U

Yüzbaşı
19 Temmuz 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 32 (Bu ay: 0)
Gönderileri


Cihaz müdahaleniz olmadan arızalandıysa ve garanti devam ediyorsa teknik servise gönderin. Zira bu işlem esnasında cihaz ve yazılımın resmi kimlik bilgileri silinebilir ve telefon garanti dışı kalabilir.

Root vs gibi işlemler sonucunda brick, bootlop, şebeke gitme sim görmeme veya imei silinmiş halde teknik servise gönderirseniz kutu ve faturadaki bilgilerle cihazdaki bilgiler karşılaştırılacağından kullanıcı hatası garanti dışı diye ücret talep edebilirler. Dolayısıyla üçret vermektense videoda anlatıldıgı şekilde sorunu halledebilirsiniz.

Sadece imei silindiyse başka işlem yapmadan Google Play Storeden enginer mod programı indirerek kurup imei düzenleyebilirsiniz. Tabi imei bilmeniz gerekiyor. Bu işlemin nasıl yapıldıgına dair youtube da videolar var. Enginer mod imei edit yazarak aratın. Play storeye giremiyorsanız bilgisayarda google a enginer mod apk yazarak programın apksını indirip cihaza kurabilirsiniz.

Hiç açılmayan veya bootlop olan, cihaz kutusu ve faturası elinde olmadığından imei bilmeyen arkadaşlar imei silinirse sorumluluk size ait. Bu iki durumda önce power+ses kısma tuşuna aynı anda basıp recovery menüye girin. Data ve cache wipeleri yapın. Menüde dolaşmak için ses kısma, işlem için ses açma tuşunu kullanın. Reboot system now ile çıkın. Bootlop ta kalan ve kapanmayan cihazı 10 saniye power tuşuna basarak kapatabilirsiniz. Wipelerden sonra hala açılmıyorsa yine videoda anlatıldıgı şekilde flash toolla indirdiğiniz romu kurabilirsiniz. Dediğim gibi sorumluluk size ait.

Özetle bu üç durumda; brick, bootlop ve şebeke yok sim görmüyor ve bunlar kullanıcı hatasından kaynaklandıysa videoda anlatılanları uygulayın.

Benim tecrübem önce recovery menüden wipeleri yapıp sonra download only seçeneğiyle romu yüklerseniz cihaz verileri silinmiyor. Bu sadece videoda gösterdiğim easy-firmware.com dan indirilen sp flash tool sürümünde oldu. Son versiyon sp flash tool format atmadan yükleme yapınca hata veriyor. Format atınca bütün veriler imei, seri no vs siliniyor ve cihaz garanti dışı kalıyor

Şebeke sorunundan dolayı rom atacak olan ve cihazı açılanlar videonun başında gösterildiği gibi mail adresinize her iki programla cihaz bilgilerini atın. Google Play e giremiyorsanız ayarlar+telefon hakkında+ durum yolunu takip edip ekranı sonuna kadar kaydırarak imei seri no ve mac adreslerinin power ve ses kısma tuşuna aynı anda basarak ekran resmini alın. Aldığınız resmi sd kart ve bilgisayara atın. En sağlamı üçünüde yapmak.

Exe uzantılı driver yükleyici kurduysanız programlardan kaldırın. Ayrıca programlarda gördüğünüz mtk mediatek adb android yazan programları kaldırın. Bunlar cihaz bağlandığı halde başka driverleri bağlantı için zorluyor çakışmaya sebep oluyor ve flash tool cihazı görmüyor. Flash tool cihazı hala görmüyor ve hata veriyorsa htcnin bilgisayarda kurulu programlarınıda kaldırın ve usbdeview programı ile mtk mediatek adb htc android yazan butun driverleri unistall seçeneği ile silin. Muhtemelen bağlantı sorunu aşılacaktır. Windows 10 driverleri otomatik yüklüyor. Windows 7 ve altında bağlantı sorunu yaşarsanız aygıt yüneticisinden vcom driverlerini manuel olarak yüklemeniz gerekiyor. Google a mtk vcom driver manuel install yazarsanız çeşitli web sitelerinde nasıl yüklendiği anlatılıyor

Rom:http://easy-firmware.com/index.php

Driver:https://forum.hovatek.com/thread-440.html

UsbDeview:http://www.nirsoft.net/utils/usb_devices_view.html (dublicate driver delete)

Uygulama izle:https://youtu.be/u4d15Sh7EOg
Merhaba arkadaşlar. Bu konuda 3 Mart 2014 tarihinde kapatılan My Opera bloğundaki verilerimizi nasıl kurtaracağımızı anlatacağım. Kapatılan siteden veri kurtarılırmı demeyin. Üçüncü bir taraf yedeklerse evet kurtarılır. Bu işlemi yaptıktan sonra internette hiç birşeyin silinmediğine "Sam Amca" tarafından arşivlendiğine şahit olcaksınız.
İsterseniz önce durumu ve My Operayı etraflıca anlatayım. Evet kapatılacağı, verilerin zip arşiv olarak kapatılmadan indirilebileceği hem blog da bildirmiş, hem de kullanıcılara mail atarak haber vermişler. Buna rağmen bende dahil çoğu kişinin bloğu buhar oldu. Yeni üyeler ve aktif kullanlar haberdar olmuştur ve mutlaka indirmiştir. Fakat My Opera kullanıcılarının nerseyse %90'ı symbian ve java döneminde operamini tarayıcıdaki notlarını linklerini senkroze ederken hesap açıp my opera ile tanışan çok eski kullanıcılar. Eminim çoğu kişi My operayı açarken kullandığı mailin şifresini dahi hatırlamıyodur. Ben hatırlamıyorum mesela, kaldıki maile baksınlar. Zaten amacımız bloğu arşiv gibi kullanmaktı. Dolayısıyla sık sık girmiyorlar. Ben de en son 2013 de girdim. 2014 son aylarında tekrar girmeye çalıştığım da kocaman bir kapandı yazısı ile karşılaştım. Türkçe siteler de o kadar araştırmama ragmen ne bloğa ne verilere ulaşabileceğim bir yöntem bulabildim. Verilen zip arşiv linki ise kapatıldığı güne kadar geçerliymiş. Bi kaç ay aradan sonra bir de yabancı sitelere bakayım dedim. Yine operaya ait forum da yabancıların yazışması dikkatimi çekti. Kullanıcılardan biri archive.org sitesine ait bir hizmetin linkini atmış. Archive.org u biliyordum ama böyle bir hizmeti oldugunu bilmiyordum. Daha önce googledan direk indirme sayfasına bağlandım Kur'an, Risale-i Nur ve İmam Gazali'nin Kalplerin Keşfi kitabını mp3 formatında bu siteden indirmiştim. Hiç ana sayfasına direk girmedim. Girince gördümki birinci işleri web yedeklemeymiş. Sonuç olarak bloğu tamamen kurtardım. İsterseniz şimdi My opera blogunu nasıl kurtaracağımıza bakalım. Bu arada yerel sitelere ait verilerinizi arşive org a girip sizde kayd edebilirsiniz. Yapacağınız tek şey sayfanın linkini yapıstırıp save page butonuna basmak.

Zeyl kullanıcı adını kullanan arkadaşın bloğu üzerinden anlatıyorum
-Önceliklehttp://archive.org/web/ adresine girin.
-Wayback machine karşısındaki boşlugahttp://my.opera.com/ linkini yapıştırın.
-My opera kullanıcı adınızı yapıştırdıgınız linkin sonuna yazın.http://my.opera.com/zeyl gibi
-Browse history e tıklayın
-Açılan sayfanın üst kısmında ilk paylasım ve son paylasımın tarihi yazar. Son veya ilk tarihe tıklayın
-Hata vermiş gibi görünecek. Bekleyin 5, 6 saniye sonra sayfa kendini yenilecek, bloğunuz görünecektir.
-Açılan sayfa da şayet ilk tarihe tıklamışsanız sağdaki mavi üçgene, son tarihe tıklamışsanız soldaki mavi ücgene tıklayıp aralıgı birkez genişletin.

-Blogunuzda archive sekmesi belirecek. Bu sekmeye tıklayıp bir üste anlattıgım şekilde aralığı son veya ilk paylasımızın başlığını archive sayfasında görene kadar tıklayarak genişletin.


-Evet istediğiniz paylasımın başlıgını yeni sekmede acıp yazı ve resimleriniz alabilirsiniz
Merhaba arkadaşlar. Bu konuda kitlenen Hp Compaq mini netbookun bios şifresini nasıl bulup açacağımızı ve yeni şifre eklemeyi anlatacağım.
Önceliklehttp://www8.hp.com/tr/tr/home.html HP'in sitesine giriyoruz. Sırasıyla "destek + destek forumlarını ziyaret edin"e tıklıyoruz.
Tüketici Destek Forumları başlığı altındaki "Şimdi katılın" seçeniğine tıklıyoruz. Sayfa ingilizce olacaktır. Merak etmeyin. İngilizce bilmenize gerek yok. Ben iki üç kelime ile halletim işi :)
Sağ üstte "register" butonundan hesap acıyoruz. Bir sonraki girişinizde "login" butonuna tıklayıp mail ve şifrenizi yazarak direk girebilirsiniz.
Giriş yaptıktan sonra sayfayı aşağı dogru kaydırıp forumlardan "Laptop and Notebook Computers"e, ordan da "Notebook Lockups, Freezes, & Hangs"e, yani kilitlenme donma bölümüne giriyoruz.
Açılan sayfa da üzerinde "New Post" yazan turuncu düğmeye basıp forum da yeni bir soru mesajı yayınlıyoruz.
Burda başlığa"Subject" cihaz modelinizi yardım vs. kısa bir yazı yazıp alt kısma "Rich Text" netbookunuza yanlış şifre girdikten sonra ekran da beliren yazıların tamamını giriyoruz.
Bu nokta da dikkat etmeniz gereken şey bilgilerin kapanan kendi bilgisayarınıza ait olması. Şayet sizinle aynı sorunu yasayan birinin yazısını googledan bulup kopyalayıp yapıştırırsanız forumda görevli hp yetkililerinin verdiği şifreler netbooku açmayacaktır. Zira ekran da cihazın arka etiketinde gördüğünüz seri no ve modeli yazıyor. Velhasıl yanlış bilgi verirseniz yanlış şifre alırsınız. Ve bilgisayar açılmaz..
(Link 2)
Link iki de benim mesajımı görebilirsiniz. Dikkat ederseniz iki şifre vermiş. Bu demek oluyorki bir bios güncellemeniz var. Hiç bios güncellememişseniz ilk şifre, güncellemişseniz ikinci şifre cihazı açacaktır. Şifre girerken küçük harf büyük harfe ve birbirine benzeyen harflere dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela büyük "I" ve küçük "L" benzerliği gibi. Eğer şifreniz de böyle bir durum varsa editör sizi "I" küçük "L" diye uyarıyor. Şifre uzun ve unutulmaya müsait olduğundan kolay bir bios şifresi daha eklemenizi tavsiye ederim. Mesela ben boşluk tuşunu şifre yaptım.
Şifre Ekleme:
Kapalı cihazı güç düğmesine basıp açın. Ekran da yazılar belirene kadar tab+delete tuşlarına ara ara aynı anda basın. Yazı cıkınca hemen f10 a basın. Bunu şifre ekranı gelmeden çabucak yapmalısınız. Şifreyi girince Bios menüsü açılacaktır. Yön tuşlarıyla bir kez sağa gidip "Security"e girin. Zaten değiştireceğimiz seçeneğin üzerinde olacaksınız. Yani "Administrator Password"da
Bu seçenek de 3 kere entere basarsanız kendi yaptığınız şifre silinir. Pc yi sadece hp yetkililerinin verdiği ana şifreyle açabilirsiniz. Şifre yapmak için 1 kez entere basın arkasından eklemek istediğiniz şifreyi 2 kere girin. Yeni şifre yapmak için eski şifre girmeye gerek yok.Ama biosa girmek için eski şifreyi veya ana şifrenizi bilmeniz gerekiyor. O yüzden zor bir şifre yapmayın. En makulu 1234 gibi herkesin bileceği bir şifre. Bu arada koyduğunuz şifreyi unurtursanız ana şifrenizle de pc yi açabilir veya biosa girebilirsiniz.
Şiferenizi yaptıktan sonra f10 a basıyorsunuz. Arkasından Yes i enter'e tıklayarak seçip çıkabilirsiniz. Ana şifreniz bios güncellemesi yapmadığınız sürece değişmiyor. Ana şifrenizi de unutursanız tekrar hp yetkilileri ile iletişime geçip yada forum şifrenizle hp forumuna girip eski mesajlarınızdan öğrenebilirsiniz.
Şifreyi tamamen kaldırmak mümkün mü diye soran olabilir. Arkadaşlar bunun için pc yi açıp anakart üzerindeki pili çıkarıp yarım saat dışarda bekletmek sonra geri takmak gerekiyor. Buda bilgisayarcıların yapacağı meşakkatli bir iş. O yüzden bilgisayarı açmaya çalışmayın açılmıyor. Sonuç da bu masa üstü pc değil. Yetkili teknik servis dışındaki bilgisayar tamircilerine de götürmeyin derim. Zira içinden parça alabilirler
İyi forumlar
KingoRoot ile Root İşlemi
Merhaba arkadaşlar. Bu konuda size Pc üzerinden root işlemi yapan KingoRoot ile nasıl root yapacağınızı anlatacağım. KingoRoot nerdeyse bütün cihazları destekliyor ve tek yöntemle root yapıyor. Dolayısıyla her cihaz değiştirmede cihazın hangi programla nasıl root yapıldığına dair veya cwm ile yapacaksanız zip dosyaları nedir diye zahmetli araştırmalara girmenize gerek kalmıyor. O kadar uğraşıp root yapamadığım sonradan avusturalya 4.1 rom kurduğum Motorola razr i bu program sayesinde bir tıkla root yaptım. Evet hemen anlatayım isterseniz nasıl yapacağınızı..

Arkadaşlar bilgisayarınız da android adb sürüçüleri yüklü ve telefonunuz da hata ayıklama modu acık olmalı. Samsung cihazlar da geliştirici seçeneklerinden cihazı hata ayıklama moduna alınca “Samsung Usb driver For mobile phones” programı adb driverlerini otomatik indirip kuruyor. Bu program çoğunuzun bilgisayarında zaten yüklüdür. Yüklü olmayanlar aşağıya koyduğum linkten indirebilir. Diger cihazlarda ise ek bi yazılımla adb driver yukleyebilirsiniz. Veya upload sitelerine yüklenmiş herhangi bir adb sürücüsü bulup manuel de yapabilirsiniz. Adb sürücüsü Google’ın android.com sitesinden sdk indirmeleri ile android geliştiricileri ve yazılımcıları için dagıttığı bir sürücüdür. KingoRootu acmadan önce adb driverlarını mutlaka yuklemiş olmalısınız. Adb driverler yüklü, hata ayıklama modu acık bir sekilde Kingoroot’u acıp cihazınızı usb ile bigisayara bağlayın ve cihazınızı görmesini bekleyin. Görünce Root yapabilir veya unroot sekmesine tıklayarak rootlu cihazdan root yetkisini kaldırabilirsiniz. Kingorootun menusunde 2.3, 4.0, 4.1 ve 4.2 işletim sistemlerin de hata ayıklama modunu nasıl aktif edeceginizi resimli bi şekilde görebilirsiniz. İşlem başarıyla gerçekleşirse uygulamalarınız arasında SuperSu diye bir yetkilendirme program belirir. Yetki kaldırma da ise tam tersi Supersu programı kaybolacaktır.

Not:
1- Root işlemi cihazı garanti dışı bırakıyor. Fakat root işlemi geri alınabilir. Dikkat etmeniz gereken husus, rootlu ve custom romlu cihazı o haliyle servise vermemek.
2- Arkadaslar şayet android yeni kullanmaya başladıysanız elinizden geldiğince ram, işlemci, voltaj vs cihazın donanım ayarları ile ilgili root yetkisi isteyen program indirmemeye çalışın. Ve kesinlikle siz de prop dosyasını acıp manuel olarak donanım ayarlarını değiştirmeyin.
Telefonunuz hard brick olursa sorumluluk size ait

(Samsung Driver İndir)
Önce "Samsung usb Driver for mobile phones" programı bilgisayarınız da yuklumu programlara girip kontrol edin. Kies yüklediyseniz mutlaka yüklüdür. Yüklüyse adb sürücü indirmenize gerek yok. Hata ayıklama modunda telefonu bilgisayara bağladığınızda adb driverleri indireceketir


(Adb Driver İnstaller İndir)
Diğer cihazlar için adb driver kontrol ve yükleme programı

(KingoRoot İndir)

Çalışma mantığı aynı olan başka bir root aracı Root Genius
(Root Genius İndir)
Merhaba arkadaşlar. Bu konu da sizlere android cihazlara framework yüklemeyi ve framework modüllerini anlatacağım. Bu işlem sayesinde hazır modüller kullanarak cihazınız da görsellikten tutun da ayarlara herşeye müdahale edebileceksiniz. Ve dahası marketten indirdiğiniz yüzlerce megabaytlık uygulamalardan launcher, tema vs. kurtulup onların yaptığı işi çok daha gelişmiş yetkilerle ve gerçek özellikleri küçük modüller kullanarak yapacak telefonuzu rahatlatacaksınız. En önemlisi cihazın içi güzel görünsün diye costum rom veya başka cihazlara ait uygulamaların zip dosyasını cwm ile port etme macerasına girmenize gerek bırakmıyor olması. Macera diyorum, çünkü genel de ilk denemeler cihazın brick olması ile sonuçlanıyor. Bu ise acemi kullanıcılar için büyük bir sorun. Zira tecrübeli değilseniz yapamıyorsunuz.. Bir kaç kez cihazım brick olmasına rağmen ben yaptım. Fakat forumlar da bana gelen mesajlardan küçük meraklı öğrenci kardeşlerimizin iki üç haftalık okul harçlıklarını telefonculara döktüğünü de okudum… İlk modül olarak ScreenOffAnimation’u tanıtıp ilerde karşıma çıkan kullanımı kolay modülleri yine bu kanunun altına ekleyeceğim. Framework yüklemesi sadece 4.0 ve üzeri rootlu cihazlar da yapılabiliyor. Yani ics, jb, kitkat ve lolipop sistemlerin de. Çok nadir de olsa bazı cihazlar soft brick oluyormuş. Soft brick basit bir şey ama olursa cihaza format atmanız gerekebilir. Ben alwinner işlemcili tablete kurdum sorun olmadı. Fason bir cihaz soft brick olmadıysa marka tablet ve telefonlar hiç olmaz diye düşünüyorum. Yine de sorumluluk size ait. Neyse, nasıl yapacagımızı anlatmaya başlayım isterseniz. Çok basit bi kaç işlemle yapılıyor. Cihazı bilgisayara baglamaya dahi gerek yok.
(Root İşlemi) (Xposed Site)

-Framework Yükleme ve Modül İndirme
Öncelikle cihaz da "ayarlar+güvenlik+bilinmeyen kaynaklar" yolunu takip edip dışardan program kurulumuna izin verin. Arkasından indirdiğimiz "Xposed Installer" adındaki apk yı cihaza kuruyoruz. Programı kurduktan sonra açıp framework+yükle/güncelleye tıklıyoruz. Aktif olması için cihazı kapatıp açmak gerekiyor.
Modül yüklemek içinse yine Xposedi açıyor "Modül indir" e giriyoruz. İstediğimiz modülü seçip ekranı sola kaydırıyor en son versiyonu indirip kuruyoruz. İster geri tuşuna isterseniz sol üstte basıp modüllere geliyor, indirdigimiz modülün karşısındaki kutucuğu işaretliyoruz. Cihazı kapatıp acıyoruz. İşlemler esnasında root yetkisi isteklerine tamam demeyi unutmayın.

(Xposed apk indir)

-Modüller

ScreenOffAnimation

Bu modül sayesinde ekran kilidi açılış ve kapanışına animasyon koyabilirsiniz. Uygulamayı açıp Screen Off karşısındaki düğmeyi "açık" yapıyor, altta da animasyon ve süreyi belirliyoruz. Animasyonu seçmeden önce ön izlemesine bakabilirsiniz. Bu arada benim en cok hoşuma giden fade tiles ve vertu sig.tounc. Siz de istediginizi secebilirsiniz. ScreenOffAnimation da iki menü var. Soldaki menü de kapanış sağdaki menü de acılış animasyonunu belirleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken menü de ekranı sağa sola sürüklemek. Ben sadece kapanış animasyonunu kullanıyorum. Bu arada sadece kilit animasyonu değil değişik modüller yükleyerek cihazınıza bir sürü yeni özellik daha getirebileceğinizi unutmayın. Diğer modülleri ScreenOffAnimation ı indirdiğiniz gibi Xposed installerden indirebilirsiniz
(ScreenOffAnimation Apk İndir) (Youtube da Seyret Video 1)

Xuimod

Telefon veya tabletin ayarlar bülümüne, sonradan yüklenen programlara, ana sayfa geçişleri dahil her menüye geçiş ve kaydırma animasyonu koyabilirsiniz. Sonraki versiyonlar da tekrar ingilizceye dönermi bilmiyorum ama bu versiyon(2.3.1) türkçe olduğundan nasıl yapıldığını anlatmaya gerek görmüyorum. İngilizce bir versiyon yayınlanırsa önce 2.3.1 türkçe versiyonu indirip öğrenir, sonra son versiyona geçesiniz. İsterseniz Xposed içinde "modül indir"den isterseniz alta koyduğum linkten apk uzantılı mödülü indirin. Videolarını seyretmeyi unutmayın. Sadece animasyon değil başka özellikleri de var. Mesela saate saniye koyma, pil oranını çizgi halinde durum cubuğunda görme, klavyenin animasyonlu bir şekilde açılıp kapanması gibi.. Bu arada Klavye IME diye çevrilm(em)iş. Başka özellikler de olabilir henüz tam olarak incelemedim
(Xuimod Apk İndir) (Youtube da Seyret Video 1, Video 2)
ram yetmiyodur. bunun sebebi de 1 uygulamaların acık bırakılması. ve 2 sistem uygulamlarının arkada acık sekilde birikmesi. cihazı 2 3 günde bir kapatıp acarsanız birikmeyi önlersiniz. bunu mutlaka yapmak lazım. cunku sistem uygulamalarını root yetkisi olmayan kullanıcı kapatamaz. kapatılsa bile tekrar açılır. ancak telefon kapatılınca kapanır. ve telefon tekrar açıldığın da kullanıcı aktif etmediği surece eger başlangıç yetkisi yoksa açılmaz. kullanıcı uygulamalarında ise 1 elinizden geldiğince başlangıçta calısma yetkisi isteyen uygulamaları kurmayın. 2 uygulamalardan ya geri tusu ile yada uygulama içindeki cıkıs tusu ile cıkın. 3 kesinlikle home tusu ile çıkmayın. 4 cıkmıssanız home tuşuna uzun basıp görev yöneticisinden kapatın. home tuşuna basarak cıktıgınız uygulama acık kalır ve ramda yer kaplar. siz ekranı açtığınızda ram da yani önbellekte olduğundan android istediğiniz işlemi gerçekleştirmek için önce onu ramdan silmesi sonra ekranla ilgili işlemi rama alması lazım. bu arada ramdan silmek kapatmak değildir ramda boşluk olduğunda yine aktif olur. yani mutlaka kapatılmalı. yoksa sürekli hantal kullanıma maruz kalırsınız. birde aşırı dosya resim video uygulma oyun varsa işletim sisteminin bunları okuması açtığınız uygulanın bilgilerine o kadar cok dosya içinde ulaşması tanımlaması zor olur. dolayısıyla yine hantallaşır. kullanmadığınız uygulama oyun varsa kaldırın. kaldırma işlemini yaparken önce önbelleğini silin sonra verilerini silin en son kaldırın. direk kaldırdığınız uygulma oyun arkasında onlarca dosya bırakır. buda yine telefonu yavaşlatır. sonra daha önceki oyunlardan artık mutlaka kalmıştır. bunlarıda sd maid i kurup tespit edebilir silebilirsiniz. sistemide temizlemenizde veri tabanlarını güncellemeniz de fayda var. bu işlemleri sd maidle yapabilirsiniz
Odin ile tek parça resmi(official) rom yükleme

HAZIRLIK

1. Sammobile.com'dan Samsung'un ülkeniz ve telefonunuz için kies üzenden dağıttığı son resmi işletim sistemini"rom" indirin.

2. Odin'i indirin.

3. Samsung orjinal bağlantı kablosu kullanın.

4. Batarya %50nin üzerinde olmalı. Düşük pille rom yüklemeyin

5. Telefonunuzun download mod kombinasyonunu öğrenin. Gt-s5830i de telefonu kapatıp "ses- + ses+ + power" tuşlarına en son power olmak üzere sırayla basın. Üçü de basılı hale gelince bir iki saniye bekleyin. S3, s4 vs. üst sekment cihazlar da ses- + home + power kombinasyonu deneyin.Üst model cihazladan bazıları kapatmadan da download moda geciyor

6. Samsung driverler yüklü olmalı. Kies kurup telefonu pc ye bağlayınca otomatik olarak driverler yükleniyor. Yalnız Odin'i açtığınız da Kiesi mutlaka kapatın. Sadece driverleri kuran ve otomatik güncelleyen programı da kurabilirsiniz.

7. Sammobile den indirdiğiz romun yanında gelen SS_DL.dll dosyasını masaüstüne atıp aktif edin. Bu dosyayı masaüstüne atmassanız "nand write start" hatası verir
-YÜKLEME

1. Odin'i yönetici olarak çalıştırın.

2. Download mod' a aldığınız telefonu usb kablo ile pc ye bağlayın. Mavi şerit içinde COM, altta ADDED yazısı belirinceye kadar bekleyin

3. Sammobileden indirdiğiniz original tek parça romu PDA veya AP butonuna tıklayarak seçin.

4. Rom kontrol edilip altta Leave CS yazısı PDA butonu karşısın da seçtiğiniz rom belirince START'a tıklayın.

5. PASS yazısı gelince telefonu pcden ayırabilirsiniz.


-NOTLAR

-Resmi tek part rom kurunca daha önce root veya custom rom yapmışsanız ve telefon garanti dışına çıkmışsa tekrar garantili hale gelir. Zira orta da ne costum rom ne root kalıyor. Dolayısıyla odin ile resmi rom üzerine resmi rom kurmak da telefonu garanti dışı bırakmıyor.

-Pc de kies yüklüyse zaten güncel driverler yüklüdür. Sadece driverları yüklediniz ve pc telefonu görmüyorsa orjinal olmayan kablodan yada güncel olmayan driverlerden kaynaklanır. Güncellemeyi sağ altta "donanımı güvenle kaldır+aygıtlar ve yazıcıları aç+özellikler+donanım+özellikler+ayarları değiştir+sürücü+sürücü güncelleştir" yolunu takip edip yapabilirsiniz. Sorun olan sürücü de mutlaka sarı uyarı vardır. Driver güncellerken telefon pc ye bağlı olmalı. SAMSUNG USB Driver for Mobile Phones programını kurarsanız driverler otomatik yüklenir ve güncel kalır

-Video da kurdugum rom galaxy gt-s5830i turkiye romu. Gt-s5830 la karıştırmayım. Sammobileden telefonunuza ait türkiye romunu indirin. Telefonunuza ait olmayan rom kurarsanız çöker veya telefonun bazı özellikleri çalışmayabilir.Bu arada sammobileden rom indirmek için hesap açmalısınız.

-Telefonunuza ve ülkenize ait resmi"official" rom bilgilerini telefonun arama"dialer" menüsün de *#1234# kodunu girerek öğrenebilirsiniz. Custom rom yüklüyse başkasının sizinle aynı olan telefonuna kodu girerek bilgileri kayd edebilirsiniz. Bilgileri sammobile.com veya başka siteden rom indirirken kontrol için kullanın

-Samsung'a ait olmayan usb kablo kullanıyorsanız ve pc telefonu gördüyse telefonu sabit bir yere koyun. Çünkü başka kablolarda bağlantı saglıklı olmuyor. Hafif bir sansıntı da bile bağlantı kesiliyor. Yükleme esnasında koparsa yazılım çökebilir. Recovery menüden cwm ile rom yüklemeyi bilmiyorsanız telefonu bir daha açamayabilirsiniz.Recoveryden yüklenen rom bulmak Odinle yüklenen romları bulmak kadar kolay değil.

-Romu masaüstüne çıkarmadıysanız yanında gelen SS_DL.dll dosyasına çift tıklayın veya masaüstüne tek dosya halinde atın.Malum dll uzantılı dosyalar masaüstüne atınca program files e kurulmuş bir programa ait gibi aktif oluyor. Bu dosya aktif olmadığında odin, önce "NAND Write Start" sonra "Fail" deyip hata verecektir. Bu olay sadece sammobile.comdan indirilen romlar için gecerlidir. Başka sitelerden indirdiğiniz tek parça romlarda (sammobiledan indirilip yüklenmemişse) ss_dl dosyasına gerek kalmadan da yükleme yapabilirsiniz.

-Kurulum bittikten sonra veya telefonu ilk kapatıp açmada samsung yazısında takılı kalırsa recovery mod da cihazı açıp Wipe data / factory reset ve Wipe cache partition yapın. Ve yine aynı recovery menüde Reboot system now ile telefonu başlatın. Bu önceki romun artıklarından kaynaklanıyor.Recovery menüye ses+ + home + power kombinasyonu ile girebilirsiniz. Menü açıldıktan sonra ses tuşları ile aşağı yukarı, home tuşu ile seçim, power tuşu ile geri işlemlerini yapabilirsiniz.

-Sammobile.com sitesinde video da gösterdiğim şekilde arama yaparsanız sadece son güncelleme ile gelen romu veya bir önceki romu görebilirsiniz. Daha eski mesela 2.3 gb veya 4.0 ics indirmek istiyorsanız indireceğiniz tr romunun pda, csc veya modem bilgilerinden birini "search" a yazarak site içi arama yapmalısınız. Tabi daha önce cihazınıza bu romlar gelmiş olmalı. 4.1 jb ile piyasaya sürülen cihazın 2.3 gb romu olmayacaktır

Odin İndir

Driver İndir

Uygulama Videosunu Seyret

Sammobile.com'dan Rom İndir

Easy-firmware.com'dan Rom İndir 3Gb ücretsiz

Samsung-updates.com'dan Rom İndir (üyeliksiz)

Sampro.pl'den Rom İndir (üyeliksiz)
Hakkında
Forum İmzası:
toshiba g500 (windows phone)
xperia x10 mini (android)
xperia neo (android)
motorola razr (android)
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 5 yıl
Mesaj Sayısı: 364
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 367
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 25.234 (Bu ay: 2)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 21 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.