DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Profesyonel virüs taraması nasıl yapılır.
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
13
Cevap
0
Favori
40.209
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> İşletim Sistemleri ve Yazılımlar >> Yazılım Genel >> Güvenlik Programları >> Profesyonel virüs taraması nasıl yapılır.
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Yüzbaşı
   596 Mesaj
   31 Mart 2009 10:11:29 Konu Sahibi
   Merhaba Arkadaşlar. Size çok basit gibi gelecek bir soru soruyorum belki ama artık altından kalkamaz oldum.

   Diyelim ki , virüs bulaşmış bir bilgisayarınız var. Virüsü temizlemek için.

   -Mevcut sistem üzerine antivirüs kurup randımanlı bir temizlik yapamıyorum çünkü virüs dosyaları aktif oluyor. Antivirüs , virüslü dosyalar aktif olduğu için silemiyor.

   -Böyle bir durumda en garanti yol, bilgisayarın hard diskini söküp başka bir bilgisayarda taratmak. Her bilgisayara da bu yapılamıyor. Garanti etiketi, lapotop gibi nedenlerden ötürü harddiski her zaman sökmem mümkün olmuyor.

   - Başkasının bilgisayarına demo antivirüs programı da kurmak istemiyorum. Herhangi bir yazılım ekleme kaldırma da yapmak istemiyorum.

   Demek istediğim şu. Eskiden F-prot diye bi program vardı. İnternetten indirip, güncelleme yaparak tek diskette bütün fat32 virüslerini taratabiliyordum.

   Ya da norton antivirüs ün emergency cd özelliği vardı. Bilgisayara tek takışta virüsleri rahatça temisleyebiliyor.

   Şimdi bu tarz antivirüs programları bulamıyorum. Portable antivirüsler ayrı bi rezil. Bartpe ortmaında çalışmıyorlar.

   Teknik servisler napar? Tek tuşla, seri bir şekilde virüsleri nasıl imha ederler?

   Engin paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1681 Mesaj
   31 Mart 2009 10:53:16
   Arkadaşım aslında seni bu konuda tebrik ediyorum çok güzel bir noktaya değindin. Sağolasın.

   Valla bizde sıkıldık bu işlerden ayda 2-3 defa imajı geri almaktan Allah'tan bu yöntem var yoksa format atmak bir işkence. Normal kulanıcılar virüsleri spayları pek takmazla takii Pc çökünceye kadar;ama benim gibi profesiyonel pc kulanıcılar için iş değişir. Ben açıkçası skılırım düzensizlikten virüslerden


   -Mevcut sistem üzerine antivirüs kurup randımanlı bir temizlik yapamıyorum çünkü virüs dosyaları aktif oluyor. Antivirüs , virüslü dosyalar aktif olduğu için silemiyor.

   Kasap1988: Arkadaşım bunu nedeni virüslerin exe dosyalarının C:\Windows ya da C:\Program Files'e bulaşmasıdır Yani bu sekmelere bulaşan bir virüs adeta bir program gibi çalışır bilirsin çalışşan bir dosya silinmez ya da taranan bir dosyayı da silemezsin. Peki ne yapmayım dersen Pc'nin açıılışında otomatik açılan programlar varsa onların listesine bak bunun içinde Başlat-Çalıştır'a msconfig yazıp girin ve ardından Başlangıç butonuna basın ve açılan listede Pc'nizde bulunan programların listesi çıkacak bunları inceleyin yabancı isim varsa tik işaretliyse tikini kaldırın. Mesela bazı virüsler program gibi çalışır ve özelikle Pc açılışında da devreye girerse Pc'de yavaşlama vb durumlar ösz konusu olur. Çünkü bu listede gördüğün programlar hangisini seçersen o program Pc açılışında çalışacak tavsiyem sadece anti virüs otomatik çalışsın onun dışındakiler açılmasın çünkü Pc açışınıda gereksiz yere açılan programlar Ram'den yer ve Pc geç açılır.   -Böyle bir durumda en garanti yol, bilgisayarın hard diskini söküp başka bir bilgisayarda taratmak. her bilgisayara da bu yapılamıyor. Garanti etiketi, lapotop gibi nedenlerden ötürü harddiski her zaman sökmem mümkün olmuyor.

   Kasap1988: Şimdi böyle bir şey ne zamana kadar yapacaksınız kesin bir çözümde değil. Birde Laptop Hdd si ise bu hem zor hemde uraştırmalı birde sizin Hdd'de virüs varsa başka makine taktığınızda o makineyi de haşat edersiniz.


   - Başkasının bilgisayarına demo antivirüs programı da kurmak istemiyorum. Herhangi bir yazılım ekleme kaldırma da yapmak istemiyorum.


   Kasap1988: Bu konuda haklısınız demo anti virüste açıkası işe yaramaz en sağlklısı en güncel en etkili bir anti virüs kulanmaktır.   Demek istediğim şu. Eskiden F-prot diye bi program vardı. İnternetten indirip, güncelleme yaparak tek diskette bütün fat32 virüslerini taratabiliyordum.

   Ya da norton antivirüs ün emergency cd özelliği vardı. Bilgisayara tek takışta virüsleri rahatça temisleyebiliyor.   Kasap1988: Arkadaşım siz bundan 4-5 yıl öncesini sanırım kastediyorsunuz doğru o zamanlar Avast'ta vardı;am unuttuğun bir şey var o zamanlar Pc'yi haşat edebilcek virüsler de yoktu dikkatini çekeyim. En ilet virüsler 2007-2009 arasında çıktı.   Teknik servisler napar? Tek tuşla, seri bir şekilde virüsleri nasıl imha ederler?


   Kasap1988: Arkadaşım bahsetiğiniz Teknik Servisler Bilgisayarcılarsa doğru virüsleri nasıl siliyorlar: Format


   Birde buna ek olarak SystemCleaner tarzı programlar da virüs siliyor gereksiz dosyaları taradığı esnada exe uzantılı dosyalarıda sağolsun buluyor siliyor ben kulanıyorum bir ara bir arkadaşın Pc'sinde anti virüs yoktu. bu tarz programlarla virüsleri temizledim. Ama her zaman çözüm değildir hatırlatayım.


   NOT: BU YAZDIKLARIMI İTİNA İLE YAZDIM BUNLARI SADECE YÜZEYSEL OKUMAKLA YETİNMEYİN BİR YERE MUHAFAZA EDİN.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   497 Mesaj
   31 Mart 2009 12:12:24
   fahrettinkart: Teknik servisler napar? Tek tuşla, seri bir şekilde virüsleri nasıl imha ederler?


   Kasap1988: Arkadaşım bahsetiğiniz Teknik Servisler Bilgisayarcılarsa doğru virüsleri nasıl siliyorlar: Format

   İşte bu kısmı yanlış olmuş.. Eğer müşterinin özel yada önemli bilgisi varsa bunu yapamazsın... Diski başka bir bilgisayara takarlar ve virüs temizliği yaparlar..

   Ama şu sıralar buna gerek kalmıyor..ComboFix yada BullGuard diski sökmeden işi hallediyor..
   |
   |
   _____________________________

   IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.


   Neden ? Halkı kin ve nefretemi teşvik ediyor?

   Yada bölücü mesajlarmı içeriyor?
  • Binbaşı
   1681 Mesaj
   31 Mart 2009 13:12:43
   Arkadaşım geneli format atıyor. Tabiki eğer önemli datalar varsa Hdd'yi başka bir Pc'ye takıp virüsleri silerler.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   596 Mesaj
   01 Nisan 2009 13:49:35 Konu Sahibi
   Tekrar merhaba. Benim derdim, tembellik yapmak. . Çok değil 4-5 sene öncesine kadar (en azından wxp den evvel) DOS ortamından virüs taraması yapabilen bi sürü program vardı.

   quote:

   -Böyle bir durumda en garanti yol, bilgisayarın hard diskini söküp başka bir bilgisayarda taratmak. her bilgisayara da bu yapılamıyor. Garanti etiketi, lapotop gibi nedenlerden ötürü harddiski her zaman sökmem mümkün olmuyor.

   Kasap1988: Şimdi böyle bir şey ne zamana kadar yapacaksınız kesin bir çözümde değil. Birde Laptop Hdd si ise bu hem zor hemde uraştırmalı birde sizin Hdd'de virüs varsa başka makine taktığınızda o makineyi de haşat edersiniz.   Masa üstü pc lerinde hdd sökmek problem olmuyor. Kendi temiz pc m mevcut. Ve biraz dikkatle harddiskten kendime de virüs kapmıyorum.

   Ancak, bu şekilde yerinde servis yapamıyorum. Yani bi virüs taraması için bütün bilgisayarı en azından harddiskin ayağıma gelmesi şart.   Alıntıları Göster
   quote:

   Kasap1988: Arkadaşım siz bundan 4-5 yıl öncesini sanırım kastediyorsunuz doğru o zamanlar Avast'ta vardı;am unuttuğun bir şey var o zamanlar Pc'yi haşat edebilcek virüsler de yoktu dikkatini çekeyim. En ilet virüsler 2007-2009 arasında çıktı.


   ewt. virüsler illet olduğu için msconfig üzerinden yaptığın ellemeler aynen geri geliyor. Arada birbirini kollayan gizli prosesler war.   Neyse. Burada ben tartışma yapmak istemiyorum. Sadece, çalışan bir işletim sisteminde virüslerin kolayca temizlenemeyeceğini iddia ediyorum.

   Yani bilgisayarı harici bir ortamdan açıp virüs temizliği yapmanın bir yolu mutlaka olmalı.

   Ama nasıl yapabilirim bunu. Beceremedim......
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1681 Mesaj
   02 Nisan 2009 16:12:08
   Fahrettin arkadaşım;

   Kaspersky demo çok işime yaıyor. En azından süresi bitince bi imaj alıp yenidenn kurulum update ettim mi tamamdır. 2. demo.


   Kasap1988: Arkadaşım kendinize göre iyi bir yçntem bulduğunuz inancındayım;ama unuttuğunuz bir ley var: Kaspersky'nin kulanımı bittikten sonra imajı alıyorsunuz yani bir nevi sistemi yeniliyorsunuz. Peki şunuda biliyormusunuz Pc'ye gereksiz yere atılan format Hdd'nin ömrünü kısaltığını diyeceksiniz ki ben format atmıyorum ki sadece imajı geri yüküyorum sonuçta Hdd veriler silinip yazılyor yani demem o ki sağlam bir yöntem kulanmıyorsunuz

   Sonuç: Ben şahsen Linux'a geçecem Windows'tan daha iyi güvenlik açısından koruma açısında. Piyasadaki virüslerin %85'i Windows için yapılıyor az bir miktarda Linux için yapılıyor birde bir şey daha hatırlatayım Windows'ta çalışan virüsler Linux'ta çalışmaz, Linux'ta çalışan virüsler de Windows'ta çalışmaz.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   596 Mesaj
   01 Mayıs 2009 21:11:35 Konu Sahibi
   Arkadaşlar sorunun çözümü çok basitmiş.

   Evvel internetten barpe indiriyoruz.

   Sonra herhangi bir windows xp cd sini cdroma takıyoruz.

   Kaspersky den anti malware seçeneğine giriyoruz.

   Oradan emergency cd yapıyoruz.

   Al sana harici olarak cd den tarama yapabilen kaspersy cd si.

   Yaw bunu bilen hiçbir babayiğit yok muydu aranızda allahaşkına?

   Eğer bunu bilip te konuyu okuyan varsa.....
   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   1 Not
   01 Mayıs 2009 21:31:45
   quote:

   Orjinalden alıntı: BenCesur

   fahrettinkart: Teknik servisler napar? Tek tuşla, seri bir şekilde virüsleri nasıl imha ederler?


   Kasap1988: Arkadaşım bahsetiğiniz Teknik Servisler Bilgisayarcılarsa doğru virüsleri nasıl siliyorlar: Format

   İşte bu kısmı yanlış olmuş.. Eğer müşterinin özel yada önemli bilgisi varsa bunu yapamazsın... Diski başka bir bilgisayara takarlar ve virüs temizliği yaparlar..

   Ama şu sıralar buna gerek kalmıyor..ComboFix yada BullGuard diski sökmeden işi hallediyor..   BullGuard hakkında detaylı bilgi verir misin?
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   266 Mesaj
   01 Mayıs 2009 22:05:22
   arkadaşlar yazılanları okudum olay basit çalışan sistemden virüs temizlenir yanlız müşterinin bilgisayarı için önceden imaj almak garantili yoldur olur ya veriler temizlemede zarar görür o açıdan imaj alırım gerisi virüse ölüm şimdiya kadar hiç bir virüs için hdd sökmedim üzerinde temizledim
   yöntemi değil ama size Kaspersky-Bootable-Rescue-Disk, antivir, drweb cd den tarama imajları var onlarla biostan açılışı cd-rom yaparsın onlar tarama yapar eğer ethernet kartınızı tanırsa güncelleyip öyle tarar sorunlar biter
   hepinize kolay gelsin virüssüz günler dilerim...
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   707 Mesaj
   14 Mayıs 2009 04:14:30
   bu konuyu açan ve yorum yapan arkadaşlara tşkler güzel ve yararlı bilgiler öğrendim böyle konuların devamını diliyorum
   |
   |
   _____________________________

   İmza
  • Yüzbaşı
   497 Mesaj
   27 Mayıs 2009 09:56:19
   quote:

   Orjinalden alıntı: Kasap1988

   Peki şunuda biliyormusunuz Pc'ye gereksiz yere atılan format Hdd'nin ömrünü kısaltığını diyeceksiniz ki ben format atmıyorum ki sadece imajı geri yüküyorum sonuçta Hdd veriler silinip yazılyor yani demem o ki sağlam bir yöntem kulanmıyorsunuz


   Bu tarz bilgiler hurafeden ibarettir...Eğer öyle olsaydı inanın sabit disk üreticileri diskin üzerine kaç defa silinip yazılabileceğini yazarlardı..


   Alıntıları Göster   Yukarıda yazmıştım nasıl yapıldığını. Deneseydin yada okuyup anlamaya çalışsaydın çözerdin... Kaldı ki bu bahsettiğin yöntemde anlık güncelleme yapamıyorsun...

   quote:

   Orjinalden alıntı: kovboy0095
   BullGuard hakkında detaylı bilgi verir misin?


   Sabit diskimde önemli bilgilerim olduğu için güvenlik benim için çok önemli... Devamlı sağlam bir virüs programı ararım.. Sık sık yine kontrol ediyorum hangisi daha kaliteli diye..
   Ama daha sağlamını bulamadığım için 3 yıldır BullGuard kullanıyorum.. Hem anti-virüs hem trojan hemde güvenlik duvarı... Yani komple sistem güvenliği...

   http://www.bullguard.com/try/bullguard-internet-security.aspx   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BenCesur -- 27 Mayıs 2009; 11:57:45 >
   |
   |
   _____________________________

   IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.


   Neden ? Halkı kin ve nefretemi teşvik ediyor?

   Yada bölücü mesajlarmı içeriyor?
  • Er
   3 Mesaj
   16 Kasım 2011 01:37:11
   Herkeze selamlar Ben Volkan
   Ben 18 yaşındayım bilgisayar açmayı14 yaşında öğrendim ve şu anda üniversite 1'e gidiyorum.
   Kendim de virüs yazdım ama benimkiler sadece pc'nin her hangi bir parçasını yakmak için kullandım (:

   Şimdiye kadar pc'm virüssüz durmadı hatta size yazarken bile onnla uğraşıyordum ...
   En iyi virüs programı ödülünü McAfee ye veriyorum. link :http://home.mcafee.com/store?cid=98600

   ücretlidir ama virüs sıkıntısı çekmezsiniz benm pcnn özellkleri düşük olduğu için kastırmak istemediğimden kurmuyorum.

   Bilgisayar tamircileri ise önce Combofix kullanır sonra olmazsa da format (: Kurulum ve kullanılış şekli : http://www.bleepingcomputer.com/combofix/how-to-use-combofix


   Birde windows'un kendi programı var ücretsiz pc'yi az kastırı dier programlar kadar deildir ama McAfee'den daha hızlı ve virüs tarama oranları aynıdır yani hertürlü temizlik yapar :http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows/products/security-essentials

   Buda en son kullandığım program tam hdd tarama yapıo tam manyak bi program işe yarar mı pek bişi anlamadım (: : http://www.mediafire.com/?c1bhl4hk38srons
   _____________________________

  • Teğmen
   172 Mesaj
   18 Kasım 2011 21:52:16
   quote:

   Orijinalden alıntı: pokemon789

   Herkeze selamlar Ben Volkan
   Ben 18 yaşındayım bilgisayar açmayı14 yaşında öğrendim ve şu anda üniversite 1'e gidiyorum.
   Kendim de virüs yazdım ama benimkiler sadece pc'nin her hangi bir parçasını yakmak için kullandım (:

   Şimdiye kadar pc'm virüssüz durmadı hatta size yazarken bile onnla uğraşıyordum ...
   En iyi virüs programı ödülünü McAfee ye veriyorum. link :http://home.mcafee.com/store?cid=98600

   ücretlidir ama virüs sıkıntısı çekmezsiniz benm pcnn özellkleri düşük olduğu için kastırmak istemediğimden kurmuyorum.

   Bilgisayar tamircileri ise önce Combofix kullanır sonra olmazsa da format (: Kurulum ve kullanılış şekli : http://www.bleepingcomputer.com/combofix/how-to-use-combofix


   Birde windows'un kendi programı var ücretsiz pc'yi az kastırı dier programlar kadar deildir ama McAfee'den daha hızlı ve virüs tarama oranları aynıdır yani hertürlü temizlik yapar :http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows/products/security-essentials

   Buda en son kullandığım program tam hdd tarama yapıo tam manyak bi program işe yarar mı pek bişi anlamadım (: : http://www.mediafire.com/?c1bhl4hk38srons


   Verdiğiniz linkteki program antivirüs falan değil, Backdoor.Winshell.50 isimli bir trojan için Symantec tarafından yayımlanan bir temizlik programı. Sadece o trojan'da işe yarıyor yani. Siz iyisi mi virüs yazmaya devam edin :)
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
izmir havalimanı transfer
modasor
SEO
ses yalıtımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,268
1.2.162

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.