Şimdi Ara

Phenom II den İntel İ5-İ7 Sisteme Gecen Arkadaşlar (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
2
Favori
10.975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yıllarca çok az farklar için durmadan donanım değiştiren biri olarak pc'ye harcadığım paranın haddi hesabı yoktur. En sonunda 2007 gibi duruldum. Neden? LCD monitör aldım ve dvi girişli. Yani görüntü kaliteli. X2 işlemcilerin çok güçlü olduğunu gördüm ve 4 çekirdek yeni yeni zorunlu hale geliyor. DX10 kartlarla birlikte gpu gelişim hızı oldukça düştü ve 8800'ler hâlâ oyun oynatabiliyor. DDR3 bellekler büyük getiri sunmadı, DDR2 hâlâ yeterli. USB standart oldu ve yenilik gelmedi. Benzer şekilde ide'lerden kurtulduk sata'lara geçtik ve yeni bir şey yok. Ve bunların ötesinde yeni konsollar 2005-2006'da sunuldu ve grafiklerin gelişimini durdurdu. O nedenle fazla güce ihtiyaç yok. Şuan Phenom II 955 işlemci, GTX460 ekran kartı, 4 GB DDR2 bellek ve bunlar için yeterli olan 500w'lık bir güç kaynağım var ve bu şekilde gayet mutluyum. Artık daha yüksek bir donanıma gerek yok mevcut durumda. Bence Phenom II'den daha üstüne geçmeye gerek yok. Ama render vs. işlerle uğraşıyorsanız Sandy Bridge mantıklı olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: FRAGILE

quote:

Orijinalden alıntı: tanreall

#Phenom II demişsiniz ama hangi modeli? X2, X4, X6?
    #PC ile ne yaparsınız, hangi amaçla kullanıyorsunuz/kullanacaksınız?
    #Şu anki donanımınız nedir, sistem dar boğaz yapıyor mu?

Bunların cevaplarını almadan, öneride bulunmak yanlış olur. Fark etmez diyen arkadaşlarımız var, çok fark eder.

hocam demek istediğimi coğu arkadaş anladı zaten x2 ile x4 ü karsılastırmak heralde delilik olur öyle değil mi

phenom x4-x6 oyun ve günlük kullanımlarda i5 ve i7 sistemlerle arasında fark hisseden var mı tarzında soruydu benimkisi. ve bunu direk tecrübe eden arkadaşlara sordum, tecrübe etmeyen arkadaşlar farkı nasıl hissedebilirdi ki? özellikle sık donanım güncellemesi yapan arkadaşlar ki ben de sürekli değiştiririm ve coğu zaman tatmin olmamısımdır harcadığım paraya kıyasla, eğer bir delilik yapar da i5 e gecersem ve sonum hüsran olacaksa bir sorayım dedim.

zaten tüm mesajları okuduysanız tartısmanın boyutunu ne yönde ilerlediğini görebilirdiniz.

quote:

toparlamak gerekirse arkadaşlar ;

oyun-muzik-film-office kısacası işlemciye aşırı yüklenmeyen günlük yaşantısında pc yi en fazla oyun oynarken kastıran arkadaşların sistem değişikliğinde farkın anlaşılmayacağını,

bunların dısında işlerle uğraşan, işlemci gücüne aşırı yüklenen programlar kullanan kişiler icin işlemci farkı gözlemlendiğini, değişikliğin uygun olduğu anlaşılmıştır.

karar verildi, dağılabiliriz

umarım acık olmustur

İlk mesajınıza baktım, sonra farklı yönlere çeken olmuş konuyu. Tek bir yönden bakılacak bir konu değil bu, X4 965-HD5870 ile farklı, i5 2500K-HD5870 ile farklı grafik alırsınız. Aynı şekilde işlemci performansı da etkilenir. ASUS P8Z68-V PRO - i5 2500K ile farklı performans, X4 965-Asus M4A87TD/USB3 ile farklı performans alırsınız. Sandy Bridge'in etkisini görememiş olanların diğer bileşenlerini incelemek gerekiyor. Fark yok diyenleri gerçekten anlayamıyorum, bariz farklar var. İntel optimizasyonu çok farklı bir olaydır. Önemli olan sistematik bir sistem oluşturabilmektir. Kısacası her i5 2500K kullanan aynı performansı, aynı grafiği alamaz, aynı stabilite söz konusu değildir. 3D Max ve Solid için kullanılan sistemlerde fazlasıyla fark etmiştir. Şu an oyun dışı kullandığım bilgisayarım da AMD. Bu işlerle uğraşan biri olarak söylüyorum, kullanmadığım işlemci yok.

M@U arkadaşımızın da imzasında olduğu gibidir durum.

quote:

Teknoloji, sosyolojiye benzer. Çok sebeplidir... :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanreall -- 18 Aralık 2011; 12:39:24 >

• quote:

İlk mesajınıza baktım, sonra farklı yönlere çeken olmuş konuyu. Tek bir yönden bakılacak bir konu değil bu, X4 965-HD5870 ile farklı, i5 2500K-HD5870 ile farklı grafik alırsınız. Aynı şekilde işlemci performansı da etkilenir. ASUS P8Z68-V PRO - i5 2500K ile farklı performans, X4 965-Asus M4A87TD/USB3 ile farklı performans alırsınız. Sandy Bridge'in etkisini görememiş olanların diğer bileşenlerini incelemek gerekiyor. Fark yok diyenleri gerçekten anlayamıyorum, bariz farklar var. İntel optimizasyonu çok farklı bir olaydır. Önemli olan sistematik bir sistem oluşturabilmektir. Kısacası her i5 2500K kullanan aynı performansı, aynı grafiği alamaz, aynı stabilite söz konusu değildir. 3D Max ve Solid için kullanılan sistemlerde fazlasıyla fark etmiştir. Şu an oyun dışı kullandığım bilgisayarım da AMD. Bu işlerle uğraşan biri olarak söylüyorum, kullanmadığım işlemci yok.

quote:

hocam suan sıfır alacak olsam kesinlikle intel alırım.performans değil sadece tdp değerleri de mükemmel intelin. bunu kimse inkar edemez.ayrıca dediğinize katılıyorum sistem optimizasyonu cok önemli, mesela am2 ddr2 800 lü pc benim sistemden daha performanslı calısıyordu aynı ekran kartıyla

ama işte ihtiyac meselesi, cok ihtiyac duyarsam artık phenom 2 sıkarsa beni bişeyler olabilir neden olmasın

• quote:

quote:

quote:

hocam suan sıfır alacak olsam kesinlikle intel alırım.performans değil sadece tdp değerleri de mükemmel intelin. bunu kimse inkar edemez.ayrıca dediğinize katılıyorum sistem optimizasyonu cok önemli, mesela am2 ddr2 800 lü pc benim sistemden daha performanslı calısıyordu aynı ekran kartıyla

ama işte ihtiyac meselesi, cok ihtiyac duyarsam artık phenom 2 sıkarsa beni bişeyler olabilir neden olmasın

Tabii ki bütçe meselesi bu konular, maaliyet hepsi. Fark yok demek yanlış olur, her sistem birbirinden farklıdır. İşin özetine gelirsem, COD Modern Warfare 3, Battlefield 3 gibi oyunları oynamak için yeterli bir sisteminiz var. Değiştirmeye lüzum yok, HD5870 zaten yeterli geliyordur size. Türkiye'de çoğu kişinin göremediği Asus ROG HD5870 Matrix'i kullanıyordum ve X4 955'i öttürmüştü resmen. Bu işlere dalarsanız çıkamazsınız, her zaman daha iyileri olacaktır..

• quote:

Orijinalden alıntı: Majestyca

Her yeni çıkan parçayı alacaksanız işiniz zor tabi. Ben e8400 kullanıyorum hala hd4850 var 3 senedir ha yandı ha yanacak kullanıyorum boşta 80 derece :). Deus ex te main menu de 100 derece çıkıyor :). Ama buraya kadar idare ettim şimdi gtx 560ti alsam yeni bi seri çıkacak birşey olcak ben o kadar al sat yapan biri değilim bekliyoruz mecburen :). i7 2600k lı gtx 560 lı bi sistem toplasam 8gb ram falan ben o sistemle rahat 4 sene giderim. Allaha şükür 3-5 fps fazlasında gözümüz yok :). O kadar sık sık parça değiştiren arkadaşlarada bir tane tedavi biliyorum. " PS3 ". Artık siz onunda bi hastalığını bulursunuz zırt pırt televizyon falan değiştirirsiniz :D.

gardaş termal macu yenile düzelir.
    böylece performans biraz artar.çünkü ısınan ekran kartı teklemeye başlıyor

gardaş termal macu yenile düzelir.
    böylece performans biraz artar.çünkü ısınan ekran kartı teklemeye başlıyor

• celeron d 2.66, 2 gb ddr ram, 7300 gt 256 mb
    >
    pentium 4 3.0 2 mb, 2 gb ddr2 ram, 9500 gt
    >
    sırasıyla e4400 - e8400 ve q9450 de durdum.p43-es3g diye overlock özürlüsü bir anakartım vardı.
    overclock için ddr3 lü ve üst seviye bir anakart alıp bu upgrade işine bir son vermeyi düşündüm.sonuçta gidip p45 in en üst anakartını aldım, asus p5q3 deluxe wi-fi.işlecimin en fazla 3.86 ghz e gelebildiğini gördüm ve kendimi çok kötü hissettim.hemen onları satıp i5 760 işlemci ve asus p7p55d-e anakart aldım.zaten p5q3 le beraber 8gb ddr3 kit aldığım için ram masrafı vs. olmadı.fakat bnen gta 4 hastasıyım ve 1920x1080 oynuyorum.i5 760 4 ghz de bile bana yetmiyor.şimdi i5 2500k ya geçicem.

ekran kartı olarak : 7300 gt > 9500 gt > hd 4650 > gtx 460 1 gb > zotac gtx 480 > asus gtx 480 > gtx480 sattığım için 8800 gts 320 > yine gtx480 alıcam

not : bu olayların hepsi 3 yıl içinde olmuştur.sadece okul harçlığımı harcamayıp biriktererek bu sistemi topladım

• quote:

Orijinalden alıntı: baracuda-x

quote:

Orijinalden alıntı: berdush42

quote:

Orijinalden alıntı: Mutlu Dal

1100 t ye geçecektim ama fiyatlar aynı olmasına rahmen i5 2400 ile perfonmansı daha düşük %15 civarı oyunlarda falan ve i5 2400 32 nm 95 watt az ısınıyor sessiz sakin ama PERFONMANSI Dehşet bir işlemci.

1100T Benim eski amd phenom ıı x4 925 e göre çok daha fazla ısınır! boşta stock fan ile 45 derece aşağısını göremezsin diye düşünüyorum yaz aylarında ama kışın 40 falan olur belki ::)

Yalnışın var 1100T az ısınan bir işlemci. 1090T sini kullanıyorum ss koyuyorum inandırıcı olsun diye. Masaüstünde i5 den bile serindir. 965Be kullandım. Masaüstünde 30 derece civarındaydı. X6 ların ısıl tasarımı baya geliştirdilmiş x4 lere göre. Hatta i5 den daha serin çalışır x6 lar.

Phenom II den İntel İ5-İ7 Sisteme Gecen Arkadaşlar

buzdolabındamı çalıştırıyon o işlemciyi öyle yoksa senin oda buzdolabımı odasıcaklığından aşagı düşmesi imkansız fizik kurallarına aykırı ama gaz soğutma varsa değişir

Hayır buzdolabında falan çalıştımıyorum.Normal sobalı evde. Hava soğutma ile alıyorum. Soba yandığı zaman 12-13 derece oluyor. Fanlar da 1000'RPMde.
    Soğtucum tuniq tower 120 extreme.İstersen bol bol ss koyabilirim 4300mhz de full stabil olarak. Ama intel 30 derece çalışıyor garibim. Sıcak işlemci işte.
    Ben de bir tartışma yaratırmışım. İntel alacağına elektrikli soba al diye

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: baracuda-x

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mutlu Dal

1100 t ye geçecektim ama fiyatlar aynı olmasına rahmen i5 2400 ile perfonmansı daha düşük %15 civarı oyunlarda falan ve i5 2400 32 nm 95 watt az ısınıyor sessiz sakin ama PERFONMANSI Dehşet bir işlemci.

1100T Benim eski amd phenom ıı x4 925 e göre çok daha fazla ısınır! boşta stock fan ile 45 derece aşağısını göremezsin diye düşünüyorum yaz aylarında ama kışın 40 falan olur belki ::)

Yalnışın var 1100T az ısınan bir işlemci. 1090T sini kullanıyorum ss koyuyorum inandırıcı olsun diye. Masaüstünde i5 den bile serindir. 965Be kullandım. Masaüstünde 30 derece civarındaydı. X6 ların ısıl tasarımı baya geliştirdilmiş x4 lere göre. Hatta i5 den daha serin çalışır x6 lar.

buzdolabındamı çalıştırıyon o işlemciyi öyle yoksa senin oda buzdolabımı odasıcaklığından aşagı düşmesi imkansız fizik kurallarına aykırı ama gaz soğutma varsa değişir

Hayır buzdolabında falan çalıştımıyorum.Normal sobalı evde. Hava soğutma ile alıyorum. Soba yandığı zaman 12-13 derece oluyor. Fanlar da 1000'RPMde.
    Soğtucum tuniq tower 120 extreme.İstersen bol bol ss koyabilirim 4300mhz de full stabil olarak. Ama intel 30 derece çalışıyor garibim. Sıcak işlemci işte.
    Ben de bir tartışma yaratırmışım. İntel alacağına elektrikli soba al diye

Anakartında problem var, sıcaklıkları yanlış okuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Alpcan Aksoy

celeron d 2.66, 2 gb ddr ram, 7300 gt 256 mb
    >
    pentium 4 3.0 2 mb, 2 gb ddr2 ram, 9500 gt
    >
    sırasıyla e4400 - e8400 ve q9450 de durdum.p43-es3g diye overlock özürlüsü bir anakartım vardı.
    overclock için ddr3 lü ve üst seviye bir anakart alıp bu upgrade işine bir son vermeyi düşündüm.sonuçta gidip p45 in en üst anakartını aldım, asus p5q3 deluxe wi-fi.işlecimin en fazla 3.86 ghz e gelebildiğini gördüm ve kendimi çok kötü hissettim.hemen onları satıp i5 760 işlemci ve asus p7p55d-e anakart aldım.zaten p5q3 le beraber 8gb ddr3 kit aldığım için ram masrafı vs. olmadı.fakat bnen gta 4 hastasıyım ve 1920x1080 oynuyorum.i5 760 4 ghz de bile bana yetmiyor.şimdi i5 2500k ya geçicem.

ekran kartı olarak : 7300 gt > 9500 gt > hd 4650 > gtx 460 1 gb > zotac gtx 480 > asus gtx 480 > gtx480 sattığım için 8800 gts 320 > yine gtx480 alıcam

not : bu olayların hepsi 3 yıl içinde olmuştur.sadece okul harçlığımı harcamayıp biriktererek bu sistemi topladım

abi zaten lga775 platformunda ddr3'ün yeri yok. onlar sadece göz boyama anakartlar oluyor, tek işi ddr3 desteklemesi yani. ama 775 soketli hiçbir işlemcide özel olarak ddr3 bellek denetleyicisi falan da yok. e8400 genelde en az 3.6 ghz oc oluyor diye biliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: bugra34

quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

x6 1090t'den i7 2600K'ya geçtim pcnın parcalarını baskası degısseydı kesınlıkle degıstığini anlayamazdım :)

X6 1090T den 2500K ya geçtim, Q9550 den 1090T ye geçerken yaptığım hata ile birlikte ömrümün en büyük 2 hatası oldu bu değişimler.

aynen abı bende x4 965'ten 1090t ye gectım pısman oldum 1090t den ı7 ye gectım snuc yıne hüsran

aynen bende magdurum. oyunlarda fark.kesinlikle etmiyor ama cizim veya rendererde fark edecektir. bu anakart icinde gecerli. ekran karti almak.(hd6950)icin msi 990 anakartimi satip foxconn a7da 3.0 aldim 2 3 fps oyunlarda fark.etti. bir daha boyle seylere kesinlikle aldanmam.

• konuya bende dahil olayım :)

burdaki arkadaşların çoğu amd den intele geçmeye değermi diye yazmış bende intelden amd ye geçmek istiyorum iyi mi

ama benim geçme isteği sebebim ne işlemci ne ekran kartı... ssd ve anakart yüzünden..
    x58 msi gd65 ile kullandığım vertex3 ssd var ve bir çok araştırma yaptım. intelin üst seviye anakartları dışında (yani yaklaşık 1000 gayme) sata3 ten tam performans alan anakart yokmuş(daha doğrusu marvell sata3 yonga seti kullanılan anakartlardan alınamıyormuş).. ama amd de öyle değil misal asus m4axx pro anakartlarında sata3 ssd den tam performans alınabiliyor.

size sorarım ahali
    x58msi gd65 200mb ssd yazma okuma + i7 930 dan
    amd (örnek asus m4a99 pro) 525mb ssd yazma okuma + x6
    ya geçmek mantıklı mı?

veya hayır sen yanılıyon bu böyle değil şöyle dediğiniz bir şey varmı? :)

not: 200 mb neyine yetmiyor diye soran arkadaşlar olursa; konu 200 mb değil, kullandığım aletten tam performans almak
    itiraf: : hiç gerek olmadığı halde her ay vatan a gidip pc ye göre bir şeyler alıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: arcalper0658

konuya bende dahil olayım :)

burdaki arkadaşların çoğu amd den intele geçmeye değermi diye yazmış bende intelden amd ye geçmek istiyorum iyi mi

ama benim geçme isteği sebebim ne işlemci ne ekran kartı... ssd ve anakart yüzünden..
    x58 msi gd65 ile kullandığım vertex3 ssd var ve bir çok araştırma yaptım. intelin üst seviye anakartları dışında (yani yaklaşık 1000 gayme) sata3 ten tam performans alan anakart yokmuş(daha doğrusu marvell sata3 yonga seti kullanılan anakartlardan alınamıyormuş).. ama amd de öyle değil misal asus m4axx pro anakartlarında sata3 ssd den tam performans alınabiliyor.

size sorarım ahali
    x58msi gd65 200mb ssd yazma okuma + i7 930 dan
    amd (örnek asus m4a99 pro) 525mb ssd yazma okuma + x6
    ya geçmek mantıklı mı?

veya hayır sen yanılıyon bu böyle değil şöyle dediğiniz bir şey varmı? :)

not: 200 mb neyine yetmiyor diye soran arkadaşlar olursa; konu 200 mb değil, kullandığım aletten tam performans almak
    itiraf: : hiç gerek olmadığı halde her ay vatan a gidip pc ye göre bir şeyler alıyorum.

Kullan öyle, macera arama.

• quote:

Orijinalden alıntı: BraveHeart

O zaman buna ne diyeceksin Sadece 4 derece :

• quote:

quote:

O zaman buna ne diyeceksin Sadece 4 derece :

'Anakartinda problem var, sıcaklıkları yanlış okuyor.' diyeceğim yine.

• AMD ısınıyor diyen arkadaş Allahını seversen boş konuşma bir şeyi bilmiyorsa susucaksın öyle laf olsun diye konusmak olmaz sonra ınsanlarda inanıp "İntel Sistem Tavsiye" diye Başlık açıyorlar soruyoruz NEDEN intel "Abi AMD çok ısınıyormuş " cevabını veriyorlar. Kimse yanlış anlamasın ben i7 2600k kullanıyorum fanboy falan değilim

1090t ile Default ayarlarda yaptıgım test Soğutucu Noctua nh-d14
    yarım saat prime95 sonucu solda sitemin boştaki hali sağda

• quote:

Bundan 2 ay önceki anakartım Gigabyte 890GPA-UD3h tı. şimdi ise gigabyte 990XA-UD3h. Acaba ikisi de mi bozuk
    Hatta gigabyte 890GPA'da 1-2 derece daha düşüktü.İstersen teamviwer ile bağlan kendin bak sıcaklıklara.
  • quote:

AMD ısınıyor diyen arkadaş Allahını seversen boş konuşma bir şeyi bilmiyorsa susucaksın öyle laf olsun diye konusmak olmaz sonra ınsanlarda inanıp "İntel Sistem Tavsiye" diye Başlık açıyorlar soruyoruz NEDEN intel "Abi AMD çok ısınıyormuş " cevabını veriyorlar. Kimse yanlış anlamasın ben i7 2600k kullanıyorum fanboy falan değilim

Kardeşim benden de bir ss olsun AMD çok ısınır diyenlere. 4212 mhz. OCCT 20 dakika testi.Maksimum 37 derece. Tuniq tower 120 extreme.

• quote:

AMD ısınıyor diyen arkadaş Allahını seversen boş konuşma bir şeyi bilmiyorsa susucaksın öyle laf olsun diye konusmak olmaz sonra ınsanlarda inanıp "İntel Sistem Tavsiye" diye Başlık açıyorlar soruyoruz NEDEN intel "Abi AMD çok ısınıyormuş " cevabını veriyorlar. Kimse yanlış anlamasın ben i7 2600k kullanıyorum fanboy falan değilim

Hocam haklı. Bazıları takılmış plak gibi amd ısınıyor diyor. Alın bide Benden SS

Amd Athlon x4 645 3.1ghz (stok fan)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furki06 -- 19 Aralık 2011; 22:41:00 >

• quote:

quote:

Bundan 2 ay önceki anakartım Gigabyte 890GPA-UD3h tı. şimdi ise gigabyte 990XA-UD3h. Acaba ikisi de mi bozuk
    Hatta gigabyte 890GPA'da 1-2 derece daha düşüktü.İstersen teamviwer ile bağlan kendin bak sıcaklıklara.

Valla ben öğrendiğime inanırım aksine kesinlikle inanmam. Gaz yada sıvı soğutma varsa bilemem tabi.

http://tr.m.wikipedia.org/wiki/Termodinamik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BraveHeart -- 19 Aralık 2011; 22:40:49 >

• quote:

Valla ben öğrendiğime inanırım aksine kesinlikle inanmam. Gaz yada sıvı soğutma varsa bilemem tabi.

http://tr.m.wikipedia.org/wiki/Termodinamik

Kasa içi sıcaklığını gösteren fan kontolcüm var. Sychte. Resmini çekip koyuyorum ss.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berdush42 -- 19 Aralık 2011; 22:49:15 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.