Şimdi Ara

Php? Html5? Javascript? Diğerleri?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
690
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ben, başlıkta yazdığım ve onun gibi dillerden kendime uygun olanı/olanları öğrenmek istiyor ve onlar hakkında sorun yaşıyorum.
    16 yaşındayım, web tarayıcılı oyun yapmak istiyorum. Forumda diğer konulardan da okuduğum üzere bunu gerçekleştirmek birkaç yıl alacak ama ben php mi öğreneyim html5 mi yoksa Javascript mi? Benim okuduklarımdan anladığım bu üçünden birini ya da ikisini öğrenmem gerek herkes farklı bir dil dediğinden kafam karıştı. Ayrıca, biliyorum öğrenmem kısa sürer, html öğrenmem gerekir mi?
    Yanıtlarını bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trgtyt -- 11 Eylül 2018; 22:43:46 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Youtube da selman kahya js ile oyun programlıyor bakabilirsin. Genelde canlı yayın yapıyor, incele

• HTML, web sitelerinin iskeletidir. Ancak renkli, hareketli, görünüm olarak güzel web siteleri yapmak için CSS, JAVASCRİPT, JQUERY kullanılır. Php ise web sitesinin arkaplanında, kullanıcının girdiği verileri veritabanına aktarmak için kullanılır. Üyelik sistemleri, alışveriş siteleri PHP ile yapılır.

HTML ile iskeletini oluşturduğumuz web sitelerinin parçalarını renklendirmek, yazı tipleri belirlemek, kenarlıklar eklemek, gölgelendirmek gibi işlemler için CSS. Açılır kapanır menü elemanları, kayan resim slaytları için JAVASCRİPT ve JQUERY kullanılır.

Web browser üzerinde çalışan oyunlar ise HTML veya FLASH eklentisi ile yapılır. Eskiden HTML'nin oyun yapmak için grafik arayüzü yoktu ancak HTML5 ile bu özellik eklendi. Artık flash eklentisi olmadan da browser üzerinde HTML5 ile oyun yapılabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Iqtam I kullanıcısına yanıt
    Anlamış mıyım siye soruyorum. Yani web browser üzerinde çalışan oyun yapmak için html5 öneriyorsunuz, eğer üyelik sistemi olan bir oyun yapacaksan php de öğrenmeliyim. Doğru anlamış mıyım?
    Bu arada html5'i öğrenirken html ve css'yi de öğrenmeme gerek var mıdır?

• quote:

Orijinalden alıntı: trgtyt

Anlamış mıyım siye soruyorum. Yani web browser üzerinde çalışan oyun yapmak için html5 öneriyorsunuz, eğer üyelik sistemi olan bir oyun yapacaksan php de öğrenmeliyim. Doğru anlamış mıyım?
    Bu arada html5'i öğrenirken html ve css'yi de öğrenmeme gerek var mıdır?
    HTML ile sadece, internetin ilk çıktığı yıllardaki renksiz, biçimsiz, kaba tasarımlar yapılabilir. Yani bu devirde css olmadan web sitesi yapılmaz. Web programlamaya gireceksen html, css, jquery öğrenmen lazım. Üyelik sistemi için php bilmen gerekli. Oyun yapacaksan kullanıcı skorları tutmak, üyelik sistemi için php şart. Oyun için de html5'in grafik arayüzünü kullanarak web tabanlı oyun yapabilirsin.

• Dostum bu işi HTML js css falan uğraşmadan sadece c# öğrenerek unity ile de yapabilirsin. Benim sana tavsiyem sadece oyun ile uğraşacaksan unity ve c# öğrenmen olur.

• Joshualinekano kullanıcısına yanıt
    İlerici zamanlarda c# da öğrenirim fakat benim şuanki isteğim web tarayıcılı oyun yapmak. Giriş sistemi olan, çevrimiçi bir oyun. İstediğim hangi dilleri öğrenmem gerektiğini sizden öğrenmek. Html5 diyorsanız bunun yanında html de öğreneyim mi? Gibi ufak ayrıntıya girerseniz, isterseniz en büyük ayrıntısına kadar girin yazınızı okurum, hoş olur.

• Farklı önerisi olan yok mu?

• Tarayici tabanlı oyun yapmak için bir kaç şeyi bilmen gerekli. O yüzden X ili y dili öğrenmek yerine. Bunu hedefleyen bir kitap veya kurs edin. Belirli bir müfredat halinde sana gerekenleri öğretecektir.

https://eu.udacity.com/course/html5-game-development--cs255
    https://www.udemy.com/courses/development/game-development/

https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/unity.aspx

Gibi. Bulunduğun şehirdeki Game Developer topluluklarına katıl. Buluşmalar git. orada insanlarla konuş. Belki bir oyun yapımcısı firmadan randevu kopar çaylarını içmeye git. bir 15 dk önerileri al. Al sana farklı öneriler.

• Herkese açık bir İnternet tavbanlı oyun için HTML5, CSS ve Javascript yeterli olur.

Üyelik sistemi için PHP dili kullanmalısın ya da Python dili gibi bir dil de olabilir.
  • Sonunda asıl aradığım cevabı buldum. Çok teşekkür ederim. Ayrıca diğer yorumda bulunanlara da beni bilgilendirdikleri için teşekkür ediyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.