Şimdi Ara

Passat hakkında acil yardım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.051
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar dün itibari ile passat b5.5 kasa 2001 1.8T comfortline otomatik (tiptronic şanzıman) bir araçla anlaştım. insan olarak heves kırma huyumuz mevcut araçla anlaştığımı duyan herkes km konusunda o araba alınmaz tarzı yorumlarda bulunarak aklıma şüphe düşürdüler.

Araç hakkında bilgi vereyim.

Araç 290 bin km de.komputeste gösterdim şanzıman motor turbo kusursuz çıktı. bakımlı araçmış dendi.

çevremde çok sayıda passat kullanıcı var ancak hepsi manuel kullanıyor . 320-400 bin km olanlar dahi var benim sorum ise dgs den önce kullanılan tiptronic yarı otomatik şanzıman bu kmyi kaldırabilir mi aklıma kurt düştü ve dün ekspertze telefon ettim şanzımanda bir sorun yoktu rahat ol şeklinde konuştu aracın muayene kağıdına baktığımda ise şanzıman ve motor yağ kaçakları mevcutur yazısına denk geldim. daha sonra araştırma sonucu tüvtürkün araçta ufacık su, terleme görmesi halinca bu ibareyi koyduğunu öğrendim forumda var 2016 model 25 bin km deki focusa bile koymuşlar.

merak ettiğim 3 şey var

1- çevrenizde bu şanzımanda bu km yi yapmış kişiler var mı ? memnunlar mı

2- diyelim ki şanzıman bir arıza verdi ortalama kaç bin tl ye maal olur

3- kimisi bu motor için 1 milyonu devirir demiş kimisi ise 300 binde biter demiş sizce hangiisne inanmalı ?

şimdiden teşekkürler.

• Motorun sağlığını görmek için bir ustaya veya özel servise kompresyon testi yaptırın. Dyno sonucuna güvenmeyin, çoğunda kalibrasyon olmuyor. Kompresyon testi ile silindir-pistonlar ne kadar aşınmış, motor ne durumda ortaya çıkar.

Şanzıman ise muamma. Şu anki hali kusursuzsa, ne kadar götürür net bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü açıp içini kontrol edebileceğiniz bir şey değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her motor 1 milyonu çok rahat devirebilir ancak temiz kullanıp bakımları yapılırsa bu mümkün. Hor kullanımda 100binde bile motor bitebilir, bu sebeple aracın geçmişi önemlidir. Aynı şanzıman kullanan mk4 golf 1.9 tdi kullandım geçmiş dönemlerde, benim aracım 180bindeydi herhangi bir sıkıntısını görmeden 50bin km binip golf 5'e yükselttim aracı. Bence otomatikte en sorunsuz şanzımanlardan biri, dediğim gibi bakımı yapılmış, temiz bakılmış bir araçta hata yaşamazsınız.

• nacker kullanıcısına yanıt
    bulunduğum şehirde çok fazla imkan yok malesef motor ustası olarak. ama yine de araştırıp götürmeye çalışıcam teşekkür ederim.
  • Şanzuman 3 bilinmeyenli denklem anlayabileceğin bir ibaresi yok ne yazık ki.

• OrQuN kullanıcısına yanıt
    Peki bu km de şanzıman almak mantıklı mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: instant7171

Peki bu km de şanzıman almak mantıklı mı ?
    Alınabilir dayıoğlunda 2005 model otomatik jazz var 340 binde çalışıyo iyi ha o japon o ayrı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defiant82 -- 3 Mart 2019; 13:26:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: defiant82

Alınabilir dayıoğlunda 2005 model otomatik jazz var 340 binde çalışıyo iyi ha o japon o ayrı

Alıntıları Göster
    İnşallah bende aynı şekilde tecrübe edinirim.
  • 2010 Model 1.4hdi 206 Sedan var. 170 binde aldık, şuan 232 binde. Araç gerçekten bakımlı bir araçsa bir sorun çıkarmaz. Şanzımanda yağ kaçağı mevcuttur ibaresi bende de çıktı tüvtürk'te ama hafif kusur olarak geçiyor. Arabanın nasıl kullanıldığı, tamir eden ustanın ne kadar becerikli olduğu ile alakalı tamamen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThEagles -- 3 Mart 2019; 14:50:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ThEagles

2010 Model 1.4hdi 206 Sedan var. 170 binde aldık, şuan 232 binde. Araç gerçekten bakımlı bir araçsa bir sorun çıkarmaz. Şanzımanda yağ kaçağı mevcuttur ibaresi bende de çıktı tüvtürk'te ama hafif kusur olarak geçiyor. Arabanın nasıl kullanıldığı, tamir eden ustanın ne kadar becerikli olduğu ile alakalı tamamen.
    otomatik şanzıman mı hocam ?
  • instant7171 İ kullanıcısına yanıt
    Manuel hocam bizim araç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ThEagles

Manuel hocam bizim araç.
    anladım hocam benim asıl öğrenmek istediğim şanzıman 300 bin+ km sıkıntısız gidiyor mu . yinede yorumun için teşekkürler.
  • Fiyatı ona göre indiriyorsa alınır. Şanzıman için 4-5bin ekstra indirmesi gerek düşük km araca göre.

• instant7171 İ kullanıcısına yanıt
    Gitmez. Tiptronic şanzıman daha önce yapılmadıysa mutlaka revizyon isteyecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cormen -- 3 Mart 2019; 19:12:27 >
  • Şanzıman hakkında bilgisi olmayanlar yorum yapmış ama bu araçtaki şanzıman, Zf' nin 5hp19 isimli oldukça sağlam bir şanzımandır. Aynı model yıllarındaki bmw3 serisinde de kullanılmıştır. Çok yoğun şehir içi kullanım söz konusu değilse yağ bakımı dahi yapılmıyor bu şanzımanda.

• aldığın adam önemli bu durumda. şanzıman sağlam olsun ya da olmasın. nasıl kullanıldığına bağlı . hor kullanılmışsa enkaz devralırsın. adam bakımları nerede yaptırmış. şanzıman yağı ne zaman değişmiş. öğrenmek lazım
  • Bahsettiğiniz passatın 1.9 dizel otomatiği var arkadaşımda.
    İlk sahibi , saat gibi çalışıyor. Titiz kullanır.
    .
    Diğer arkadaşımda da 2006 A3 tiptronik var, bilmem kaçıncı sahibi, bilmem kaç km düşürülmüş, doğru düzgün ilgi görmemiş araç sıkıntılarla dolu.

Yani aracın geçmişi çok önemli,

Ha 19 yıldır sorunsuz kullanılmış ama tüm sorunları sizde patlayacak olabilir, veya 5-10 yıl sizde sorunsuz kullanacaksınız belli olmaz.
    Riski göze alamayan ; ikinci el araç alamaz,
    .
    Ama geçmişi sorunlu olan hiç bir araç almayın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.