Şimdi Ara

Paramız çok değersiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Üzülüyorum gerçekten, 200 lira en büyük bankot olduğu halde dolabı doldurmaya yetmiyor.

Ne olacak sonumuz böyle ?

Bu zamanda Aylık 10,000 lira bile çok büyük gelir değil

Ki insanların çoğu onu bile kazanamıyor.

Yav yerli dediğimiz Fiat egea bile 160,000 lira olmuş

Bakın Fiat orta sınıf bir araba olduğu halde 160k

İğneden, ipliğe herşey ateş pahası

Fırında bile ekmek 1,50 olmuş

Bu pahalılığa kim dur diyecek ? Ne zaman az parayla çok şey alıcaz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Parana göre harcama yapcan zengine göre harcarsan tabi yetmez

• izayoi kullanıcısına yanıt
    Dolap doldurmasın diyorsun

• Almanya'da kaldığım dönemde bir gün markette ödeme için €500 banknot çıkardım kasiyer kız şaşkın şekilde önce bana baktı sonra parayı incelemeye aldı. (O €500 Almanya'ya giderken babamın verdiği 3 €500'den biriydi) Kasanın altındaki cekmeceden sahte para analizi yapan mor ötesi ışık yayan bir cihazda kontrol etti falan sonra parayı kasaya da değil başka bir yere kasa cekmecesini kaldırıp altına koydu galiba tam hatırlamıyorum. Kasada para üstü için yeterli para yoktu. Türkiye'deki metro grosmarketler zincirinin ana firması olan Real marketin en yoğun subelerinden birinde oluyor olay. Birkaç kutu balık konservesi, kalamar, domates suyu ekmek gibi şeyler almıştım toplamda €10 civarı ödeyeceğim €500'ün para üstü kasada yok :) Bir adam geldi elinde para ile ondan aldığı para ile bana para üstünü verebildi.

Sonradan söylediler, Almanya'da marketlerde €100 dahi büyük para ve pek çıkarılmaz dediler.

Bizde 200TL banknot pazarda soğan domates alırken cıkarılıyor, bozuk para gibi pazarcıya uzatılıyor :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Paranın değerini ülkedeki üretim belirler. Bizde de üretim çok az olduğundan paramız hep değer kaybediyor yada üreten ülkelerin parası değerleniyor. İkiside aynı şey :)

Yerli dediğin fiat egea markasının sahibi italyan. Burda üretilmesi onu yerli yapmaz. Biz üretiyoruz parayı italya kazanıyor. Koç zamanında kendi markasını üretip satmak yerine risk almadan bunların fasonculuğunu yapmış. Belkide bu Türk zengin ailelerde yabancı sermayenin maşalarıdır. Bizim gibi milliyetçi ülkelerde mal satmanın kolay yolunu bulmuşlar...

Birde paradan 6 sıfır atmış başka ülke varmıdır. Yakında dolar 10tl olunca birtane daha sıfır atıp doları 1tl yapıp seviniriz
  • Daha da degersizlesecek bunlar yine iyi gunlerimiz
  • sebep erdoğan

DOLAR'ı güdemeyen 7.24 yapan o

Dolar, izlenen siyasi ve ekonomik politikalar ile şekillenir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.