ve Km/Sa" seçin
    9- "Ekspress modda POI Loader,... Hangi ayar modunu istiyorsunuz?" kısmında "Manuel" seçin. İleri tıklayın
    10- üstte "Lütfen 120.csv dosyasının ayarlarını seçin" kısmında "Bu noktada yakınlık uyarı noktaları bulunuyor"u işaretleyin. "Hız, Uyarı Hızı'nı aştığında uyar" şıkkını seçip Varsayılan uyarı hızı olarak 120 km/s seçin.
    11- Tekrar POI Loader programını çalıştırıp, 7-8-9-10. maddelerindeki işleri 90.csv, 70.csv, 60.csv, 50.csv ve 0.csv için tekrarlayın.

quote:

Orjinalden alıntı: TheSanitarium

Bilgi için teşekkürler.

Peki Google Earth'de speedcam_kml yi açınca ne gibi bir işlem yapmak gerekiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyin10 -- 8 Temmuz 2009; 13:52:45 >

• Teşekkürler.
  • Kırmızı noktalara basarak basit ayarlamaları yapabilirsiniz. 5 nolu fotoğrafta kutunın içinde tik işareti olmalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyin10 -- 12 Temmuz 2009; 17:05:26 >

• Ayarların devamı

• Merhaba.

Bendeki Garmin Nüvi 200 ve Software Versiyon 5.00 'ın menüsünde yakınlık noktaları diye bir seçenek çıkmıyor. Bunu nasıl aktif edebiliriz?
  • Bende de çıkmıyor?, nasıl bu menü çıkıyor.

quote:

Orjinalden alıntı: enerji78

Merhaba.

Bendeki Garmin Nüvi 200 ve Software Versiyon 5.00 'ın menüsünde yakınlık noktaları diye bir seçenek çıkmıyor. Bunu nasıl aktif edebiliriz?
  • Garmin nüvi 200 cihazını bilgisayara takıp, aşağıdaki siteye girin. Burdan son software ve firmware updatelerini yaptıktan sonra, menüye Yakınlık Noktaları seçeneği çıkacaktır.
    https://my.garmin.com/mygarmin/dashboard.htm?in=true&ni=ie7&

quote:

Merhaba.

• Bende nüvi200w navigasyon cihazı var. Yazılım versiyonu 4.00 olarak cihazda ilgili menüde görünüyor. Webupdater ile firmware update'lere baktığımda güncelleme yok diyor. Ancak yukarıdaki yazıkarda nüvi200w cihazı olanların yazılımı 5.00'a güncellediği anlaşılıyor. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
  • dediklerini yaptım ama yinede yakınlık noktaları çıkmadı...

quote:

Orjinalden alıntı: huseyin10

Garmin nüvi 200 cihazını bilgisayara takıp, aşağıdaki siteye girin. Burdan son software ve firmware updatelerini yaptıktan sonra, menüye Yakınlık Noktaları seçeneği çıkacaktır.
    https://my.garmin.com/mygarmin/dashboard.htm?in=true&ni=ie7&

quote:

Merhaba.

• Bugün baytekin ile görüştüm, bana ingilteredeki teknik ekibin mail adresini DTSSupport.europe@garmin.com verdiler. İngiltereden gelen cevabı aşağıda yazıyorum:
    This is probably because your friend doesn't have safety camera database on their unit, so if they activate free trial through their mygarmin account. The proximity points will then be shown on the nuvi 200
    Kindest Regards,
    Mark Weaver

Özetle; cihazda safety camera databesi olmadığı için Yakınlık Noktaları menüsünün aktif hale gelmediğini söylüyor. Bu özelliği açmak için yapmanız gerekenler aşağıda yazılıdır:

1- Garmin nüvi 200 cihazını bilgisara takın. https://my.garmin.com sitesine girin.
    2- Kayıt olmak için sayfanın sağ altındaki "Create new account" tıklayın. ilgili yerleri doldurunca, otomatik olarak kendi sayfanızı açıyor.
    3- Daha sonra "myProducts" sekmesini tıklayıp "Register" yazısına tıklayın. "Garmin device" seçin, sonra Serail number girmeniz istenecek. Bu numara cihazın altında yazan numaradır. Bunu da girdikten sonra işlemi tamamlayın.
    4- Daha sonra myProducts sekmesine tıklayıp, orada nüvi 200 yazısına tıklayın. başlığı Product Details olan sayfa gelecek. Orada Safety Camera Subscription yazısına tıklayın.
    5- gelen sayfada Activate your free trial tıklayın. Ve Connect butonuna basın.

dediklerini yaptım ama yinede yakınlık noktaları çıkmadı... https://my.garmin.comhttps://my.garmin.comhttps://my.garmin.comhttps://my.garmin.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyin10 -- 16 Temmuz 2009; 17:15:43 >

• Saol dostum, peki subscription ımız free trial olunca belli bir süre sonra kullanamayacak mıyız ki bu özelliği?
  • Evet güzel bir soru. Ben uzun bir süredir Yaklaşım Noktalarını kullanıyorum, 3 ay geçti mi bilmiyorum ama menüde bir defa aktif olduktan sonra gideceğini zannetmiyorum.

quote:

Saol dostum, peki subscription ımız free trial olunca belli bir süre sonra kullanamayacak mıyız ki bu özelliği?
  • Trial süresi 1 ay, sen 3 aydır kullandığına göre sorun olmuyor demekki.

kmlcsv converter programı turkeyforum'dan indirdiğim kml dosyayı bir türlü açmadı. hata verdi. ben de notepad programı ile açıp içindekileri başka bir text dosyasına kaydettim. uzantısını kml yaptım, bu sefer gördü. Ancak csv'e çevirmek istediğimde, dosyanın oluşturulduğunu söylemesine rağmen ilgili klasörde dosyayı bulamıyorum. yani csv dosyayı oluşturduğunu ve kaydettiğini söylüyor, ancak aslında kaydetmiyor. tuhaf bir durum. pazar yola çıkıcam, bir an önce halletmem lazım bu işi.
  • Speed camera databasi bir defa aktif olduktan sonra, kullanıcı kaldırmadığı sürece kullanılabiliyormuş.

kml konusunda ise; bunu Google earth progamı ile açıp, tekrar kaydedersek. Yani GoogleEarth içinden kaydedersek, eminim ki bunu kmlcsv açar.

quote:

Trial süresi 1 ay, sen 3 aydır kullandığına göre sorun olmuyor demekki.

kmlcsv converter programı turkeyforum'dan indirdiğim kml dosyayı bir türlü açmadı. hata verdi. ben de notepad programı ile açıp içindekileri başka bir text dosyasına kaydettim. uzantısını kml yaptım, bu sefer gördü. Ancak csv'e çevirmek istediğimde, dosyanın oluşturulduğunu söylemesine rağmen ilgili klasörde dosyayı bulamıyorum. yani csv dosyayı oluşturduğunu ve kaydettiğini söylüyor, ancak aslında kaydetmiyor. tuhaf bir durum. pazar yola çıkıcam, bir an önce halletmem lazım bu işi.

• Hüseyin bilgilendirme için çok teşekkür ederim yanlız benim bir sorunum var oda csv dönüştürme problemi. Eğer elinde csv dosyaları mevcutsa burda paylaşırsan çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 21 Temmuz 2009; 11:40:41 >
  • En yakın zamanda çevirip burada paylaşırım.

quote:

Orijinalden alıntı: lemonyak

Hüseyin bilgilendirme için çok teşekkür ederim yanlız benim bir sorunum var oda csv dönüştürme problemi. Eğer elinde csv dosyaları mevcutsa burda paylaşırsan çok sevinirim.
  • Sn. lemonyak

Ayrı hızdaki .csv datalarını oluşturdum, ancak bu foruma upload edemiyorum. Çünkü burası fotoğraf haricinde upload kabul etmiyor. Benim hmuftuoglu@rdemir.com.tr adresime e-mail atarsanız, .csv datalarını size e-mail ile gönderirim.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.