Şimdi Ara

Petek Su Sıcaklığı 55 mi 60 mı Daha Avantajlı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
2
Favori
2.999
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

başlık saçma olabilir ama sorumu okuyunca daha anlaşılır olacaktır :)

Tam yoğuşmalı kombilerde verimlilik için petek suyu sıcaklığı 50 derece gibi düşük sıcaklıklarda olmalı diye biliyorum.

Dönüş suyu düşük olmalı ki bacadan atılan sıcak gazdan daha fazla ısı geri kazanabilmek için.

Babamların evinde yalıtım yok ve üst kat. Binanın 3 yanı açık. Ev İzmir'de

Bosch Condens 2500 tam yoğuşmalı kombi kullanıyorlar.

Normal havalarda 55 derece petek suyu ile ev 21 dereceye ulaşabiliyor.

ama 0-5 derece gibi soğuk günlerde 21 dereceye ulaşamıyor.

Bu durumda kombi sürekli tam gaz çalışıyor ve kendini hiç kısamıyor. Fatura çok fazla geliyor haliyle.

Aklıma şu soru geldi.

Petek suyu sıcaklığını 60 derece yapsam oda sıcaklığı 21 dereceye ulaşabilir, bu durumda kombi kendini kısabileceği için daha az doğalgaz harcar mı?

Tabi petek suyu sıcaklığı 60 derece olunca gaz tüketimi yine artacak.

Toparlarsam:

Aşağıdaki hangi durumda tam yoğuşmalı kombide daha az doğalgaz harcanır?

55 derece petek suyu, 21 dereceye ulaşamayan oda sıcaklığı, 7-24 tam gaz çalışan kombi mi?

60 derece petek suyu, 21 dereceye ulaşabilen oda sıcaklığı, ara ara oda sıcaklığına ulaşınca kendini kısabilen kombi mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

• Hiç fikri olan yok mu arkadaşlar?

• Yogusmali kombilerde su sıcaklığı 55 derecenin ustune cikarilmamali. Kombinin alev boyunu kismasi ortam sicakligi ve kombi ayar sicakligi ile dolaylı yoldan ilişkilidie. Evinizin yalitim durumu isi kayiplari belirler alev boyutunun kisilmasi ya da açılmasını.
    Size tavsiyem eger bu sicakliklar ile isinamiyorsaniz. Evinizin yalitim şartlarını iyilestirin. Hala bir değişim yok ise ve ev 21 derece üstüne cikmiyorsa evdeki petek miktarini arttirin ya da mevcut peteklerinizi büyütün.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Petekleri büyütün,yaz ayinda üstü acik ise yalitim yaptirin yada yalitim boya vs vardir belki faydana olur.Pencere fitilleri kapi kenarlari vs yaptirin.ama öncelik yaltim,ve petek büyütürsen %99 isinirsin.

• Benjamin_09 B kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim arkadaşlar;

haklısınız yalıtım şart.

ama öğrenmek istediğim aşağıdaki bilgi sanırım biraz teknik bilgi ve aynı koşullarda deneyerek öğrenilebilir

55 derece petek suyu, 21 dereceye ulaşamayan oda sıcaklığı, 7-24 tam gaz çalışan kombi mi?

60 derece petek suyu, 21 dereceye ulaşabilen oda sıcaklığı, ara ara oda sıcaklığına ulaşabilen kombi mi?

@SEHZADE63

• musti35 kullanıcısına yanıt

Suan icin yüksek su sicakligi ve istenen dereceye cabuk ulasan kombi daha az yaktirir diye tahmin ediyorum

Merhaba, modülasyonlu oda termostadı kullanırsanız belki bir nebze daha ekonomi yapabilirsiniz.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Benjamin_09 B kullanıcısına yanıt

Bana da dediğiniz mantıklı geliyor.

Tabi gerçekte denemek lazım, ama aynı hava koşullarını yakalamak zor.

• Kazan sıcaklığı arttıkça yaktığınız gaz artacaktır. Çünkü anladığım kadarı ile evin ısı kaybı çok, oda sıcaklığı arttıkça da bu ısı kaybı daha da artacak. Genel olarak iç ortam sıcaklığını 1 derece arttırmak %5-10 fazla yakıt yakmaya neden oluyor. Siz kombi tam gaz yanıyor diyorsunuz ama 24 KW lık bir kombi 55 derecede sürekli yanıyor ise kesinlikle tam gaz değil en kısık alev boyutunda yanıyordur. Zaten 55 derecede peteklerin verebileceği verim yerlerde sürüneceğinden (55/45 derecede 1 metre petek sadece 850 W civarı ısı transfer edebilir) hiç bir zaman 24 KW güce kombi ulaşamayacaktır.

Demek istediginiz çok iyi anladım. Kombiye yakın petekler için 60 da yakmak daha tasarruflu olur.Kombiye uzak petekler için suyun kombiye dönüş ısısı yüksek ısılarda daha çabuk düşer. sonuç olarak kombiye yakın odanın kapısı kapatılarak yüksek yakılabilir..

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • kir-pi K kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim yanıtınız için.

Evet , ısı kaybı çok yüksek. Isı yalıtımı yok ve en üst kat.

Hangi derecede kombiyi çalıştırmalı, hangisi daha mantıklı onu öğrenmek istedim.

Sizin durumunuzda arttırdığınız her fazla derece yakıt faturası olarak daha fazla ödemek demektir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.