Şimdi Ara

Petek ve tesisat temizliği ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
3
Favori
21.405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Petek temizliği hakkında ki bilgilerimizi bu başlık altında paylaşabiliriz.

Evimde bulunan petekler 20 yıllık ve kombi tesisatı 10 yıllık.
    Peteğin üstü sıcak olmasına rağmen altı ısınmıyor. Bu nedenle petekleri söktüm ve içine hortumla su tutarak siyah suyu ve pisliği temizledim. Fakat durum değişmedi.
    Araştırma yaptım ve kimsayal temizlik yapıdlığını öğrendim.
    Bu işi yapan firmaları aradım, kullandığı malzemeleri ve yöntemi sordum.

Çoğu firma rothenberger makine ve kimsallarını kulladığını belirtti. Kombi altından makineyi bağladığını ve petekleri tek tek aç kapa yaparak kimyasallı sıcak suyu peteklerin içinde dolandırdığını belirtti.

Bazı firmalar Kimyasalın isimini söylemeyeceğini yurtdışından özel getirdiğini belitti. Banyoda havlu panı sökerek tek noktadan uyguladığını söyledi.

Bu konuda tecrübesi veya bilgisi olanlar bilgi verirse memnun olurum.

• ozgur0787 O kullanıcısına yanıt
    Merhaba, ben ekim ayında kendim temizledim. Kısaca anlatmaya çalışayım. Geçen yıldan bu yana kombiye uzak peteklerim tam ısınmıyordu, kombi ısıtmayı normalden hızlı yapıp sirkülasyona geçiyordu. Kombide arıza olabileceğini düşünüp servis çağırdım ama sıkıntımın tesisat kaynaklı olduğunu ve tesisat temizliği yaptırmamı söyledi.

Ben de başka şehirde tesisat işi yapan yakınımdan görüş alıp onun vasıtasıyla 1 lt'lik konstantre temizleme sıvısını temin ettim.
    -Tesisat suyunu boşalttım, boşalttığım yerden sıvıyı peteğe doldurdum.
    -Tesisata su basıp, petek havalarını alıp 1 saat 45 derecede kombiyi çalıştırdım.
    -Sonra suyu boşalttım. Geçen yıldan bu yana 2-3 kez tesisat suyu boşaldığından öyle kahverengi, siyah vs. bir renkte değil de gri tonunda bir su aktı. Muhtemelen çözünen kireç artıklarıdır diye düşünüyorum.
    -Tesisatı temiz suyla doldurup, havaları alıp 3-5 dakika 30-35 derecede kombinin sirkülasyon yapmasını sağladım. Bunu 2 defa yaptım. 2.nin sonunda dönüş filtresini söktüm ve 10 gün önce temizlediğim filtrenin yine kirlendiğini gördüm ve temizleyip tekrar taktım.
    -3.kez temiz su doldurdum. Havaları aldım ve çalıştırdım.
    Toplamda 3 - 4 saatimi aldı.

Peki sorunum çözüldü mü?

Onun cevabını net veremiyorum çünkü geçen yıl birçok faktörde değişiklik olmuştu:
    1- Geçen kış başında kombisini düzenli olarak yakan alt komşum taşındı, yerine 1 yılda 400 m3 gaz tüketmiş bir komşum geldi. 1 Ayda değil 1 YILDA... Şehir Ankara
    2- Geçen kış başında ot ve trv kullanmaya başladım ve evimizde farklı bir ısıtma düzeni başladı.
    3- Peteklerin havalarını alıyordum ama mutfakta dolabın içinde kalan mobil tesisatın kollektöründen hava almıyordum.

Meğer kollektörde uzak peteklerin vanalarının olduğu tarafta bayağı hava birikmiş. Havayı alınca uzak petekler ısınmaya başladı. Bu yüzden tesisat temizliği ne kadar etkili oldu bilemiyorum. Zaten tesisatım 5 yıllıktı bu sürede böyle bir tıkanma pek beklenmez. Ama dediğim gibi geçen yıldan bu yana tesisatı fazlasıyla kurcaladım. Özellikle termostatik vana değişimleri dolayısıyla tesisat hava almıştır ve paslanma vs.tesisatı tıkamıştır diye düşündüm. Servis de tesisat temizliğine yönlendirince kendim deneyeyim dedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jeremyre -- 4 Aralık 2015; 12:18:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgur0787

Petek temizliği hakkında ki bilgilerimizi bu başlık altında paylaşabiliriz.

Evimde bulunan petekler 20 yıllık ve kombi tesisatı 10 yıllık.
    Peteğin üstü sıcak olmasına rağmen altı ısınmıyor. Bu nedenle petekleri söktüm ve içine hortumla su tutarak siyah suyu ve pisliği temizledim. Fakat durum değişmedi.
    Araştırma yaptım ve kimsayal temizlik yapıdlığını öğrendim.
    Bu işi yapan firmaları aradım, kullandığı malzemeleri ve yöntemi sordum.

Çoğu firma rothenberger makine ve kimsallarını kulladığını belirtti. Kombi altından makineyi bağladığını ve petekleri tek tek aç kapa yaparak kimyasallı sıcak suyu peteklerin içinde dolandırdığını belirtti.

Bazı firmalar Kimyasalın isimini söylemeyeceğini yurtdışından özel getirdiğini belitti. Banyoda havlu panı sökerek tek noktadan uyguladığını söyledi.

Bu konuda tecrübesi veya bilgisi olanlar bilgi verirse memnun olurum.

kombi eşanjörün de kireçlenmiş olabilir. temizlettirin

• jeremyre kullanıcısına yanıt
    bende başta dediğiniz gibi kendim yapmayı düşündüm ama
    makinesi suyu hava ile karışmış tazzikli ve titreşimli bir şekilde basıyormuş bu sayede ilaç daha etkili olabilir.
    tesisatımda eski olduğu için böyle birşeye ihtiyacı var diye düşündüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur0787 -- 4 Aralık 2015; 13:28:44 >
  • petekleri temizletmek için çağırdım

rothenberger petek temizleme makinesini kombi altından bağladı ve ilk önce tüm sisteme rothenberger kimsallı su bastı sonra tüm petekleri kapattı ve tek tek petekleri açarak makina ile su pompaladı temiz su gelene kadar.
    10 petekten sonra hepsine su bastı ve tamamladı. ve gitti

SONUÇ : Peteklerden biri hala tıkalı ve 3/4 ü ısınmıyor. Bu petekte kesinlikle hava yok. Ayrıca ertesi gün suyuna baktığımda kahverengi aktığını gördüm. Bu şekilde petek temizleme işe yaramıyor. YAPTIRMAYIN.
    hocam kombiye yakin olan peteklerin alt vanalarin tam kapatim yarim tur acin ..tesisatiniz eski oldugu icin boru ic capinda olusan tortular ayrica kombinin eski olusu pompa performansi vs dusmuste olabilir..vanalari kisarak isinma dengesi saglayabilirsiniz..buna ragmen gene duzelme yoksa artik iyi bir tesisatciyla goruseceksiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Bu temizleme işi için ne kadar odediniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • evdeki tüm petekleri kapatıp sadece sorunlu peteği açık bıraktım ona rağmen değişiklik olmadı. peteğin 3/4 ü soğuk.

temizleme işlemi için 150 tl istemişti.
    Adamı arayıp sorunlu peteği söyleyin, gerekirse tekrar temizlesin. Bu arada kontrol etmeden parayı vermeseydiniz keşke.
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    işlemden sonra kontrol etmemek ile hata yaptım.

işlem sonrasında çağıdım akşam geldi ve petekten su aldı tıpalarını açıp suyun akışına baktı gitti. Geçmez ise arayın tekrar gelip makine bağlıyım dedi.
    Ertesi günü aradım. Müsait zamanda gelirim dedi kapattı. Yalan oldu

Denizli'de yaşıyorum, burda yaşayanlar esnafın ve ustaların işinin arkasında durmadığını bilir.
    Ben bu şehirde elimden gelse ekmeğide internetten alırım.
    sade denizlide degil cogu yerde yaptigi isin arkasinda durmayan var.
    o yuzden bende evimdeki tesisat cekip petek ekleme alci siva boya badana isini kendim yaptim.hem ucuza mal ettim hemde istedigim sekilde yaptim.
    ustalara surekli melal anlatmaktanda yavas yavas kafama gore takildim.

tabi simdi sizin problem tamamen tesisat kaynaklida olabilir..ek yerlerindeki capak veya yetersiz boru capi gibi faktorlerden de olabilir.

en azindan sistemi temizletip kirlimi acaba sorusunu kafanizdan elemis oldunuz..eger usta gelirse tekrar degerlendirsin..belki tesisattaki eksikligi tespit edebilir..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu konudaki bilgi tecrübelerimi paylaşmak isterim yaptıracak arkadaşlara bekli faydası olur.

Petek temizliği ısınma tesisatının içerisinde zamanla oluşan kireç tortu ve çamurlaşmadan arındırmak için yapılan bir işlemdir. Zamanla peteklerin içerisinde oluşan kirlilik kombi veya kazanda ısınarak peteklere gelen suyun sıcaklığının dış ortama iletilmesini engellediği için ısınma performansında düşüşe sebep olur yine aynı şekilde bu kireç kombi eşanjörü ve sirkülasyon pompasının içerisinde de biriktiği için suyun ısınmasını da engeller ve siz ısınabilmek için daha çok yakıt harcamaya başlarsınız.
    Bu kirlilik petek temizleme makinası ve kimyasalları sayesinde sistemden arındırılır. Tek başına kimyasalla yada makinayla yapılan temizlik yeterli değildir ikisinin bir arada kullanılması gerekmektedir çünkü petek temizleme kimyasalı sistem içesindeki kireç ve tortuyu çözerken makinada çözülen kirliliği sistemin dışına taşımak için kullanılır. Bazıları kirliliği dışarıya taşımak için kombinin sirkülasyon pompasını kullanırlar yanlız sirkülasyon pompaları basınçlı pompalar olmadıkları için kirliliği sistemin dışına taşıyamazlar. Petek temizleme makinaları basınçlı ve bol su aktaran ürünler olduğu için sistem içerisinde suyu çok hızlı bir şekilde sevk ederek sistem içerisinde süpürme etkisi oluştururlar.
    Eğer sizinde ısınma probleminiz varsa bu şekilde kaliteli temizlik yapan arkadaşlara temizlik yaptırırsanız mutlaka faydasını görürsünüz.
    Birde temizlik yapacakların kullandıkları kimyasalları sorgulayın garantili ve belğelerinin olması sisteminize ve kombinize zarar vermemesi için çok önemlidir zira bazı servisler ucuza kaçmak için kimyasal olarak asit, tuz ruhu, porçöz, çamaşır suyu gibi maddeler kullanabiliyorlar bu şekilde temizlik yapanlara itibar etmeyiniz.

Bir petek temizleme makinası üretici olarak verdiğim bilgiler tecrübeyle sabittir.
    Petek temizleme makinası

• Merhaba, ben size makina ve kimyasallarla bu işlemi nasıl yapabileceğinizi kısaca anlatayım.

"Peteğin üstü sıcak olmasına rağmen altı ısınmıyor. Bu nedenle petekleri söktüm ve içine hortumla su tutarak siyah suyu ve pisliği temizledim." demişsiniz.
    bu işlemle siz içerideki pis suyu tahliye etmiş oldunuz. bu petek temizliğinin birinci aşamasıdır fakat petek temizliğinden randuman alabilmek için esas olan içeride biriken kabuklaşmayı temizlemek gerekir. çamur, bakteri, kireç yosun zamanla tesisat borularında ve peteklerin dibinde çöküntü gibi kabuklaşır. bu atılmadığı sürece yaptıgınız temizlik pek bir işe yaramayacaktır.

"Çoğu firma rothenberger makine ve kimsallarını kulladığını belirtti." demişsiniz. makina olarak güzel bir ürün fakat kımyasalı için bir şey diyecemeyeceğim. yurtdışı ürünü olduğu için fiyat olarak pahalı. apartmanda oturuyorsanız tüm apartman sakınlerıyle bir araya gelip bir makina alıp bu işlemi kendinizde yapabilirsiniz. maliyet düşecektir. rothenberger makine ye muadil sayılabilecek yerli makinalar oldukça ekonomik.https://www.kampa.com.tr/kategori/petek-temizleme-makinesi#labels=116-2 ben Kampa markasını öneririm. basınç ve su debisiyle birlikte kabuklasmayı daha kolay atarsınız. ayrıca bu firmanın kimyasallarında asit yok, dolayısıyla tesisata zarar vermiyor. tasarım ve kalite olarak suan Turkıye'de üretilen en iyi makina ve kimyasallar diyebilirim.

3 adımda etkili temizlik yapabilirsiniz. NOt: petek temizliği sırasında kombinin giriş ve çıkış vanaları MUTLAKA KAPALI OLMALIDIR.
    1- içerdeki pis suyu tahliye et, sisteme temiz su ver.
    2- kimyasallı yıkamaya başla, her peteğin vanasını acıp kapatarak ayrı ayrı temızle.
    3- durula, sisteme tekrar temiz su ver.
    Detaylıca öğrenmek için aşağıdaki makalelerden destek alabilirsiniz.

Radyatör, Petek Temizliği Nasıl Yapılır?https://www.petektemizlememakinesi.com/radyator-petek-temizligi-nasil-yapilir/
    Yerden Isıtma Sistemlerinin Temizliği Nasıl Yapılır?https://www.petektemizlememakinesi.com/yerden-isitma-sistemlerinin-temizligi-nasil-yapilir/
    Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?https://www.petektemizlememakinesi.com/merkezi-isitma-sistemi-temizligi-nasil-yapilmalidir/

Tabi bu işlem en az 1,5-2 saat sürecektir. Profesyonel birine temizletmek istersenizde Kampanın tesisat ustalarınahttps://www.petektemizlememakinesi.com/category/kampa-tesisat-ustalari/ buradan ulaşabilirsiniz.

• Merhaba, ben size makina ve kimyasallarla bu işlemi nasıl yapabileceğinizi kısaca anlatayım.

"Peteğin üstü sıcak olmasına rağmen altı ısınmıyor. Bu nedenle petekleri söktüm ve içine hortumla su tutarak siyah suyu ve pisliği temizledim." demişsiniz.
    bu işlemle siz içerideki pis suyu tahliye etmiş oldunuz. bu petek temizliğinin birinci aşamasıdır fakat petek temizliğinden randuman alabilmek için esas olan içeride biriken kabuklaşmayı temizlemek gerekir. çamur, bakteri, kireç yosun zamanla tesisat borularında ve peteklerin dibinde çöküntü gibi kabuklaşır. bu atılmadığı sürece yaptıgınız temizlik pek bir işe yaramayacaktır.

"Çoğu firma rothenberger makine ve kimsallarını kulladığını belirtti." demişsiniz. makina olarak güzel bir ürün fakat kımyasalı için bir şey diyecemeyeceğim. yurtdışı ürünü olduğu için fiyat olarak pahalı. apartmanda oturuyorsanız tüm apartman sakınlerıyle bir araya gelip bir makina alıp bu işlemi kendinizde yapabilirsiniz. maliyet düşecektir. rothenberger makine ye muadil sayılabilecek yerli makinalar oldukça ekonomik.https://www.kampa.com.tr/kategori/petek-temizleme-makinesi#labels=116-2 ben Kampa markasını öneririm. basınç ve su debisiyle birlikte kabuklasmayı daha kolay atarsınız. ayrıca bu firmanın kimyasallarında asit yok, dolayısıyla tesisata zarar vermiyor. tasarım ve kalite olarak suan Turkıye'de üretilen en iyi makina ve kimyasallar diyebilirim.

3 adımda etkili temizlik yapabilirsiniz. NOt: petek temizliği sırasında kombinin giriş ve çıkış vanaları MUTLAKA KAPALI OLMALIDIR.
    1- içerdeki pis suyu tahliye et, sisteme temiz su ver.
    2- kimyasallı yıkamaya başla, her peteğin vanasını acıp kapatarak ayrı ayrı temızle.
    3- durula, sisteme tekrar temiz su ver.
    Detaylıca öğrenmek için aşağıdaki makalelerden destek alabilirsiniz.

Radyatör, Petek Temizliği Nasıl Yapılır?https://www.petektemizlememakinesi.com/radyator-petek-temizligi-nasil-yapilir/
    Yerden Isıtma Sistemlerinin Temizliği Nasıl Yapılır?https://www.petektemizlememakinesi.com/yerden-isitma-sistemlerinin-temizligi-nasil-yapilir/
    Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?https://www.petektemizlememakinesi.com/merkezi-isitma-sistemi-temizligi-nasil-yapilmalidir/

Tabi bu işlem en az 1,5-2 saat sürecektir. Profesyonel birine temizletmek istersenizde Kampanın tesisat ustalarınahttps://www.petektemizlememakinesi.com/category/kampa-tesisat-ustalari/ buradan ulaşabilirsiniz.

• bende petekleri temizledim fakat temizledikten sonra havasını aldım peteklerin su bastım ayrıca bar seviyesinide 2 ye getirdim fakat kombinin basıncı yukseliyor devamlı o gun bu gundur
  • Belki eski bir yazı ama petek temizliği konusunda hala gündemde petek temizliğini doğru makinalarala ve kimyasallarla yapılması gerekmektedir petek temizleme makinaları şimdi vereceğim linkte bir çok marka var hepside piyasada fazla tutulan makinalarhttps://www.onlinehirdavatci.com/tesisat-temizleme-ekipmanlari tavsiye ederim
  • Ben temizledim. Gayet güzel oldu.

Burdan bakabilirsiniz.https://www.youtube.com/watch?v=ZNEmNAqArvc
  • Basınçlı hava ile petek temizliği nasıl yapıyorlar? Eve gelen usta ile elimden geldiğince kayıt yapmaya çalıştım. Merak eden olursa

• Petek temizliği sadece basncli makineyle su ile yapilmasi daha sonra baglantilarin bu şekilde olmasi her türlü dayda sağladigina şahit oldum
     Petek ve tesisat temizliği ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SEHZADE63 S kullanıcısına yanıt

Bu konu ile alakalı yapılmış bir çalışma var mı? Varsa paylaşabilir misiniz? Bizim petekler çapraz, şimdilik yapcak birşey yok ama bir araştırma yapıldıysa aklımızda da olsun

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.