Şimdi Ara

Profesyonel Orduya Ne Zaman Geçilecek? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
111
Cevap
1
Favori
8.775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
95 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zor bir coğrafyada yaşıyoruz .Ordu olmadan nefes aldırmazlar ortadoğuda.

askerliğin süresi 2 yıla çıkarılmalı bence. Her genç en verimli zamanlarında vatanına hizmet etmeli

Ordunun giderlerine yardımcı olmak için de ÖTV ve KDV artırılmalı bence.

KDV % 50 , ÖTV de % 60 a falan çıkarılmalı kanımca. Dediğim gibi zor coğrafya ve dönemlerde yaşıyoruz.

• askerlik üni mezunları için vakit kaybıdır. askerlik süresi 6 aya indiği halde yine de fazla. şahsen askerlik yapmadım. tecili bozdum, heyete girdim, ilaç kontrollü bir rahatsızlığım olduğu için elverişsiz dediler. yalana gerek yok, işime geldi.

şimdi bana demeyin gitmeden konuşması kolay, milli duygular, vatan millet sakarya falan. 4 kez polislik, 2 kez askeriye denedim. bir nevi ömür boyu askerliği göze alarak 6 kez denedim, olmadı. kısaca üniformanın hiç biri nasip olmadı. içimde ukde midir ? evet ukdedir.

sonuç olarak askerlik süresi uzun. gitmeden önce işini gücünü bırakıyorsun. bu süre kimi zaman 2 ayı bulabiliyor. geldikten sonra o psikolojiden çıkman yine 2 ayı buluyor.

2+6+2 10 ay askerlik yaptınız demektir. gerek yok. 2 ay sıkı ve tam eğitim yeterli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kruath

aynen bayburtun köyündeki çoban work and travel'a filan gitsin dimi. hayatın gerçeklerini bilmeden burada konuşuyorsunuz forumda sallamak ne kadar kolay.

adam haklı linçlemeyin boşuna. abartısız şekilde sıçmayı bilmeyen insanlar var, türkçe konuşamayanlar var, okuma yazma bilmeyeni var. "yok aga bu kadar da olmaz" dediğin tipler dolu. siz böyle tipleri azınlık sanıyosunuz ya da abartı sanıyosunuz.

kırklareli demirköy hudut taburunda yaptım dağ başında. öyle bir insan topluluğu görmedim ve o tipleri askerde "adam" etmek dışında bir yol nerdeyse hiç yok. üniversite gibi asker de nispeten disiplin ve kültür yeridir. aldığın disipln ve kültür tabi ki farklı. orada geçirdiğim ilk aydan sonra dedim tamam burası zaten asker yetiştirme yeri değil bu ergenleri adam etme yeri daha çok. kısa dönemdi ona rağmen zor dayandım bir de orda 1.5 sene geçirenler var.

belki senin için değil, onu anlarım. ama tüm ülke gerçekleri böyle değil.

Alıntıları Göster

Doğru ve acı bir gerçek bunu görmek yaşamak gerekir mi orasını bilmiyorum metropol insanına kolay bazı şeyler elimdeki imkanı değerlendirmek istiyorum valla ne diyeceğimi bilemedim yine de yapan yapıyor kendini çekip çıkarıyor oradan halimize şükretmek gerekiyor hiç öyle zorluk çekmedik Allaha şükür

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• askerlik uzatılmalı , 2 yıl olmalı. öyle kaçmak yok

ülkene hizmet edeceksin.

bence herkese , bedeli falan olmadan 2 yıl olmalı. kısa dönem yapanları bile geri çağırın gerekirse. bu vatan hepimizin

• şuan yarı prof denilebilir. çünkü epey paralı asker görev yapıyor bilindiği üzere.

ancak askerlikte özgürlüğün,hür yaşamanın,vatan kavramlarının anlamını iliklerinize kadar anlar,hissedersiniz.

tabi normal iq seviyesindeki vatandaştan bahsediyorum.yoksa çok boş gidip gelen vardır illaki.

not. kısa dönem askerlik yaptım.

dipnot. bence kadın erkek dahil her T.C. vatandaşı kısa dönem askerlik yapmalıdır. vatanın,özgürlüğün anlamını vatandaşlar iyice anlamalıdır. burada evlerimizde oturduğumuz yerden klavye şövalyeliği yapmak her zaman kolay  

tabi askerlikte çok saçmalıklar var bu doğru,ancak çok önemli tecrübeler kazandırdığı için bu noktaları pas geçiyorum.

ps. öyle ya da böyle TSK hepimizin bu topraklarda hür yaşamasında sigorta görevi yapmaktadır. TSK olmadan bizler bu coğrafyada böyle rahatça nefes alamayız(.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muammer816 -- 25 Ocak 2021; 19:17:38 >

• Bence de askerlik fuzuli saçmalık ve zaman kaybından başka bir şey değil.
    2004-2006 arası 15 ay askerlik yaptım, ne öğrendim?
    Kombineli küfür dağarcığım genişledi.

Kendini bir halt sanan aptalların, komutan sıfatındaki dangalakların emir erliğini yaptık.

Ne zaman aklıma gelse askerlik küfür eder, boşa harcadığım 15 aya yanarım...

• Genel seferberlik ilan edilince herkese görev düşer.. Askerlik kısaltılabilir ama sıfıra indirilemez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: john mclane

Bence de askerlik fuzuli saçmalık ve zaman kaybından başka bir şey değil.
    2004-2006 arası 15 ay askerlik yaptım, ne öğrendim?
    Kombineli küfür dağarcığım genişledi.

Kendini bir halt sanan aptalların, komutan sıfatındaki dangalakların emir erliğini yaptık.

Ne zaman aklıma gelse askerlik küfür eder, boşa harcadığım 15 aya yanarım...

asker ocağında insan hayatı öğrenir. 2 yıl zorunlu askerlik olmalı

• Ordunun muharip gücünün neredeyse tamamı profesyonel askerlerden oluşuyor zaten. Askerlik tamamen faydasız demek elbette askerin yorumu ancak olayın sosyolojik boyutu da var. Zira askere gidince hayatınız boyunca asla biraraya gelemeyeceğiniz bir insan grubuyla birlikte en az 6 ay geçiriyorsunuz, beraber yemeyi içmeyi hareket etmeyi öğreniyorsunuz. Bunu öğretmenin farklı bir yolu var mı ? Bence yok. Nasıl ki sevgiliyken yaşadığınız hayat evlenince değişiyorsa, beraber yaşamak vakit geçirmek ve bunu tamamen yabancı olduğunuz bir insan grubuyla yapmak askeri açıdan oldukça gerekli olan birlik beraberlik duygusunu besliyor ve geliştiriyor. Her ne kadar bazen disiplinsiz gibi gelse de sıradan vatandaşın yaşamına göre oldukça disiplinli bir yaşam biçimini görüp tanıyorsunuz. Bu arada hayatında başka şehire hatta ilçeye bile gitmemiş çocuklar farklı insanlar yaşamlar tanıyor öğreniyor, farklı şehirler ve kültürlerle yetişiyor gelişiyorlar. Bunları da bir askeri birlik ve asgari disiplin içerisinde gerçekleştiriyorlar. Yani arkadaşlar askerlik para verseniz bulamayacağınız acayip bir ortam yani suni olarak yerine bir şey koyamazsınız.

Ayrıca silah altına alınma olasılığı bulunan milis kuvvetleri harbe hazırlık seviyesine tutarak tamamen hazırlıksız bırakmıyorlar. Biz izlanda ya da isviçre olmadığımız ve mekanize-uçar kuvvetlerin gücü her ne kadar savaşın sonucuna ciddi etki etse de insan-kara gücünün önemi bizim coğrafyamızda başat etken. Yani insanınızı olabilecek en asgari seviyede de olsa askeri kültürün içinde tutmak ve zamanı geldiğinde ihtiyaç halinde eğitilebilir geliştirilebilir seviyede bulundurmak gerekiyor

• lan arkadaşya ne zaman biri askerliği gelse ne zaman bedelli cıkacak diye konu acıyor, şimdi de bunlar başladı, sizin torunlarınızın torunları bile görmez bu ülkede profesyonel askerliği hangi hayal dünyasında yasıyonuz siz

• İsen Buga kullanıcısına yanıt
    Türkmenler silahlı zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: ivenrec

En güzeli bedelli dalgasını kaldırıp, herkesin kayıtsız şartsız bulunduğu şehirlerde dönüşümlü olarak 1 ay yapmasıdır.

Temel askerlik eğitimi için şehir değiştirmeye gerek yok.

Ha bu 1 ayı da gitmek istemeyenler için bedelli askerlik ücreti olur onu verir gitmez, hemde orduya mali kaynak oluşturulmuş olur.

Şuanda o dediğin zor.

Her sene maddi gelişme bütçe kolaylık sağlandığı ve resmi bir durum olmadığı müddetçe kotaya tabi olman lazım.

Şuan 700 bin her sene 350 bin asker toplanıyor.Her ay değişimi kaldırabilecek bir durum söz konusu değil.

Bir anda herkese askerlikte yaptıramazsın.Subayın yapması gereken işler var bazı yapılması gereken alt kademe işler var.Ayak işi gibisinden ucuz işçi gibi birşeysin maliyetin az.Bu noktada kullanılıyor işte.

Nüfusa odaklı baktığımızda çoğalım kapasiteside düştüğünden şuan zor ilerde de zor.

Eşitlemeleri birnevi iyi birşey oldu ama bunda ana sebep hiçbirşey yapmasa kişilerin aöf okuması idi.Okuyan sayısı okumayandan fazla olunca bir ayırıma avantaja gerek kalmadı.

Totalde düşünürsek.

Herkes 1 ay temel askerlik(acemilik) eğitimi almalı.

Düşürebileceklerse maksimum 3 aya düşer.Gerektiğinde uzatılmak kaydı ile oda.(3-6 ay)

Bunuda yapmak istemeyen varsa 500 bin lira para istensin o kadar.(Bu parada savunma bakanlığına gider bir işe yara en azından)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 25 Ocak 2021; 22:59:56 >

• Bedelli askerlikten faydalanabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-89183934B

asker ocağında insan hayatı öğrenir. 2 yıl zorunlu askerlik olmalı

Alıntıları Göster

Seni tutmayalım buyur önden git

• quote:

Orijinalden alıntı: john mclane

Seni tutmayalım buyur önden git

Alıntıları Göster

herkes gidecek

öyle kaçmak yok

20 yıl boyunca bu vatanın ekmeğini ye suyunu iç , hizmete gelince kaçamazsın : )

• quote:

Orijinalden alıntı: kesikparmak

Senin angarya iş dediğin şeyleri şuan profesyonel jandarma yapıyor yalnız. Ozaman sana göre tüm kolluk kuvvetlerinin yaptığı işler angarya iş.

Alıntıları Göster

Yok ya çimleri sözleşmeli erlere mi biçtiriyor. Sokakları onlara mı süpürtüyorlar? Bulaşıkları onlara mı yıkatıyorlar? Garsonluk mu yaptırıyorlar ekmek mi dağıttırıyorlar?

Sanki biz hiç profesyonel dediklerinden görmedik. Arkadaş onların eğitim yerindeydik. Er koğuşu verdik beğenmediler söverek kaldılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

Yok ya çimleri sözleşmeli erlere mi biçtiriyor. Sokakları onlara mı süpürtüyorlar? Bulaşıkları onlara mı yıkatıyorlar? Garsonluk mu yaptırıyorlar ekmek mi dağıttırıyorlar?

Sanki biz hiç profesyonel dediklerinden görmedik. Arkadaş onların eğitim yerindeydik. Er koğuşu verdik beğenmediler söverek kaldılar.

Alıntıları Göster

Bir iki sayfa geriye gidip sana angarya iş kitlemişler dediğin şeylere bir baksana. Daha ne yazdığını bilmiyorsun. İki sayfa önce mahkum sevkine angarya iş diyordun. Şimdi çim biçmeye döndü iş.

• quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Aynen mantikli o bedelde 200 bin gibi yuksek bir rakam olur sadece cok zenginler gitmez

Almanyada askerlik varken askerler hafta sonu evinde kaliyormus mesela

Alıntıları Göster

Kesinlikle. Askerliği "korkulan" komutanlardan dayak yenilen yer olmaktan çıkarıp, bir eğitim mantığında görmek gerekiyor artık. Daha doğrusu böyle gösterilmesi gerekiyor.

Nasıl ki okullarda temel matematik, türkçe dersleri alıyoruz. Askerlikte bu mantıkta olmalı. Hatta bence kadınlarda bu 1 aylık eğitime tabii olmalıdır.

Yukarıda bir arkadaş demiş, 1 aylık dönüşümü kaldırmaz diye. Kaldırır kardeşim, ona göre planlama yaparsın. Zaten herkes aynı anda gitsin demiyoruz ki. Kura ile gidilecek yıl ve ayları belirlersin öyle gidilir. Şuan bedelli de de olan bu. Arkadaşım haziran 2020'de başvurdu, 2021 eylülde gidecek mesela. 1 seneden fazlası zamanda gidiyor yani

• furandor kullanıcısına yanıt
    Evet istemiyorum bir sorun mu var ?
    Hiçbir işe yaramayacak b.ktan bi 6 ay
    6 ay sığırlarla kekolarla kalmak ? Asker kullanmak çok saçma sen istediğin kadar
    askeri yığ adam 2 3 Şarapnelli füze atar alayınız
    kevgir olursunuz 1 gram THC ile kafayı jackpota çeviren adamlara karşı bir yararı yoktur kitle imha candır gerisi heyecandır.
  • merhaba profesyonel orduya zaten sahibiz, askere gittim elime silah almadım diyenler ya ırk olarak vatana hizmet etmeye yeterli görülmeyenlerdir yada madde bağımlısı psikolojik sorunları olanlardır.Bizim komandolarımız var mehmetcik olarak. Onlar özel kuvvetlerin ve jöhlerin girip aldığı yerlerde nöbet tutabilecek seviye eğitim alanlardır. Ayrıca Uzman çavuş sayımız oldukça fazladır. her bir uzman çavuş profesyoneldir.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.