Şimdi Ara

PASSAT,BAKIM ÜRÜNLERİ VE UYGULAMALAR BÖLÜMÜ! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
638
Cevap
4
Favori
45.972
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Arguss

Buda benim ilk uygulamam Collinite 915 wax ile alınan sonuç araç sıfır olmasına rağmen muhteşem bir parlaklık ve ıslaklık kazandırdı boyaya tavsiye ederim biraz yorucu amm değiyor...

Buda Su testi

Emre Abim ellerine sağlık çok güzel olmuş SOnucun harika olduğunu videodan da anlaşılıyor araçta su durmuyor yahu....Boncuk testide isteriz

PASSAT,BAKIM ÜRÜNLERİ VE UYGULAMALAR BÖLÜMÜ!

• Araç örtüleri boyayı üzüyor

Rüzgarla beraber incecik toz taneleri örtünün altında boyayı çiziyor. İç kısmı ne kadar ipeksi yumuşak da olsa çözüm olmuyor görüldüğü gibi...

İşte 6 ay önce full boya bakımı ve koruma yapılmış olan aracın başına araç örtüsünden gelenler...

Alıntı: DW forum

• Yeni topik hayırlı olsun,

ihtiyacı oldugunda herkes istediklerini birarada bulabilecek.. :)

saygılarımla..
  • Sercan'cım boncuk testi yaptım geçen arabayı yıkatırken aynen o resimlerdeki gibi oldu ama o anı ölümsüzleştiremedim yıkamacı vurdu tabancayı hemen en yakın zamanda fısfısla yapacağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arguss

Sercan'cım boncuk testi yaptım geçen arabayı yıkatırken aynen o resimlerdeki gibi oldu ama o anı ölümsüzleştiremedim yıkamacı vurdu tabancayı hemen en yakın zamanda fısfısla yapacağım

Perşembe günü yaparız yapar Hava zaten yağmurlu olucakmış asıl boncuk testi o dur işte yabi üzerinde su kalır mı bilemem

Boya sertliği

Boya sertliği boyanın işlenebilirliğinde en önemli etkenlerden biri...

Sert boya daha zor çiziliyor ama daha da zor düzeltiliyor...

Bazı markaların sıralaması

• RDS (RIDS) nedir? Dairesel çizikten farkı ne?

Yurtdışı forumlarda ve artık bizde de sıkça telafuz edilen RDS (veya RIDS) denen şey dairesel çiziklerden farklı olaral genelde düz olan, dairesel çiziklerden daha derin olan çiziklerdir, polisajda amaç aslında dairesel çizikleri (Swirl veya cobweb de deniyor) gidermektir, ama RDS tipi çizikler çok derin değilse onlar da yok olur veya görülebilirliği azalır.

Derin RDS tipi çizikleri gidermeye çalışmak çok tavsiye edilmez, vernik kalınlığından ödün vermemek için.

Ama 2. el bir araba almışsanız ya da uzun süre ihmal edilmiş bir boyaya sahipse aracınız bunları yok etmek sakıncalı değildir. Sonrasında iyi bakılan boya her zaman ağır aşındırıcıya gerek duymaz, hafif bir polish ile her yıl finişi düzeltmek yerinde olur Ama her yıl ağır aşındırıcı kullanmak elbette akıllıca değildir...

Fotoda RDS'leri kırmızı okla işaretledim, görüldüğü gibi genelde düz çizikler, dairesel çizikler ise ışık altında örümcek ağı gibi, iç içe geçmiş daireler (sarı renkli) şeklinde görünür...

wooww farka bakın

Doğru ürün ve doğru uygulama ile harika işler yapılabilir...

İşte polisaj makinası + dairesel çizik giderici Meguiars M83 ürünü...

Uygulamayı yapan bizler gibi bir oto meraklısı, yani bu işi garajında kendi başına yapan biri, profesyonel değil...

Önce:

sonra:

EDIT:

Çoğu bilgileriwww.skodaturkey.com 'dan aktardım kendilerilene çok teşekkür ederim....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 22 Mart 2010; 19:51:20 >

• Sercan Dostum ellerine klavyene sağlık çok önemli bilgiler aktarmışsın...

Bu arada yeni konu başlığı hayırlı olsun...

Ayhan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karantina61 -- 22 Mart 2010; 19:56:17 >
  • Sercan dur artık, ilk sayfada söyledin bütün soracaklarımızı.

Şaka diyorum devam et gerçekten çok yararlı bilgiler.Çok sağol.

Engin
  • Sercan ellerine saglik,

yaw bu kadar bilgileri okuyamadim bile. Cok is yarayacak bilgi var, en cok canimi sikan su Kilcal ciziklerdir . Gercekten tüm Bilgiler burada var, insallah bende Haftaya en gec öbür Haftaya birseyler yapmaya baslayacam
  • BENDE GÜNCEL ÇEYİZİ EKLEYEYİM BARİ

Şimdilik bunlar.
    Daha eksiklerim var tabi.
    Fotoğrafta olmayan ve elimd eolan ürünlerde var.
    Hepsi toplasınsın,dolaptan indirip fotoğraf çekicem

KALANLAR;

COLLİNİTE 476S PASTE WAX
    THE SOLİTION KREM LASTİK PARLATICI
    CARPEX YAĞMUR KAYDIRICI
    REX HAŞERE,ZOR LEKE TEMİZLEYİCİ
    SONAX MOS2 NANO KORUYUCU SPREY
    AUTOCET HALI FIRÇASI
    CARPEX SİLECKE SUYU KARIŞIMI
    BOL TÜYLÜ SARI MF BEZ
    ZİRAİ İLAÇ POMPASI
    HORTUM UCU APARATI

SON OLARAK;

SARI SÜNGERİN ÜSTÜNDE DURAN ROCCO KUTULARINDA NE VAR DİYE MERAK EDENLER;

4 E BÖLÜNMÜŞ 100 GR KİL

• Szilere tavsiyem,hiçbir ürün almasanız bile,aracınızı kendiniz yıkayacaksanız kesinlikle ve kesinlikle yazdığım listedekiler elinizde bulunsun.
    EN azından aracın boya daha geç aşınır..

OTO ŞAMPUANI
    MİCROFİBER YIKAMA ELDİVENİ
    HORTUM UCU TAYZİK APARATI
    5-6 ADET MİCROFİBER BEZ

Bunlar dışında eğer aracınıza kendiniz bakım yapacaksanız;

KİL
    WAX

kesinlikle bnulunmalı.
    Bunun dışında isteğiniz doğrultusunda,araca ayırabileceğiniz vakite göre daha çok ürün ekleyebilirsiniz.
    Üstelik örneğin benim malzemelerim daha nerdeyse yarısı bile değil,daha gelceklerde var.

En kötü detay temizlik mekanı bile 250-300 lira alıyor temizlik için ve biçok şeyi atlıyor.(Kil,Wax)

Benim yukardakiler dahil,2-3 yıl hatta daha fazla yetecek kadar aldığım tüm malzemelerim herşey dahil 300 lirayı buluyor sadece.
    Bu parayı yarım yangalak temizlik yapan biryere vermektense,malzemelerini alıp kendiniz haftasonu eğlencesi haline getirmek daha mantıklı bence.
    Bu işlere bulaşınca ayrılmak çok zordur,özellikle ayz aylarında dikaktli olun,başınıza güneş geçebilir

Bu arada b sayfayı böyle bilgilerle geçelim,ikinci sayfadan itibaren kendşi uygulamalarımızı ve sorularımızı yazmaya başlayım.
    Asıl eğlence o zaman başlıyacak emin olun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XperiaRay -- 22 Mart 2010; 20:49:52 >

• Zaman ilerledikçe Passat Temizlik Bölümü olarak da bir buluşma ayarlarız uygulamalı bir organizasyon olur

Sizlerinde uyguladığı resimleri merakla bekliyoruz değişik ürünleri burda hep beraber tanıma fırsatı buluruz

Far plastiği parlatma - Meguiars PlastX

Ama kit alma şartı yok...

PlastX adlı ürünü yalnız da alabilirsiniz.

İncelen su zımparası serisi (1500-2000-2500-3000) ile düzeltilen far plastiği son aşamada PlastX ile muamele edilirse pırıl pırıl oluyor...

Zımparayı sadece tek yönde ileri geri yapın, aynı zamanda aşağı yukarı yapmayın.

Bazı aşındırıcı boya polishleri de benzer görevi görebiliyor.

Bu işlem far dışındaki stop ve sinyallerde de uygulanabilir...

Bu da güzel bir uygulama klibi...

http://www.youtube.com/watch?v=5sZg9cj2hxI

PlastX adlı ürün şart değil, Menzerna marka PO85RD polish plastik üzerinde son derece etkili...

Superb’in puslu olan sağ farınla da ilgilendik. Sol far yepyeniydi, sağı ona biraz uydurmaya çalıştık, güzel oldu, önce 3M marka fast cut compound adlı ürünü (orta-sert aşındırıcı) sonra Menzerna marka PO85RD ile giriştim, pürüzsüz bir yüzey oldu…

Farlar da…

Önce

Sonra

50/50 Stoplarda uygulama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 22 Mart 2010; 21:08:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Cn39

BENDE GÜNCEL ÇEYİZİ EKLEYEYİM BARİ

Şimdilik bunlar.
    Daha eksiklerim var tabi.
    Fotoğrafta olmayan ve elimd eolan ürünlerde var.
    Hepsi toplasınsın,dolaptan indirip fotoğraf çekicem

KALANLAR;

COLLİNİTE 476S PASTE WAX
    THE SOLİTION KREM LASTİK PARLATICI
    CARPEX YAĞMUR KAYDIRICI
    REX HAŞERE,ZOR LEKE TEMİZLEYİCİ
    SONAX MOS2 NANO KORUYUCU SPREY
    AUTOCET HALI FIRÇASI
    CARPEX SİLECKE SUYU KARIŞIMI
    BOL TÜYLÜ SARI MF BEZ
    ZİRAİ İLAÇ POMPASI
    HORTUM UCU APARATI

SON OLARAK;

SARI SÜNGERİN ÜSTÜNDE DURAN ROCCO KUTULARINDA NE VAR DİYE MERAK EDENLER;

4 E BÖLÜNMÜŞ 100 GR KİL

Şimdilik bunlarsa biz tamamen sınıfta kalmışız vallahi...

• Aracına yeni bakım yapıcak olarak Can'ın dediklerine katılıyorum illaki o ilk dediği ürünler gerekli daha sonrası kendiliğinden geliyor sonra bir bakıyorsunuz herşey tamam ben yaklaşık 8-9 ay da taopladım ürünleri yavaş yavaş en uygun fiyata buldum ve bitirdim sıra uygulama zamanı Nisan 'da şenlik var

Başlangıç olarak önerebileceğim ürünler :

-Turtle Wax Zıp Wash&Wax 60 yıkamalaık Şampuan 1 Litre
    -Meguiar's Wash Mitt (eldiven)
    -100gram Kil ( Vazgeçilmez bir ürün)
    -Başlangıç olarak Sıvı wax eğer imkan varsa Katı wax ( Sıvı wax olarak = Turtle Wax Plantinum wax veya Turtle Wax Hızlı Cila , Katı wax olarak FK100P veya Collinite915)
    -Eğer hortum ile yıkıycaksanız yapı marketlerinde bulunan hortum aparatı , imkan var ise 120 bar basınçlı yıkama makinesi öneririm
    -Wax silmek için 1-2 tane kaliteli MF bez alın ( Carpex MF bez öneririm tanesi 7.90 TL ) Diğer yerler için de Bimde satılan MF bezler çok uygun
    -Aracın içi için Sonax Araç içi temizleyici ve sonrasında uygulacağınız Auto Glym Vinly Rubber Care öneririm

Başlangıç için bunlar size yetecektir öbürleri de yavaş yavaş geliyor zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 22 Mart 2010; 21:17:10 >

• Sercanında dediği gibi 1-2 ürün alınca geriside geliyor.

Benim zamanım biraz kısıtlı olduğundan(1 ay opldu ürünleri almaya başayalı)biraz acele toplandı.
    Aslında orda çok fazla ürün yok.Ama bir araba için gerekli olan demirbaşlar var Wax hariç.
    Oda yolda geliyor...

Sercanın dediği ürünler biraz pahalı ürünler aslında.

Başlangıç içind aha uygun fiyatlı ürünler seçilebilir bence.

Örneğin benim eldivenim KİPA dan alınma 10 liralık bir eldiven ve bir kez araba yıkadım ve memnun kaldım.
    Oto şampuanında marka pek önemli değil.
    Örneğin 1 litre Sonax şampuan 7 lira hepsiburada.comda...

Eğer yeni başlayacakalr avrsa seve seve yardımcı oluruz.

Hepsiburada.comda kampanya var ve kargo bedava.

Şampuan,eldiven,mf bez vs alınabilir...
  • Bu arada hayırlısıyla okulum bitsin,yazın köye gidince her uygulamada aşama aşama fotoğraflıyacam...
    Ben özellikle aracın içini temizlemeyi ve dışını yıkamayı çok severim.
    özellikle detayları.

Davlumbazların içine elimi sokup çamurları sökmek vs çok zevk veriyor.
    Hele birde bizim köydeki ev gibi her taraf ağaç,garajın üstü asma,saat 16:00 civarı ise ve teypte rumeli havası çalışıyorsa 3 gün hiç kalkmadan yapabilirim o temizliği
  • quote:

Sercanında dediği gibi 1-2 ürün alınca geriside geliyor.

Benim zamanım biraz kısıtlı olduğundan(1 ay opldu ürünleri almaya başayalı)biraz acele toplandı.
    Aslında orda çok fazla ürün yok.Ama bir araba için gerekli olan demirbaşlar var Wax hariç.
    Oda yolda geliyor...

Sercanın dediği ürünler biraz pahalı ürünler aslında.

Başlangıç içind aha uygun fiyatlı ürünler seçilebilir bence.

Örneğin benim eldivenim KİPA dan alınma 10 liralık bir eldiven ve bir kez araba yıkadım ve memnun kaldım.
    Oto şampuanında marka pek önemli değil.
    Örneğin 1 litre Sonax şampuan 7 lira hepsiburada.comda...

Eğer yeni başlayacakalr avrsa seve seve yardımcı oluruz.

Hepsiburada.comda kampanya var ve kargo bedava.

Şampuan,eldiven,mf bez vs alınabilir...

Dediğin gibi ürünler alınabilir ama alırken bence ileriyi de düşünmek lazım mesela ben şampuanı her yıkamada 2 kapak koyuyorum ciddi ciddi 60 yıkama sürüyormuş yani yazdan beri yıkıyorum yarısından çoğu duruyor...Almışken biraz da iyi ürünler olsun derim mesela eldiven ben 25 TL 'ye aldım çok memnunum Aracına bakım yapmak isteyen olursa Can ile beraber veya diğer arkadaşların da yardımı ile güzel bir liste hazırlarız

-Turtle Wax Zıp Wash&Wax 60 yıkamalaık Şampuan 1 Litre 15 TL
    -Meguiar's Wash Mitt (eldiven) 30 TL
    -100gram Kil ( Vazgeçilmez bir ürün) 25 TL
    -Başlangıç olarak Sıvı wax eğer imkan varsa Katı wax ( Sıvı wax olarak = Turtle Wax Plantinum wax veya Turtle Wax Hızlı Cila , Katı wax olarak FK100P veya Collinite915) Sıvı wax 20 TL , Katı wax 60-70 YL
    -Eğer hortum ile yıkıycaksanız yapı marketlerinde bulunan hortum aparatı , imkan var ise 120 bar basınçlı yıkama makinesi öneririm Aparat 5 TL , makine 100-200
    -Wax silmek için 1-2 tane kaliteli MF bez alın ( Carpex MF bez öneririm tanesi 7.90 TL ) Diğer yerler için de Bimde satılan MF bezler çok uygun bol bol almakta fayda var bim de 1.5 tl 10 tane alsan 15 TL
    -Aracın içi için Sonax Araç içi temizleyici ve sonrasında uygulacağınız Auto Glym Vinly Rubber Care öneririm 8 TL + 15 veya 20 TL

• http://www.hepsiburada.com/sonax-konsantre-sampuan-314300-1000ml/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otson314300

http://www.hepsiburada.com/dreamcar-temizlik-eldiveni-microfiber-02080/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otev02080

http://www.hepsiburada.com/autocet-mikrofiber-havlu-temizlik-ve-kurulama-bezi-4-lu-ekonomik-1004593/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otctn1004593

Örneğin başlangıç için bu ürünler idealdir.
    Ucuz olduğu içi bol bol kullanabilrisiniz

Bu arada Sercan,şampuannın fiyatı uygunmuış gerçekten.
    Tercih meselesi tabi.

Ben acemilik için diyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XperiaRay -- 22 Mart 2010; 21:39:53 >

• quote:

Bu arada hayırlısıyla okulum bitsin,yazın köye gidince her uygulamada aşama aşama fotoğraflıyacam...
    Ben özellikle aracın içini temizlemeyi ve dışını yıkamayı çok severim.
    özellikle detayları.

Davlumbazların içine elimi sokup çamurları sökmek vs çok zevk veriyor.
    Hele birde bizim köydeki ev gibi her taraf ağaç,garajın üstü asma,saat 16:00 civarı ise ve teypte rumeli havası çalışıyorsa 3 gün hiç kalkmadan yapabilirim o temizliği

Valla en güzeli Pazar günü saatlerin ileri alınması bundan sonra 1 saat avantajdayız yani 4-5 gibi başlasak bile yıkamaya 8 'e kadar vakit var Sende Detailer ruhu var ben pek aracın içine girmeye tırsıyorum leke meke kalır filan ama kafaya koydum bizim Suzuki var büütn herşeyi onun üzerinde deniycem saatler hele bir ileri alınsın önce Suzukiye giricem iç dış sonrada Passata Suzuki'nin boyası yumuşak olduğu için beni zorlamaz ama içi bayağı pis koltuklara o kocaman sonax döşeme temizleyici yetmez yani

Diyorum ya Nisan'da şenlik var

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.