Şimdi Ara

Pikap Alımı (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
381
Cevap
10
Favori
51.856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yuxeses

merhaba; elinizdeki pc spakeri ile olacak iş değil o benim sistem bile "benim sistem bile derken giriş seviyesi bir sistemdir" bu pikap ın karşılığı değil kaldıki sıradan bir pc speakeri gerisini siz düşünün ayrıca direk bağlayamazsınız araya phono amfi lazım ama pikap ı almakla iyi edersiniz ileride streo amfi ve iki çift hopla olayı tamamlarsınız kolay gelsin

phono amfi, streo amfi ve iki çift hopla diye bahsettiğiniz aparatlara görsel link/örnek verebilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: oktayyilmaz

Herkese merhaba,

bir süredir pikap almayı düşünüyordum. Pikap konusunda hevesli 26 yaşındayım fakat neredeyse hiç bilgim yok pikap özellikleri konusunda. İnternetten araştırmalarım doğrultusunda yeni bir başlangıç ve ileride teknik bilgimi geliştirerek pikapta değişiklikler yapabilmek adına tchibo'daki pikap 400tlye alınabilecek en uygun ürün gibi gözüküyor. Yorumlarınızdan da bu fikrim pekişmiş durumda ve 1-2 gün içerisinde tekrar tchiboya gidip pikapı alacağım.

Elimde bir ses sistemi var.

Önden ve arkadan görünümünü yolluyorum:

http://mcdn01.gittigidiyor.net/6691/LOGITECH-X-530-5-1-HOPARLOR__66912899_0.jpg

http://resim.donanimhaber.com/upfiles/478947/C96DF8EEED0D4B91AA904EDF9C29159B.jpg

Logitech X-530 ÖZELLİKLERİ

Ses Sistemi : 5+1
    Hoparlör Gücü : 70W RMS
    Ses Girişi & Bağlantı : Analog
    Subwoofer : Var
    Subwoofer Çıkış Gücü : 25W RMS
    Uydu Hoparlör Sayısı : 5
    Uydu Hoparlör Çıkış Gücü : 45W RMS (2 x 7.4 W Arka, 15.5W Merkez, 2 x 7.4 W Ön )
    Manyetik Koruma : Var

Sorum şudur;

tchibodaki pikapı aldığımda elimde LOGITECH X-530 5+1 Hoparlör 70W Ses sistemi var. Tchibo'daki pikapa direkt bağlayabilir miyim? Ek aparat gerekir mi?

merhaba,

hoperlörlerinizi googllayamadım ama önce yazayım ileride soracak arkadaşlarada faydam dokunur belki :)
    eğer aktif hoperlörler ise kullanabilirsiniz. tabi bu size ne kadar keyif verir ne kadar memnun olursunuz o tamamen size bağlı :)

cihaz mağzalarda bulunmuyor, bildiğiniz üzere tchibo concept üzerine çalışır ve sürekli olarak mağzalar değişir. Cihaz tüm mağzalardan toplanılıp depolara çekilmiş o yüzden sadece internet üzerinden satışı bulunuyor.
  • Tchibo pikaplarda bildigim kadariyla bir yukseltici yok, dolayisiyla speaker aktif de pasif de olsa phono kati mutlaka olmali. Hataliysam lutfen duzeltin... @scorpionida

Phono kati almalisiniz. 100-200 liralik urunler mevcut. sahibinden.com'a bakabilirsiniz. @oktayyilmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: canolum

Tchibo pikaplarda bildigim kadariyla bir yukseltici yok, dolayisiyla speaker aktif de pasif de olsa phono kati mutlaka olmali. Hataliysam lutfen duzeltin... @scorpionida

Phono kati almalisiniz. 100-200 liralik urunler mevcut. sahibinden.com'a bakabilirsiniz. @oktayyilmaz

Evet Tchibo pikap phono katı icermez. Kullanılacak olan amfide MM veya MC giris olmalı yada haricen phono katı alınmalıdır. Cok üst seviye phono katı pesinede dusmenize gerek yok.
    Amfi standart, speaker standart, kartus igne standart ise zaten farkını anlamazsınız. Tchibo pikapta kartus, igne giris seviyesi oldugundan performansıda ona gore. O yuzden ilk girisim o kartus ve igneyi degistirerek pikap a sınıf atlatmak lazım. Zaten ses kalitesinin karakterinin buyuk kısmını kartus, igne kalitesine baglı.
    Kartus igne secimide dinlenilen muzik turune gore secilmeli. Rock pop dinleyen birinin gidipte nötr calan kartus alması yanlıs olacaktır. Yada vokal, klasik agırlıklı muzik dinliyorsa sesi renklendiren kartus alması daha mutlu edecektir.
  • Sn.ikarahal, igne her durumda notral olmali. Colore etmek tercih edilecek bir sey olmasa gerek. Rock dinleyenler renklendiren degilde canli calan bir igne tercih edebilir. Muhtemelen sizde bunu demek istemissinizdir.
  • Sn altanpsx

Evet rock, pop turevi muziklerde canlı calan kartus+igne seti demek istedim. Her durumda nötr malesef olmuyor.
    Aktif cihazlar, speakerlar hep farklı renkte ses uretiyor. Cunku dinlenilen muzik turleri, kisinin kulak zevki farklı farklı. Cogunlukta tone kontrol kullanıyor. Cunku renkli sesi seviyoruz.
    Jazz, vocal agırlık muzik dinleyenler bu yonde tasarlanmıs speaker, amfi vs secimi yapıyor. Ama orta bandı umursamayan alt ve ust frekanslara egilimli olanlarda o yönde cihaz alıyor. Bu kesimin nötr calan cihazlarla mutlu olmayacagı cok acık. Kartus+igne lerde cesit cesit zaten. Dinlenilen muzik turune gore secmek lazım.

Hatta birkac cesit kartus+igne seti bulundurup, dinlenilen muzik turune gore takmak en ideali. Boylece ne muzik olursa olsun daha ideal sonuc alınacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 18 Haziran 2013; 9:39:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Sn altanpsx

Evet rock, pop turevi muziklerde canlı calan kartus+igne seti demek istedim. Her durumda nötr malesef olmuyor.
    Aktif cihazlar, speakerlar hep farklı renkte ses uretiyor. Cunku dinlenilen muzik turleri, kisinin kulak zevki farklı farklı. Cogunlukta tone kontrol kullanıyor. Cunku renkli sesi seviyoruz.
    Jazz, vocal agırlık muzik dinleyenler bu yonde tasarlanmıs speaker, amfi vs secimi yapıyor. Ama orta bandı umursamayan alt ve ust frekanslara egilimli olanlarda o yönde cihaz alıyor. Bu kesimin nötr calan cihazlarla mutlu olmayacagı cok acık. Kartus+igne lerde cesit cesit zaten. Dinlenilen muzik turune gore secmek lazım.

Hatta birkac cesit kartus+igne seti bulundurup, dinlenilen muzik turune gore takmak en ideali. Boylece ne muzik olursa olsun daha ideal sonuc alınacaktır.

peki bana yardımcı olurmusunuz yukarılarda attığım maile kimse cevap vermedi.dual 1225 pikap ne alınabilir.
  • Bahsi geçen phono kiti böyle bir şey sanırım demi? Bilgisizliğimden soruyorum, bunu edindiğim zaman Logitech X-530 5+1'ime bağladığım zaman beni bir süre tatmin edecek ses düzeyine ulaştırır mı?

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-recoton-stereo-phono-pre-amplifier-pikap-anfisi-127948866/detay
  • quote:

Bahsi geçen phono kiti böyle bir şey sanırım demi? Bilgisizliğimden soruyorum, bunu edindiğim zaman Logitech X-530 5+1'ime bağladığım zaman beni bir süre tatmin edecek ses düzeyine ulaştırır mı?

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-recoton-stereo-phono-pre-amplifier-pikap-anfisi-127948866/detay

merhaba,

benim elimdeki pikap(lar) kendinden amfili ve kolonlu olduğu için bu konuda bilgim yok malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: savast

quote:

Sn altanpsx

peki bana yardımcı olurmusunuz yukarılarda attığım maile kimse cevap vermedi.dual 1225 pikap ne alınabilir.

Deck pikap oldugu icin guzel. Kendinden amfili ve kolonlu dualler de cok fark alınamıyor. Cunku amfi ve speaker kalitesi kadar netice verebiliyor. O kısımlarıda malum zaten.

Sizin pikap ta tk14/24 model shell kullanıyor sanırım. Bu shell e gunce istediginiz marka model kartus takıp kullanabilirsiniz. Uzerindeki orjinal kartuslar icin malesef orjinal igne bulunamıyor, malum 30-40 yıllık cihazlar. Ama yapısından dolayı guncel bir kartus alıp kullanma sansınız var.

Alternatif cok fazla, fiyat aralıgıda cok genis. 100 tl den baslayın 5000 tl ye kadar kartus igne var.

Shure ve Ortofon markalarına bakabilirsiniz.

Mesela shure m44-7 pop, rock turevinde iyi. bas cevabı iyi, tizler parlak calar. Cıkıs voltajıda yuksektir.
    Shure m97xe ise nötr cevabı vardır, vocal agırlıklı muzikler, klasik, jazz turevi muziklerde dengeli, dogal calan yapıdadır.

Bunun gibi kartusların kendine has frekans cevabı olur. Sizde dineldiginiz muzik turune ve zevkinize gore kartus alıp kullanabilirsiniz.
  • Ses alirsiniz evet ama kalitesi ve tatmin derecesi ne olur bilemem. Genelde bu tip ucuz cihazlardan pek memnun olan cikmaz. Tavsiyem biraz daha para ayirip uzun sure kullanabileceginiz bir sey almak. Ornegin yine sahibindende su var:http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-project-phono-box-98727662/detay

Oradaki fiyata aldanmayin. Asagida ekledigim kisi bu forumdan gelen arkadaslara indirimli fiyat vermekte ilgili bir arkadas. Tuncay Bey ile iletisime gecebilirsiniz.

quote:

Bahsi geçen phono kiti böyle bir şey sanırım demi? Bilgisizliğimden soruyorum, bunu edindiğim zaman Logitech X-530 5+1'ime bağladığım zaman beni bir süre tatmin edecek ses düzeyine ulaştırır mı?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: savast

quote:

Sn altanpsx

Deck pikap oldugu icin guzel. Kendinden amfili ve kolonlu dualler de cok fark alınamıyor. Cunku amfi ve speaker kalitesi kadar netice verebiliyor. O kısımlarıda malum zaten.

Sizin pikap ta tk14/24 model shell kullanıyor sanırım. Bu shell e gunce istediginiz marka model kartus takıp kullanabilirsiniz. Uzerindeki orjinal kartuslar icin malesef orjinal igne bulunamıyor, malum 30-40 yıllık cihazlar. Ama yapısından dolayı guncel bir kartus alıp kullanma sansınız var.

Alternatif cok fazla, fiyat aralıgıda cok genis. 100 tl den baslayın 5000 tl ye kadar kartus igne var.

Shure ve Ortofon markalarına bakabilirsiniz.

Mesela shure m44-7 pop, rock turevinde iyi. bas cevabı iyi, tizler parlak calar. Cıkıs voltajıda yuksektir.
    Shure m97xe ise nötr cevabı vardır, vocal agırlıklı muzikler, klasik, jazz turevi muziklerde dengeli, dogal calan yapıdadır.

Bunun gibi kartusların kendine has frekans cevabı olur. Sizde dineldiginiz muzik turune ve zevkinize gore kartus alıp kullanabilirsiniz.

üzerinde dms 238 catridge mevcut galiba tk181 tecnica nasıl bu kafa ses olarak böyle kalsın mı yoksa değiştireyim mi bilemiyorum fark olurmu diğer kartuşlarla.
  • Dedigim gibi her kartusun frekans tepkisi farklıdır. Dual uzerindeki kartusların orjinal igneleri pek bulunmaz yan sanayi bulunur. Onlarda o kdar iyi sonuc vermez.
    O acıdan guncel bir kartus ve ignesinin bulunabilirligi onemli. Sizde orjinal igne bulabiliyormusunuz once ona bakın. Hep karsınıza yan sanayi igne cıkıyorsa o kartusu yenileyin.
    Sonrasında ses karakteri size ve dineldiginiz muzik turune uygunmu onu arastırın.
    Bahsettiginiz kartusları dinlemedim bilmiyorum. Deneyimi olan arkadaslar varsa paylasacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bthndemirtas

Merhaba arkadaşlar.
    Ben plak ve pikap işine yeni gönül vermiş bir amatörüm.Kendime bir plak koleksiyonu ve ses sistemi almayı düşünüyorum böylece kaliteli müzik dinleme zevkine erişebiliyim.Fakat öğrenci olduğum için maddi olarak sıkıntıdayım.Yani ilk olarak kendime ucuz bir pikap almak istiyorum.Bir kaç araştırma sonunda ikinci el VHS marka (serial no:030713) bir pikap buldum.Sahibi kendisi satıyor.30 yıllık ingiliz yapımı ve uzun zamandır kullanılmıyor.İğnesi bir ay önce değiştirilmiş.Tek sorunu auto-start problemli.Yani manuel olarak başlatıyorsunuz.Bitimi otomatik yapıyor.Hem normal longplay hemde taş plak çalabiliyor ayarlamayla.Gittim aleti gördüm dinledim tınısı ve sesi güzel.Eski ve antikamsı olması beni cezbeden kısmı çünkü nostaljik şeyleri seviyorum.
    Size sorum 250 lira böyle bir alet için uygunmudur yoksa pahalımıdır?

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Eğer hala pikap arıyorsanız benim iş yerime bakabilirsiniz 440 adet sıfır plak ve 4 çeşit pikap var yine sıfır. Sorularınız varsa Pm atabilirsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tchibodaki leco pikaptan bende aldım ama rca dan ses bağlantısı gerekiyor bende de creative 5+1 ses sistemi vardı ama bağlanma şekli 3 adet 3.5mm kulaklık çıkışları gibi onu teke düşüren bir adaptör ile kullanıyprdum söz konusu pikapın rca çıkışlarını 3.5mm ye dönüştüren bir adaptör ile ses sistemine bağladım ama ses gücü çok az acaba başlıktan mı yoksa illa anfi aracılığı ile mi bağlantı istiyor, bilginiz var ve paylaşırsanız çok memnun olurum.
  • Dün pikapı tchibo dan aldım elimde 2 adet belt drive pikap vardı direct drive pikap almak için fırsat kolluyordum açıkçası ve tesadüf eseri mağazaya girdiğimde pikap karşıma çıktı.Özünde lenco sadece üzerinde lenco yazmıyor arka kısmında ismi yazıyor.Hemen kurdum ve denon digital anfi phono girişli+yamaha naturel eko+a kanal wharfadele b kanal bose am5 kabinlere verdik çoşkuyu .Arkadaşlar üzerindeki kartuş ile bile oldukça tatmin edici gerçi ben shure ile değiştirdim ses ve mekanizma oldukça başarılı bu fiyata böyle bir pikap almanız zor technics replika olabilir ama derli toplu bir technics pikap a 1500 tl gibi rakamlar istemekteler.Bence iyi bir anfiniz ve kabinleriniz var ise sizi üzmez ve uzun süre kullanırsınız.Ürünü 400 tl ye ve 6 taksitle 3 yıl garantiyle alıyorsunuz çeşitli 2 el satan sitelere bakarsanız adamlar pikap ı alıp daha fazla fiyata satışa koymaya başlamışlar bile.Tabi fazla paranız var ise bilemem farklı yüksek fiyatlara pikaplar alabilirsiniz.
  • Merhaba Arkadaşlar,

Eşimin eski pikabı bozuldu, yerine yarı profesyonel diyebileceğimiz bir sistem kurmak istiyorum. fakat internette biraz dolaşıp fiyatları görünce bunun zor olabileceğine karar verdim.

Araştırmalarım sonucunda pikap alternatifi olarak Thorens TD 190-2 (375 EUR) veya Pro-ject debut Carbon (300 Eur) almayı düşünüyorum. Açıkcası otomatik 35/45 değişimi ile thorense daha yakınım. Geriye kabaca 500 EUR luk bir bütçem kalacak.

Sizden ricam , bu pikabı çalıştırabilmek için yanında almam gereken apartlar hakkında tavsiye ve görüşlerinizi paylaşmanız. Hangi amphi,pre-amphibox ve hoparlör setini alırsam pikabın hakkını vererekten keyfini çıkartabilirim.

Teşekkürler
  • Ben de an itibariyle, tchibo.com üzerinden aldım Lenco replikası pikapı. %15 indirimle 340TL ye gelmiş oldu 6 taksitle. Tabi bunun yanında preamplifier olarak ne kullanmalıyım tam emin değilim. Sahibinden üzerinde satılan home-made gibi ürünler mi yoksa daha mı farklı?
    Bu arada ürünü bir süre kendi kartuş ve iğnesi ile kullanacağım ayrıca ev sinema sistemim de Yamaha RX-V373 AVR, NS-PA120 Hoparlör seti ve YST-SW216 Subwoofer dan oluşmakta. Anlayacağınız giriş seviyesi bir hifi sistemim var onun için diğer elemanlarda da aynı çizgiyi korumak niyetindeyim.

tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar.
  • Ülen bir şey de kolay olsun yahu...

D&R de zeki mürenin plağını gördüm, "oy bunu dinlemek ne güzel olur, bakayım bir pikap bulabilecekmiyim" dedim; ve kendimi burada buldum. Ne büyük işmiş bu plak işi... 2 sayfada duyduğum ve anlamını henüz bilmediğim şeylere bak: phono katı, kartuş, iğne... Şimdi pikabın yanına bunlar da alınacak öyle mi? Bir de hopörlör seti alınacak sanırım.

Pikap plağı çevirecek; iğne kartuş, plağı okuyacak; phono katı plaktan okunan sinyali amfiye aktaracak; amfi sinyali yükseltip hoperlöre verecek ve müzik duyulacak öyle mi? Niye bunların hepsi tek bir cihaz olarak karşımıza çıkmıyor ki sanki?

Mümkünse bilenlerden bunların tek tek linklerini alabilir miyim acaba... Dediğim gibi öncelikle amaç Zeki Müreni plaktan analog olarak kaliteli bir şekilde dinlemek. (Pikabın linkine gerek yok, onun Tchibo'dan linki önceki sayfada var.). Bir bakayım bu iş kaç paraya çıkıyor, belki de mümkün olmayacak...
  • quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

Ülen bir şey de kolay olsun yahu...

D&R de zeki mürenin plağını gördüm, "oy bunu dinlemek ne güzel olur, bakayım bir pikap bulabilecekmiyim" dedim; ve kendimi burada buldum. Ne büyük işmiş bu plak işi... 2 sayfada duyduğum ve anlamını henüz bilmediğim şeylere bak: phono katı, kartuş, iğne... Şimdi pikabın yanına bunlar da alınacak öyle mi? Bir de hopörlör seti alınacak sanırım.

Pikap plağı çevirecek; iğne kartuş, plağı okuyacak; phono katı plaktan okunan sinyali amfiye aktaracak; amfi sinyali yükseltip hoperlöre verecek ve müzik duyulacak öyle mi? Niye bunların hepsi tek bir cihaz olarak karşımıza çıkmıyor ki sanki?

Mümkünse bilenlerden bunların tek tek linklerini alabilir miyim acaba... Dediğim gibi öncelikle amaç Zeki Müreni plaktan analog olarak kaliteli bir şekilde dinlemek. (Pikabın linkine gerek yok, onun Tchibo'dan linki önceki sayfada var.). Bir bakayım bu iş kaç paraya çıkıyor, belki de mümkün olmayacak...

Size küçük bir tavsiye; D&R'dan alacağınız Zeki Müren plakları sizi hayal kırıklığına uğratabilir, kayıt kaliteleri yerlerde sürünüyor ve hepsi dijital işlemden geçmiş. Elinizde hatırı sayılır plak arşivi yok ise bu işe girmeyin bence. Aynı D&R' dan alacağınız Zeki MÜREN cD'leri, veya satın alacağınız Mp3'ler bile orada satılan plaklardan daha kaliteli ses verir. Nostalji yapacağım evde pikap görünsün diyorsanız başka mesele.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.