Şimdi Ara

PC açılmıyor ama...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.378
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bana çok ilginç gelen ve sebebini bir türlü çözemediğim bir sorun yaşıyorum.

Elimde HP Pavilion G6-2176et dizüstü var. Yaklaşık 3 senedir de hiç bir sorun çıkartmadı. Son 1-2 aydır ise zaman zaman açılmamaya başladı. Açılmıyor derken, hiç tepki vermiyor. Yani BIOS'a girmiyor, fan bile çalışmıyor.

Başta anakart ile ilgili bir sorun var diye düşündüm. Güç gelmemesi gibi... Lakin şarj soketinin yanındaki güç ledi beyaz yanıyordu. Bu sefer de aklıma CMOS sıfırlamak geldi. Önceki tecrübelerime dayanarak batarya ve şarj adaptörünü çıkartıp güç tuşuna 15-20 saniye basılı tuttum. I şi sağlama almak adına bunu bir kaç kere yaptım. Daha sonra sadece batarya ile, sadece adaptör ile ve hem batarya hem adaptör kombinasyonlarını deneyerek açmaya çalıştım. Tabi her seferinde güç tuşunu basılı tutma kısmını yineledim. Bazen açıldı bazen açılmadı. Açılıyor olması anakart üzerindeki şüphelerimi ortadan kaldırdı.

En son arızasında yeter dedim ve içini açtım. Niyetim bios pilini çıkarıp takmak, gerekirse yeni pil almak idi. Ancak anakart üzerinde bios pili göremedim. Onun yerine bios pilinden biraz daha büyük siyah bir parça mevcuttu. Bios pili ile CMOS bir arada yapılmış diye düşünerek o parçayı çıkarıp taktım. Ve oc CMOS boş uyarısı verip açıldı.

Ve o günden beri PC'yi hiç kapatmadım desem yeridir. Sürekli uyku moduna aldım. Yaklaşık 1 ay böyle kaldı. Uyandırıp işimi hallediyor, sonra yine uykuya alıyordum.

Biraz önce ise uykudaki pc, uyanmadı bile. Daha önce bahsettigim çözümleri denedim ve işe yaramadı. Sabah yeniden açıp o CMOS/bios pili gibi şeye müdahale edicem. Ancak düzelip düzelmeyeceğine dair bir fikrim yok.

Bu arada son bir kaç gündür pc saati geri kalıyordu.

Sizce bu sorun neden oluyor ve nasıl çözülür?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Pil olması gerek, gizli olabilir, bantlı vs olabilir. Bence o pili bulup değiştirin. Jumperi da söküldüyse eski yerine takın derim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Michael Scofield

Pil olması gerek, gizli olabilir, bantlı vs olabilir. Bence o pili bulup değiştirin. Jumperi da söküldüyse eski yerine takın derim.

O pilden biraz daha büyük dediğim siyah parça muhtemelen pil. Zira genelde kullanılan cr2032 pile benzer başka bir şey göremedim. Keza masaüstü bilgisayarlardaki cmos jumper gibi bir şey de göremedim. O parça dışında da bir şey söküp takmadım.

Sabah bi açıp bakıcam yine. Açmışken resim de eklerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: copywriter

quote:

Pil olması gerek, gizli olabilir, bantlı vs olabilir. Bence o pili bulup değiştirin. Jumperi da söküldüyse eski yerine takın derim.

O pilden biraz daha büyük dediğim siyah parça muhtemelen pil. Zira genelde kullanılan cr2032 pile benzer başka bir şey göremedim. Keza masaüstü bilgisayarlardaki cmos jumper gibi bir şey de göremedim. O parça dışında da bir şey söküp takmadım.

Sabah bi açıp bakıcam yine. Açmışken resim de eklerim.

notebooklarda bios pili biraz daha büyük ve kşük bi sokete bağlı kırmızı ve siyah iki kablodan oluşabiliyor.

ancak bazı notebook modellerinde biosu sıfırlamak için pili sökmek yeterli olmuyor malesef.
    güvenlikle alakalı.
    bios ayarları bi devre üzerine yazılabiliyor.

sen bios pilini çıkar ve sistemi sadece adaptörle çalıştır.
    bataryayı ise hiç takma.

anladığım kadarıyla bataryan bozuk ve sisteme statik elektrik yüklemesi yapıp sistemin kendisini korumaya almasını sağlıyor.

• zeki1981 kullanıcısına yanıt
    Kırmızı siyah iki kablo diyince kolayı geldi. arka kapağı açınca o sokete ulaşılıyor, ancak pil görünmüyor.
    Bende dediğini yaptım ve o soketi çıkartıp sadece adaptör ile açmayı denedim. Maalesef yine tepki yok.
     PC açılmıyor ama...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi copywriter -- 28 Eylül 2015; 1:33:17 >
  • İkinci resmi silin.

• quote:

İkinci resmi silin.

Ok?

• :) Windows key yer alıyordu kopyalanmasın lisans anahtarınız o açıdan. Sorun konusunda ise net bilgim yok, teknik servise göstermek gerekebilir bu işlere yatkın veya tecrübesi olan.

• quote:

:) Windows key yer alıyordu kopyalanmasın lisans anahtarınız o açıdan. Sorun konusunda ise net bilgim yok, teknik servise göstermek gerekebilir bu işlere yatkın veya tecrübesi olan.

Uyarı için teşekkür ederim. Malum pc olmayınca mobilden giriyorum, pek dikkat edemedim.

Tamirciler genelde hemen anakart değişecek der. Yine de çözüm bulamazsam. Fazla bir seçenek kalmıyor. Servise yollasan sadece işçilik / arıza tespit için 100 tl diyor :)

• g-62 dv6 vd6000 serileri kronik termal sıkıntılı seriler. Aşırı ısı sebebiyle işlemci ya da GPU çipi kolay hasarlanıyor.

Öncelikle tek tek ramlerinizle bi deneyin dilerseniz, ihtimalleri azaltmak için gerçi pek alakası olacağını sanmıyorum ama sorununuzu çözer inşallah.

Çözmezse;

Sizin POST ekranı da gelmediğine göre işlemciden şüpheleniyorum ama işin özü bir teknisyenin yakından bakması gerekecek.

Zira cihazın komple dağıtılıp toplanması, yedek bir işlemciyle denenmesi gerekiyor.
  • erhanzeynel E kullanıcısına yanıt
    Cihaz aynı sorunu daha öncede bir kaç kez yaptığından anakart, cpu ve gpu hasarı bana pek olası gelmiyor. Böyle bir hasarda cihazın tekrar açılmaması gerekmez mi?

Isı konusunda ise, evet biraz fazla ısınan ve çabuk ısınan bir pc, yine de %90-95 yük altında 75-80 dereceyi geçmiyor. En yüksek 83 gördüm. Bu yüzden termal macunu yıllık yeniliyorum. En son 2 ay önce yenilendi. PC'nin altında da soğutucu var. Yani umarım böyle ciddi bir sorun yoktur.

Kendime not: bir daha hp alma!

• PC batarya ve adaptör olmadan 8 gün yattı. Daha doğrusu iş yoğunluğundan ilgilenemedim. Bugün servise gösterecektim. Önce adaptörü takıp son bir kez denemek istedim ve açıldı. Hep böyle oluyor. Ve beni sinir eden PC'nin açılmamasından çok sorunun neden kaynaklı olduğunu bulamamak.
  • copywriter kullanıcısına yanıt
    daha önce denediğimiz pil kablosu sökme işleminde unuttuğumuz o bacakları cımbız yardımıyla kısa devre de etmek gerektiğiydi.
    Böylece bios sıfırlanacaktı. Siz uzun süre cihazı çalıştırmadığınızda bataryası ve adaptörü takılı değildi sanırım. Bu sebeple bios piliniz bitmiş ya da hata bilgileri silinmiş olabilir.

Cihazınızda öncelikle bios pili değişimi ve termal bakım uygulanması gerekecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erhanzeynel

daha önce denediğimiz pil kablosu sökme işleminde unuttuğumuz o bacakları cımbız yardımıyla kısa devre de etmek gerektiğiydi.
    Böylece bios sıfırlanacaktı. Siz uzun süre cihazı çalıştırmadığınızda bataryası ve adaptörü takılı değildi sanırım. Bu sebeple bios piliniz bitmiş ya da hata bilgileri silinmiş olabilir.

Cihazınızda öncelikle bios pili değişimi ve termal bakım uygulanması gerekecek.

Aynen batarya ve adaptör takılı olmadan yatmıştı. Kısa devre yaptırmak bana riskli geliyor. Ana karta bir şey olur diye tırsıyorum.

Şu an pc çalışıyor. Ancak saat ve takvim batarya/adaptör takılı olduğu halde geri kalıyor. Bu yüzden de "neredeyse" eminim ki BIOS pili ölü!

Gel gelelim bu pc ye göre BIOS pili bulamadım. Keşke standart cr2032 olsaydı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.