Binbaşı
16 Mart 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 18 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Biraz eski bir sistemim var. Bir süre önce elektrik kesilip gelmişti. Bir daha bilgisayarı açamadım. Sorun güç kaynağında sanıyordum. Güç kaynağı ve kasayı değiştirdim sorun çözülmedi ama en azından artık anakarta güç geliyor. Daha önce hiç led'ler bile yanmıyordu. Sistem şöyle:

  • AMD Phenom II X4 - 3.4GHz
  • Foxconn A7DA-S 3.0 AM3 790GX
  • Kingston 4x4GB DDR3 1333
  • MSI TwinFrozrII - 2GB Radeon 6950
  • High Power Astro Lite 750W 80Plus Gold (Bunu şimdi satın aldım, sorun burada olmaması lazım)


Güç kaynağının anahtarını açar açmaz anakart ışıkları yanıyor, CPU fanı dönmeye başlıyor. Açma düğmesine falan basmıyorum. Ekran kartının fanları da dönmeye başlıyor, sanki sistem çalışıyor gibi ama ekranda görüntü yok. Hem onboard hem de ekran kartının HDMI çıkışını denedim. Güç düğmesine basınca hiçbirşey olmuyor, kapatmaya çalışıyorum kapanmıyor. Tornavida ile kısadevre yapıyorum, basılı tutuyorum fanların dönmesini engelleyemiyorum. CMOS'u resetledim. Ramlerin bir kısmını çıkardım taktım. İşin ilginci ramler olmadan, hatta CPU olmadan güç verdiğimde yine fanlar dönmeye başlıyor. Hiçbir BEEP sesi de gelmiyor.

Anakart yanmış diyebilir miyiz? Biraz araştırdım, işlemci takılı değilse de BEEP sesi gelmez diyorlar. RAM yokken ötmesi lazım onu biliyorum ama CPU'dan emin değilim. Acaba anakart normal de CPU mu yandı? Şimdi deneyebileceğim kimse yok bu parçaları. Eski bilgisayarı ayağa kaldırıp birkaç oyun hala oynayabilirim diyorum. Laptop kullanıyorum şu an, halimi siz düşünün :) Uygun fiyatlı bir anakart alayım mı ne dersiniz? Daha da masraf yapmam onun dışında. Bir de işlemci falan değişecekse hiç bulaşmayım diyorum.
Merhaba,
Sarsıntı sebebiyle bugün 2000 model 1.6 16v megane'ımı sanayiye götürdüm. Bobinler vs değişti sorun tam kesilmedi. Bir de baktık ki enjektörlerin 2 tanesi farklı. Daha önce enjektör değiştirmemiştim hiç. Yan sanayi falan değil. Bir enjektörcüye götürdük, bir test cihazına taktı. 2 tanesi çatal şeklinde püskürtüyor, 2 tanesi düz püskürtüyor. Püskürtme miktarları da farklı. Şimdi bunları temizleyip yerlerini değiştirdi (çatal olanları yanlara gelecek şekilde) sarsıntı kesildi. 40 lira aldı ama bu enjektörler değişmiş dedi.

Sorum şu:
Bir otomobilde veya Megane araçta iki enjektör farklı, diğer ikisi farklı olabilir mi?? Yani şimdiye kadar tüm tamiratlarda (yetkili servistekiler hariç) sürekli aracın başında durdum. Bu 2 enjektör gerçekten fabrikasyon olarak farklı mıdır yoksa yetkili serviste bir karışıklık mı olmuştur. Ordaki usta 8V olan Megane için olabilir dedi farklı olana. Kesinlikle yansanayi değil, Renault ürünü dördü de. 2 tanesinin kablo bağlantısı siyah, 2 tanesininki gri gibi. Fikri olan var mı???

Usta şimdilik sorun çözüldüğü için değiştirmeye gerek yok dedi ama beni rahatsız etti bu. Bildiğin 1.5 katı falan fazla püskürtüyor biri diğerinden.
RAM olarak standart 2x2GB Dual Kit Kingston DDR3 1333MHz kullanıyorum.

Anakartımda 4 tane DIMM yuvası var. Bir çift daha 2GB ram alıp toplamda 8GB'a (2x2GB + 2x2GB) yükseltmeyi düşünüyorum. Ama yeni RAM alırken mesela 1600Mhz Kingston HyperX'ler gözüme çarptı. Diğer çiftli ram'i bundan yapsam birşey farkeder mi performans olarak. Bir de anakartım 1333Mhz destekliyor maksimum ama bunlar daha yüksek voltajda çalışıyor gözüküyor. Benim anakartım verebilir mi bu voltajı emin olamadım (Foxconn A7DA-S 3.0)? Yada bunları 1333mhz frekansta çalıştırırken voltaj normale düşer mi ve CL değeri daha da düşük olur mu benim çalıştırdığım frekansta?
LG'nin bu monitörünü satın aldım. Eve gelip HDMI üzerinden bağladığımda ve çözünürlüğü 1920x1080'e getirdiğimde her yönden kenarlarda boşluk kalıyor. Menüsünden hiçbir ayar yapılmıyor. Windows 7 Ultimate kullanıyorum, burada da yapılacak tüm ayarları yaptım. Daha düşük çözünürlüklerde tam ekrana geliyor ama full HD'de neden boşluklar kalıyor? Sürücüsünü de yükledim CD'sinden. "Overscan" diye bir özelliği var onu açtığımda biraz daha büyüyor ama onda da boşluk kalıyor. Bir de bu şekilde büyütünce yazılar çok bulanık oluyor. Şu anda bile bulanık. Resimlerde sorun yok ama yazıları okumakta zorlanıyorum. ClearType da açık..

DVI kablo alıp öyle mi denesem? Ürünle gelen VGA ile zaten 1600'lü çözünürlüklere bile anca çıkıyor. HDMI ile DVI'dan daha iyi görüntü almam lazım ama tüm menüler de HDMI ile takılı olunca kapanıyor. Bilgisayarımdaki onboard ekran kartının HDMI çıkışını kullanıyorum. Ne yapmalıyım?
Merhaba arkadaşlar,
Bugün evime doğru gelirken ufak bir kaza tehlikesi atlattım. Bu konuda yorumunuzu merak ettim.
Sokağın başında durmak zorunda kaldığımdan mecburen 1. vitese aldım aracı. Tekrar kalkıp sokağa girer girmez daha 2. vitese takamadan yolun 2 tarafını da işgal etmiş araçlar yüzünden mecburen yolun ortasından seyrediyorum. Yani hızım 20-30 km/s civarı birşey olmalı. Birden yol kenarındaki araçlardan birisi kapısını sonuna kadar açtı ve ben birden frenleyip çarpmayı önledim. Yolun kenarı iki yönde de tıklım tıklımdı. Yani bu aracın önünde kamyonet tarzı bir araç olduğundan zaten gelirken araçta birisinin olup olmadığı bile anlaşılmıyor. Şimdi eğer çarpsaydım ne olurdu? Teşekkürler
Merhaba,
Bende Linksys WRT54G wireless router var. Birkaç yıldır kullanıyorum, hiçbir sorun yaşamamıştım. Ama şu son birkaç haftadır ciddi bir sıkıntı yaşıyorum. Evde birkaç bilgisayar var. Bazısı kabloyla, bazısı wireless'ten bağlanıyor.

Router'ımı ilk günden beri WPA ile şifreli kullanıyorum. Ama işte dediğim gibi birkaç haftadır bağlantım aşırı yavaş. Modemi resetliyorum, router'ı resetliyorum. En fazla bir dakika geçiyor, sonra tekrardan yavaşlıyor. Sonra şu dikkatimi çekti. Hiçbir işlem yapmadığım halde modemimin uplink bağlantı ışığı neredeyse sönmeyecek şekilde hızlı yanıyordu. Aynı şekilde router'ımın Wireless ışığı da çok hızlı yanıyordu. Ancak hiçbir işlem yapılmadığı halde bu durum gerçekleşiyor.

Hemen router'ın kullanıcı tablosuna baktım. Burada sadece benim bilgisayarlar gözüküyor ayrıca router'ın panel şifresi de standart değer değil (girip silmiş olabileceklerini sanmıyorum). Yani wireless şifremi kırsalar bile herhangi bir şekilde karşılarında bir de bu şifre var. Her neyse dedim. Bir şekilde deneyerek şifreyi bulan programlar var. Belki birkaç hafta kasıp çözmüştür manyağın biri dedim.

Hemen şifreyi değiştirdim. Birkaç dakika yine bağlantıda sorun yok. Sonra yine bakıyorum ışıklar inanılmaz şekilde yanıp sönüyor. Başka bir şifreleme yöntemine geçtim hemen WPA2'ye. O akşam bir sorun olmadı. Bir süre öyle kaldı. Ben sorunu çözdüm sanıyordum.

Bugün yine aynı sorun başladı. Ya dedim şifreyi mi kırıyorlar napıyorlar. Wireless'i devredışı bıraktım. Sadece LAN'dan girmeye kalkınca gayet hızlı giriyorum. Yani wireless devredışı olunca bağlantımda sorun yok. Sonra WEP şifrelemeyi ayarladım. Yine baktım bir süre sonra aynı sorun çıkıyor. 128bitlik şifreleme bu arada bu. Yani öyle çat diye çözülemeyecek birşey olduğunu gayet iyi biliyorum.

Dedim belki orda oturum açmıştır falan bir şekilde düşmüyordur. Router'ı resetledim, ardından benim wireless ile bağlandığım bilgisayarımın ve cep bilgisayarımın MAC adreslerini router'a ekledim. Sadece onlardan gelen bağlantıları kabul etsin diye. Cep bilgisayarının amacı şu, laptop'un wireless'ini devredışı bırakıp sorunun tamamen router'dan kaynaklı olduğunu tespit etmek. Herneyse yine baktım sorun devam ediyor.

Kesinlikle sorun router'dan kaynaklanıyor. Son firmware güncellemesini yaptım yine fayda etmedi. Wireless'in çalışma frekanslarını değiştirdim yine olmadı. Ne yapacağımı şaşırdım. Birisi mi saldırıyor ne oluyor anlamıyorum. Bu dediğim olay hep akşam saatinde oluyor. Zaman konusunda bir sınırlama olması da beni düşündürüyor. Yani sanki hep aynı zamanlarda oluyor.

Uzun oldu biraz ama kusura bakmayın. Fikri olan var mı acaba?
arkadaşlar 200YTL bütçeyle AGP olarak ne tür bi kart uygun olur ?

şuan sistem;
P4 3.2 LGA775
512x2 twinmos ddr dual kit
ekran kartım 128mb fx5200 :)

veya yeni bi anakart alıp onla beraber pci-e almalıyım? öyleyse bide anakart tavsiyeniz varsa onuda yazabilirsiniz. ama agp tavsiyelerinizide bilmek istiyorum...

ayrıca agp olarak şu kartı önerirmisiniz?
256 MB ATI RADEON 9550 GAMER EDITION 128 BİT 250/400 MHZ DX9 OPEN GL TV-DVI OUT

daha çok oyun için kullanılacak bu pc.
Hayırlı olsun. Mynet de bu işe girmiş. Artık birçok sitede google reklamı yerine onu görürüz

http://adklik.mynet.com/
Merhaba,
Başlıkta da dediğim gibi biraz ağır başlı fakat çok da durgun olmayan bir 468*60 flash banner yaptırmak istiyoruz. Fiyat uygun olursa ek olarak logo da yaptırabiliriz. İnternet hizmetleri veya halk arasındaki adıyla hostingciyiz. Sitemizin ana tasarımı gereği şu noktalara dikkat edilmeli. Bunlar dışında siyah ve beyaz tonları da olabilir ama sitemizin ana renklerini bunlar oluşturuyor.

#99CC32 (RGB: 153 204 50)
#392F3A (RGB: 57 47 58)
#90A665 (RGB: 144 166 101)

> Bu reklam hostbul gibi sitelerde yayınlanacak. Yani kendi sitemizde değil.

Şimdi bu başlığı açmamdaki amaç; hemen bir tasarım yapın bakalım demek değil. Hem bu işin piyasasını öğrenmek hem de referanslarını uygun bulduğumuz biriyle işbirliği yapmak. Şimdi sizden istediğim ÖZEL MESAJLA GELMEMENİZ ve birer referansınızla birlikte tahmini bir fiyat çıkarmanız. Referansını ve ücretini uygun bulduğumuz birisiyle MSN veya özel mesaj yoluyla iletişime geçeceğiz.
Saygılarımla,

Alper Kaya
Merhaba,

Elimizde 4 adet VPS boşta bulunmaktadır. Özellikler :

AMD 2800+
256 MB ram
40 GB HDD
Centos veya Fedora Core
2 IP Adresi
750 GB BW
Plesk ücretsiz kontrol paneli

Aylık : 50 YTL

Cpanel : 25$+
DirectAdmin : 9$+
Windows 2003 Standard Server : 10$+

Sunucular Equinix datacenterinde bulunmaktadır,IRCD ve adult izni mevcut.Bandwith HE.net tarafından sağlanmaktadır.

İlgilenenler PM atabilirler..

Not : Backup Serveri olarak kullanabileceginiz sekilde 200, 400 GB li virtual serverlarda sağlanabilir.
Hakkında
Konum: İstanbul,Kadıköy
İlgi Alanları: Network teknolojileri, internet, otomobil
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 5 yıl
Mesaj Sayısı: 1.051
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.107
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 61.180 (Bu ay: 193)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.