Şimdi Ara

phpadmin kurulumu?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dukenukem'in tavsiye ettiği kitap , bendeykiymiş zaten :)Sorum şu;
    Kitapta aynn şöyle bir ifade var;"Web sitesinden indirdiğiniz programı(phpmyadmin'den bahsediyor),PHP yazılımlarımızı koyacagımız klasörün iine extract edelim.Tavsyem(apache kullanıyorsanız www içine, IIS kullanıyorsaız wwwroot içine) phpmyadmin isimli bir klaösr oluşturmanızdır."

Apache kullanıyorum ben de bu "www" nerede bulamadım..Amcam da www şuradadır dememiş..Bilgisayarda aratma lamerliginde bulundum temp.int.files'dakiler haric bişi bulmadı..E nerde bu ya

• ya ben iis kullanıyorum ama apache de de htdocs diye bir klasör var oraya sanırım.
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by CLAR1ON</i>
    <br />ya ben iis kullanıyorum ama apache de de htdocs diye bir klasör var oraya sanırım.
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

HTDOCS'UN içine attıktan sonra browserıma
    http://localhost/phpmyadmin/index.php yazdığımda sayfa görüntülenemiyor uyarısını alıyorum.
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by JeremY</i>
    <br /><blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by CLAR1ON</i>
    <br />ya ben iis kullanıyorum ama apache de de htdocs diye bir klasör var oraya sanırım.

HTDOCS'UN içine attıktan sonra browserıma
    http://localhost/phpmyadmin/index.php yazdığımda sayfa görüntülenemiyor uyarısını alıyorum.

Jeremy, apache nin calistigina emin misin?
  • eet çalışıyor..Start menusunden çalıştırdıgım zaman.."Running" diyor..Bu da çalışıyor demek herhalde :)
  • apache calisiyor + apache\htdoc\phpmyadmin klasorunun icerisinde index.php diye bir dosya var ve bowser ahttp://localhost/phpmyadmin/index.php girdigin zaman goruntulenemiyor hatasi aliyorsun. ilginc..
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by cezve</i>
    <br />apache calisiyor + apache\htdoc\phpmyadmin klasorunun icerisinde index.php diye bir dosya var ve bowser ahttp://localhost/phpmyadmin/index.php girdigin zaman goruntulenemiyor hatasi aliyorsun. ilginc..

Eet hocam..Durum aynen bu..

şimdi dosyaları sana nasıl yerleştirdiğimi anlatiim..Belki burada bir hata yapıyorumdur..Sen duruma göre beni yönlendirirsin..
    apm klasörünü kurdum..Bunun içine apache ve php Yi kurduk..Yani apm'nin içinde apache ve php adında iki klasörümö var..Apache'nin içindeki htdocs'un içine de phpmyadmin'i yerleştirdim..Ve diğer topikdede bahsettiğim gibi bana söyledğin komutlardan bulduklarımı söyledğim gibi değiştirdim..
    Lakin orada da söyledğim gibi adı gecen bazı komutları veya dosyaları bulamıyorum..Bulamıyorum değil , o dosyalar veya komutlar YOK
  • JeremY, ilginc olan su; eger htdocs icerisinde bir dosya(dosya yada klasor icerisinde dosya) varsa ve apache calisiyorsa php kurulu olmasa bile dosyaya erisebilmen gerek. senin sorun apache de. htdocs klasorunun icerisine herhangi bir index.htm at vehttp://localhost/index.htm diye cagir bakalim gene goruntulenemiyor hatasi mi verecek?
  • Sanırım çalıştırmayı basardım..Yalnız şu sayfa görüntülendi direk:

phpMyAdmin 2.5.3-rc3 'e HOŞGELDİNİZ....

phpMyAdmin MySQL sunucusuna bağlanmayı denedi,ve sunucu bağlantıyı reddetti . config.inc içerisindeki bilgisayar adresini(host) , kullanıcı adını ve şifreyi kontrol edin ve MySQL sunucusunun admini tarafından size verilen bilgiyle uyuştuğundan emin olun.

Hata

MySQL çıktısı:

#2003 - Can't connect to MySQL server on 'localhost' (10061)

sanırım congif.inc dosyasına geri dönücez..Lakin daha önce düştüğüm sıkıntıyı yaşıyorum zira senin şu dosyada "zamazingo" yazısını bul ve yerine sunu ayz dediğin satırları bulamıyorum..Bulamamak da değil bariz bu satırlar yok :)
    örneğin
    $cfgserver[1]['host'] = 'localhost';
    $cfgserver[1]['adv_auth'] = TRUE;
    $cfgserver[1]['user']='root';
    $cfgserver[1]['password']= ''; (buraya şifremi yazmam gerekiyor)

satırlarını bulup bu hale getirmem gerekiyor..bendeki satırlara bakalım;
    $cfg['Servers'][$i]['host'] = 'localhost'; // MySQL hostname or IP address
    $cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'config'; // Authentication method (config, http or cookie based)?
    $cfg['Servers'][$i]['user'] = 'root'; // MySQL user
    $cfg['Servers'][$i]['password'] = ''; // MySQL password

Ben bu satırları nasıl değiştiricem? Daha öncede söylediğim gibi "adv_auth"
    gibi bişi congif.inc dosyamın içinde yok..Öyle birşey gecmiyo :)

Sanırım phpmyadmin'in de verdiği hata bununla alakalı..

PS: Hocam kitabı bırak demişsinde , sen de sihirli peri gibisin günde bir kere gözüküyorsun. :) Kitap hep yanımda diye kullanıyorum :)
  • cezve şöyle bir durum ortaya çıktı

$cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'config';

satırını oldugu gibi bırakırsam phpMyAdmin 2.5.3-rc3 'e HOŞGELDİNİZ....

phpMyAdmin MySQL sunucusuna bağlanmayı denedi,ve sunucu bağlantıyı reddetti . config.inc içerisindeki bilgisayar adresini(host) , kullanıcı adını ve şifreyi kontrol edin ve MySQL sunucusunun admini tarafından size verilen bilgiyle uyuştuğundan emin olun.

Hata

MySQL çıktısı:

yazısı browserda gözüküyor...Aynı satırda "config" yerine "http" yaparsam benden username ve sifreyi istiyor..Lakin username yerine "root" şifre istenen yere de şifremi yazdım..Ancak access denied uyarısı aldım..
    username yerine ben "root" mu yazıcam..Ya da bunun başka bir yerle baglantısı mı var..Ya da oraya "http" (config.inc içinde)değil de başka birşey mi yazıcaz..
  • $cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'config'; // Authentication method (config, http or cookie based)?
    $cfg['Servers'][$i]['user'] = 'root'; (root oldugu gibi kalsın mı?yoksa mysql'daki kullanıcı adım ile aynı ı olacak)
    $cfg['Servers'][$i]['password'] = ''; ( MySql'daki şifremi mi kullanıcam burada?)

Gerçi ben her ihtimali deniyorum..Root yazıp şifremi yazoıyorum..Kullanıcı adımı yazıp şifre ile deniyorum..sonuçta index.php'yi açtıgımda browserda karşımda hep şu yazı çıkıyor

phpMyAdmin 2.5.3-rc3 'e HOŞGELDİNİZ....

Hata

MySQL çıktısı:

[help][help][help][pray][help][pray][help][pray][?][?]
  • Walla sen gelene kadar sorunlar giderek büyüyecek galiba..sorun çözümlenene kadar phpmyadmin'i bir kenara bırakıp , konuya en azından bir giriş yapiim dedim..Basit bir form falan hazırladım.
    Bir database gereksinimi oldugunu hisettim ki"mysql" ne işe yarıyor ya dedim kendi kendime :) (sanki ben düşündüm kitapta öyle yazıyordu :P) Nyese mysql 1.4 var ben de..kitapta anlatılan 1.3..
    adam demiş ki yeni bir databes oluşturmak için..server yazısının üstüne saga tıklayın..create database'e basın..
    1.4 de yemiyor bu..üstelik açılan tek bir menu var o menude de flush host , flush table ,flushzart ,flush zurt yazıyor..
    Sözün özü ben de 1.4 var diye database oluşturamıyacak mıyım?
  • Cidden moralimi bozdu bu iş ya :(

mysql'un help dosyasından database oluşturmaya baktım..Saga tıklayın acılan menuden "create database" i secin diyor..Ama açıldıgı iddia edilen menü ben de açılmıyor..iddia edilen menuun 3 sekmesi bende acılan menu de yok ki bunlardan birisi de "create database"
  • database olusturma isini monitorundan yaptık..Neyse en azından kendi basıma bir is becermis oldum
  • dostum database nasi olusturdun bende de 1.4 var menude create diye bisi yok sinir oldum anlatirmisin bi nasi olusturdugunu
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by MI7</i>
    <br />dostum database nasi olusturdun bende de 1.4 var menude create diye bisi yok sinir oldum anlatirmisin bi nasi olusturdugunu

Hocam monitor zımbırtısı var...Dos vari birşey açılıyor.monitore tıklayınca..O açılan zımbırtıya "create database" yazdım..bu şekilde oluşturdum
  • dostlar mysql de harhangi bir is yapabilmek icin once mysql e baglanmamiz gerek. local makinada mysql.exe yi calistirarak baglanmis oluyoruz. phpmyadmin bu isi pratiklestiriyor ama ben tavsiye etemem, aslinda tavsi etmem den cok hosuma gitmiyor siz kafaniza gore isterseniz kullanin ama mysql exe yi acar catir catir elinizle yaparsaniz daha hos olur.

o siyah dos ekrani olan nane diyorsunuz ya onu acin iste hehe!, sora mysql klasoru icerisindeki bin klasoru icerisine dusun. orada

mysql -u admin -p

komutu ile mysql e admin kullanici adiniz ve sifreniz ile login olun. sifre yazmadi iseniz cikan dalgada enter a basin. iste mysql desiniz...
  • birde mysql hakkinda her turlu komuta, bilgiye suna buna windows ortaminda ulasmak icin mysql.chm dalgasini download edin. adresini bilmiyorum, degisik yerlerde olabilir arar bulur adresi yazardim ama zamanim yok..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.