Şimdi Ara

***/// PIC DÖKÜMANLARI-PROGRAMLARI \\\*** Güncellenmektedir... (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
282
Cevap
14
Favori
96.190
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar herkese selam benim bi mazuratım olcak belirli saat aralıklarında ledleri yakmak istiyourm. yani biraz daha açarsam örneğin saat 24 ile 06 arası sadece kırmızı yanıp söncek geriye kalan saatlerde ise sadece kırmızı ve yeşil led flip flop şeklinde yanıp söncek. ancak bu saat değerlerini dışarıdan girebilecez. istenildiği zaman değiştrilebilecek. ds1302 den saat bilgisini alıp lcd ye gönderdim fakat süre girme işini beceremedim yardımlarınızı bekliyorum.
  • acil yardım ederseniz sevinirim dönem sonuna yetiştirmem gerekiyor
  • süper paylaşim
  • güncellendiğine eminmisiniz ???
  • bu dökümanları paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler cok işimi gordü.....
  • yaa benim ödevim pic te asansor tasarlamak...1-5 arasi katlar için butonlar olcak...butona basılınca numarası kadar doncek...ole bişi..yardımcı olursunuz...sevinirim....
  • arkadaslar burada butun programları ekleyen ve emegi gecen arkadaslara cook tesekkurler..

bana 2 satır lcd ekranda yazı devresi lazım butona bastıkca yazı degişicek.bu konuyla ilgili program veya devre şemalarını nereden bulabilirim yardımcı olabilirmisiniz.
  • Şifreli kilit lazım.böyle bir devre mevcuttmu
  • Herkese slm Arkadaşlar, aranıza yeni katıldım ve yaptıgımdan mutluluk duyuyorum
    Bana acilen dısplay li hız ölcer lazım. Benim projemde bi dc motor var ve bir sistemi yürütüyor. Bu sistemin hızını nasıl ölcerim bunun evresi lazım. En basitten aklıma ilk gelen arabalardaki gibi bişey, sistem durduktan sonra sayıcıdaki degeri motor kaynak capı ile carpmak geldi cıkan mesafeyde kronometre ile hıza dönüştürmek gibi,gelişmiş biçimde devreler ile yapamak istiyorum ama 2 haftam var hazır devre olan varsa lütfen göndersin tşk ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elektro_NICK -- 21 Mayıs 2007; 22:29:54 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: elektrikçi1428

quote:

herkese kolay gelsin,
    dc motor kontrolünü pic ile yapıcam , aynı zamanda projede pwm de kullanıcam ve motor kontrolü için decoder de kullanıcam.
    proje ise şu
    dc motor pic16f84 ile kontrol edilecek ve motorun ucuna bir ip ile cisim asılacak,motor da bi yere sabitlenecek.projede bir de decoder kullanılacak.
    bana bu proje için decoderin ne iş yaptığını ve pwm e neden gereksinimim olduğunu yanıtlarsanız sevinirim

merhabalar, benim de projem aynen böyle. hatta biraz daha kolay. geri besleme almayacağım. sadece bir pic 16F628, bir mosfet sürücü, bir mosfet ve küçük bir dc motor kullanicam.
    aslinda tek bi sorun var: acaba pic pwm sinyali üretir mi? eğer üretirse motor hızını nasıl artirip azalticam? neyle?
    eğer pot koymam gerekiyorsa devrenin neresine koymam gerekiyor?
    asagidaki link yapmak istedigim devreyi gosteriyor (ilk devre deil ikincisi)
    http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2125¶m=en026724
    tesekkürler

pwm i yaptığın programla üreticeksin. motor hızını arttırıp azaltmayıda programdaki register lardan birini değiştirerek yapacaksın.
    istersen program örneği gönderebilirim: m.burak.k_90@hotmail.com yalnız ben assembly dilinden bahsediyorum. daha c yi görmedik.
    seneye inşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GZA -- 7 Haziran 2007; 19:57:27 >

• Arkadaşlar PIC16F84 hazır sayıcı varmıdır.Mesela ben bütona 10 defa bastığımda çıkış verecekveya çıkış kesilecek.Eğer varsa basıc dilinde bir örnekle açıklarsanız çok memnun olurum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: İSKORPİT-X

"Devre PIC16F877 ile LM1036 entegresinin birleştirilmesiyle yapılmıştır. BASS,TIZ,DENGE,SES seviye ayarı LCD ekranda görsel olarak 15 ayrı kademeli bişimde yapılıyor.

Devre PIC16F877 ile LM1036 entegresinin birleştirilmesiyle yapılmıştır. BASS,TIZ,DENGE,SES seviye ayarı LCD ekranda görsel olarak 15 ayrı kademeli bişimde yapılıyor.Ayrıca bu devreye başka tonkontrol entegreleri kolayca adapte edilebilinir yada eqlayzer entegresi bağlanabilir. 4 ayrı kanallı herhangibi devre eklenebilinir.

Çalışma prensibi çok basit. 4 ayrı 4er bitlik dijital veri toplanıp analog sayıya dönüştürülüyor dirençlerin ortak çıkışlarında 0v...5v arası gerilim15 ayrı kademede veriliyor.bu gerilim tonkontrol entegresisnin seviye girişlerine uygulanıyor.LM1036 stero sesin tonunu analog gerilimle kontrol edebilen bir entegredir. seviye giriş vaoltajı 0v...5,4v dur. bu seviye pıc çıkışındaki gerilime uygundur.

ASM VE HEX dosyalarını , devre şemasını , proteus6.9 similasyonunu bu linkten indiriniz:
    http://www.*******.com/download/1449171/pic_tonkontrol-2.zip.html

Selam arkadaşlar,

Piclerle ilgili ne öğrenebilirim diye bir bakmıştım bu foruma birde ne göreyim, ihtiyacım olan bir devreye çok benzeyen bir devre olan yukardaki devreyi gördüm.
    Ben kendi üretimim olan bir aleti geliştirmek istiyorum bu alet için pic ile programlanmış (zennediyorumki) bir devreye ihtiyacım var.
    Bu devrenin özellikleri şöyle:
    Şemadaki gibi (benzer diyelim) bas, mid, tiz ve volüme kontrollarını normal analog pot veya digital olarak (analog tercihimdir) ile ayarladığımız pozisyonu hafızaya almalı ve en az 3 tane preset hafızaya alabilen bir devreye ihtiyacım var.
    Bu devrenin potların seviyelerini lcd ekranda göstermesini istemiyorum sadece önceden kayıt ettiğim pot değerlerini daha sonra çağırabileyim. Örneğin bazı cihazlarda preset eq. vardır, onun gibi bir şey olacak ama farkı her preset ayarlarını kişi istediği zaman değiştirebilsin.
    Böyle bir devreyi tasarlamamız mümkünmü acaba?
    Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

• 1 saattir kod yazıyorum yeterinc3e kafam karışık.kodu yazdım unipolar step motor kontrolorü.klasik bir şekilde hexe çevirirken hata verdi.işten anlayanlar bir bakarsa sevinirim nerde yanlışım varmış:)

;yazan berat kaya 23.7.2007
    Title "UNIPOLAR ADIM MOTORU PROJESI"
    LIST p = 16F84
    #include "p16f84.inc"

#define BANK0 bcf STATUS,5
    #define BANK1 bsf STATUS,5
    #define A1 PORTB,3
    #define A2 PORTB,2
    #define B1 PORTB,1
    #define B2 PORTB,0
    #define FASTER PORTB,7
    #define SLOWER PORTB,6
    btfbs MACRO file,bit,adres
    btfsc file,bit
    goto adres
    ENDM
    btfbc MACRO file,bit,adres
    btfss file,bit
    goto adres
    ENDM
    ms_reg equ 0x0C
    us_reg equ 0x0D
    gecik equ 0x0E

ORG 0x00

BANK1
    mowlw B'00000000'
    movwf OPTION_REG

movlw B'11110000'
    movwf TRISB
    BANK0

mowlw .50
    movwf gecik
    loop
    call adımver
    btfbs FASTER,cdb
    decf gecik, 1
    cdb
    btfbs SLOWER, loop
    incf gecik, 1
    goto loop

ms_gecikme
    movwf ms_reg

bekle1 movlw .249
    addwf us_reg, 1
    bekle2 nop
    decfsz us_reg, 1
    goto bekle2
    decfsz ms_reg, 1
    goto bekle1
    nop
    retlw
    adımver
    bsf A1
    bsf B2

bcf A2
    bcf B2

movfw gecik
    call ms_gecikme

bsf A1
    bsf B1

bcf A2
    bcf B2

movfw gecik
    call ms_gecikme

bsf B1
    bsf A2

bcf A1
    bcf B2

movfw gecik
    call ms_gecikme

bsf B2
    bsf A2

bcf A1
    bcf B1

movfw gecik
    call ms_gecikme
    retlw 0

end

• Okulda 1 sene boyunca PIC16F84'le ugrastık. PIC Programlamak ıcın bort yapmıstık. Butun deneylerı onla yapıyorduk. Labaratuar ortamında eglencelı oluyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmbrbr -- 14 Temmuz 2007; 17:45:34 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ali_coool

Arkadaşlar merhabalar.. genelede yazdım ama burayada yazayım dedim. benim yapmam gereken bi proje var :

Öncelikle 877 nin analog girişe bi pot bağlayacam çıkıştan pwm alacam.çıkışı opamp la yükseltip motora verecem. Böylelikle potu döndürünce motorun dönüş hızını ayarlıycam.motorun dönüş hızınıda enkoderla ölçüp tekrar PIC'e atıcam. onuda LCD ekrana atarak göstericem.Burada sadece hızı ölçecem yani motorun dönüş yönü tek taraflı olcak dolayısıyla encoderdan dönüş yönünü de öğrenme gibi bi derdim olmıyacak. Bu projenin sadece proteus ta simulasyonunu yapmam gerekiyo. bundan dolayı bunla alakalı proteus devresi, c kodu felan olan varsa bana yardımcı olabilirmi? şimdiden teşekkürler...

selm..aynı sorunu bende yaşıorum ve henüz kesin bi çözüm bulmuş değilim..formda pwm ile motro kontrolü araştıtırken senin mesajı gördüm..ben de hemen hemen seninle aynı şeyle uğraşıorum..yalnız ben bunu proteus simulasyonunda değil gerçekte çalıştıracağm eğer sorunun cevabını bulduysan bizimle paylaşır msın..birde nasıl bi motor kullanıyorsun,ne kadar pwm sinyali kullanıorsun (hangi frekansta)..bunlardan da kısaca bahseder msin?

ben 1,2 kW lık bi fırçasız motor u pwm ile hız kontrolü yaomaya çalışacağım..aynı senin gibi encoder kullanarak...pwm ile küçük motorları kontrol edilebildiğin, biliorum ama bu kadar güzçlü bi motoru da kontrol edebilr miyiz acaba...

paylaşımlarınıza ihtiyacım vaaar..teşekkürler

• Mezun olmadan önce son proje olarak bunun değiştirilmiş bir başka şeklini verdim.

Normalde, PIC16F84A entegresinin seri haberleşme (RS232-RX-TX ya da herhangi bacaktan UART şeklinde) portları yoktur. İki entegre için zaman bölme yöntemiyle basit bir seri haberleşme programı yazdım. İnceler ve geliştirirseniz fabrika otomasyonunda bile işinize yarayabilir, gerisi sizin düşünmenize kalmış yani

http://youtube.com/watch?v=MTlymy2PYIs

http://rapi/d/s//h/are.com/files/42829954/yeni_seri_protokol.rar.html

Proteus, PBP,ASM,HEX dosyaları da r/a/p/id/s/hare'de, aradaki / ları kaldırın,

• Not: Kristaller 4MHz olacak.

16F84A entegresi 20MHz kristale kadar overclock olabilir, bu da daha çok iletişim kanalı anlamına gelir. İşin temeli ve zaman bölme ve saydırma mantığı olarak bu projeyi düşünmüştüm. Haberleşmeyle ve otomasyonla ilgilenen arkadaşların ilgisini çekeceğini ummaktayım.

Bu arada 16F84 kullanmayın, alıcı için kod hafızası yetmyebilir, 16F84A lazım.
  • arkadaşlar selamlar,
    pic ile 5v voltluk 5 röle sürmek istiyorum, picin çıkışlarını uln2003a ya direk girdim , uln nin com portunu 5v olta çektim ve çıkşları röleleri bacağına girdim ancak röleleri kontrol edemiyorum, devre sapıtıyo...
    napabilirim nasıl sürülür uln ile yada uln picle yardımlarınızı bekliorum
  • slm dostlar bana 2 tane PIC 16F84A lazım hex dosyası elimde mevcut biras yeniyim bu işlerde yardımcı olabilecek varsa pm den ulaşsın lüten
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.