Şimdi Ara

Odin ile Samsung Galaxy telefonlara resmi (official) android rom kurma rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
8
Favori
15.844
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Odin ile tek parça resmi(official) rom yükleme

HAZIRLIK

1. Sammobile.com'dan Samsung'un ülkeniz ve telefonunuz için kies üzenden dağıttığı son resmi işletim sistemini"rom" indirin.

2. Odin'i indirin.

3. Samsung orjinal bağlantı kablosu kullanın.

4. Batarya %50nin üzerinde olmalı. Düşük pille rom yüklemeyin

5. Telefonunuzun download mod kombinasyonunu öğrenin. Gt-s5830i de telefonu kapatıp "ses- + ses+ + power" tuşlarına en son power olmak üzere sırayla basın. Üçü de basılı hale gelince bir iki saniye bekleyin. S3, s4 vs. üst sekment cihazlar da ses- + home + power kombinasyonu deneyin.Üst model cihazladan bazıları kapatmadan da download moda geciyor

6. Samsung driverler yüklü olmalı. Kies kurup telefonu pc ye bağlayınca otomatik olarak driverler yükleniyor. Yalnız Odin'i açtığınız da Kiesi mutlaka kapatın. Sadece driverleri kuran ve otomatik güncelleyen programı da kurabilirsiniz.

7. Sammobile den indirdiğiz romun yanında gelen SS_DL.dll dosyasını masaüstüne atıp aktif edin. Bu dosyayı masaüstüne atmassanız "nand write start" hatası verir

-YÜKLEME

1. Odin'i yönetici olarak çalıştırın.

2. Download mod' a aldığınız telefonu usb kablo ile pc ye bağlayın. Mavi şerit içinde COM, altta ADDED yazısı belirinceye kadar bekleyin

3. Sammobileden indirdiğiniz original tek parça romu PDA veya AP butonuna tıklayarak seçin.

4. Rom kontrol edilip altta Leave CS yazısı PDA butonu karşısın da seçtiğiniz rom belirince START'a tıklayın.

5. PASS yazısı gelince telefonu pcden ayırabilirsiniz.

-NOTLAR

-Resmi tek part rom kurunca daha önce root veya custom rom yapmışsanız ve telefon garanti dışına çıkmışsa tekrar garantili hale gelir. Zira orta da ne costum rom ne root kalıyor. Dolayısıyla odin ile resmi rom üzerine resmi rom kurmak da telefonu garanti dışı bırakmıyor.

-Pc de kies yüklüyse zaten güncel driverler yüklüdür. Sadece driverları yüklediniz ve pc telefonu görmüyorsa orjinal olmayan kablodan yada güncel olmayan driverlerden kaynaklanır. Güncellemeyi sağ altta "donanımı güvenle kaldır+aygıtlar ve yazıcıları aç+özellikler+donanım+özellikler+ayarları değiştir+sürücü+sürücü güncelleştir" yolunu takip edip yapabilirsiniz. Sorun olan sürücü de mutlaka sarı uyarı vardır. Driver güncellerken telefon pc ye bağlı olmalı. SAMSUNG USB Driver for Mobile Phones programını kurarsanız driverler otomatik yüklenir ve güncel kalır

-Video da kurdugum rom galaxy gt-s5830i turkiye romu. Gt-s5830 la karıştırmayım. Sammobileden telefonunuza ait türkiye romunu indirin. Telefonunuza ait olmayan rom kurarsanız çöker veya telefonun bazı özellikleri çalışmayabilir.Bu arada sammobileden rom indirmek için hesap açmalısınız.

-Telefonunuza ve ülkenize ait resmi"official" rom bilgilerini telefonun arama"dialer" menüsün de *#1234# kodunu girerek öğrenebilirsiniz. Custom rom yüklüyse başkasının sizinle aynı olan telefonuna kodu girerek bilgileri kayd edebilirsiniz. Bilgileri sammobile.com veya başka siteden rom indirirken kontrol için kullanın

-Samsung'a ait olmayan usb kablo kullanıyorsanız ve pc telefonu gördüyse telefonu sabit bir yere koyun. Çünkü başka kablolarda bağlantı saglıklı olmuyor. Hafif bir sansıntı da bile bağlantı kesiliyor. Yükleme esnasında koparsa yazılım çökebilir. Recovery menüden cwm ile rom yüklemeyi bilmiyorsanız telefonu bir daha açamayabilirsiniz.Recoveryden yüklenen rom bulmak Odinle yüklenen romları bulmak kadar kolay değil.

-Romu masaüstüne çıkarmadıysanız yanında gelen SS_DL.dll dosyasına çift tıklayın veya masaüstüne tek dosya halinde atın.Malum dll uzantılı dosyalar masaüstüne atınca program files e kurulmuş bir programa ait gibi aktif oluyor. Bu dosya aktif olmadığında odin, önce "NAND Write Start" sonra "Fail" deyip hata verecektir. Bu olay sadece sammobile.comdan indirilen romlar için gecerlidir. Başka sitelerden indirdiğiniz tek parça romlarda (sammobiledan indirilip yüklenmemişse) ss_dl dosyasına gerek kalmadan da yükleme yapabilirsiniz.

-Kurulum bittikten sonra veya telefonu ilk kapatıp açmada samsung yazısında takılı kalırsa recovery mod da cihazı açıp Wipe data / factory reset ve Wipe cache partition yapın. Ve yine aynı recovery menüde Reboot system now ile telefonu başlatın. Bu önceki romun artıklarından kaynaklanıyor.Recovery menüye ses+ + home + power kombinasyonu ile girebilirsiniz. Menü açıldıktan sonra ses tuşları ile aşağı yukarı, home tuşu ile seçim, power tuşu ile geri işlemlerini yapabilirsiniz.

-Sammobile.com sitesinde video da gösterdiğim şekilde arama yaparsanız sadece son güncelleme ile gelen romu veya bir önceki romu görebilirsiniz. Daha eski mesela 2.3 gb veya 4.0 ics indirmek istiyorsanız indireceğiniz tr romunun pda, csc veya modem bilgilerinden birini "search" a yazarak site içi arama yapmalısınız. Tabi daha önce cihazınıza bu romlar gelmiş olmalı. 4.1 jb ile piyasaya sürülen cihazın 2.3 gb romu olmayacaktır

Odin İndir

Driver İndir

Uygulama Videosunu Seyret

Sammobile.com'dan Rom İndir

Easy-firmware.com'dan Rom İndir 3Gb ücretsiz

Samsung-updates.com'dan Rom İndir (üyeliksiz)

Sampro.pl'den Rom İndir (üyeliksiz)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ukba_1 -- 3 Kasım 2016; 18:6:40 >

• teşekkürler yararlı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saf android mi oluyor bu peki? Yani samsung un arayuzu olmayan android mi bu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • samsungun fabrika cıkısı yada son guncellemesi. saf android google'in nexus cihazın da oluyor
  • adamsın hocam bak yine sen yardımcı oldun bana eyvallah çok sağol :)

• ★SAMSUNG [ROM & MOD YÜKLEME REHBERİ-RESİMLİ] S3, S4, S5, NOTE2, NOTE3, NOTE4

http://forum.donanimhaber.com/m_83924265/tm.htm

dev konu var zaten burada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MühendisMurat

★SAMSUNG [ROM & MOD YÜKLEME REHBERİ-RESİMLİ] S3, S4, S5, NOTE2, NOTE3, NOTE4

http://forum.donanimhaber.com/m_83924265/tm.htm

dev konu var zaten burada.

Eline sağlık kardeşim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ukba_1

Eline sağlık kardeşim.

rica ederim efendim, sorunuz varsa oraya iletirseniz daha çabuk cevap alırsınız.
  • Sammobile den indirdiğim romun yanında SS_DL.dll dosyası gelmiyor ve sürekli 7. madedeki hatayı alıorum.
    Ayırca benim telefon ıraktan gelmeydi secerken ırak mı seçmeliyim

7. Sammobile den indirdiğiz romun yanında gelen SS_DL.dll dosyasını masaüstüne atıp aktif edin. Bu dosyayı masaüstüne atmassanız "nand write start" hatası verir
  • Yıllar sonra konuyu hortlatmak istemezdim ama; Sıkıntı büyük beyler bi el atın lütfen..
    Kardeşimde Samsung J7 telefon var. Yazılım olarak SM-J700H yazıyor. Sammobile girdiğimde SM-J700H Türkiye olanı yok. Yani Kendi sitesinden bunu indiremiyorum. (Böyle bir saçmalık olabilir mi bilmiyorum) (Başka sitelerde arayıp buldum bulduğum da doğruysa tabi. Samsungun paylaşmadığını bunlar nereden bulmuş bilemiyorum) Sorunlara gelirsek;
    --- Odin 3.12 olanından tutun 3-4 farklı odin programı indirdim ki biri olmazsa biri olur diye
    --- Samsung kies dahil samsungun gerekli tüm driverlerini indirip kurdum odin telefonu görüyor yani. (Ki odini açınca görev yöneticisinden kies'i de kapatıyorum)
    ---Samsungun geliştirici seçeneklerinden usb hata ayıklama gibi gerekli tüm işlemleri de yaptım. Kablo orjinal, Batarya 100 (Sizin yazdığınız ve diğer sitelerde önerilen herşeyi doğru yapıyorum)
    1-) Odin 3.12 olan 1 dakika sonra Fail hatası veriyor (Ne yapacağımı bilemedim) Diğer odinler SetupConnection'da kalıyor 7-8 dk sonra o da Fail yazıyor. (Bunda da ne yapacağımı bilemedim)
    2-) SM-700H rusya-hindistan olanları indirip kursam (şayet kurulursa) Türkçeye döndürebiliyor muyum?
    3-) SM-700H yerine J700F olanı indirsem (onun Türkiye olanı var) çalışır mı?

Yardım edin de şu ölüyü kaldıralım 4 gündür saatlerim bunla uğraşmaktan ziyan oldu.

• sonar055 S kullanıcısına yanıt
    Öncelikle H kodlu ürünler ortadoğu ve afrika pazarı ağırlıklı(Bizim ülkemize F kodlu avrupa ürünleri geliyor).Bu yüzden TR romu bulunmaması normal

1.Farklı odin versiyonları denemeye devam edin,biri mutlaka çalışacaktır

2.Her romda türkçe var(Önerim varsa eğer UK(İngiltere) romu kurmanız)

3.Hayır,yükleyemezsiniz

Ama önerim stock rom yerine custom rom kurmanız.İsterseniz bu konuda yardımcı olabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnny Sinsin Teyze Kızı -- 16 Aralık 2017; 10:36:43 >
  • Johnny Sinsin Teyze Kızı J kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim hocam. SM-J700H ingiltere rom yok avrupadan sadece almanya ve rusya romları var. diğerleri afrika ve ortadoğu romları. Yardımcı olursanız çok sevinirim
  • sonar055 S kullanıcısına yanıt
    Almanya o zaman

• Johnny Sinsin Teyze Kızı J kullanıcısına yanıt
    PDA (1.03 gb) ayrı CSC (1.01 gb) olarak indirsem yine pda olanı mı yapıcam sadece? (Sammobile de çok yavaş indiriyor diye aynı şeyleri başka sitede buldum dpa ayrı veriyor csc ayrı veriyor ama sammobile ikisini birden veriyor
  • J7 TÜRKİYE ROMU VAR MI
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.