Şimdi Ara

***/// PIC DÖKÜMANLARI-PROGRAMLARI \\\*** Güncellenmektedir... (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
282
Cevap
14
Favori
96.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pikomatik: forum.donanimhaber.com/m_16448047/mpage_1/key_//tm.htm#16448047
    *Gecikme hazırlayıcı
    *timer0 hazırlayıcı
    *7segment dönüşüm tablosu hazırlayıcı
    *PC seriport arayüzü
    *bacak şemaları
    kurulum : robot.ee.hacettepe.edu.tr/forum/files/210_Pikomatik%20kurulum.rar
    not programın çalışması için dotnet framework2.0 gerekli onu da www.microsoft.com/downloads/... linkinden indirebilirsiniz.

ayrıca robot.ee.hacettepe.edu.tr sitesinde işinize yarayabilecek makalelerle birlikte forumda arama yaptığınızda bulabileceğiniz pic assembly ders notları var.

• Geç oldu ama mazur görün. Yoktum bir süre ortalarda. İstediğiniz gibi veya benzeri bir çalışma üniversitede yapmıştım. Dosyaları arşivden zor buldum. Daha bir çok çeşidi vardı ama bulamadım. Anlayabilirseniz yararlanın arkadaşlar. Yoksa ben çoktan unuttum. Hem PIC C kodları hemde Proteus 6.9 daki çizimi bulunuyor. Aynı örnek hem butonlardan oluşturulmuş bir klavye (sayısal) hemde keypad li şekilde yaptım. Tabi amatörce, ustalar olmamış diyebilirler. Yani proje analog girişine bağlanmış bir pot, bir LCD, bir motor ve bir tuş takımından luşmaktadır. Potun ayarına göre motoru sürüyorsunuz. Önce bir referans değeri girmelisiniz. Sonradan isterseniz değiştirebilirsizi. Bu değiştirme süresinde motor durmuyor, yol almaya devam ediyor. Hatırladığım bunlar, kolay gelsin...

http://rapid-share.com/files/47999109/BilgeYaz__305_l__305_m.rar.html
    quote:

Orjinalden alıntı: smhnds

quote:

Orjinalden alıntı: ali_coool

Arkadaşlar merhabalar.. genelede yazdım ama burayada yazayım dedim. benim yapmam gereken bi proje var :

Öncelikle 877 nin analog girişe bi pot bağlayacam çıkıştan pwm alacam.çıkışı opamp la yükseltip motora verecem. Böylelikle potu döndürünce motorun dönüş hızını ayarlıycam.motorun dönüş hızınıda enkoderla ölçüp tekrar PIC'e atıcam. onuda LCD ekrana atarak göstericem.Burada sadece hızı ölçecem yani motorun dönüş yönü tek taraflı olcak dolayısıyla encoderdan dönüş yönünü de öğrenme gibi bi derdim olmıyacak. Bu projenin sadece proteus ta simulasyonunu yapmam gerekiyo. bundan dolayı bunla alakalı proteus devresi, c kodu felan olan varsa bana yardımcı olabilirmi? şimdiden teşekkürler...

selm..aynı sorunu bende yaşıorum ve henüz kesin bi çözüm bulmuş değilim..formda pwm ile motro kontrolü araştıtırken senin mesajı gördüm..ben de hemen hemen seninle aynı şeyle uğraşıorum..yalnız ben bunu proteus simulasyonunda değil gerçekte çalıştıracağm eğer sorunun cevabını bulduysan bizimle paylaşır msın..birde nasıl bi motor kullanıyorsun,ne kadar pwm sinyali kullanıorsun (hangi frekansta)..bunlardan da kısaca bahseder msin?

ben 1,2 kW lık bi fırçasız motor u pwm ile hız kontrolü yaomaya çalışacağım..aynı senin gibi encoder kullanarak...pwm ile küçük motorları kontrol edilebildiğin, biliorum ama bu kadar güzçlü bi motoru da kontrol edebilr miyiz acaba...

paylaşımlarınıza ihtiyacım vaaar..teşekkürler

• Arkadaşlar,

Çoğumuz Win XP de PIC programlarken hata mesajı almışızdır ve programlama başarı ile gerçekleşememiştir. Bu sorunu yaşamamak için elimde ICPROG WinXP uyumlu versiyonu ve kellemi ortaya koyacağım :D ve bizzat kefil olacağım PIC programlama devresini isteyen arkadaşlara gönderebilirim (sadece baskı devre çizimi bana aittir). Kusura bakmayın dosyalar mail adresimde olduğundan indirip rapid gibi sitelere atamıyorum birazcıkta üşeniyorum :D Ama mail atan arkadaşlara hemen gönderirim.

yassoft@hotmail.com
  • arkadaşlar bir pic projesi war assembly ile yazılması gereken bana yardım ederseniz sewenirim.
    port a0=up port a1=down bu düğmeler portb0 nolu bacaktan çıkacak olan kare dalganın sinyal hızını belirliyo yani up a basıldığının da dalganın frekansı artıyo down basıldığında azalıyo ve sürekli sinyal çıkıı oluyo beni tıkayan yönde buydu zaten cevaplarsanız çok sewinirim daha yeniyim bu işlerde şimdiden teşekkürler
  • celebro7 bunun için RB0dan çıkış alman şartmı yada kare dalga programı yazman.
    pwm çıkışı olan pic kullanabilirsin mesela 16f877.16f877nin RC1-2 pinlerinden çıkış alabilirsin.pwmi çalıştırdıktan sonra sürekli up-down tuşlarını kontrol edip pwmin frekansını değiştirebilirsin.
  • ARKADAŞLAR PİC PROGRAMLAMA OGRENMEK İSTİORM AMA HİÇ BİRSEY BİLMİYORUM.
    KONUYAB AKTIM ANNAMADIM BİŞİ VE LİNKLERİN BAZILARI ÖLU

BANA YARDIM EDERMİSİNİZ.
    NERDEN BASLAMAM NASIL BASLAMAM LAZIM FLN DİE
  • quote:

Orjinalden alıntı: ali_coool

Öncelikle 877 nin analog girişe bi pot bağlayacam çıkıştan pwm alacam.çıkışı opamp la yükseltip motora verecem. Böylelikle potu döndürünce motorun dönüş hızını ayarlıycam.motorun dönüş hızınıda enkoderla ölçüp tekrar PIC'e atıcam. onuda LCD ekrana atarak göstericem.Burada sadece hızı ölçecem yani motorun dönüş yönü tek taraflı olcak dolayısıyla encoderdan dönüş yönünü de öğrenme gibi bi derdim olmıyacak. Bu projenin sadece proteus ta simulasyonunu yapmam gerekiyo. bundan dolayı bunla alakalı proteus devresi, c kodu felan olan varsa bana yardımcı olabilirmi? şimdiden teşekkürler...

arkadaşlar ben bu konuya biraz uğraştım ama çok iyi birşey çıkaramadım ortaya.ben yaptıklarımı ekleyip sizden eksiklerimi tamamlamanızı isticem.umarım ilgilenen çıkar.çünkü bu topik pek rağbet görmüo.

http://rapid-share.com/files/54926849/DnmHbr.asm.html asm kodları burada.

http://rapidshare.com/files/54927071/DnmHbr.DSN.html proteus çizimi

şimdide ne yapmaya çalıştığımı anlatayım.

start-main arasında portlar tanımlandı ve lcd açıldı.
    potun bağlı olduğu pinden analog veri okunup digitale cevrildi , bu pwmin dutycycle'ı oldu ve pwm oluşturuldu (motorun dönmesi için.)
    sırayla lcdye yazılacak veriler gönderildi.
    motor dönerken oluşturduğu kare dalgayı interrupt olarak tekrar saydırdım ki hızı belirleyebilelim.
    speed registerında saydığım hızı 4er bitlik ayırıp 30h'e ekledim.çünkü ascii kodda rakamlar 30h'ten başlıyor.

amacım şunu yapmaktı:mesela speed=34h ; 3h+30h=33h oluyo ki buda lcd'de 3 gösteriyor , 4h+30h=34h
    lcd'de 4 gösteriyor.ama çok zekice davranıp A+30h=3Ah lcd'de : olacağını düşünemedim.

şimdi sizden istediğim yardım bu konuda; saydırdığım hızı ascii koda çevirip nasıl yazcam.

teşekkürler şimdiden

• PIC 16F628 ile LCD Saat Takvim
    Aşağıda şeması ve baskı devre dosyası bulunan devrede, LCD ekranda saat ve takvim gösterilmektedir. Butonlarla saat, dakika, ay ve gün ayarı yapılmaktdır. Baskı devre dosyasında devre için gerekli olan besleme için devre dizaynı yapılmıştır. 9 voltluk girişden, 7805 regüle entegresi ile +5 volt besleme elde edilmiştir.

arkadaşlar devreyi bizzat yaptım çalışıyor

resim için tıklayın

http://uploaded.to/?id=aahawm

devrenin hex. dosyası içinhttp://uploaded.to/?id=0zh03p

devrenin eaglede çizilmiş baskı devresi http://uploaded.to/?id=73t1sn

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DGSMAN -- 16 Eylül 2007; 14:28:53 >

• 1-) Asagida PIC16F84 mikrokontroloru cevresinde olusturulan bir devre icin yazılmıs asempler programından bir pasaj verilmistir. Bu program pasajındaki
    komutlarn islevini karsısındaki baslıga yazın. Bu program pasajının butununde gerceklestirilmek istenen islev nedir? İlgili donanım semasınıda cizerek izah
    edin……..

BSF STATUS , 5
    CLRF TRISB
    MOVLW h' FF'
    MOVWF TRISA
    BCF STATUS , 5
    STRT MOVLW h'DA '
    MOVWF SAYAC 2 SAYAC 1
    TST BTFSC PORTA , 3
    GOTO TST
    MOVLW h' FF '
    MOVWF SAYAC 2
    DELAY NOP
    DECFSZ SAYAC 2,1
    GOTO DELAY
    DEC DECFSZ SAYACI, 1
    GOTO ON
    GOTO STRT
    ON MOVF SAYAC 1,0
    MOVWF PORTB
    GOTO TST
    arkadaslar bu sorunun cevabını yazıp yoıllarsanız size cok dua ederim. yarın ki sınav sorularım lütfen yantılayın

• 1-) Asagida PIC16F84 mikrokontroloru cevresinde olusturulan bir devre icin yazılmıs asempler programından bir pasaj verilmistir. Bu program pasajındaki
    komutlarn islevini karsısındaki baslıga yazın. Bu program pasajının butununde gerceklestirilmek istenen islev nedir? İlgili donanım semasınıda cizerek izah
    edin……..

BSF STATUS , 5
    CLRF TRISB
    MOVLW h' FF'
    MOVWF TRISA
    BCF STATUS , 5
    STRT MOVLW h'DA '
    MOVWF SAYAC 2 SAYAC 1
    TST BTFSC PORTA , 3
    GOTO TST
    MOVLW h' FF '
    MOVWF SAYAC 2
    DELAY NOP
    DECFSZ SAYAC 2,1
    GOTO DELAY
    DEC DECFSZ SAYACI, 1
    GOTO ON
    GOTO STRT
    ON MOVF SAYAC 1,0
    MOVWF PORTB
    GOTO TST
  • arkadaşlar iyi hoş çok güzel bir konu ama hep alkış ve teşekkür olan bu başlığın eksikleri yok mu sizce, birazda eleştiri daha iyi olmasını sağlayacaktır umarım ;)

Ben mikrodenetleyici ile hiç ilgelenmedim diyelim, baştan kalıp olarak mikrodenetleyiciyi anlatmak gerekmiyor mu?

sorularım şunlar mesela benim :

1-Pic programlama ile neler yapabilirim?
    2- Ben pic programını nerde yazabilirim? (Pic Basic, C, MPLAP vs..) ve bu programları nasıl temin edebilirim?
    3-Bilgisayarda yaptığım programı mikrodenetleyiciye nasıl aktarabilirim?
    4-Mikrodenetleyiciyi nasıl çalıştırabilirim?
    5-Hangi ek devrelere ihtiyaç duyarım?

ve çoğaltılabilir sorular, bence bilen arkadaşlardan birileri bu konularada bi el atsa çok hoş olur. İlgilenen paylaşımda bulunan tüm arkadaşların emeğine ve ellerine sağlık!
  • quote:

Orjinalden alıntı: hakan430

arkadaşlar iyi hoş çok güzel bir konu ama hep alkış ve teşekkür olan bu başlığın eksikleri yok mu sizce, birazda eleştiri daha iyi olmasını sağlayacaktır umarım ;)

Ben mikrodenetleyici ile hiç ilgelenmedim diyelim, baştan kalıp olarak mikrodenetleyiciyi anlatmak gerekmiyor mu?

sorularım şunlar mesela benim :

1-Pic programlama ile neler yapabilirim?
    2- Ben pic programını nerde yazabilirim? (Pic Basic, C, MPLAP vs..) ve bu programları nasıl temin edebilirim?
    3-Bilgisayarda yaptığım programı mikrodenetleyiciye nasıl aktarabilirim?
    4-Mikrodenetleyiciyi nasıl çalıştırabilirim?
    5-Hangi ek devrelere ihtiyaç duyarım?

ve çoğaltılabilir sorular, bence bilen arkadaşlardan birileri bu konularada bi el atsa çok hoş olur. İlgilenen paylaşımda bulunan tüm arkadaşların emeğine ve ellerine sağlık!

Bende ilk başlayanlardan sayılırım.Yüksekokulda ita kaka geçtik.Öğrenmek istiyorum ama bir türlü başlamak için ilk adımı atmıyorum.Bu ve benzeri ilk adım sorularına cevap verilirse daha da güzel olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuLTeC III -- 2 Kasım 2007; 23:58:07 >

• PIC e yükleyeceğin programı iki şekilde yazabilirsin.
    1- 35 komuttan oluşan PIC assembly adı verilen dil ile.(asm komutları)
    2- pic basic gibi bir dil ile.
    MPLAP ı microchip in sitesinden indirebilirsin.programı yazarken asm komutları kullanman gerekir.
    programı yazdıktan sonra ,mplab bunu hex uzantılı dosyaya çevirir.bu dosyayı "picup" adındaki programı kullanarak(google da ara,birçok sayfa gelecektir) bu basit devre ile(mouse portunu kullanan)
     ***/// PIC DÖKÜMANLARI-PROGRAMLARI \\\*** Güncellenmektedir...

pic e yükleyeceksin.basit devrede 16f84 yerine soket takıp,programı yüklemeden önce 16f84 ü bu sokete takarsın.bu devre ve picup programı sadece 16f84 içindir.
    picbasic lisanslı bir programdır.internette bir araştır.
    programı pic e yükledikten sonra, yine basit bir uygulama devresi ile deneyebilirsin.

devrede yine soket kullanmalısın.programı yazılmış pic i sokete takıp çalıştır.
    bu devrede portB0 a bağlı bir led var.buna uygun basit programları (asm veya picbasic)
    bir kitap edinerek bulabilirsin.bu konuda altaş yayınlarının güzel kitapları var

örnek picbasic programı
    git:
    portb.0=1 ' led i yak
    pause 1000 '1000 ms bekle
    portb.0=0 'led i söndür
    pause 1000 '1 saniye bekle
    goto git
    end

-benzer programın assembly kodu

LIST P=16F84
    INCLUDE “P16F84.INC”
    SAY1 EQU h’0C’
    SAY2 EQU h’0D’
    CLRF PORTB
    BSF STATUS,5
    CLRF TRISB
    BCF STATUS,5
    DONGU
    MOVLW h’00’
    MOVWF PORTB
    CALL ZAMAN
    MOWLW h’FF’
    MOVWF PORTB
    CALL ZAMAN
    GOTO DONGU
    ZAMAN
    MOWLW h’FF’
    MOVWF SAY1
    CEV1
    MOWLW h’FF’
    MOVWF SAY2
    CEV2
    DECFSZ SAY2,F
    GOTO CEV2
    DECFSZ SAY1,F
    GOTO CEV1
    RETURN
    END

led in yanma ve sönme süresi "call" komutu ile gidilen "zaman" satırından sonra başlayan kod ile ayarlanıyor.return komutu ile call komutundan sonra işlem devam ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eloko -- 24 Mart 2008; 21:37:12 >

• şu pic programlama-dökümanlar topigini kendi içinde 2 ye ayırsak diye düşünüyorum

pic c ve assembly kodları olmak üzere

pic c hakkında biraz olsun bilgim var ama

assembly bilmiyorum bu yüzden de benim için hepten itici geliyor

bu konuyu düşünmeniz dileğiyle..............

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektrowolf -- 12 Kasım 2007; 21:51:04 >
  • Arkadaşlar umarım benim derdime derman olursunuz....
    Yeni yeni okuldaki mikroişlemci dersinden dolayı pıc lere giriş yapmış bulunuyoruz.Parça parça çeşitli örnekler falan yapıyoruz.Sorunum şu:
    Okulda bilgisayara bağlı özel bir board var ve bilgisayara yazdığımız kodları Mpasm.exe den geçirdikten sonra .hex uzantılarını bilgisayardaki bir programla bu boarda tanıtarak üstündeki ledleri yakıyoruz.Ben istiyorum ki evimde de böyle bir çalışma yapabileyim.
    İstiyorum ki notepad de yazdığım kodları Mpasm.exe den geçirdikten sonra .hex çıktılarını "" bir programa yapıştırayım ve o program bana hangi ledlerin yanacağını göstersin"" İşte isteğim böyle bir program
  • Arkadaşlar selamlar! Bende size verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Benim sorum şudur Elektronik değil teknik eğitim bölümü Bilgisayar mezunuyum. Bu yüzdende elektronik bilgim iyi değil.
    Yani tabiki basit anlamda yapabilirim ama işin içine kondansatörler, bobinler,opamplar girerse kafam karışmaya başlıyo. Ve hatta hatırladığım kadarıyla çok katlı integraller,Lablace dönüşümleri gibi karmaşık işlemlerlede uğraşmıştık zamanında.

Şu anda yapabileceklerim düğüm gerilimleri( gerçek sayılarla), çevre akımları(gerçek sayılarla) gibi basit analizler en fazla. Bu yüzdende sormak istiyorum. Acaba pic programlama için gerekli olan elektronik bilgisi üst veya orta düzeydemidir. Yoksa benim az bilgisi olan arkadaşlar bu işi çözebilirmi?

Benim picte genel anlamda yapmak istediklerim şunlar:

1-) Çevredeki bilgileri kullanmak (sensörler)
    2-) Bu bilgilere göre mekanik parçaları konumlamak

Yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

• selamlar..
    Pic ile cep telefonu kontrol etmeye çalışıyorum. Ancak "at" komutlarını pic'e nasıl uygulayacağıma dair elinde örnek olan var mıdır acaba?
  • 18f4550 gercekten iyi ve yararli bi microcontroller
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.