Şimdi Ara

Plastik Far Temizliği (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
212
Cevap
17
Favori
252.197
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Galle

quote:

Orijinalden alıntı: PUNTO MULTİJET

arkadaşlar far parlatma işlemini ben de yaptım
    sonuç neredeyse mükemmel

1500 kum zımpara
    2000 kum zımpara (2500-3000 bulamadım)
    camsille su sıkarak iyice zımpara cektim
    adı üstünde su zımparası bunlar
    10 dakika 1500
    10 dakika 2000 gibi
    en sona far mat bir hal alıyor

autokit 8 liraya satılan pasta ciladan azıcık birşey süngere sürüp cilaladım
    matlığı aldı içim ferahladı

az birsey sarı gösteriyordu ama

daha sonra spiral için satılan zımparalama ucu aldım ufağından 5 tlye
    vida girisi kalın bunun
    vidacıdan araya uyacak ince bir vida aldım
    vidanın tersini soktum içine
    tırtırlı yeri dışta kaldı
    sonra akülü vidalama aletine bu ucu vida yardımıyla taktım
    ucuna da pasta cilanın içinden çıkan yuvarlak süngeri taktım

verdim pasta cilayı makineyle
    aman ALLAHım sanki yeni oldu far
    sarartı gitti

farı değiştirmeyi düşünüyordum tertemiz oldu
    matkap veya akülü vidalamanız varsa dediğimi yapabilirsiniz

fotolardan sonucu görebilirsiniz
    8 senelik arabanın farı bu

Plastik Far TemizliğiPlastik Far Temizliği

hocam su zımpara ucunun resmini koyabilirmisin?

http://www.nalburtek.com/cirtli-disk-zimpara-tabani-115mm

bir kaç zımpara uçlu olanını 5 liraya almıştım

• quote:

Orijinalden alıntı: GEÇBATAN

quote:

Orijinalden alıntı: Galle

quote:

arkadaşlar far parlatma işlemini ben de yaptım
    sonuç neredeyse mükemmel

1500 kum zımpara
    2000 kum zımpara (2500-3000 bulamadım)
    camsille su sıkarak iyice zımpara cektim
    adı üstünde su zımparası bunlar
    10 dakika 1500
    10 dakika 2000 gibi
    en sona far mat bir hal alıyor

autokit 8 liraya satılan pasta ciladan azıcık birşey süngere sürüp cilaladım
    matlığı aldı içim ferahladı

az birsey sarı gösteriyordu ama

daha sonra spiral için satılan zımparalama ucu aldım ufağından 5 tlye
    vida girisi kalın bunun
    vidacıdan araya uyacak ince bir vida aldım
    vidanın tersini soktum içine
    tırtırlı yeri dışta kaldı
    sonra akülü vidalama aletine bu ucu vida yardımıyla taktım
    ucuna da pasta cilanın içinden çıkan yuvarlak süngeri taktım

verdim pasta cilayı makineyle
    aman ALLAHım sanki yeni oldu far
    sarartı gitti

farı değiştirmeyi düşünüyordum tertemiz oldu
    matkap veya akülü vidalamanız varsa dediğimi yapabilirsiniz

fotolardan sonucu görebilirsiniz
    8 senelik arabanın farı bu

hocam su zımpara ucunun resmini koyabilirmisin?

http://www.nalburtek.com/cirtli-disk-zimpara-tabani-115mm

bir kaç zımpara uçlu olanını 5 liraya almıştım

Alıntıları Göster
    bu fotolarda fark daha net görülüyor

vidalama yerindeki delik çok kalın
    oraya uyabilevek bir vidayı tersten sok penseyle oturt
    akülü vidalamaya tak
    ucuna süngeri tak
    işlem tamam

• quote:

Orijinalden alıntı: GEÇBATAN

bu fotolarda fark daha net görülüyor

vidalama yerindeki delik çok kalın
    oraya uyabilevek bir vidayı tersten sok penseyle oturt
    akülü vidalamaya tak
    ucuna süngeri tak
    işlem tamam

Alıntıları Göster
    ben sadece 2000 kumlu zımpara kullandım matlaştı sonra diş macunu ile sildim. biraz açıldı rengi ama öyle cam gibi olmadı. 800-1200 gibi zımparaları da kullanarak tekrar mı yapsam işe yarar mı? yoksa illaki 3000-4000 zımpara bulup da mı deneyeyim? bir de pasta çok bişey değiştiriyor mu pastaya gerek var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: gok_tenri

ben sadece 2000 kumlu zımpara kullandım matlaştı sonra diş macunu ile sildim. biraz açıldı rengi ama öyle cam gibi olmadı. 800-1200 gibi zımparaları da kullanarak tekrar mı yapsam işe yarar mı? yoksa illaki 3000-4000 zımpara bulup da mı deneyeyim? bir de pasta çok bişey değiştiriyor mu pastaya gerek var mı?

pasta şart
    bembeyaz oluyor zımparadan sonra
    pasta çekince saydam normal hale geliyor
    pamukla bastıra bastıra çekebilirsin
    2500-3000 e kadar tavsiye ediliyor
    onsan yukarısı var mı bilmem de
    gerek yok sanırım 3000 den yukarısına
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gok_tenri

pasta şart
    bembeyaz oluyor zımparadan sonra
    pasta çekince saydam normal hale geliyor
    pamukla bastıra bastıra çekebilirsin
    2500-3000 e kadar tavsiye ediliyor
    onsan yukarısı var mı bilmem de
    gerek yok sanırım 3000 den yukarısına

teşekkür ederim cevap için. 2000 den yukarısını bulamıyorum burada. internette var sadece 3000 ve 4000

• Arkadaslar onlarca kere tarif ettik. Hala dis macunu falan nedir ya? Olayin mantigi, zimpara ile sararan katmani temizleyip asindirici bir urunle( pasta) zimpara izlerini gidermek.
    Elle ne yaparsaniz yapin zimpara izlerini tamamen gideremezsiniz. Polisaj makinesi sart.h
    Ayrica bir farda ise yarayan cozum baska bir farda da ayni sonucu verecek diye bisey yok. Bazi arabalarin far yuzeyi yumusak bazilarininki tas gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi D.berkay -- 7 Eylül 2013; 9:02:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: D.berkay

Arkadaslar onlarca kere tarif ettik. Hala dis macunu falan nedir ya? Olayin mantigi, zimpara ile sararan katmani temizleyip asindirici bir urunle( pasta) zimpara izlerini gidermek.
    Elle ne yaparsaniz yapin zimpara izlerini tamamen gideremezsiniz. Polisaj makinesi sart.h
    Ayrica bir farda ise yarayan cozum baska bir farda da ayni sonucu verecek diye bisey yok. Bazi arabalarin far yuzeyi yumusak bazilarininki tas gibi.

plisaj makinesi yok şarjlı vidalama var. işe yaramaz mı bu acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Asyaybarsberk

quote:

Arkadaslar onlarca kere tarif ettik. Hala dis macunu falan nedir ya? Olayin mantigi, zimpara ile sararan katmani temizleyip asindirici bir urunle( pasta) zimpara izlerini gidermek.

plisaj makinesi yok şarjlı vidalama var. işe yaramaz mı bu acaba?

Alıntıları Göster
    Şarlı vidalama yüksek devirde dönüyorsa ve baskı durumda devri düşmüyorsa olabilir. Ama yine de tavsiyem polisaj makinesi ile uygulama yapmanız. Diğer türlü yapılacak her işlem sadece matlığı giderir. Zımpara izlerini gidermeniz çok zor.

• quote:

Şarlı vidalama yüksek devirde dönüyorsa ve baskı durumda devri düşmüyorsa olabilir. Ama yine de tavsiyem polisaj makinesi ile uygulama yapmanız. Diğer türlü yapılacak her işlem sadece matlığı giderir. Zımpara izlerini gidermeniz çok zor.

internetten verdiğim zımpara siparişleri ile 1200-2000-2500-3000-4000 zımparalarla zımparaladım sonra üzerine şarjlı vidalama ile pasta atmaya kalkıştım. şarjlı vidalama mı çizdi farı yoksa eski çizikler mi ortaya çıktı bilmiyorum bariz belli olan çizikler var farın birinde. diğer fara da mikrofiber bezle pasta attım. sonuç her iki far da eskisine oranla çok güzel bir parlaklığa kavuştu.

tekrar şarjlı bidalamayla denemek istiyorum ama çizer diye korkuyorum. çünkü şarjlı vidalamanın ucunda polisaj makinesinin ucuna takılan pasta süngeri var. girişi şarjlı vidalamaya uymuyor. ben bir şeyler uydurdum ama hafif yamuk duruyor. bu yüzden mi çizdi yoksa pastayı az sürmüştüm o yüzden mi çizdi yoksa eski çizikler mi ortaya çıktı bilemiyorum.

• PUNTO MULTİJET arkadaşlar saf olmayın önce bakın bi iki fotoyada aynımı o farlar diye hemen atlamayın uyanık olun iki far kesinlikle aynı deil aynı olsada aynı arabada değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: anom009

PUNTO MULTİJET arkadaşlar saf olmayın önce bakın bi iki fotoyada aynımı o farlar diye hemen atlamayın uyanık olun iki far kesinlikle aynı deil aynı olsada aynı arabada değil

yav 24 tane mesajin var ortalığı karıştırmaya mi geldin
    farlar ayni arabaya ait
    farlar aynı
    aksini iddia edene ispat etmek düşer

işlemden sonra farlar yeni gibi oldu
    boşa suraya buraya gitmeyin
    sıfır gibi görünüyor hatta inanamayanlar da oluyor
    malzeme belli alin kendiniz yapın
  • quote:

Orijinalden alıntı: bkeskin

quote:

Orijinalden alıntı: mclearen
    kormayın abi fıstık gibi oluyor siz yaptıkça fardan beyaz bi sıvı akacak o kesilinceye kadar suyla zımpara edin o kesildimi far temizlenmiştir 2000lik zımpara tam temizliyor haberiniz olsun... sağolsun bende nova abiden öğrendim farlar çok ii bugün deneme fırsatım oldu karanlıkta ii aydınlatıor çok fark var eskie nazaran

Aynen en ince zimparayla geciyorlar 2000 mi bilmiyorum ama bende astra farlarina yaptirmistim fiyati hatirlamiyorum suan ama sifiri kadar olmasada iyi oldu ...

Alıntıları Göster
    Bir arkadaşım E36 bmw'nin farlarını temizlemek istedi. Camları sökmüş temizlemiş topladıgında farların biri edirneye diğeri kars'a bakıyormuş. Sıfır far siparişi verdi sonra çocuk mecburen. Kendiniz yapabilirsiniz ama risk büyük. Çok sıkışık bir durum yoksa verin 100 lira temizletin derim.

• Arkadaşlar zımpara ile uğramadan bu iş diş pastası ile de oluyor macunu bolca sıkın 5 dakika kadar iyice bastırarak ovala yın cam sil ile silin tertemiz oluyor denemesi bedava

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mdgerler -- 14 Ocak 2014; 17:53:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mdgerler

Arkadaşlar zımpara ile uğramadan bu iş diş pastası ile de oluyor macunu bolca sıkın 5 dakika kadar iyice bastırarak ovala yın cam sil ile silin tertemiz oluyor denemesi bedava

zımpara atmadan pembe pasta sürsek işe yarıcakmı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: EmreKaanYksl

quote:

Orijinalden alıntı: mdgerler

Arkadaşlar zımpara ile uğramadan bu iş diş pastası ile de oluyor macunu bolca sıkın 5 dakika kadar iyice bastırarak ovala yın cam sil ile silin tertemiz oluyor denemesi bedava

zımpara atmadan pembe pasta sürsek işe yarıcakmı ?

Alıntıları Göster
    beyler, cilaydı pastaydı çok uğraşmayın, paranızı bu adamlara çok kaptırmayın. yukarıda arkadaşın kullandığığı zımparaları kullanıp kendiniz yapın. ben geçen temmuzda ml320 nin kronik sorunu olan far kararmasını kendim çözdüm. hatta ağustos gibi tek farı yaptım, sonra uğraşmaya vaktim olmadı, cila falan da yapmadım hala biri parlak diğeri koyu duruyor, kozmetik şeylere çok takmadığım için de uğraşmıyorum, üşeniyorum, çoluk çocuk iş derken.

size şunu da söyleyeyim, makine mühendisiyim, para kazanmak hiç kolay değil diyerek şu hususları da aydınlatayım;

1- pasta mekanik yüzey kaldırıcıdır
    2- pasta yerine cif, diş macunu da kullanabilirsiniz
    3- kullanırken titiz davranın kağıt bantla kaput çamurluğu korumaya alın,
    4- ben farla 20 dakika uğraştım, 40-50 dakika uğraşsaydım yeni gibi olurdu büyük ihtimal.
    5- matkabınızın tuşu hassassa polisaj makinası olmadan da yaparsınız, benim matkabım az basınca düşük devirle dönebiliyor.

benim farlarımın çifti için 250 lira istemişlerdi, oldu hadi gideyim dedim, bir de nasıl da laflar söylüyorlar, abi yarım gün sürüyor, 1 gün sürüyor diye,.. yahu benim orjinal farlarımın çifti e-bay de 300 usd, sana niye 250 tl vereyim?

farı da açmayın, muhtemelen dışsal çiziklerden ve sararmaktadır.

diyeceklerim bu kadar, neden pasta cilaya da bu kadar para kaptırmayın diyorum, ecnebi memleketlerde 3-5 dolara satılan bu ürünler 20-30 dolarsa almayın derim tabii.

not: pasta için cif türevi, ya da diş macunu sadece farlar için geçerlidir. boyada vs uygulamayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thythy -- 15 Ocak 2014; 13:03:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: thythy

beyler, cilaydı pastaydı çok uğraşmayın, paranızı bu adamlara çok kaptırmayın. yukarıda arkadaşın kullandığığı zımparaları kullanıp kendiniz yapın. ben geçen temmuzda ml320 nin kronik sorunu olan far kararmasını kendim çözdüm. hatta ağustos gibi tek farı yaptım, sonra uğraşmaya vaktim olmadı, cila falan da yapmadım hala biri parlak diğeri koyu duruyor, kozmetik şeylere çok takmadığım için de uğraşmıyorum, üşeniyorum, çoluk çocuk iş derken.

size şunu da söyleyeyim, makine mühendisiyim, para kazanmak hiç kolay değil diyerek şu hususları da aydınlatayım;

1- pasta mekanik yüzey kaldırıcıdır
    2- pasta yerine cif, diş macunu da kullanabilirsiniz
    3- kullanırken titiz davranın kağıt bantla kaput çamurluğu korumaya alın,
    4- ben farla 20 dakika uğraştım, 40-50 dakika uğraşsaydım yeni gibi olurdu büyük ihtimal.
    5- matkabınızın tuşu hassassa polisaj makinası olmadan da yaparsınız, benim matkabım az basınca düşük devirle dönebiliyor.

benim farlarımın çifti için 250 lira istemişlerdi, oldu hadi gideyim dedim, bir de nasıl da laflar söylüyorlar, abi yarım gün sürüyor, 1 gün sürüyor diye,.. yahu benim orjinal farlarımın çifti e-bay de 300 usd, sana niye 250 tl vereyim?

farı da açmayın, muhtemelen dışsal çiziklerden ve sararmaktadır.

diyeceklerim bu kadar, neden pasta cilaya da bu kadar para kaptırmayın diyorum, ecnebi memleketlerde 3-5 dolara satılan bu ürünler 20-30 dolarsa almayın derim tabii.

not: pasta için cif türevi, ya da diş macunu sadece farlar için geçerlidir. boyada vs uygulamayınız.

hocam hiç zımpara yapmadan pasta sürsek nasıl olur ?

ev en üst katta olduğu için polisaj veya matkap kullanamıyacağım şarjlı tornavida ile yapılırmı sizce ?

• thythy T kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam,

Bence Yurtdışına 300USD vererek vereceğiniz 250TL den kazanırsınız ama cari açığı bol ülkemizden de bir ustaya kızarak 300 doları geri dönmeyecek üzere göndermiş olursunuz.. Ayrıca genelleme yapmanız yanlış kaldı ki izmir'de bu işi farın iç kısmı dahil, tanesini max 75 TL ye yapıyorlar, elbette kendinizin yapmasına diyecek bir lafım olamaz, parada kolay kazanılmıyor katılıyorum ama ben bu konuyu açarken tanımadığım bu işyeri sahibiyle bu konu sayesinde arkadaş olduk, ve bence gerçekten sizin bu adamlar tabirinize yakışan bir kişiliği yok. Sizin mesleğiniz içinde paranızı bu adamlara kaptırmayın diyen birileri çıksa tepkiniz ne olurdu? Ecnebi memleketlerde malzeme ucuz evet ama yurtdışında da hatırı sayılır bir süre yaşamış biri olarak da söylüyorum ki burada da işgücü ucuz. Kaldı ki bu işi yurtdışında yaptıramazsınız, sizden direk o 300 doları alıp yenisini takarlar. Bence esnafımıza haksızlık etmeyelim, haa terbiyesiz tavır takanlara elbette müsade etmeyelim fakat birine kızıp hepsine tavır almakta doğru bir yaklaşım mıdır size bırakıyorum. Yazdıklarımı da lütfen yanlış anlamayın, konuyu açan kişi olarak direk muhatap benim tavsiye ettiğim usta olarak algılanabilir diye bu hususa cevap verdim, kendisi sürekli çayını içtiğim sevdiğim sohbet ettiğim bir esnaf arkadaşım olmuştur. Eğer dediğiniz gibi bu işi herkes yapabiliyorsa neden izmir'deki servislerin hatırı yüksek bir kesimi bu ustayla çalışıyorlar, pekala kendileri yapabilirler ki kendi bünyelerinde pasta cila işini yapabilecek hem elemanları hem de ekipmanları var. Bu yüzden yanlış anlamamanızı diliyorum, saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: maximed

quote:

Orijinalden alıntı: nova730

walla ben kendi farımı kendim temizledim.
    ankarada far temizlemeye 80YTL istediler. internetten araştırdım biraz kendim hallettim,
    çok da güzel oldu.
    bence dışarıya para vermeye gerek yok. para kolay kazanılmıyor...

dostum bu far temizleme işini neyle ve nasıl yaptın...ben sordum 100-150 tl den aşağı demiyorlar temizlik için;;;,**

Alıntıları Göster
    Plastik far temiziligi yaptım sonuç mükemmel oldu. sitede bilgi veren arkadaşlara ellerine saglık diyorum.
    Nasıl yaptığıma gelince
    Malzemeler : 800 - 1200 - 1500 - 2000 - 3000 - su zımparaları ve plastik pasta cila veya pembe veya mavi renkte pasta cila

800 zımpara ile sürekli su akıtarak bidonun kapagını delin arabanın üstüne koyun asagı dogru akıyor zaten.lfazla bastırmadan güneş yanıkları izleri falan temizliyosun aşınan plastik.suyla beraber aşağı dogru akıyor. sırayla kucukten buyuge dogru zımparaları kullanıyosun en son 3000 de bıraz daha fazla ovalyarak pruzlerın zımparaya gelmedıgını hıssedene kadar temizlıyosun.sonra farı yıkayıp kurulayıp temiz biz bir bezle pasta cılayı uyguluyosun sonuç pırıl pırıl cam gibi bir far cıkıyor ortaya. ben opel astraya uyguladım fotograf cekmedım basında ve sonunda fakat sıfır gibi oldu.ben plastık cila almadgım ıcın pasta cile uyguladım gayet guzel oldu. pasta cılahı bastırmadan uygulayın cizmesin sadece parlatsın ve puruzsuz hale getırsin.

Zımparalar her yerde bulunmuyor. Ankarada olanlar için Baskent oto sanayinde Aydın ticaret var orada bulabilirsiniz. Tel 2780004

3000 zımpara 5 tl dıgerlerı 1 er tl toplam 9 tl ye farınız tertemiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Blessmen

Plastik far temiziligi yaptım sonuç mükemmel oldu. sitede bilgi veren arkadaşlara ellerine saglık diyorum.
    Nasıl yaptığıma gelince
    Malzemeler : 800 - 1200 - 1500 - 2000 - 3000 - su zımparaları ve plastik pasta cila veya pembe veya mavi renkte pasta cila

800 zımpara ile sürekli su akıtarak bidonun kapagını delin arabanın üstüne koyun asagı dogru akıyor zaten.lfazla bastırmadan güneş yanıkları izleri falan temizliyosun aşınan plastik.suyla beraber aşağı dogru akıyor. sırayla kucukten buyuge dogru zımparaları kullanıyosun en son 3000 de bıraz daha fazla ovalyarak pruzlerın zımparaya gelmedıgını hıssedene kadar temizlıyosun.sonra farı yıkayıp kurulayıp temiz biz bir bezle pasta cılayı uyguluyosun sonuç pırıl pırıl cam gibi bir far cıkıyor ortaya. ben opel astraya uyguladım fotograf cekmedım basında ve sonunda fakat sıfır gibi oldu.ben plastık cila almadgım ıcın pasta cile uyguladım gayet guzel oldu. pasta cılahı bastırmadan uygulayın cizmesin sadece parlatsın ve puruzsuz hale getırsin.

Zımparalar her yerde bulunmuyor. Ankarada olanlar için Baskent oto sanayinde Aydın ticaret var orada bulabilirsiniz. Tel 2780004

3000 zımpara 5 tl dıgerlerı 1 er tl toplam 9 tl ye farınız tertemiz.

Alıntıları Göster
    abiler cümleten iyi forumlar. internetten biraz araştırdım. insanlar diş macunuyla temizliyo valla fıstık gibi oluyo. benim 99 clio var. netten baktım farların çifti 80 lira temizlikle aynı para. ben bu diş macunu yöntemini deneyeceğim kaybedecek bişeyim yok. merak edenler için link veriyorum ayrıca arabanın foto da atıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=sNMlVZyem78

Plastik Far Temizliği

• quote:

Orijinalden alıntı: erhan6110

abiler cümleten iyi forumlar. internetten biraz araştırdım. insanlar diş macunuyla temizliyo valla fıstık gibi oluyo. benim 99 clio var. netten baktım farların çifti 80 lira temizlikle aynı para. ben bu diş macunu yöntemini deneyeceğim kaybedecek bişeyim yok. merak edenler için link veriyorum ayrıca arabanın foto da atıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=sNMlVZyem78

Plastik Far Temizliği

Alıntıları Göster
    değerli forumdaşlar;

youtube dan bir kaç video izleyerek edindiğim yöntemi ve sonuçlarını açıklıyorum.

adım 1: baş parmağın ucu kadar diş macunu (evet diş macunu) fara iyice kağıt peçeteyle sürülür neredeyse kuruyana kadar sürülür.
    adım 2: 1 bardak su döküldükten sonra kağıt peçete ile durulama işlemi yapılır.
    adım 3: yetmezse bir bardak su daha...
    not: işlem kağıt peçete ile yaptım sitede öyle diyordu belki de bezle daha iyi sonuç çıkar. fotoğraflar ektedir.
    Plastik Far TemizliğiPlastik Far TemizliğiPlastik Far Temizliği

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.