Şimdi Ara

PIC-AVR-ARM-FPGA kargaşası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
2.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Meahabalar ben elektroniğe yeni merak saldimama ilerde meslegimide bu sekilde yonlendirmek istiyorum sizden bir kac sey aciklamanizi yada aciklayan yazi,makale varsa beni yonlendirmenizi istiyorum. Ben aradim fakat aklimdaki sorulari cevaplayamadim.

1) Mikroislemciyle, mikrodenetleyici arasindaki temel fark nedir? Ve bu arduino, raspberry, beaglebone bunlardan hangisi oluyor?

2)ARM, AVR, PIC bunlar neler oluyor? Mesela ARM dediginde oyle bir sistemmi var yoksa baska sistemlerdemi?

3) PIC kart olarak mi bulunuyor yoksa ayri ayri mi aliyoruz?

4) ARM,AVR,PIC bunlari kullanan kartlar varmi?

5) Beaglebone, raspberry, arduino, pcduino bunlar disinda gelistirme karti var mi ? Varsa nelerdir ve en iyi si hangisidir?

6) Ilerde mesela meslegim bu olursa ben bu kartlarimi kullanicam yoksa baska bir seylerle mi gelistiricem? Baska seylerse bunlar nelerdir ?

LUTFEN KUSURA BAKMAYIN AKLIMDA COK SORU ISARETI VAR AMA BULAMADIM CEVAPLARI BURAYA SORDUM.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Wowowowo Haram kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam,dilimin döndüğünce yardımcı olucam yazacaklarım kendi görüşlerimdir.

1)Mikrodenetleyici mikroişlemcilere göre daha kapsamlıdırlar.Mesela microişlemci en bastinden bilgisayar işlemcisi.Mikrodenetleyici ise arduino üzerindeki atmega yada pic dediğimiz çevre birimleriyle tümleşik entegrelerdir.

2)Bunlar hakkında çok detaylı bilgim yok kusura bakma.

3)Pic denilen olay hem bir yazılım türüdür.Hemde kodladığımız entegrelere denir.Kart olarak geçmez entegre olarak geçer.Bir çok çeşidi vardır 16fxxx 18fxxx gibi çeşitleri vardır.Genelde CCC S,Pic Basic yada benzeri programlarla kodlanır.Ve ayrıyeten bu kod başka bir program ve kart ile entegre içine atılır.

4)Var sanırım fakat hiç kullanma şansım olmadı.

5)Her önüne gelen geliştirme kartı çıkartıyor .Ama en çok bilinenleri bunlar diyebiliriz.Artı olarak İntel Galileo,UDOO'da bilinenler arasındadır.

6)İşte en can alıcı sorun bu.Bana kalırsa bu kartlar hepsi günümüz teknolojisi sadece 5-10 yıl sonra bunların yüzüne bakan olmaz hatta bence o kadar bile sürmez.Çünkü bu kartlar asıl elektronik ve yazılım öğretmez sana.Az bilgiyle çok iş yapmaya sevk eder.Hee bende kullanıyorum ama sadece bunlara bağlı kalmıyorum..Bu işi meslek olarak yapmak istiyorsan 2.maddede saydıkların bu kartların dedeleridir.Bir şeyler başarmak istiyorsan bu sistemlere yönel.(Pic,ARM,AVR vb.)

Bu arada şunuda belirteyim bu saydığın kartlar şuan bir çok projede kullanılıyor.Hatta kickstarter adlı sitedeki bütün projeler bunlardan yapılma.Yani bu kartlar iş hayatında kullanılıyor fakat ileride ne olacağı belli değil.Sen en başta arduinodan başla sonra sonra bunu yanına pic öğren daha sonra linux'ı bi hatim et sonrası zaten çorap söküğü gibi gelir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinekel -- 29 Ocak 2015; 23:29:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sinekel

Merhaba hocam,dilimin döndüğünce yardımcı olucam yazacaklarım kendi görüşlerimdir.

1)Mikroişlemci mikrodenetleyicilere göre daha kapsamlıdırlar.Mesela mizroişlemci en bastinden bilgisayar işlemcisi.Mikrodenetleyici ise arduino üzerindeki atmega yada pic dediğimiz entegrelerdir.

2)Bunlar hakkında çok detaylı bilgim yok kusura bakma.

3)Pic denilen olay hem bir yazılım türüdür.Hemde kodladığımız entegrelere denir.Kart olarak geçmez entegre olarak geçer.Bir çok çeşidi vardır 16fxxx 18fxxx gibi çeşitleri vardır.Genelde CCC S,Pic Basic yada benzeri programlarla kodlanır.Ve ayrıyeten bu kod başka bir program ve kart ile entegre içine atılır.

4)Var sanırım fakat hiç kullanma şansım olmadı.

5)Her önüne gelen geliştirme kartı çıkartıyor .Ama en çok bilinenleri bunlar diyebiliriz.Artı olarak İntel Galileo,UDOO'da bilinenler arasındadır.

6)İşte en can alıcı sorun bu.Bana kalırsa bu kartlar hepsi günümüz teknolojisi sadece 5-10 yıl sonra bunların yüzüne bakan olmaz hatta bence o kadar bile sürmez.Çünkü bu kartlar asıl elektronik ve yazılım öğretmez sana.Az bilgiyle çok iş yapmaya sevk eder.Hee bende kullanıyorum ama sadece bunlara bağlı kalmıyorum..Bu işi meslek olarak yapmak istiyorsan 2.maddede saydıkların bu kartların dedeleridir.Bir şeyler başarmak istiyorsan bu sistemlere yönel.(Pic,ARM,AVR vb.)

Bu arada şunuda belirteyim bu saydığın kartlar şuan bir çok projede kullanılıyor.Hatta kickstarter adlı sitedeki bütün projeler bunlardan yapılma.Yani bu kartlar iş hayatında kullanılıyor fakat ileride ne olacağı belli değil.Sen en başta arduinodan başla sonra sonra bunu yanına pic öğren daha sonra linux'ı bi hatim et sonrası zaten çorap söküğü gibi gelir

Hocam cevabiniz icinn cookk tesekkurler.
    Siz o ikinci maddede yazdiklarima neleri ornek verebilirsiniz ?

• Çok faydalı bilgiler eminim benim ve bu arkadaş gibi aklında soru işareti bulunan çok arkadaş vardır .Açıklayıcı olmuş teşekkürler.

• 2)ARM, AVR, PIC bunlar neler oluyor? Mesela ARM dediginde oyle bir sistemmi var yoksa baska sistemlerdemi?

Farkli sirketlerin ürettigi mikrodenetleyici ve mikroislemciler.

Arduino gibi platformlari is hayatinda kullanmayi düsünmeyin, bunlar sadece elektronige yeni giris yapanlar için üretilmis gelistirme kartlaridir. Profesyonel hiçbir sirket bunlari kullanmaz. Düsünsenize Sony'nin ürettigi televizyonlarda Arduino, Raspberry vb. kullandigini, gülerler insana.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: forgatten2

2)ARM, AVR, PIC bunlar neler oluyor? Mesela ARM dediginde oyle bir sistemmi var yoksa baska sistemlerdemi?

Farkli sirketlerin ürettigi mikrodenetleyici ve mikroislemciler.

Arduino gibi platformlari is hayatinda kullanmayi düsünmeyin, bunlar sadece elektronige yeni giris yapanlar için üretilmis gelistirme kartlaridir. Profesyonel hiçbir sirket bunlari kullanmaz. Düsünsenize Sony'nin ürettigi televizyonlarda Arduino, Raspberry vb. kullandigini, gülerler insana.

Peji neyleri kullaniyorlar ?

• Baturalp,

Öncelikle üslubun hatalı.

Traktör mü, tır mı, otomobil mi, F1 yarış arabası mı? Hangisini tercih etmeliyim benzeri sorular soruyorsun.

Piyasada para kazanmak için hangisini tercih etmeliyim sorusu, her sorun enaz 40 başlıkta forumda açıklanmış, grupları olan sorular. 40 başlığı bir konuda birleştirtmeye yönelik sorunlarına yanıt bulamayacağın açık.

Programlamanın, elektroniğin bir mantığı vardır. Bu mantığı çözdükten sonra her platform aynıdır. Hedefe yönelik her platforma zıplayabilirsin.

Önce temel yapıları öğren. Elektronikle ilgili hiçbir temel yapıya aşina olmadığın açık. Temel yapılara aşina olmadan hangisini seçeyim sorunsalın sadece sorun olarak kalacak.

Temel devre elemanlarına öncelikle bak, ardından mikro işlemci yapısına aşina olmak için en alt seviye 16f84 veya atmega32 gibi entegrelerin iç yapısının pdf lerini açıp kafanda anlam kazanana dek işleyişini kodlarını öğren. Daha sonra geliştirme kartlarına geçip programlamaya başla.

Sorduğun soruların hepsini anlatma imkanına sahip kişilerin sana bu cevapları verecek aylara ihtiyacı var, kimse bu süreyi sana babasının hayrına ayırmaz. Öteki yandan tek tek konularda uzmanlaşmış kişiler de zaten ayrı ayrı başlıklarda bunları anlatıyor. Biraz zahmet edip gir o konuları oku, sorularını ayrı ayrı oralarda sor.

• Hocam bir sorum daha olacakti izninizle 
    ben her yerde pic mi arm mi diye karsilastirmalar goruyorum ama hic avr yada fpga ile ilgili bir sey goremiyorum bunlar ayni tarz seyler degiller mi

• FPGA; Field Programmable Gate Array - Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri

FPGA ile diğer işlemciler karşılaştırılmaz. Sebebi FPGA yı programlayarak o saydığın diğer işlemcileri yapabilecek kapasiteye sahip olmasıdır.

FPGA içinde Elektronik Kapı serileri vardır. Kapılar AND, OR, NOT, NOR vb. elektronik karşılaştırma kapılarıdır. FPGA da iki girişten AND kapısına yönelsin, onun çıkışı NOT girişine girsin, sonuç saklansın, sonraki gelen sonuçla şu kapıdan işleme girsin gibi lojik mantık kurarsın.

Lojik karşılaştırma yapısı transistörlerle kurulan bir yapıdır. Transistor Gates aramasını googleda arat.

Diğer işlemcilerin yapısı ise hafıza blokları, IO portları (input-output giriş-çıkış) adresleri yönlendirmeleri, ALU (aritmetic lojic unit, matematiksel işlem birimi) olarak üç bölüme ayrılır. ALU içinde yapılacak işleme göre verilen komut bitleri ile hangi işlem kapıları girdi çıktı için kullanılacak seçilir.

Bir FPGA içinde bu bölümleri kendin oluşturarak esnek bir şekilde sıfırdan bir cpu tasarımı yapabilirsin. Bu tasarım içinde diğer yapılardaki kalıpsal işlemlerle sınırlı kalmayacağın için sınırı yok. En son çıkan FPGA 30GHz girdi çıktı hızına sahip. 1,456 pinli bir işlemci. Her pin için bu hıza ulaşarak paralel işlettiğini düşün. Zaten bu hıza optik kablolarla yada iki aynı seviye işlemci arasında ulaşıyor. Bir işlemci ile binlerce kişinin veri dağıtım ayrım işleri için kullanılıyor.

Kısaca şunu söyleyeyim, lojik elektronik bilgin az ise, o düşük seviye işlemci mimarilerinden en az birine aşina değilsen FPGA ile oynama imkanın karşılıklı bakışmak olur ancak. Eline alır hiç bir iş yapamadan öylece bakışırsınız. Yüksek hızlarda sinyal işleme kapasitesi ile gecikmesiz işlemler şu an senin harcın değil.

16f84 veya atmega32 alıp işlemci iç yapısını, mimarisin anlayana dek assembly ile kodlayarak, işleyiş mantığını çözmeden FPGA işlemcilere yanaşma bile.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.