Şimdi Ara

PIC Başlangıç

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
2
Favori
1.017
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamın Aleyküm , Merhabalar arkadaşlar.
    İlk önce konuya girdiğiniz için teşekkürler.
    Arkadaşlar bu PIC hakkında sizlere bir kaç sorum var.

-Diyelim ki biz PIC işlemci aldık bir de PIC Programmer aldık bu PIC işlemcinin içeriğindeki programı istediğimiz kadar değiştirebilirmiyiz ?
    -PIC Programmer'ın fiyatları ne kadar? (PC USB İle uyumlu olanlar)

Teşekkürler.

• bize okulda gösteriyolar ama pek anlamadım bende pic programını
  • okulda çalışmıştik ama zor konu
  • çok iyi bir şekilde bilmiyorum ama f serileri silinebilir diye biliyorum.

16f877a,16f628...

PIC bozulana kadar programlari silip yükleyebilirsin.
  • f serileri flashdır yani silinebilir c serileri silinemez.galiba bin kere ile on bin kere arasında değişiyordu piclere göre :D
    usb uyumlu programlayıcılar 35 tlden başlar brenner olarak aratırsanız çıkar karşınıza.ben yaptım 20 tl tuttu.malzemeci zif soketi listede bulamadı 3 tlye verdi ondan ucuz:D aslında 7.5 tlmiş.hangi dili seçeceksiniz en önemli konulardan biriside o
    size göre en bol kaynaklı ve en kolay dili seçmeniz tavsiyemdir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi secollah -- 7 Mayıs 2013; 21:19:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: elmariacci

çok iyi bir şekilde bilmiyorum ama f serileri silinebilir diye biliyorum.

16f877a,16f628...

PIC bozulana kadar programlari silip yükleyebilirsin.

@elmarriaci
    Çok teşekkürler aydınlattınız.
    @secollah
    Cevap yazdığınız için teşekkürler , Brenner tipinde ne değişiyor yani farkı nedir?

• internette pickit2 clone diye arattır . devre yapabilirsen açık devreleri felan baskıları paylaşılıyor. brenner falan fıs. pickit2 iyidir. hatta internette türkler satıyor. 40-50 tl bişey.
    başlangıc olarak 18f serisi öneririm.
  • hocam brenner süper bir programlayıcıdır.pickit2 iyi olabilir fakat süper bir programlayıcıdır brenner haberiniz olsun fıs demek olmaz yakısmaz :D herkes diyor picleri kim üretiyor microchip,onun programlayıcıxı pickit
    iyi tamamda baska programlayıcılar dandik mi? brenner 8rev5 17.güncellemesinden sonra 300 küsür pic destekliyor malzemecinde o kadar pic yoktur :D benimkinde 20 tane belki var belki yok bu arada herkes kalibrasyonu bahane ediyor altı üstü iki pinin voltajını gireceksiniz kötülemek için bahane aramayın
  • @why_living
    Hocam herkesde Brenner var daha kullanışlı gibi geldi hem de fiyat açısından daha iyi gibi geldi bana cevap yazdığınız için çok sağolun.
    @secollah
    Hocam o kalibirasyon olayı için hazır dosyalar paylaşıyorlardı az önce araştırırken görmüştüm ama fazla emin değilim.
  • hocam istediğinizi yapın ikiside çalışır.hatta pickit2 yapın sorun olmaz fakat brenneri kullanıyorum çok kullanışlı bir devredir.isterseniz usb yerine seri port bir devre yapabilirsiniz.laptopsa kesin usb derim.ilk önce isiste pic ile denemeler yapın sonra gerçeğe uygulayın.
  • ustalar pickit der .
  • quote:

Orijinalden alıntı: secollah

hocam istediğinizi yapın ikiside çalışır.hatta pickit2 yapın sorun olmaz fakat brenneri kullanıyorum çok kullanışlı bir devredir.isterseniz usb yerine seri port bir devre yapabilirsiniz.laptopsa kesin usb derim.ilk önce isiste pic ile denemeler yapın sonra gerçeğe uygulayın.

Haklısınız , bana da brenner çok kullanışlı ve fiyat açısından makul geldi kendim yapamam ama ya satın alıcağız ya da birine yaptıracağız artık hangisi düşük fiyat verirse .
  • quote:

Orijinalden alıntı: secollah

f serileri flashdır yani silinebilir c serileri silinemez.galiba bin kere ile on bin kere arasında değişiyordu piclere göre :D
    usb uyumlu programlayıcılar 35 tlden başlar brenner olarak aratırsanız çıkar karşınıza.ben yaptım 20 tl tuttu.malzemeci zif soketi listede bulamadı 3 tlye verdi ondan ucuz:D aslında 7.5 tlmiş.hangi dili seçeceksiniz en önemli konulardan biriside o
    size göre en bol kaynaklı ve en kolay dili seçmeniz tavsiyemdir...

hocam 1000 kere ne ya 10.000 bile demişsin

elimde 16f877a vardi 50 defa alti üstü program attim sildim geçen bir baktim PIC bozulmuş.içindeki programi silemiyorum yeniden gittim bir tane daha aldim.

• hocam 628a 1000 kere diyor bende interneti yalancısıyım.gerçekte o kadar olamayacağı kesin o ayrı bir mesele tabiiki
  • Ona daha erken ya küçük birşey alsın, hatta bread board üstünde çalışsın..

Hemen pickit verilirmi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BD911

Ona daha erken ya küçük birşey alsın, hatta bread board üstünde çalışsın..

Hemen pickit verilirmi.

katılıyorum fakat bende brenner dedim bende yanlış dedim biraz ama brenenr işini rahat görür.Belki arkadaş pici sevmiyecek,yani herşey ona bağlı.önce seri port yap sonra zaten büyük ihtimalle başka programlayıcıya ihtiyacın olmayacak yetersiz kalırsa usb yaparsın veya çalışmaz ise(benimki çalışmamıştı mesela) önce öğrenmeye bak kardeşim
    eğer öğrenemezsen (bu küçük bir ihtimal) 25 tl boşa gider haberin olsun

• Aslında senin dediğin mantıklı....Branner almak daha iyi bence ben branner ile başladım ama bu işi kesinlikle yapacağım diye girdim olaya öyle bir heves falan değildi benim ki.

Zaten branner ile kendini orta seviyeye rahat rahat getirir pickit ile üst seviyeye rahat rahat çıkar...

Şu da var diyelim heves etti öyle üç beş led yakıp söndürüp bırakacak ozaman yine senin dediğin olaya geliyoruz..Kendisi basit bir devre yapsın ordan programlasın. Yada okuldan hocalarla konuşsun onlar teknik destek sağlar.Öğleden sonraları kalıp yada boş derslerde okulun malzemelerini kullanabilir.

Ben kesin öğreneceğim dediğim için bu işe iyi para verdim. Multimetresinden tutunda kaynaklara kadar. Hiç birşeyini eksik etmedim ve tabi karşılığını fazlasıyla aldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gtasan1

@why_living
    Hocam herkesde Brenner var daha kullanışlı gibi geldi hem de fiyat açısından daha iyi gibi geldi bana cevap yazdığınız için çok sağolun.
    @secollah
    Hocam o kalibirasyon olayı için hazır dosyalar paylaşıyorlardı az önce araştırırken görmüştüm ama fazla emin değilim.

Bende brenner kullanıcısıyım gayet memnunum şuan kadar 628a 877a 12f675 16f876 programlamadım sorun çıkarmıyor 200 e yakın pici programlıyabiliyor ama sağlam bir cihaz istersen ve paran varsa kit2 herzaman tercihin olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BD911

Aslında senin dediğin mantıklı....Branner almak daha iyi bence ben branner ile başladım ama bu işi kesinlikle yapacağım diye girdim olaya öyle bir heves falan değildi benim ki.

Zaten branner ile kendini orta seviyeye rahat rahat getirir pickit ile üst seviyeye rahat rahat çıkar...

Şu da var diyelim heves etti öyle üç beş led yakıp söndürüp bırakacak ozaman yine senin dediğin olaya geliyoruz..Kendisi basit bir devre yapsın ordan programlasın. Yada okuldan hocalarla konuşsun onlar teknik destek sağlar.Öğleden sonraları kalıp yada boş derslerde okulun malzemelerini kullanabilir.

Ben kesin öğreneceğim dediğim için bu işe iyi para verdim. Multimetresinden tutunda kaynaklara kadar. Hiç birşeyini eksik etmedim ve tabi karşılığını fazlasıyla aldım.

Cevap yazdığınız için teşekkürler , bende de heves çok o konuda aynı senin gibiyim yani..Cevap yazdığınız için teşekkürler.

@secollah
    Bu serialport işine girmeyi düşünmüyorum çünkü almışken ben tam alayım diyorum (Brenner).Cevap yazdığınız için teşekkürler.

@mrkabaca
    Para konusu ve seviye konusundan pickit 2 almayı düşünmüyorum brenner daha iyi olur bence de.Cevap yazdığınız için teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.