Şimdi Ara

PASSAT,BAKIM ÜRÜNLERİ VE UYGULAMALAR BÖLÜMÜ!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
638
Cevap
4
Favori
45.972
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ana konumuzda fazla yer işgal etmemesi açısından,böyle bir konu açmayı uygun gördüm.

Bundan sonra her türlü Temizlik,bakım konularını bu başlık altıdna paylaşabiliriz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XperiaRay -- 22 Mart 2010; 22:15:49 >

• İlk soru benden olsun...

Araçta oluşan kılcal çiziklere karşı ne önerirsiniz?

Bir de ufak tefek taş izleri, hafif çizikleri en kolay yönden nasıl çözebiliriz?
  • Elimden geldiğince bende yardımcı olmaya paylaşımda bulunmaya çalışıcam

Uygulama sıramız Wash-Kil-Polish-Wax olmalıdır...Aldığınız waxa göre ortalama 2-3 ay da bir wax tazeleme , 6 ayda bir kil uygulaması , 12 ayda bir isede genel temizlik ve polisaj işlemi ile araç ilk günkü haline getirilir...

Aracı Çizmeden Yıkamak

Araçlardaki dairesel çizikler yıkama, silme, kurulama işlemi esnasında oluyor, bunlardan kurtuluş yok, ama daha az oluşmasını sağlamak mümkün.

Her durumda dairesel çizikler oluşuyor zamanla, o yüzden yılda bir çizik düzeltme-koruma yapılır ya da yaptırılır, bu sayede boya tazelenir, parlaklığını yıllarca kaybetmez, doğru malzeme ve uygulama ile kendiniz de yapabilirsiniz.

Çift kova yöntemi ile doğru şampuan, mikrofiber yıkama eldiveni (wash mitt) ve gritguard (kova dibindeki kum-çamur vs.nin dipte kalmasını sağlayan bir plastik) kullanarak sağlıklı yıkama olur elbette.

Ama arabadan çıkan çamurlar aynı kovadaki sudan tekrar yıkama eldiveni ya da süngere bulaşıyorsa kısa zamanda bol çizikli mat bir boyanız olur.

Fikir vermesi amacıyla bu işin profesörlerinden biri olan Mike Phillips'den bir video ekledim (İngilizce ama görsel anlatım çeviriye pek gerek bırakmıyor).

http://video.google.com/videoplay?docid=7598756069207401372&q=showcargarag e.com

Sünger risklidir, gözenekleri arasında kum taş toz tutuyor, çıkmıyor, yüzeyde bir şey yok gibi görünür ama 1 gözenek alt katta kirler birikir ve hapsolur. O yüzden mikrofiber yıkama eldiveni kullanın.

Çift kova tekniğini (DBM - Double Bucket Method) ve mikrofiber yıkama eldiveni kullanın. Mümkünse aracın kirini mutlaka basınçlı su ile ya da en azından şu hortum ucuna takılan duşlama başlıklarından alın, kiri tozu bol su ile yıkayın, hem çamurlar çözülmüş olur. 1 tane kovada şampuanlı su olsun, yıkama eldivenini batırın. Şampuanı suya koyun ama çok köpürtmeyin, aracı köpükle değil şampuanlı su ile yıkayın. Yapılan yanlışların ilki sünger ya da eldivene sadece köpük almak. Şampuan konduğunda suyu çok köpürtmeyin zaten. Sudaki şampuan, kirlerin yüzey gerilimine etki ederek kolayca, kaygan bir yüzeyde çizmeden söküp alınması işini yapar, eldiven ya da süngere sadece köpük alıyorsanız, sulu kısma batırmıyorsanız yanlış bir uygulamadır. Lazım olan köpük değil şampuanlı sudur. En fazla 1-2 panelden sonra örneğin kaputu eldivenle yıkayın, ama eldiveni şampuanlı suya değil sadece suyun olduğu başka bir kovaya sokun ve durulayın, artık şampuanlı sudan alabilirsiniz.

Bu yöntem yüzeyde en az çizik oluşturan yöntemdir. Kurulamak için silecek, silikon paspas gibi şeyler kullanmayın, MF bez yine en güvenlilerden biridir...

Öncelikle hortum ucundaki parça ile aracı duşlama ile ıslatıyorum, yapı market bahçe reyonu (5 TL)

Sonra CYC (http://www.cleanyourcar.co.uk/washin.../prod_335.html) sitesinden aldığım, hortum ucuna takılan köpük aparatına araba şampuanı 1:10 sulandırarak koyuyorum...

Köpük püskürtüyorum...

5 dk. köpüğün işlemesini bekleyip mikrofiber yıkama eldiveni (wasmitt) (e-bay'den aldım, Carrand marka, içinde su geçirmez astar var) ile köpüklü haline girişiyorum. Arada MF eldivene yapışmış kirleri sökmek için duruluyorum. Tüm araç bitince duruluyorum.

Hazır köpüklüyken, yumuşak bir detay fırçası ile kapı eşiği, panjur, ızgara, cam köşeleri, eklem yerleri, jant gibi yerlerdeki kirleri de söküyorum

MF bezle suyun kabasını alıyorum. Sonra kuru bir MF ile Megs Ultimate Quik Detailer uygulayıp işi bitiriyorum.

Ama imkanınız varsa basınçlı yıkama makinesi kullanın, hatta köpük uygulaması için ucuna foam lance denen köpük tabancası aparatını da alın ayrıca...

Bende dayanamayıp Blac&decker 140 Bar Bacınçlı yıkama makinesi aldım ve yanında çıkan köpük aparatı ile aracı en risksiz yöntem ile yıkıyorum

Bir arkadaşımızın kendi aracında uygulama yaptığı an

İşte en tehlikelisi

O yüzden çift kova...

Ben kaynak olarak Skodaturkey sitesini takip ediyorum çok güzel paylaşımlar var eğer sizlerde siteleri takip ediyorsanz orda ki uygulamaları da paylaşabilirsiniz...Bence çok daha güzel bilgi paylaşımı olur

İlerleyen zamanlarda kendi uygulama resimlerini de paylaşıcam önce genel bilgiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 22 Mart 2010; 21:59:29 >

• Kil (clay bar) ile temizlik

E-bay'de clay bar olarak aranabilir. 25 gramı bir arabaya yeter. Fiyatına göre yaptığı işe paha biçilemez. 6 ayda bir tüm araca uygulanması önerilir, özellikle çizik giderme ve wax öncesi.

Yeni yıkanmış aracınızın kaportasında elinizi gezdirin. Pürüzleri hissediyorsanız işte onlar boyaya yapışmış kirleticilerdir. Kille güvenli bir şekilde yok olacaklardır. Bu pürüzleri polisaj işlemi gidermez...

Polisaj öncesi kille temizlik yapmazsanız, boyaya saplanmış sert kirler polisaj pedine geçerse, dönen pedle yüzeyde belirgin çiziklere yol açabilir, o nedenle ucuz ve risksiz bu uygulamayı şiddetle öneririm...

Araba yıkandıktan sonra kil hamuru aracın yüzeyine sürtülerek (kaydırıcı fısfıs yardımıyla) boya üzerindeki inatçı lekeler, çizikler içindeki pislikler, tuz, katran, balata tozu, böcek kalıntısı, ağaç salgısı temizleniyor.

Bu şekilde görülen verniğe girmiş kirler (bonded contaminants) yıkama ya da polisajla çıkmazlar...

Kil bunları söker alır...

Bir başka güzel grafik anlatımla kilden önce ve sonra yüzey...

Her panelde yoğurun, yüzeyi fısfısla (detailer spray) kaygan hale getirin, ve uygulayın.

Bunlar genelde 50-100 gramlık iki parça paketler halinde satılmakta. Sertçe bir oyun hamuru kıvamında plastik esaslı bir maddeye yedirilmiş bir malzeme. Uygulanışı şöyle: Bir parçayı elinizle yassı hale getiriyorsunuz. Uygulanacak yüzeye ve kile bir miktar sıvı cila püskürtülüp tüm boyalı yüzeylere hatta camlara sürtülüyor. Korkmadan her aceminin uygulayabileceği bir şey. Alınan sonuç çok şaşırtıcı. En temiz boyadan bile siyah-gri kirler kilin yüzeyine yapışıyor. Sonuç olarak boyanın yüzeyine yapışmış yol kirlerini, pürüzleri, elinizi boyaya sürterken hissettiğiniz minik şeyleri, kireç kalıntılarını yok ediyor. Kaygan tertemiz haresiz bir boya elde ediyorsunuz. Yaparken dikkat edilecek tek şey yere düşürdüğünüz bir kili asla kullanmamak. Sanıldığı gibi çok zaman alıcı bir şey değil. Yarım saatte bir otomobili bitiriyorsunuz.

Her panelden sonra kili iyice yoğurmak şart. Örneğin bir kapıya kil uyguladım, yoğurup diğer panele geçiyorum, kaput gibi büyük yüzeyde yarısındayken tekrar yopuruyorum. Bu sayede temiz bir yeri gelmiş oluyor. 25 gram bir kil tüm araca yetebiliyor (yine de aracın boyasının durumu çok önemli). Boyanın sağlığı için, kirlenmiş bir kili tekrar boyada kullanmam ama çöpe de atmam, örneğin jant yüzeyleri ve aralarındaki katranları sökmede de işe yarıyor. Spreyin amacı ise kaygan yüzey sağlamak, kili yoğururken de

Kille temizlik aralığı da aracın bulunduğu yere göre değişiyor. Çevrede sanayi tesisleri (boyahane vs) varsa, kapalı garajda kalmıyorsa, ağaç altına sıklıkla park ediliyorsa daha hızlı kirlenir.

Daha önce de yazdım, yıkanmış araca elinizi sürün, boyada pütür ve pürüz geliyorsa elinize kil uygulaması yapmak faydalı olur.

Kille temizlik:

Yıkanmış arabayı sanki süngerle siliyormuş gibi...

Kilin yüzeyde kayması için spreyle beraber kullanılıyor... Ama sprey şart değil fısfısa sıvı sabun (veya oto şampuanı) + su koyun, o da iş görüyor

Uygulama klibi...

http://www.youtube.com/watch?v=yfEfLGL59GI

Bir başka kil uygulaması klibi

http://s299.photobucket.com/albums/mm302/saqib200/Zafira%2030072009/?action=view¤t=P1050586-1.flv

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 22 Mart 2010; 17:58:44 >

• Wax(Cila) Ne İşe Yarar ?

Parlaklık vermesi aslında asıl görevi değildir. Boya koruma görevi yapar. Waxlıu yüzey daha zor kir tutar, daha kolay temizlenir.

Temel olarak havadan gelen kirlerden, trafik kirinden boya tabakasını korumaya yarar, su itici - hidrofobik özellik kazandırır boyaya, waxlar carnauba (doğal bir balmumu) içerirken aynı işi yapan sealantlar sentetiktir...

Waxın fiziksel kalınlığı 25-30 Nanometredir

Boya ise fabrikasyon olarak 120 mikron kalınlığındadır, bunun 40 mikronu genelde verniktir (clear coat).

Wax tabakası varken...

Waxlar hafif alaşım jantlara da uygulanabilir, uygulama sonrasında janttan balata tozlarının daha kolay temizlenmesine katkısı olur, keza stop lambaları, farlar ve kapı eşiklerine de sürülmesi önerilir...

Yılda en az 2 kez wax uygulamak faydalıdır....

Yeni alınmış araca da wax uygulanır, bu sayede boyaya su itici özellik kazandırılır, kolay temizlenir, parlar, daha az kir-toz, su-kireç lekesi tutar

Sadece yeni boyanmış yüzeye en az 60 gün wax uygulanmaz, bu sürede boya gaz çıkararak kurur. Havayla teması kesilmesin diye wax ya da sealant sürülmez.

Waxlar elle uygulanır, süngerle yüzeye çok ince tabaka yayılır, 5-10 dk kuruması beklenir, sonta temiz bi mikrifiber bezle silinir, tüm işlem 1 saat sürmez bile...

İyi bir wax olarak isim yapan Collinite, FinishKare 1000P, Megiuars NXT Tech Wax, Dodo, Victoria gibi ürünler en çok rağbet görenleridir.

http://www.cleanyourcar.co.uk/wax/cat_4.html

http://www.cleanyourcar.co.uk/sealants/cat_3.html

Boncukların şekli dik ve sıkı ise yüzey su iticiliği iyi demektir, bu da iyi koruma işaretidir...

Wax yokken

Wax varken

Kaynak :www.skodaturkey.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 22 Mart 2010; 17:58:54 >

• Pasta = Polish = Aşındırıcı

Ama çok fazla sayıda marka ve onlarında çok değişik sertlikte aşındırıcı tipleri var. Yani zımpara gibi sert olan (heavy cut / compound), boyada uygulama sonrası matlık bırakacak ürünler olduğu gibi, bunların bıraktığı matlığı ya da kılcal çiziklerin giderilmesinde kullanılan orta ya da hafif aşındırıcılar da vardır.

Kılcal çizikler için 6 ay ya da yılda bir ince bir polishle düzeltme önerilir. Yine lokal çizikler, kuş pisliği yanıkları vs. içinse her an bölgesel uygulama yapılabilir.

Mühim olan, sorunlu bölgeye en az aşındırıcı ürün ya da metotla girişmektir, baktınız olmadı, bir kademe daha sert ürüne geçilir. Yani ince bir çizik için aşırı aşındırıcı kullanılmaz. Vernik tabakanıza yazık olur.

Wax = cila doğrudur (wax olmayıp cila amaçlı ürünler de mevcuttur ama)

Sealant ile wax aynı şeyler aslında, bir kavram kargaşası var. Meguiars forumundaki admin Mike Phillips'in verdiği bilgi şöyleydi:

Wax doğal, sealant sentetik polimer içeriyor ama uygulama amaçları aynı, aracın boyasını dış etkenlere karşı izole etmek. İkisinden biri polisajla boya düzeltme (çizik giderme) sonrası uygulanabilir. Wax temelde doğal polimer olan carnauba içerir (farklı yapıda olanları da var) sealant ise sentetik polimerler içeriyor.

Wax ya da sealantı ayakkabıya sürülen cila olarak düşünün, su, çamur,kir vs.'nin doğrudan boyaya temasını engelliyor, ama yağmur-yıkama gibi etkenlerle akıp gittiği için tekrarlanması gerekiyor, ben genelde 1-2 ayda bir yeniden wax atarım. Araba üzerinde suyun bocuklanması buna bağlıdır, iyi bir wax varsa kaput tavan gibi yatay panellerde boncuklar kocaman, kapı gibi dikey panelde boncuklar küçük, sıkı ve çok sayıda olur. Bu durum yoksa wax zamanı gelmiştir. Wax ya da sealant aşındırıcı değildir, uygulamanın riski yoktur.

Waxların bazılarının dolgu özellikleri var, kılcal çizikleri az da olsa maskeliyor ama ideali önce polisajla yılda bir çiziklerin giderilmesi ve sonra wax ya da sealant uygulanması.

Wax aşındırıcı değildir, ama bazı markalarda aşındırıcı içeren waxlar da vardır, onların amacı yüzeyde daha iyi temizlik sağlamaktır, belki çok çok ince dairesel çiziklerin görünümünü azaltabilir ya da maskeleyebilir ama mucize beklemeyin. Sıvı ya da katı tipleri vardır. Genelde carnauba adlı doğal, su itici polimeri barındırır ki araca yağan yağmur, sıçrayan çamur ve tozu boyadan korusun. Bunun yapay polimerlerden üretileni de sealant adını alır. Wax elle uygulanır, doğrusu da budur. Makine ile uygulayanlar daha çok kuaför vb. benzeri yerlerdir, zira onlar için vakit nakittir. Genelde sünger ile uygulanır, biraz kuruması beklenir. Kuruyunca ürün matlaşır zaten. Hemen mikrofiber bezle silinir. Ürün panel panel sürülür, her panel bittikçe sonrakine geçilir. Wax uygulamada risk yoktur. Özellikle tırtıklı, pürüzlü plastik aksama sürmeyin yeter. Oradan çıkarması güç olabilir.

Wax zamanla akıp gider, en baba wax bile 5-6 ay sonra neredeyse tamamen yok olur, süre biraz da arabayı yıkama aralığı, yıkama şekli, wax markası, yağmur durumu gibi etkenlere de bağlıdır. Ben ayda 1 wax uygularım, hem keyif alırım hem arabam korunmuş olur.

Meraklısına ideal bakım serisi:

Yıkama (en geç 2 haftada bir)
    Kil (clay) (duruma göre yılda 2 kere)
    Polisaj (aşındırıcı ile hare-çizik giderme) (genelde yılda 1)
    İstenirse glaze (ekstra parlaklık veren, genelde show ya da fuar arabalarına uygulanan ürün) (polisaj sonrası, wax öncesi uygulanır)
    Wax ya da sealant (1-2 ayda bir) wax genelde 2 kat atılması önerilir.

Polish markası olarak Menzerna, Meguiars, 3M, Autoglym, Farecla dünyaca isim yapmış öncü ürünlerdir. İşinize uygun tipteki aşındırıcılıktaki biri seçilir.

Wax markası olarak çok çeşit var, hatta binlerce dolara kadar fiyatları varan butik waxlar var
    Ama fiyat/performans oranı iyi olan FK1000P (2009 yılın waxı - kullanıcı anketi DW forum), Collinite 915 veya 476, Meguiars M16 veya Tech Wax, 3M Paste Wax, Dodo Juice, Zymöl gibi markaların muhtelif waxları var.

Bu ürünleri bazen e-bay'de bulmak mümkün. Ama CYC, Elite, PMC gibi online shoplardan da güvenle alabilirsiniz.

• Nokta (spot) test

Ürünler araca, modele, boyanın durumu, uygulama şekli ve uygulayan kişiye göre değişik sonuçlar verebiliyor.

Yeni aldığınız bir ürünün kabiliyetini görmek için nokta (spot) test yapın, her zaman en hafif aşındırıcıdan başlayın (Meguiars M80, Menzerna 85RD veya 106FA, 3M UltraFina gibi)...

Sonuç güzelse tüm araca uygulayın.

Önce alanı bantlayarak ayırın ki farkı kolay görün...

Birini elle diğerini makineyle uygulamaya ayırdım (Elle uygulamada AG SRP kullandım, makine için AG Paint Renovator)...

Işık için (halojen, güneş vs.) doğru açıyı yakalayın

Hatta bantları sökmeden önce wax da uygulayın, onlarında bazen hafif düzeltici, dolgu özellikleri olabiliyor. Üzerine fısfısla su püskürtüp boncuklanma testini de anında yapabilirsiniz.

Dikkate ettiyseniz uygulamaları gölgede, işin analizini güneşte yaptık. Kapalı ya da karanlık ortamda küçük bir halojen spot ışık aynı işi görür...

Başka bir 3. bölgede farklı bir ürün kullandım...

Makine ile uygulamada Meguiars cutting pad (bordo renkli ped) + Menzerna PO85RD 3.02 polishle sonuç

Bu sayede hangi ürünü nasıl bir uygulamayla (süre, bastırma gücü, ürün tipi) yapacağınızı görün ve tüm araca panel panel uygulayın...

Dairesel çiziklerle beraber RDS denen (Random Deep Scratches), dairesel çizikler dışında düz çizikler de boya da sıkça oluyor. Ama hedefiniz bunlar değil sadece dairesel çiziklerin düzeltilmesi yeterli. Dairesel çizikleri zaten 2 üstteki fotoda görüyorsunuz (örümcek ağı gibi), onlar 1-2 mikron kalınlığında...

RDS tipi çizikler için verniği daha fazla aşındırmanızı önermem. Zira boyayı vernik koruyor, ince bir çizik için vernik kalınlığından ödün vermeyin

Bir başka spot test -->http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=3342

Evet , Bilgi paylaşımına devam (ilk sayfaya da kopyalanmıştır )

İç & Dış Siyah Plastiklere Bakım...

Özellikle solmuş dış plastikler, araba ne kadar temiz olsa bile aracı ışıl ışıl göstermez. Oysa plastikler temiz ve simsiyah olursa bir başka güzel duruyor.

Hem koruma (kir, tuz, toz, UV ışınları) hem de güzel görünüm adına dış plastiklere Meguiars Gold Class Trim Detailer içeriye ise Autoglym Vinyl and Rubber Care temizlik ürünü kullanıyorum. 500 ml şişesini 16 TL'ye almıştım, tavsiye ederim. Motordaki plastik parçalar, kauçuk ve fitillere de uygulanabiliyor, güzel bir limon kokusu bırakıyor ardında...

Woww

Uygulama Anı : Meguiar's sarı pedleri tavsiye edilir

SOnuç

İyice kuruduktan sonra

ALINTI : skodaturkey.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 8 Mayıs 2010; 23:51:34 >

• Meguiars ürünleri:

ScratchX
    SwirlX
    Ultimate Compound

ya da
    AG SRP, Menzerna 106FA kullanılabilir...

Tek bir uygulamada bile sonuç alınır ama elle uygulamada dairesel çizikleri tamamen gidermek çok zordur ve çok zaman alabilir ama doğru ürünle bu kusurlar epey azaltılabilir...

Ama tavsiye edilen bir husus var, elle polish (aşındırıcı ürün) uygularken önden arkaya (ileri geri hareketlerle) doğru yere paralel vuruşlarla atmanız, yani hava akışı doğrultusunda, arabanın çizgilerini takip ederek...

Zira polish gibi içinde aşındırıcı olan ürünler dairesel hareketle uygulanırsa arkasında dairesel çizikler bırakabilir...

Ama aşındırıcı içermeyen wax ya da glaze de bu risk yok, en acemi kişi tarafından bile ister elle, ister makine ile güvenle uygulanabilir...

Makine ile herşey daha farklı-->http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=14

[imagehttps://store.donanimhaber.com/ef/56/86/ef5686f9849ec73528dd25a70a482059.jpg][/simage]

Her polish uygulaması için temel kurallar

- Araç yıkanır
    - Kil uygulaması da önerilir bu aşamada
    - Fındık kadar polish uygulama süngerine konur
    - Küçük alana yayılır (max 30x30 cm) ve bu alanda tatlı tatlı bastırılarak en az 2-3 dk yedirilir -->http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=1322
    - Polish bu süre sonunda sulanmaya, incelmeye, yok olmaya başlar, ürün tamamen kurumadan önce (toz toz olmadan) işlem sonlandırılır.
    - Yüzey temiz bir MF bezle silinir.
    - Bu şekilde tüm araca uygulanır
    - Sonra wax atılır

Uygulamaya başlamadan önce bantla kare çekilerek nokta test yapılmasını öneririm. Nasıl bir düzelme olacağını baştan görmek adına... -->http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=971

Elle uygulamada Menzerna 203S ile başarılı bir örnek...
    http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=2434

• Elle Uygulama vs. Makine

Elle uygulama ile alınan sonuç bir yere kadar, genelde elle uygulamada dairesel çiziklerin %60-90'ı yok edilebilir, bu bile iyi bir orandır aslında. Arabayı mat gösteren dairesel çizikler ve harelerdir, uzun çizgi şeklindeki rasgele oluşmuş çizikler (RDS) değil. O nedenle elle bile uygulama yapmak güzel bir düzeltme sağlayabilir. Çizik giderdikten sonra wax ile koruma altına almayı ihmal etmeyin

İşte örnek...

Çizikler bunlar...

Elle uygulama

Sonuç

Aynı bölgeye bir de makine ile girişince...

Sonuç...

Ben kendim Polisaj uygulaması yaparken önce pede ürünü döküyorum boya da biraz yaydıktan sonra makine ayarını 2 ye getirip ürünü iyice yayyorum daha sonra hızı biraz daha arttırıp 3-4 konumuna getiriyorum polisaj işlemine başlıyorum yine finish için makine hızını düşürüp son kez geçiyorum ve bitiriyorum

Cila (wax), sıvı ya da katı farketmez elle atılması önerilir.

Pasta (polish) ise tersine makine ile verimli uygulanabilir, ama elle uygulamaya yönelik Auto Glym SRP ya da Dodo Lime Prime gibi tipler de vardır...(VW boyasında elle çizik giderme işlemi pek iyi sonuç vermiyor o yüzden Passatta makine şart ancak lokal çiziklerde elle güzel iş görüyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 22 Mart 2010; 18:10:28 >

• Elle uygulamada ped nasıl tutulur, nasıl uygulanır?

Meguiars'ın profesörü Mike Philips'ten kareler ve klip...

İster wax ister glaze ya da polish uygulayın, süngeri bu şekilde tutmak en iyi faydayı sağlar.

Pedin daima hep aynı yerine ürünü sürerseniz elinize ve başka yerler bulaşmasını önlemiş olursunuz. Logolu Meguiars pedi kullanıyorsanız yazılı tarafla uygulama yapmayın, yazılı kısmı avucunuzun içine baksın!

Amaç çizik gdermek ise elbette kuvvetle bastırmak gerekir, ürünü yedirip MF bezle silin, gerekirse tekrarını uygulayın. Wax ya da glaze de amaç çok ince bir tabakayı yaymaktır, bastırmaya gerek yok.

Bu klibi izleyin lüften, süngere ne kadar ürün konur, nasıl uygulanır, aşındırıcı içeren ürünlerin dairesel hareketlerle değil ileri geri hareketi tavsiye edilir...

http://video.google.com/videoplay?do...79259119696224

Ped nasıl tutulur?

Kaynak: Car Care Forums: Meguiar's Online

• Herkes kullandığı, tecrübe ettiği polish hakkında, nasıl (el-makina, devir), neyle (ne tip ped), ne kadar süre çalıştığını ve ne sonuç aldığını varsa foto eklerse harika olur...

Polish seçerken ürünün aşındırıcılığı yanında çiziklerin durumu, boyanın yaşı, aracın markası (vernik-boya sertliği), uygulama tekniği, ped seçimi, kullanılan makine gibi çok farklı kriterler sonuca etki edecektir, bunu da unutmayın. Polish konusunda en güzel strateji hafif, orta ve sert üründen bir seri bulundurmak, zira ne zaman hangisi işe yarıyor belli olmuyor. Bir uygulamada hepsine gerek duyulabiliyor.

Menzerna serisi polishlerde çalışma şeması

LSP = Last Stage (veya step) Product = son aşama ürünü = çizikler giderildikten sonra uygulanan glaze, sealant ya da wax...

Sol baştaki ürünle (hafif aşındırıcı ile başlanır, sonuç yeterliyse LSP uygulanır, çizikler duruyorsa bir alt sıradaki daha aşındırıcı ürünle devam edilir)

Alıntı: DW forum

Meguiars serisi polishlerde çalışma şeması

LSP = Last Stage Product, son aşama ürünü, çiizkler giderildikten sonra uygulanan glaze, sealant ya da wax...

Sol baştaki ürünle (hafif aşındırıcı ile başlanır, sonuç yeterliyse LSP uygulanır, dairesel çizikler duruyorsa bir alttaki adaha yüksek aşındırıcı kullanılır)

Alıntı: DW forum

Bir başka derleme ise bu linkte görülebilir, daha geniş yelpazede ürünlerin aşındırıcılık değerleri ve diğer markada ona denk düşen rakipleri

http://thedetailinghandbook.com/Polish_Chart.aspx

Sizlerde yaptığınız uygulamalardan elde ettiğiniz sonuçları burada paylaşabilirsiniz...

VW grubu boyada yoğun dairesel çizikler için Menzerna PO85RD 3.02 marka orta aşındırıcılıktaki polish ile cutting ped (Meguiars) kullanarak güzel bir finiş elde ettim. Makine Bosch, 1000 devir ile yayıp, 1500 devirde 2-3 dk uygulama ve sonra 1 dk kadar 1000 devirle bitirdim, ek bir hafif polish uygulaması gerektirecek hare bırakmadı, opsiyonel olaral M80 ya da Menzerna PO85RD Final Finish uygulanabilir...

Önce

Sonra

Menzerna Intensive Polish (PO85RD 3.02) veya Menzerna 203s = Passat boyasında bence ilk olarak Menzerna 203s ile başlamak gerek daha sonra çizikleri yok edemiyorsak 3.02...Çok daha düşük aşındırıcılar var ama VW boyası sert olduğu pek olumlu yanıt alamayabiliriz

Meguiar's M85 ve polishing ped (Spot 75 mm) ile giriştim, 1 vuruş uyguladım, dairesel çizikler yok oldu.

Polisajda ürünü yedirmek

Polisajda ürünü yedirmek, sürülen ürünün yok olmaya yakın bir hale kadar uygulamak demektir.

Polish içindeki aşındırıcılar başta belli bir büyüklükte ve düzendedirler, yüzeyde çalıştıkça daha iyi işlev görecekleri ebat ve düzene geçerken aşındırma ve parlatma işini yaparlar.

Ped kuruyken, ilk başta bir kısım ürünü ped emecektir, ilk seferde ürünü biraz fazla sürmek doğru olacaktır. Sonrasında 2-3 tane nohut büyüklüğünde miktar yetecektir.

İşe başlarken kuru olan pede 1-2 fıs su ya da quik detailer spreyi sıkmak da işinizi kolaylaştırır.

Ürünü yedirmezseniz çizikleri yok edemezsiniz...

Görüntü böyle olmalı, sırasıyla...

Bu andan sonra MF bezle silinir...

İdeal hız seçimi

Küçük bir alanda ne kadar çalıştığına bakın, ki bu tip bir panelin hakkı polish türüne göre 4-5 dk kadar olabilir, klip 2 dk...

http://www.youtube.com/watch?v=DIKTlq-t2jY

http://www.youtube.com/watch?v=w4-AcgaDtCc

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 22 Mart 2010; 19:04:41 >

• Taş izleri giderme -Rötuş - Zımpara

Dikkat! Boyada zımpara işleri risklidir, öcelikle hurda bir panelde mutlaka deneme yapınız, yoksa paneli komple boyatmak gibi mecburiyet doğabilir...
    Eliniz bu işlere yatkınsa yapın, yoksa hiç bulaşmayın...

İşte taş izleri...

- Aracınızın boyasına ait rötuş boyası alın (sanayide boyacılar yapar)

- Taş izlerinin üzerini fazlasıyla örtecek şekilde izleri boyayla kapatın

- En ince su zımparasıyla (sırasıyla nazikçe 1500, 2000, 2500, 3000 grit zımpara uygulayın) noktaları düzleyin

- Sonra yoğun çizik giderici ile polisaj...

- Son aşama cila...

İşte sonuç...

Rötuşlar için kullanılan zımparalar son derece incedir, genelde grit denen pürüz dereceleri vardır, grit değeri büyüdükçe daha az aşındırıcı hale gelirler. BU grit değerlerini söyleyerek piyasada bulabilirsiniz.

Rötuş ya da plastik far camı zımparlarken, öncelikle daa pürüzlü olan 800 grit zımpara ile başlanır, onun peşinden 1500 grit ve son olarak da 2000 ya da 2500 gritlik uygulanabilir.

et sanding denen yolla ıslak zımpara yapılacaksa işem şöyledir:

Uygun gritde zımpara alınır, bir gece önceden su dolu bir kaba, kovaya su konup içine atılır ve içine az miktarda araba şampuanı katılır, yarın sabah kullanıma hazırdır...

Zımparayı direkt elle uygulamak risklidir, parmak izleriniz hologram benzeri hareler oluşturabilir. Sanding block denen (alt resim) zımbırtıyı kullanmak faydalıdır...

2500 zımpara + polisaj
    İşte ideal ikili...

http://img69.imageshack.us/img69/1451/2feathersanding01.jpg

İşlem özetle şu şekilde

Boyadaki bir çizik, astara kadar inmiş (pirmer: astar, pigmented paint: renkli olan boya, clear coat: vernik)

Çiziğin içi rötuş boyası ile dolduruluyor, tümsek bırakılması şart rötuşlana yerin. En az 1-2 gün kuruması bekleniyor

Tümseğin fazlası zımpara ile alınıyor

Polisajla yüzeydeki pürüz tamamen gideriliyor

[simage]http://gtaindetail.com/clearcoat/clearcoat1.jpg[/imae]

kaynaklar Meguiar Forum, DW Forum Breezy

• Cama polisaj! Camdaki ince çizikler ve inatçı kirler için

Özellikle silecekler camı mahvediyor...

Elbete bu işe uygun ürünler-kitler var ama, elinizdekini de denemek bazen işe yarıyor (Orta sert bir aşındırıcı (polish) kıcal çiziklere etkili olabiliyor).

Işık altında çiziklerin görüntüsü..

Sonuç

kaynak MOL Forum

AutoGlym Glass Cleaner adlı ürünü var elimde, AG Glass Polish ile aynı içerik, sadece bu hacim olarak daha fazla olduğu için farklı ad ve şişede satılıyor, gayet memnunum. Camdaki reçineyi, kireç-su lekelerini, sileceğin yaptığı ince çizikleri yok ediyor. Bu da benden bir kare...

AG Glass Cleaner daha çok inatçı kir sökme ve makineyle uygulandığında silecek izi gibi çok hafif çizikleri giderir ancak. Derin çizikler için Glass Polish Kit adlı ürünler var, kitin içindeki cerium oksit ile çizikleri giderir. En sağlam yolu budur...

Silecek olmayan camlara wax uygulayabilirsiniz. Bu sayede onlar da daha az kir tutar, damlalar yağmurda kolayca akar gider. Ama boyadaki kadar uzun olmaz waxın ömrü...

Camlarındaki lekelerden şikayetçi olan Sercan'ın(Bizim Kaplan) aracının arka camına şöyle hızla bir uygulama yaptık.

Bant çekmedik ama sonuç bizi çok memnun etti.

Yıkamayla çıkmayan kirler (kırmızı kare) makine ile hafifiçe bir uygulamada pırıl pırıl oldu (sarı kare)

• Bu da Benim Uygulama Ürünlerim

ÜSt Raf DEtailer , Orta raf Wash , alt raf polish & Wax

• Buda benim ilk uygulamam Collinite 915 wax ile alınan sonuç araç sıfır olmasına rağmen muhteşem bir parlaklık ve ıslaklık kazandırdı boyaya tavsiye ederim biraz yorucu amm değiyor...

Buda Su testi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arguss -- 22 Mart 2010; 18:44:37 >

• Gösterge panelindeki çizikler

polikarbonat plastiklerdeki çiziklere 10 dk ayırarak Menzerna PO85RD ile uygulama yapılmış , zira far camında iş görmüş

Sonuç gayet hoş olmuş, ne dersiniz?

EDIT: sedat27 (Sedat Abim) Görmesin

• Benden bir uygulama

Gümüş Kaplan ;) WASH & FK1000P

Öncelikle Fotoğraf makinemin dandikliğinden dlayı kusura bakmayın kafaya koydum artık para harcamayıp kaliteli bir makine alıcam böyle olmıycak deliricem yoksa

Önce Kullanacağım ürünkeri bagaja hazırladım Bagaj biraz dağılmış sanki

http://lh6.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366TcleraI/AAAAAAAACe8/XjJvRj3MheQ/s640/SDC12889.JPG

3.Kattan hortum ve Elektrik kablosu sarkıtılır

http://lh4.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366V3De4CI/AAAAAAAACfA/CotIqX8wlrI/s640/SDC12890.JPG

Camlara Sonax Cam temizleyici (dikkatimi çekti ürün yenilenmiş eskisi gibi değil ) ve Jantlara AG CW sıktım , bir süre bekledikten sonra fırça ile janttaki kirleri yumuşattım

http://lh3.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366YIn8J-I/AAAAAAAACfE/QvcofdI6BgU/s640/SDC12891.JPG

Hemen sonra Köpük attım , Köpük benim için pek önemli değil ne de olsa eldiven ile giricem Yinede film kiri sökü veriyor ama bazı yerlerde kirler kalıyor özellikle petekteki çamurları Köpük ve basınçlı makine sökemedi

http://lh6.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366a7ZUHFI/AAAAAAAACfI/-sTR8vKnYKI/s640/SDC12892.JPG

Bir daha ki sefere koyduğum şampuan miktarını arttırıcam fazla sulu geliyor

http://lh5.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366dvrsLPI/AAAAAAAACfM/uBSi3XKUzvQ/s640/SDC12893.JPG

Film kiri söktü gibi

http://lh3.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366fVDryGI/AAAAAAAACfU/8bwJoYaqZmA/s640/SDC12895.JPG

Köpük ve basınçlı yıkama sonrası

http://lh3.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366hXGfWPI/AAAAAAAACfY/rzU4bf-P6jA/s640/SDC12896.JPG

Mutlaka Çift kova şart

http://lh6.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366m65gesI/AAAAAAAACfo/HffZa6Iwshs/s640/SDC12899.JPG

http://lh6.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366oUNS0FI/AAAAAAAACfs/5liScjDBQ1Y/s640/SDC12900.JPG

http://lh4.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366qmTf-JI/AAAAAAAACfw/mDf8XFQ-o7c/s640/SDC12901.JPG

http://lh6.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366sWuaPPI/AAAAAAAACf0/Kr1fW_2m1V0/s640/SDC12902.JPG

Ve FK1000P Atı verdim Biraz aceleci oldu en yakın zamanda tekrar atıcam ama boya da ki derinlik te fark ve boya yüzeyi oldukça kaygan oldu

http://lh3.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366uIfAfRI/AAAAAAAACf4/kagH6kiiHx4/s640/SDC12906.JPG

http://lh6.ggpht.com/_hetSAkNLC-I/S366v_DIczI/AAAAAAAACf8/yrP5xTUlZjM/s640/SDC12907.JPG

FK1000P gerçekten mükemmel bir ürüne benziyor sürmesi ve silmesi diğer Sıvı waxlara göre çok daha rahat bir ürün wax sürerken hiç yorulmadım daha da dinlendim gibi

5 Cama Wax attım , (En ön hariç)

• --

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fizikchi -- 17 Ağustos 2013; 12:16:46 >
  • Wax zamanı geldi mi? Test edin...

eki wax zamanı geldi mi, nasıl anlarız? Yağmurda damlacıkların büyüklüğünden, şeklinden anlamak mümkün ama ayrıca...

%100 pamuklu bir havlu kumaşı temiz araba kaputuna şekildeki gibi koyun...

4 köşesinden avucunuzla böyle kavrayın...

Hafifçe bastırarak ileri geri ve dairesel hareketler yapın...

Gıcırtı sesi yoksa boyada yeterince wax vardır...

Ama gıcırtı geliyorsa, hani gıcır-gıcır temiz denir, o zaman yüzeyde wax kalmamıştır, verniği ve boyayı korumak için wax uygulaması önerilir...

Kaynak: Mike Philips - Autogeek

İyi marka bir wax, temiz yüzeyde, diri bocuklarla kendini belli eder...

Wax'ın kurumasını beklemek....

Bakım ürünleri içinde, panele uyguladıktan sonra kuruması beklene ürün waxtır.

İnce tabaka halinde sünger ped ya da MF bezle sürdüğünüz wax, havanın durumuna göre 5-10 dk içinde kurur.

Yine de silmeden önce tamamen kuruduğundan emin olmak için "parmaklayın"

Fotodaki gibi, ürün kurumuşsa elinize toz halinde gelecektir ve çizgi oluşacaktır. Islak olsaydı wax, sürüntü ya da bulaşık olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 22 Mart 2010; 18:50:45 >

• Fitillerinize bakım yapın

Kapı, bagaj, kaput fitilleriniz eskimeden bakım uygulayın. Onları yapış yapış yapmayacak bir ürünle besleyin zaman zaman. Hem donmaya karşı korur, hem esnekliğini korur. Silikonsuz, vıcık vıcık olmayan ürünler öneririm, yoksa gıcırıtı yapar uyduruk ürünler.

Meguiars M40 Vinyl & Rubber Conditioner ya da AutoGlym V&R Care ürünleri var, bu işler için ideal...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.