Şimdi Ara

power supply için yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
4.829
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bende eski bir power var ve ben bunu kasa dışında kullanıcam yeşille siyahı kısa devre yaparak ama benim sorunum şu bu powerden alabilecegim max voltu nasıl alabilirim mesela kırmızı sarı turuncu renkli kabloloru birleştirsem bir tanede siyah çeksem voltta artış olurmu

• yokmu bu işten anlayan yawww
  • bu işi sen bi elektronikçiye sor arkadaş
  • bu resim işini görür

power supply için yardım
  • benim de demek istedigim şu o 5 voltu 7 voltu 12 voltu birleştirebilirmiyim yani birleştirim daha fazla volt elde edebilirimiyim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuusnm

benim de demek istedigim şu o 5 voltu 7 voltu 12 voltu birleştirebilirmiyim yani birleştirim daha fazla volt elde edebilirimiyim...

EDEMEZSİN.

Eğer 5 volt ile 7 voltu bileştirirsen dev bir kıvılcım çıkartır haberin olsun.

Tarafımca denendi.
  • quote:

benim de demek istedigim şu o 5 voltu 7 voltu 12 voltu birleştirebilirmiyim yani birleştirim daha fazla volt elde edebilirimiyim...

Bidiğim kadarı ile bir psu'nun en yüksek çıkış voltajı 12 volttur, diğer 5v ve 7v ise 12 volttan bölünmüştür, birleştirirsen ancak 12 volt olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmldrs -- 24 Temmuz 2011; 15:29:14 >
  • DC akım olması gerekiyor bunların yani artı ve eksi ucunu seri olarak bağlayacan parçaya. Onu yapman için her iki kablonun artı ve eksi uçlarını belirle, bir artı bir eksi ucu birleştir diğer artı ve eksi ucu da fan gibi parçaya bağla, pilleri seri bağlamaya benzer böylece.
  • 12 den fazla elde edemezsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: acemi_user

quote:

EDEMEZSİN.

Tarafımca denendi.

Tarafınca yanlış denenmiş.

Şimdi arkadaşım senin gösterdiğin resimdeki 4 PIN'lik girişte 4 kablo var. İkisi (+) ikisi de (-). Senin bir devreden elektrik akımı geçirmen için o akımı aynı şekilde geriye güç kaynağına getirmen gerek. Dolayısıyla iki kablo elektriği götürürken iki kablo da getiriyor. Eğer iki (-) ve (+) kabloyu birbirine değdirirsen tıpkı akü şarj kablolarında olduğu gibi kıvılcım çıkar. senin (+) kabloları bir araya, (-) kabloları da bir araya çekmen lazım.

Fakat bu kabloların hangisinin eksi hangisinin artı olduğunu deneyerek anlamak tehlikeli olur. O PSU'dan birden fazla 4 PIN giriş çıkar normalde. Sen, diğer 4 PIN'lik girişlerin uçlarını kopart, aynı renkteki kabloları, başını koparmadığın 4 PIN'lik girişe seri bağlanacak şekilde ekle. Ama dikkat et, kablonun kaldıramayacağı kadar fazla voltaj verirsen dayanamayabilir. İşten anlıyorsan sana tavsiyem, o kablolardan biraz daha kalın kablolar alıp, seri bağlantıdan ileriye o kablolardan götürmendir. Sonuç olarak şöyle bir tablo çıkar:

Elindeki 4 PIN'lik sağlam çıkış 5V kadar bir elektrik verir. Her seri eklediğin 4 PIN'lik 4 kablo başına 5V daha eklenir. Ama dikkat et dediğim gibi aynı renkleri birbirine seri bağlayacaksın...

• quote:

Orijinalden alıntı: great_cnta

quote:

Orijinalden alıntı: acemi_user

quote:

EDEMEZSİN.

Tarafımca denendi.

Tarafınca yanlış denenmiş.

Şimdi arkadaşım senin gösterdiğin resimdeki 4 PIN'lik girişte 4 kablo var. İkisi (+) ikisi de (-). Senin bir devreden elektrik akımı geçirmen için o akımı aynı şekilde geriye güç kaynağına getirmen gerek. Dolayısıyla iki kablo elektriği götürürken iki kablo da getiriyor. Eğer iki (-) ve (+) kabloyu birbirine değdirirsen tıpkı akü şarj kablolarında olduğu gibi kıvılcım çıkar. senin (+) kabloları bir araya, (-) kabloları da bir araya çekmen lazım.

Fakat bu kabloların hangisinin eksi hangisinin artı olduğunu deneyerek anlamak tehlikeli olur. O PSU'dan birden fazla 4 PIN giriş çıkar normalde. Sen, diğer 4 PIN'lik girişlerin uçlarını kopart, aynı renkteki kabloları, başını koparmadığın 4 PIN'lik girişe seri bağlanacak şekilde ekle. Ama dikkat et, kablonun kaldıramayacağı kadar fazla voltaj verirsen dayanamayabilir. İşten anlıyorsan sana tavsiyem, o kablolardan biraz daha kalın kablolar alıp, seri bağlantıdan ileriye o kablolardan götürmendir. Sonuç olarak şöyle bir tablo çıkar:

Elindeki 4 PIN'lik sağlam çıkış 5V kadar bir elektrik verir. Her seri eklediğin 4 PIN'lik 4 kablo başına 5V daha eklenir. Ama dikkat et dediğim gibi aynı renkleri birbirine seri bağlayacaksın...

Gözüm ben denilen bu olayı transformatörde denedim. PSU da değil.

• Pardon abi voltaj artmazmış. PSU, şebeke gerilimini paralel bağlantılara bölüyor. Sen paralel pilleri, yani elektrik veren kabloları birbirine bağladığın zaman, voltajda ya da amperde bir değişiklik olmaz. senin onları seri bağlaman lazım; yani olay biraz komplike. Bi 15dk bekle ben sana resim atayım dur...

Bu paralel bağlantı :

power supply için yardım

Bu da yapman gereken seri bağlantı:

power supply için yardım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheAnormaly -- 24 Temmuz 2011; 18:34:24 >

• arkadaşlar öncelikle teşekkürler

5 7 ve 12 yi birleştirince kıvılcım çıktı kablo yandı az daha bende yanıyordum

psu nun içini açtım bütün sarı kablolar biryerden geliyor bütün kırmızılar bir yerden bütün siyahlar bir yerden geliyor yani psu nun içinde mesela bütün sarılar birbirine deyiyor adam almış bütün sarı kabloları bir yere ortak lehimlemiş bu diger kablolardada böyle

great_cnta

paralel baglantı işe yaramıyor o çizdigin seri baglamayıda anlayamadım
  • quote:

arkadaşlar öncelikle teşekkürler

5 7 ve 12 yi birleştirince kıvılcım çıktı kablo yandı az daha bende yanıyordum

psu nun içini açtım bütün sarı kablolar biryerden geliyor bütün kırmızılar bir yerden bütün siyahlar bir yerden geliyor yani psu nun içinde mesela bütün sarılar birbirine deyiyor adam almış bütün sarı kabloları bir yere ortak lehimlemiş bu diger kablolardada böyle

great_cnta

paralel baglantı işe yaramıyor o çizdigin seri baglamayıda anlayamadım

Hepsi aynı yerden geliyor dedin ya. İşte onların PSU dışında tekrar birleştirilmiş hali gibi oluyor seri bağlantıda

• ama dostum bütün sarılar bir yerden geliyor aslında hepsi birbirine baglısarıların hepsini birbirine baglayınca voltta hiç bir degişiklik olmuyor sarı kırmızı birleşmesinden de kıvılcım çıkıyor
  • - ________ + - __________ +
    1|________> 2|__________|>3

Şimdi böyle iki pil (seri bağlı) olsun, soldaki 5V, sağdaki 7V olsun.
    1-2 arası 5v, 1-3 arası 5+7=12v, 2-3 arası 7v olur.
    Şimdi bu sadece 1 tane 4 pin çıkış kablo olduğunu varsayalım ve bundan 4-5 tane daha kablomuz olsun.
    bütün şaseler (yani 1 olan kısım, toprak[-]) aynı olduğu için bu 4-5 kablo seri bağlanamaz.
    yani bütün +5v ve +7vlar aynı noktaya olan poransiyel farkın değerleridir.
    farklı kaynaklar olsa yani şaseleri de farklı olsa olurdu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilsisco

- ________ + - __________ +
    1|________> 2|__________|>3

Şimdi böyle iki pil (seri bağlı) olsun, soldaki 5V, sağdaki 7V olsun.
    1-2 arası 5v, 1-3 arası 5+7=12v, 2-3 arası 7v olur.
    Şimdi bu sadece 1 tane 4 pin çıkış kablo olduğunu varsayalım ve bundan 4-5 tane daha kablomuz olsun.
    bütün şaseler (yani 1 olan kısım, toprak[-]) aynı olduğu için bu 4-5 kablo seri bağlanamaz.
    yani bütün +5v ve +7vlar aynı noktaya olan poransiyel farkın değerleridir.
    farklı kaynaklar olsa yani şaseleri de farklı olsa olurdu.

Yapılıyor usta, yapabiliyorsun. Ama kablolar yanıyor işte. Mesela şöyle oluyor ; 4 pinlik bir kablo düzeneğinin + olan iki kablosunu, bir diğer 4 PIN'lik düzeneğin - olan iki kablosuna bağlıyorsun. Böylece iki farklı 4 PIN'den oluşan bir devremiz oluyor. Yani seri bağlanmış oluyor. Sonra geriye boşta kalan, iki + ve iki - kabloyu da bir araya getiriyorsun ve 2 katı voltaja sahip bir 4 pinlik çıkış elde ediyorsun. Yukarıdaki mesajda çizdiğim seri bağlantı aynı mantıkda 3 tanesini gösteriyor...

• yav hem yapılıyor diyorsun hem kablolar yanıyor diyorsun
    kafam karıştı
    kablosunun yanması kısa devre olmasındandır bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilsisco

yav hem yapılıyor diyorsun hem kablolar yanıyor diyorsun
    kafam karıştı
    kablosunun yanması kısa devre olmasındandır bence

Ya usta o ufacık kabloya 15 volt yüklersen yanar. Kaldıramaz yani, kısadevre filan yok. Elimde PSU olsa yapıcam videoya çekicem ama eski PSU'yu elden çıkardım kısa zaman önce.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.