Şimdi Ara

PİONEER HPM-100 EFSANESİ 1976-∞ (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
535
Cevap
1
Favori
21.830
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Üstat bu dünyanın en popiler 5 Hoparlörü hangileri
    İngilizce yazdim turkce yazdim 15 dk sır bakıyorum hic oyle aman aman bir Hakkı'nda bilgi yok

Hakkı'nda yazı yazanlar da bizim ikinci el satan Dolandirici esnaflar Avrupa'da da ve Türkiye'de

Bu kadar eski urunleri gözümüzde böyle büyütmemek lazım elde varsa ve çok kulaga hoş geliyorsa kullanmak elde yoksa ayni bütçe de varsa daha yeni beğendiğimiz alternatifler onlara bakmaklazim zira para ile alınıp satılan ürünler keyf isi her insanda değişir o dediğiniz popiler hop falan o is Te hikaye bence herkesin zevki çok baska

Birde bu listeyi kim yapmış

Yaparken kriter çok kişide olması mı mış

Öyleyse Logitech z5500 bir numarası dir listenin

Bu is zevk meselesi göreceli diyip ardından en popiler 5. Hoplarlor demek biraz tezat degil mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eraycelik80 -- 21 Mart 2016; 19:08:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: eraycelik80

Üstat bu dünyanın en popiler 5 Hoparlörü hangileri
    İngilizce yazdim turkce yazdim 15 dk sır bakıyorum hic oyle aman aman bir Hakkı'nda bilgi yok

Hakkı'nda yazı yazanlar da bizim ikinci el satan Dolandirici esnaflar Avrupa'da da ve Türkiye'de

Bu kadar eski urunleri gözümüzde böyle büyütmemek lazım elde varsa ve çok kulaga hoş geliyorsa kullanmak elde yoksa ayni bütçe de varsa daha yeni beğendiğimiz alternatifler onlara bakmaklazim zira para ile alınıp satılan ürünler keyf isi her insanda değişir o dediğiniz popiler hop falan o is Te hikaye bence herkesin zevki çok baska

Birde bu listeyi kim yapmış

Yaparken kriter çok kişide olması mı mış

Öyleyse Logitech z5500 bir numarası dir listenin

Bu is zevk meselesi göreceli diyip ardından en popiler 5. Hoplarlor demek biraz tezat degil mi

bu kadar yazının içinde popüler ve 5 sözcüklerine takıldıysanız sadece o kısmı merak ediyorsanız hpm-100 araştırdığım zamanlarda yabancı forumlarda okuduğum bir bölümdü bu top 5 vintage hoparlör içinde yer aldığını okumuştum sonradan yazıyı editleyip vintage ekledim, yani en poüler 5 hoparlör değil en popüler 5 vintage hoparlör olacak düzelttim. neden tezat olaun ben bir istatisliği yazdım kendi yorumum olan bir konu olsa evet tezat olabilirdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dost..:) -- 21 Mart 2016; 19:36:28 >

• Hoparlör bookshelf desen değil floorstander desen değil ...70'lerde milletin kafa hep iyi olduğundan yatarak dinliyorlardı herhalde....Ben de oraya takılıp kaldım ya hani neyse.....

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    evet orası benimde çok garibime giden bir konu kitaplık tipi hoparlör diye geçiyor 67cm boyunda 39 cm derinliğinde yaklaşık 30 kiloluk bir hoparlörü taşıyabilecek bir kitaplık kimin evinde var acaba

• eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-koleksiyonluk-efsane-pioneer-hpm-100-283422125/detay
    Bu ilan herşeyi özetliyor aslında...

• quote:

Orijinalden alıntı: aydinsakaryali

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-koleksiyonluk-efsane-pioneer-hpm-100-283422125/detay
    Bu ilan herşeyi özetliyor aslında...

Fark ettim

• aydinsakaryali A kullanıcısına yanıt
    Astronomik fiyat
    Geçen yıl 3000 TL etiket koyan temiz HPM 100 satıcısı bedavaya satmış desenize

Anlaşılan bu gün en değerli yatırım aracı vintage cihazlar . kim neye göre fiyat belirliyor ,kim satın alıyor bu fiyatlara anlamış değilim .
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektürükçü

Çok tutulan makul fiyatlı Sx 950 HPM için yeterli bir güç sağlar , tabiki 1250 ,1980 derim ama , 4000 ila 12000 bin lira arasında absurd fiyatla satılıyor , Ebay üzerinden bu tür cihazları getirmek kaça patlar bilmiyorum ama A.B.D mantıklı fiyatlara satılıyor ,üstelik gelir düzeyleri bizden çok yüksek olmasına rağmen .
    birileri ithal etsede nasıl oluyor ,nasıl geliyor ,kaça patlıyor, başa belamı oluyor öğrensek , Hiç cesaret edemedim ithal etmeye
    Yoksa inanılmaz burunları sürter bizdeki satıcıların ..

Sx 1980 tamm 6000 dolar istiyorlar.saka gibi.50 yillik cihaz.resmen dalga geciyorlar.

• headbanger6 H kullanıcısına yanıt
    Yurtdışında .Amerikadaki çılgın satıcı 2900 dolar civarı istiyor ,kargo ,gümrük koyunca Bu fiyatlara denk gelir neredeyse fakat 6000 dolar ciddi bir para .

adam hale getirmek için en az 2000 lira harcamayı göze almak lazım . 20 bin lira Ohhh maşallah . kafamdaki deli rakam bile 7500 liradan fazla işlemez diyor
  • Asıl siz paylaştığım linkteki satıcının açıklamayı okudunuzmu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aydinsakaryali -- 22 Mart 2016; 1:26:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektürükçü

Astronomik fiyat
    Geçen yıl 3000 TL etiket koyan temiz HPM 100 satıcısı bedavaya satmış desenize

Anlaşılan bu gün en değerli yatırım aracı vintage cihazlar . kim neye göre fiyat belirliyor ,kim satın alıyor bu fiyatlara anlamış değilim .

sırf bu yüzden aylarca cihaz alamadım benim hpm-100 ü aldığım adam pek fazla internet kullanmayan piyasadan habersiz bir adamdı birazcıkta düşeş oldu benim için bu arada hpm-100 e 5000$ isteyen adam satmış herhalde yada ilanı kaldırmış gözükmüyor şuan demekki 5000$ verende var, 6000$ a sx1980 satan var fakat benim anlamadığım sx1250 2-3 bin dolara satılırken bir üst modeli olan sx1980 nasıl 6000$ satılıyor

• aydinsakaryali A kullanıcısına yanıt
    Okudum ,okudum Sakaryalı kardeşim :)
  • dost..:) kullanıcısına yanıt
    5000 dolar isteyenin satmış olduğunu düşünmüyorum , bu iş şöyle oluyor , bir kaç hesap alınıyor , değişik ortamlarda cahızın fotoğrafları çekiliyor , ilk hesaptan piyasa değeri 2500 -3000 lira olan cihaza allanıp pullanıp sözlerle 5000 -6000 çekiliyor ,ilan en fazla 15 gün kalıyor ,süre bitmeden çekiliyor . aradan 1 ay geçiyor aynı kişi başka hesaptan aynı cihazı başka mekanda çekilmiş fotoğrafları ile 5000-5500 istiyor , o ilanda 10 -15 gün kalıp ,takipçileri algı oluşturuluyor ,sizin gibi satıldığını düşünüyorsunuz . sonra aradan bir ay geçimce 5000 lira ilan koyup başka rumuzla 4500 liraya satıyorlar .

ben uzun yıllar takip ederim ,bir satıcının 4-5 rumuzla telefonla iş yaptığını bilirim , diğer cihazları zaten ele veriyor kendisini .

Tamamen algı yaratıp piyasa oluştıurmak . yoksa 6000 dolar sx 1980 vermek HPM 100 6500 lira satın almak , akıllı insan işi değil .
    Haa satılırmı bu fiyatlara hiç bellide olmaz , denizi ,k..zi bitmeyen bir toplumuz . oltaya takılabilir .

SX 1980 küçümsemeyin . şimdinin pek çok cihazından iyidir .

Not :Arkadaşlar lütfen HPM 100 muhabbeti yapmayın Sx 1980 için . Yurtdışında ciddi fanatiği fun club sayfaları mevcut . Restorasyon işine bile 2000 dolara yakın ücret alınmakta . tel maşa cihaz değildir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektürükçü -- 22 Mart 2016; 2:32:27 >

• bak bunları bilmiyordum işte çok ilginç bu işleri iyi bildiğinize göre sizde bu işin içindesiniz galiba sn.elektrükçü

• bu arada pioneer ın a 757 ve a878 reference amfileri hakkında ne söylersiniz sn.elektürükçü sizce alınırmı vintage amfilerin uçup gittiği bir piyasada normal fiyatları var gibi

• Sevgili Arkadaşlar
    Prensip olarak bir süredir cihazlarla ilgili yazı yazmıyordum, gene yazmayacağım.Ama bu hpm-100 konusundan yola çıkarak bazı şeyleri belirtmek ihtiyacını duydum.Hpm olayı tam bir şehir efsanesidir.Sesten anlayan birinin ayaklarını ancak üstüne çıkarsa yerden kesebilir.Bu seri üretildiği zamanların bile en iyi speakerlarından biri değildir.Nerde kaldı bu günün.O tarihlerde o müzik ve ses ekolünün ortalama speakerlarından biridir.Seste bazı arkadaşlarımızın aramadığı doğallığı vermekten uzak bası ve tizleri abartılı bir speakerdır.Benzetme yapmak gerekirse doğruları çarpıtan ama etkileyici konuşan bir hatip gibidir.Yaklaşık 20 yıllık audio hayatımda yüzlerce hifi meraklısıyla tanıştım, yüzlerce eve girdim çıktım.Gerçekten bu işten anladığını düşündüğüm kimsenin sisteminde hpm görmedim. Bu ve benzer bazı cihazların yenilerden üstün olduğu iddası genelde gençliğinde bunları kullanan ama daha sonra bu işi bırakmış bazı eski meraklılar ve bunları fahiş fiyata satarak para kazanan bazı esnaflar tarafından pompalanır.Öyle ki bu cihazların hurdaları bile eskiciler tarafından milyar düzeyinde fiyatlara pazarlanmaya çalışılmaktadır.
    Gelelim eski cihazların bugünkülerden iyi olduğu iddasına.Bu da gerçeklerden uzak ve temelsiz bir iddadır.Cihazları üretildikleri dönem, fiyat ve kategorileri eşleyerek karşılaştırmanız gerekir.Örneğin 1957 de üretilmiş Scott 233 model bir lambalı amplinin o zamanki fiyatı olan 300 dolara bakıp bugün 300 dolara satılan modern bir ampliden iyi bak eski aletlere diyemezsiniz.1957 de bir Chevrolet in 700 dolar olduğunu bilmeniz lazım.O zaman o Scott u bu günün oldukça pahalı bir lambalı amplisi ile kıyaslamanız gerekir.Ayrıca örnek verilen cihazlar genellikle (menşei ne olursa olsun) bolluk dönemi Amerikan piyasası için üretilmesine rağmen orda bile herkesin ulaşamadığı pahalı kabul edilen cihazlar.Siz bugün eskicilerden aldığınız cihazın fiyatına bakıp güncel fiyatı aynı olan yeni bir cihazla kıyaslayamazsınız.Bir cihaz hakkında yorum yaparken üretildiği dönemi, teknolojiyi, malzeme ve üretim tekniklerini, sektörün durumunu ve aynı kategorideki cihazlarla karşılaştırıp performansını değerlendirmelisiniz.Ben çocukken babama yalvar yakar renkli televizyonla video aldırtıp 14,000 mark ödetmiştim.O dönemde Moda semtinde 40,000 marka daire satılıyordu.Bu gün o video yu eskici bedava bile almaz.

Alıntıdır,

• Bazı çakal yamyam satıcılar bu gibi forumları kullanarak insanlar üzerinde algı psikolojisi uyguluyor. Sonrada ağına düşürdükleri kerizleri bir güzel kazığa oturtuyorlar. Çakal satıcıların oyunana gelmeyin. Bu istanbuldaki satıcıların pek çoğunu tanırım içlerinde çok dürüst olanlarda var fakat içlerinde öyleleri varki, bir tanesine tanık olmuştum elinde tam 5 çift hpm 100 vardı yurt dışından 350 dolara toplamış getirmiş tam 2 yıldır elinde tutuyor satmıyordu piyasayı iyice kızıştırmak için değişik hesap ve isimlerle forumlara girerek insanlar üzerinde psikolojik oyunlar oynuyor fiyatının yükselmesi için elinden geleni yapıyordu. Kendini bilmez bazı arkadaşlarda bu sahtekar satıcıların ekmeğine yağ sürüyordu. Yıllaca buna birinci elden şahit olduğum için sizleri uyarmaya çalışıyorum. İşte sonuç ortada yurt dışında 550 dolara alıcı bulamazken bizde adam utanmadan 6500 TL para istiyor. Uyanık olun kanmayım bu adamlara.

Bir hoparlörün kalitesi öncelikle teknik ve bilimsel veriler ışığında değerlendirilmelidir sonrada iş zevke bırakılmalıdır.

PİONEER HPM-100 EFSANESİ 1976-∞

Daha birbuçuk ay önce internette sahibinden 1500TL ye satıldı bu hoparlör. Link burada isterseniz bakabilirsiniz.
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-tertemiz-pioneer-hpm-100-274680197/pasif-ilan

• amma şişirdiler. JBL vintage yer bunları yav. HPM isteyen arkadaşlara kesin öneridir. JBL bakın JBL vintage dinleyin bulun alın. 5000$ illa verilecekse JBL e verilir. misal 4315, 4344.
  • the_cantan kullanıcısına yanıt
    Yani Hocam Japonların bir bildiği vardır diyorsun zira adamlar JBL manyağı...

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.