Şimdi Ara

PELLET yakıtlı soba vs. (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.082
Cevap
29
Favori
308.569
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evde küçük bir eşya odası vardı .Artik oğlumun oyun odası gibi oldu fayanslar sıcacık oluyor:))
     PELLET yakıtlı soba vs. PELLET yakıtlı soba vs.

mrb hocam, donanım hala fotolardaki ortamındamı, verimlimi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arel.gr -- 5 Ekim 2017; 13:38:22 >

• Evet aynı yerinde ve inanılmaz memnunum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadirdemir09

Evet aynı yerinde ve inanılmaz memnunum.

Hoşgeldiniz Kadir Bey. Uzun zamandır yoktunuz. Geçen kış ne kadar tüketiminiz oldu? Bu sene pelleti nereden aldınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ... bir ara topic 'e kadirirdem geldi zannettim !
  • arel.gr kullanıcısına yanıt
    Yüzünü gören cennetlik nerelerdesin yav ?
  • Kış geldi konu tekrar gündeme geliyor ve bizlerde tekrar yazmaya başlıyoruz.

Geçen kış 150 m2 lik evimde 2,5 ton civarı pelet kullandım.Evde ufak oğlum var işe giderken 8 gibi yaktım akşam 10 gibi kapadım genel olarak.Gece çok sıcak olunca oğlan terliyordu sürekli yatmadan yarım saat önce kapatmak iyi geldi tüketime.Çok soğuk yaptığı günlerde gece ayarlıyordum makineyi 2-3 saat yakarak evin soğumasını engelliyordum.Ben çözümü yüksek sıcaklıkta değil düşük ve orta sıcaklık ayarında buldum.Hedef ne kadar yüksek ise verimden ziyade tüketim miktarının arttığına şahit oldum.Örneğin 50 derece hedefte 10 saat yanacağına 42 derece hedefte 20 saat yakıyorum . pid ayarlarını - baca basınç ayarlarını falan kurcalıyarak sürekli ayarları takip ederek tüketimi kontrol ediyorum.
    Şu bir gerçek ki arkadaş çevremde kıskananlar çok.Önceleri gerek yok klima yeterli diyenler yada Kurulum maliyetini çok bulanlar çocuk sahibi olduktan sonra evi komple ısıtmanın konforunu daha yeni anlamaya başladılar.Sürekli evime makineyi canlı görmek isteyen dostların dostları geliyor.
    Ben pelet ile hiç uğraşmıyorum.Söke Kozlusan şubesindeki abimiz saolsun bu bölgedeki tüm kozlusancıların pelet tedariki konusunda çok yardım ediyor.Çok kar koymadan tedarik ediyor fabrikasından.Geçen sene Bodrumda kurulan ve genelde yurtdışına % 100 çam peleti tedarik eden bir firmadan almıştık peleti Tonu 600 tl idi ve hem ısınmada hemde yüklemede bir sıkıntı çıkarmamıştı.Çok tozlu yada standart olmayan pelet makinanın pelet yükleyicisinde sıkışıp uğraş veriyordu geçen sene bu olmadı ve bu senede aynı yerden alacakmışız bilgisi geldi.Fakat hammaddeye gelen zamlar maselef fiyatları arttırmış bu sene tonu 750 Tl den aşağı olmaz dedi bana
    3.kışa girmeden makina temizliği var verimlilik için.Bizim bilmediğimiz yerlerden açılıp temizlenmesi gereken yerler varmış.Bana öğretecek onları temizliyeceğim ayrıca boru temizliği şart ilk yakımdan önce
    Winter is coming Arkadaşlar.Allah yardımcımız olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadirdemir09 -- 16 Ekim 2017; 11:15:33 >

• Uriel kullanıcısına yanıt
    56 saat kesintisiz yanma derken.Bende Max 24 saatte makine temizlik için kendini kapatıyor.Tamamen kirlenmesine potanın dolmasına gerek yok fabrika ayarı o şekil
  • [simage][/simage]
    quote:

56 saat kesintisiz yanma derken.Bende Max 24 saatte makine temizlik için kendini kapatıyor.Tamamen kirlenmesine potanın dolmasına gerek yok fabrika ayarı o şekil

Temizlik gerektiğine dair sesli alarm veriyor. Eğer alarmı kabul edersem kazan yakıt vermeyi kesip kazanı temizlik için söndürüyor. Eğer alarmı kabul etmez iptal dersem, kazan çalışmaya devam ediyor. Bende yanma odasının kapağını açıp, potayı karıştırarak küllerin aşağıya düşmesiyle potayı temizliyorum. Böylelikle 2 hatta 3 gün kazan sürekli yanabiliyor. Videosunu da zamanında çekmiştim.

https://youtu.be/2NpkZFmyerw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 16 Ekim 2017; 17:2:25 >

• benim boru-bacalama sistemi eski tip sobalı evlerdeki gibi.sizlerin nasıl.bende ilk yanma sırasında biraz duman oluyor sıkıntı olmayan bir yerde göz ardı ediyorum.Bu sene değiştirmeyi düşünüyorum ne önerirsiniz
  • quote:

benim boru-bacalama sistemi eski tip sobalı evlerdeki gibi.sizlerin nasıl.bende ilk yanma sırasında biraz duman oluyor sıkıntı olmayan bir yerde göz ardı ediyorum.Bu sene değiştirmeyi düşünüyorum ne önerirsiniz

Mutfak aspiratörlerinin spiral borusunun kalın olanindan benimki. Gayet saglam oldu. Birol Usta'da sağolsun özel ısıya dayanıklı sıvı conta ve kelepçe ile çok sağlam ve en küçük duman sızması olmayacak şekilde bu boruyu taktı. 5-6 yıl dayanır diye düşünüyorum. En küçük bir sıkıntı yaşamadım. Bizim baca çıkışı biraz ilginç (128mm). Ne piyasadaki 120 lik soba boruları tam uyuyor ne de 130mm lik borular tam oluyor. Tamamen krom borular var, ömürlük. Bunlarda tercih edilebilir. Aşağıda benim kazanın baca sistemi ve bulabildiğim krom sistemlerin fotoğrafları mevcut. Birde aynı kazana kombi borusu bağlamış başka bir arkadaşın fotoğrafıda aşağıda.

PELLET yakıtlı soba vs.

PELLET yakıtlı soba vs.

PELLET yakıtlı soba vs.

PELLET yakıtlı soba vs.

PELLET yakıtlı soba vs.

PELLET yakıtlı soba vs.

• hocam yanlış bilgilendirme olmasın, kaliteli borular alaşımlarında chrome içerselerde paslanmaz çelik veya inox olarak geçiyorlar.
    tercih edilen kaliteleri T304 ve T316
    önemli detay, sözkonusu inox borulamada her aparat, malzeme eşdeğer kalitede olmalı, kelepçeler, cıvata, pul, trifonlar dahil.
    aksi paslanan ucuz malzemeler oksitlenerek kaliteli kısımları korozyonla mayalayıp zarar veriyorlar.

mitanox

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arel.gr -- 30 Ekim 2017; 14:59:12 >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geldi yine kış ayları başladı benim pelet kazanı ve tesisat maceram geçen sene tesisatın azizliğine uğradığımdan gram ısınamadım bu sene evde parkeleri kaldırıp zemini kırıp boruları direk peteklerle buluşturacağım bu sende ısınamazsam yaza satılık Kozlusan Slimpel Easy 25 kazan var asıl olay şu Pelet fiyatları ne durumda kalite / fiyat olarak önerebileceğiniz satıcılar kimler ? Adana Kenan Bey ile çalıştım kendisine ulaşamadım fiyatını bilmiyorum sizler kimlerle çalışıyor ve ne kadardan alıyorsunuz 2 arkadaşız ortalama min. 5 Ton yakıt alacağız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BaLroK

Geldi yine kış ayları başladı benim pelet kazanı ve tesisat maceram geçen sene tesisatın azizliğine uğradığımdan gram ısınamadım bu sene evde parkeleri kaldırıp zemini kırıp boruları direk peteklerle buluşturacağım bu sende ısınamazsam yaza satılık Kozlusan Slimpel Easy 25 kazan var asıl olay şu Pelet fiyatları ne durumda kalite / fiyat olarak önerebileceğiniz satıcılar kimler ? Adana Kenan Bey ile çalıştım kendisine ulaşamadım fiyatını bilmiyorum sizler kimlerle çalışıyor ve ne kadardan alıyorsunuz 2 arkadaşız ortalama min. 5 Ton yakıt alacağız.

Karaman'da size 150km mesafede Pakpel adlı üretici var. İrtibata geçebilirsiniz. Kazana sorun bulmayın. Bu güzel kazanla ısınamaz iseniz hiçbir şeyle isinamazsiniz. Mutlaka dediğiniz gibi tesisatinizda veya başka bir yerde sorun vardir. Hele ki Silifke gibi kışları yumuşak geçen bir yerde.
    Ayrıca pellet tedariki için biraz geç kalmışsınız. En geç ağustos ayında tedarik etmenizi tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 18 Ekim 2017; 20:11:19 >

• Arkadaslar benim merak ettigim kisin hersey iyi hos da yazin sicak su icin de kazani devamli kullaniyotmusunuz yoksa baska cozumleriniz var mi. Mart nisanda eve kozlusan alacak gibiyim bu sicak su olayinda cekincem var. Tesekkurler

• drfettah D kullanıcısına yanıt
    Yazın sıcak su için kullanılımasi saçma olur. Sadece boyler için kazanı yakmak mantıksız. Şöyle yapabilirsiniz; Kullanım suyunda kullanmak için sisteme thermoboyler taktirabilirsiniz. Thermoboyler bildiğimiz termosifondur. Termosifonlarin içinde suyu ısıtmak için elektrikli rezistans vardır. Thermoboyler içinde ise hem elektrikli rezistans hemde kalorifer suyunun içinde dolaştığı bir serpantin vardır. Örneğin kışın kazan suyunu 50° ye ayarladiniz. Bu kazan suyu sizin thermoboyler ininizde 50° ye çıkaracak eğer daha yüksek bir kullanım suyu isterseniz elektrikli rezistans devreye girecektir. Yazın ise bir termosifon gibi çalışacak, elektrikle suyunuzu isitacaksiniz.

PELLET yakıtlı soba vs.

Veya benim de tercih ettiğim gibi güneş enerjisi kullanarak yazın da sıcak su elde edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 21 Kasım 2017; 16:55:37 >

• cevabınız için teşekkürler,
    sanırım ben de güneş enerjisi kullanmak durumundayım. litre, kapasite ve çeşit olarak önerebileceğiniz bir sistem var mı?

şimdiden sağolun
  • drfettah D kullanıcısına yanıt
    Sergün açık devre 2 kollektörlü sistem kullanıyorum. Sistem 3 katlı apartmanın çatısında ve ben 1. Katta olmama rağmen basınç çok az. Şimdi ki aklım olsa, kapalı devre yani basınçlı sistem taktırirdim. 10 katlı apartmanın 1. Katında oturmuyor iseniz açık devre sistem taktirmayin. Kişi sayısı 4 ise en az 3 kollektörlü ve 250 litreden az olmayan sicak su deposu olsun. Eğer bulunduğunuz yerde benimkinin aksine kireç sorununuz yoksa tüplü sistem de kullanabilirsiniz. Tüplü sistem daha verimlidir. Sıcak su kazanına elektrik rezistansı taktırın ki güneş olmadığında da sicak su alabilesiniz. Borularinizin yalıtımını iyi yaptirin ve güneşten zarar görmemeleri için pimaş boru ile tekrar izole edin. Örnek resimde görüldüğü gibi...

PELLET yakıtlı soba vs.

• Herseyi yazmissiniz, daha ne olsun ev mustakil. Cok tesekkur ettim.

• konuyu alakalı topic 'te yayınlayın başkalarıda faydalansın !
  • 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.