Şimdi Ara

Pikap Alımı (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
381
Cevap
10
Favori
51.867
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: simsek07

Nostalji yapacağım evde pikap görünsün diyorsanız başka mesele.

Yok hocam, derdim o değil, dediğim gibi dijital ile ulaşamayacağım bir kaliteye ulaşabilme fikriydi beni cezbeden. Evde 3-4 tane plak var o kadar. Atatürk'ün 10.yıl nutku falan, gazete vermiş. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Çok kısa süreli bir heves oldu bu, ama düşüncesi güzeldi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

quote:

Orijinalden alıntı: simsek07

Nostalji yapacağım evde pikap görünsün diyorsanız başka mesele.

Yok hocam, derdim o değil, dediğim gibi dijital ile ulaşamayacağım bir kaliteye ulaşabilme fikriydi beni cezbeden. Evde 3-4 tane plak var o kadar. Atatürk'ün 10.yıl nutku falan, gazete vermiş. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Çok kısa süreli bir heves oldu bu, ama düşüncesi güzeldi...

Bakın şöyle bir set de var.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-bots-av-712-anfi-hoparlor-plak-calar-komple-super-set-firsat-128293141/detay

Tabii kalitesine sesine bişey diyemem gidip bakmanız gerekir. Galiba forumda bir ara konuşulmuştu.

• merhabalar bende grundig pikap vardı fakat miladı doluydu onu sattım, şimdi önümde 2 seçenek var;

LENCO L-82 PİKAP

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-lenco-l-82-pikap-131665641/detay

Pioneer PL-55x

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-pioneer-pl-55x-turntable-129420479/detay

ikisi arasında hangisini almalıyım ? çok kararsız kaldım, kimileri Lenco ve pioneer arasındaki kıyaslamayı honda ve hyundai diye bahsediyo.honda Lenco oluyomuş bu arada...Pioneer hiç bir ürün kullanmadım genelde yamaha,sony,tascam,uher,nordmande kullanırım.ama pikap olayında yeni sayılırım.grundig ile başladım.şimdi alacağım pikap ile uzun bir zaman takılmak istiyorum.
    bana bir fikir verirseniz sevinirim hangisini almalıyım ? birde blaupunkt var ama onu elemiştim zaten.bana en azından bir fikir söylerseniz sevinirim... teşekkürler şimdiden :)

• pikap alıcam önceki pikap grundig onu sattım 2 ay oldu çatlicam artık :) yenisini almam gerekiyor, Lenco mu ? Pioneer mi ? ikisinden birini tercih etmem gerek eleye eleye bunda karar verdim, Lenco için Honda, Pioneer içinde Hyundai diyorlar siz ne diyorsunuz ?

Pioneer PL-55x

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-pioneer-pl-55x-turntable-129420479/detay

Lenco L-82

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-lenco-l-82-pikap-131665641/detay

ikisi arasında tercih yapmak istiyorum fakat kararsız kaldım, işin garip yani ben hiç pioneer kullanmadım, genelde yamaha, sony, tascam, akai, hitachi,normande kullandım...acil yardımcı olursanız karara bağlamak istiyorum artık :)

• quote:

Orijinalden alıntı: askinaskin

pikap alıcam önceki pikap grundig onu sattım 2 ay oldu çatlicam artık :) yenisini almam gerekiyor, Lenco mu ? Pioneer mi ? ikisinden birini tercih etmem gerek eleye eleye bunda karar verdim, Lenco için Honda, Pioneer içinde Hyundai diyorlar siz ne diyorsunuz ?

Pioneer PL-55x

Lenco L-82

ikisi arasında tercih yapmak istiyorum fakat kararsız kaldım, işin garip yani ben hiç pioneer kullanmadım, genelde yamaha, sony, tascam, akai, hitachi,normande kullandım...acil yardımcı olursanız karara bağlamak istiyorum artık :)

Pioneer mekanik olarak daha iyi . yarı otomatik ve direk motor devirli bir model ve lenco dan biraz daha yakışıklı

• Herkese merhaba umarım sorumu yanlış konu başlığı altında yazmıyorumdur, sıkıntım ile ilgili olarak herhangi bir soru başlığı bulamadım.

Plak merakım yeni başladı ve 3 gün önce ion pure marka yarı otomatik pikap aldım. Yeni aldığım plağı dinlerken iğne ara ara atıyor ve parçada kayma oluyor. Ne, nasıl, neden diye bakınırken plağın ve altındaki diskin tam olarak düz dönmediğini ve sorunun bundan kaynaklanabileceğini düşündüm. (bir kaç tane plak denedim hemen hemen aynı sonuçla karşılaştım) Plağın yalpalamadan düz dönmesi için plağın konduğu diskte herhangi bir ayar yapmam gerekiyor mu?

Ürün yardım kitapçığında "Ürünü çalıştırmadan önce platter kısmının doğru şekilde yerleştirildiğinden ve motor ile kemer bağlantısının (platter altında yer alan) yapılmış olduğundan emin olunuz" yazıyor.

maalesef tam olarak ne yapılması gerektiğini anlamadım. konu hakkında bilgisi olan varsa çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler
     Pikap Alımı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hokerbaz -- 26 Eylül 2013; 0:12:39 >

• merhaba,

eğer düzgün yerleştiğinden eminseniz, kolun ağırlık ayarlarını kontrol edin derim. kafa plak'ın üzerinde doğru ağırlıkta inmiyorsa da kaymaya neden olabilir diye düşünüyorum.

youtube'u kurcalayın sizin cihazla ilgili kurulum videoları olabilir.
  • Alınabilir, ben de 90lardan kalma pikap var onla idare ediyorum yenilerini merak ediyorum aslında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: scorpionida

merhaba,

eğer düzgün yerleştiğinden eminseniz, kolun ağırlık ayarlarını kontrol edin derim. kafa plak'ın üzerinde doğru ağırlıkta inmiyorsa da kaymaya neden olabilir diye düşünüyorum.

youtube'u kurcalayın sizin cihazla ilgili kurulum videoları olabilir.

Merhaba,

Elimdeki modelde ağırlık ayarı için herhangi bir dengeleyici ağırlık veya ayar yok, mesajımın altına eklediğim fotograftaki ürüne çok benzer başka bir model var elimde. Bu akşamki denemelerimde şunu farkettim; denediğim plaklarda hep aynı saniyelerde iğne atma sorunu yaşanıyor. Her ne kadar 3 tane yeni plak denemiş olsamda sorunun plaklardan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Bu haftasonu aldığım yere gidip plakları orada deneyeceğim. Bu şekilde kesin bir sonuca varabilirim.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

• hokerbaz H kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,
    Plaklarınızda sorun yok gibi. Scorpionida doğru söylüyor. Kol da bir sorun var. Anti scating ayarı yok ise pikabı değiştirmenizde (yeni aldıysanız) fayda var.
  • simsek07 S kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Umarım pikapta sorun yoktur önceki mesajımda da dediğim gibi aynı plağın hep aynı parçasında(larında) aynı saniyelerde iğne yana atıyor ve parça kayıyor. En son denedediğim arkadaşımın plağında herhangi bir atma yaşamadım. Yarın plakları yanıma alıp d&r'da deneteceğim aynı hatayı alırsam plak değişimi isteyeceğim. umarım sorunum hallolur. diğer türlü pikapı garanti kapsamında teknik servise göndereceğim. Açıkçası pikabı çok araştırma yapmadan aldım. keşke daha iyi araştırma yapıp ona göre model seçseymişim.
  • hokerbaz H kullanıcısına yanıt
    merhaba hocam şimdi iğnenin üstüne bozuk para koyup bir dener misin ? 25 kuruş 50 kuruş yada 1 lira 1 adet yada 2 adet
  • des_955 kullanıcısına yanıt
    Selam hocam,

denedim sonuç aynı, sorunun plaklardan kaynaklandığına neredeyse eminim son olarak yarın d&r'a götüreceğim. teşekkürler zaman ayıdığın için
  • quote:

Orijinalden alıntı: hokerbaz

Herkese merhaba umarım sorumu yanlış konu başlığı altında yazmıyorumdur, sıkıntım ile ilgili olarak herhangi bir soru başlığı bulamadım.

Plak merakım yeni başladı ve 3 gün önce ion pure marka yarı otomatik pikap aldım. Yeni aldığım plağı dinlerken iğne ara ara atıyor ve parçada kayma oluyor. Ne, nasıl, neden diye bakınırken plağın ve altındaki diskin tam olarak düz dönmediğini ve sorunun bundan kaynaklanabileceğini düşündüm. (bir kaç tane plak denedim hemen hemen aynı sonuçla karşılaştım) Plağın yalpalamadan düz dönmesi için plağın konduğu diskte herhangi bir ayar yapmam gerekiyor mu?

Ürün yardım kitapçığında "Ürünü çalıştırmadan önce platter kısmının doğru şekilde yerleştirildiğinden ve motor ile kemer bağlantısının (platter altında yer alan) yapılmış olduğundan emin olunuz" yazıyor.

maalesef tam olarak ne yapılması gerektiğini anlamadım. konu hakkında bilgisi olan varsa çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler
     Pikap Alımı

selamlar. bende de ion marka bir pikap var. onun dışında fisher marka ve pioneer marka S kollu pikaplar var. satıcı değil dinleyiciyim ve beğendiğim tınıları alana kadar satın almayı sürdürdüğüm için bugüne kadar bu pikaplar dahil 4 pikap değiştirdim.

kullandığım pikaplardan biri de ion marka usb'li bir pikaptı ki hala evimdedir süs olarak bile kullanmıyorum yatağın altında duruyor ağırlık, anti skating ayarları hiçbir ayarı yok, iğnesi 25 liralık universal en kötü iğnelerden. bu pikaplarla plağın verdiği derin seslerin s'sini alamazsınız ha mp3 dinlemişsiniz ha bu pikaba plak koyup dinlemişsiniz kalitesi aynıdır. benim paramla ağırlık ayarı olmayan bir pikap 5 para etmez..neden derseniz atlama yapar..benim 40 yıllık plaklarım ion pikapla aynı yerde hep takılır. hemen hemen bütün plaklarımda bu sorunu yaşıyorum çünkü ağırlık kontrolu yok. ama S kollu ağırlık kontrollu anti skating özelliğine sahip pikabımla plakları sorunsuz dinliyorum ki bazı plaklarım derin çiziklere sahip olmasına rağmen bir kere bile takılmıyor.

bence ion ya da başka bir yeni sistem ''ucuz'' diyebileceğimiz pikaplar ile plak dinlenmez ki dediğiniz kaymalarla plaklara zarar verirsiniz ki yerli/yabancı forum sitelerde de plaklarınıza yazık etmeyin diyerek ucuz yeni sistem pikapları hiç önermezler.

ha ille plak dinleyeceğim ses temiz gelsin yeter derseniz ion değilde ağırlık kontrollu anti skating ve pitch bendi olan bir pikap bakın derim..numarkın bazı modelleri bu şekilde..ha yine iyi ses tınıları alamazsınız ama güncel bir pikabım olsun derseniz ion gibi 250 liradan başlayan bir pikap değilde 1000 lirayı gözden çıkarmanız gerekecektir.

• Bir pikabin kolunun agirlik ayari olmasi farkli marka kafalarin kullanilabilmesi icin arzu edilen bir durumdur. Bu ayarin olp olmamasinin sese bir etkisi, plagin okunmasina bir etkisi teorik olarak olamaz. İon marka pikabinizi aldiginiz yere goturup degistirmeniz oneririm.
  • stormwinder1 kullanıcısına yanıt
    merhaba hocam öncelikle bu konuda çok haklısınız millete 100 tl bile etmeyecek pikapları 250-300 tl satıyorlar 2.elde güzel bir sistem kurulur açıkçası bende bu işlere başlayı 3 yıl oluyor stereo ise 1 yıldır var onla uğraşıyorum açıkçası sisteminizi merak ettim bayağı uğraşmışsınız bende bu ara uğraşıyorum bakalım ne olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: des_955

merhaba hocam öncelikle bu konuda çok haklısınız millete 100 tl bile etmeyecek pikapları 250-300 tl satıyorlar 2.elde güzel bir sistem kurulur açıkçası bende bu işlere başlayı 3 yıl oluyor stereo ise 1 yıldır var onla uğraşıyorum açıkçası sisteminizi merak ettim bayağı uğraşmışsınız bende bu ara uğraşıyorum bakalım ne olacak

merhabalar.

sistemimde öyle ahım şahım cihazlar yok. keşke bütün bunları deneyerek bir seferde alsaydım. herkese tavsiyem hi-fi cihaz alacaksanız deneyerek dinleyerek alın.

pikaplarım

pioneer pl200 S kollu
    fisher pikap
    ion usb'li pikabım var

amfiler.

bots hem stereo hem 5 kanal kullanılabilen av receiver
    alman malı 1983 model stereo amfi

şimdi bunları satıp technics amfi almayı düşünüyorum.

equalizerlar

arrow equalizer. pikap preamfisi var deck pikap bağlanabiliyor.
    adını unuttuğum birde 20 band equalizer var

equalizerlerin hepsini elden çıkaracağım gerek olmadığını düşünüyorum en azından plak dinlemek için gereksiz.

hoparlörler

sansui s700g takım
    el yapımı sansui bozması bir takım daha(sansui 3 yollu hoparlördü hoparlörün kabinini kullanıp farklı hoparlörlerle kombinasyon yaptım.

almayı düşündüğüm takım pioneer cs990

ağırlık ayarının olup olmaması dengeyle alakalı değilmi? ben mi yanlış biliyorum. pioneer pl200 ile ağırlık ayarı yapınca atlama zıplama yapmıyor ion usb'li pikapta plak dinlemek ise tam bir eziyet..

amfilerimden bots olan zaten pikap çalıştıran bir amfi değil.

alman malı olanın da pikap çalıştıracak katını etkin hale getiremiyorum..

şimdi bütün bunları satıp yeni bir sistem kuracağım

hoparlör olarak cs990
    pikap pl 200 ile devam edeceğim
    amfi techniks stereo amfi almayı düşünüyorum.

pl 200 ile ionu keşke birarada görme imkanınız olsaydı. pioneer neredeyse 40 yıllık pikap olmasına rağmen ionun yanında çok profesyonel bir pikap gibi duruyor. ion pikabın oyuncaktan ancak bir kademe üst seviyede olduğunu anlardınız.

• Pikap kolundaki agirlik auarlari iki tanedir. Biri anti skating, digeride kol ile kolcun ucuna takila ignenin agirligni dengeleyen agirlik. Anti sakting ayri bir konu, hatta olup olmamasinin gerekliligintartisilan bir konu(olmali). bazi pikaplarda saniyorum ion da boyle, koda agirlik ayari olmaz cunku sadece tek bir kartus+igne ile ddinlenmek uzere uretilmistir. Ayni agirlikta bir baska kartus igne takiliyor olabilir, kolun ozelligi ile alakali.

Yani kolun agirlik ayarinin olup olmamasi plak okunmasi veya daha iyi okunmasi icin bir etken degil. İon pikabinizda sorun oldugunu dusunuyorum.
    merhaba hocam bende 80 lerden jvc amfi eko ve pikap var memnunun dinlemeden aldım ama istediğim gibi sadece pikabımı değiştireceğim sizinki gibi s kol ağırlık ve antiskating ve devir kontrolü olan direct drive düşünüyorum hoparlör olarak bookself kullanıyorum quadral bana yetiyor bencede bu tarz sistemler dinlenerek ve deneyerek alınmalı bende sinema için başta çok para harcadım ama şimdi topladım biraz
    Hocam selamlar,

Mesajınızı şimdi gördüm, tesadüf ki 1 saat önce d&r'a ion marka pikabımı geri verip üzerine 100 tl daha verip Numark PT-01USB aldım. Sorunumun ilk başta plaklardan kaynaklandığını sanmıştım ki atıyor dediğim plakların sayısı 5'i geçince cihazı denemeleri için d&r'a götürdüm ve 6 tane "0" ion pikap açtırdım. Hepsi dediğiniz gibi atma yaptı, görevliler bile isyan etti tüm ion serisini geri vereceklerini söyledi. Numark PT-01USB modeli için şu ana kadar kötü bir yorum görmedim. iğnesi atıyor dediğim 5 plağımı da düzgün bir şekilde çaldı. Mağazada karşılaştığım plak meraklısı biri cihazı övmekle birlikte 150 tl'lik alacağım iğne ile çok daha iyi performans alacağımı söyledi. Şu an için acele etmeyeceğim ancak elimdeki cihazın performansını arttırmak için yakında araştırma yapmaya başlarım. Önce yeni bir iğne takıp daha sonra ses sistemleri konusunda bakınacağım. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.. @stormwinder1
     Pikap Alımı

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.