Şimdi Ara

panelvanlara vergi şoku

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.103
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2004 yılında çıkarılan yasayla, kamyonetlerden ayrılarak motorlu taşıtlar vergi tarifesi artırılan panelvan araçlar, tanımlamada tereddüt eden ve bu araçları kamyonet gibi vergilendiren bazı vergi daireleri tarafından, gecikme faiziyle birlikte geriye dönük vergilendiriliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/8045453.asp?gid=180&sz=34541

• "Hukuk devleti" olma çabasındaki "muhteşem" iktidarımızın bir "hediyesi" daha. Yayınlanan genelge Anayasaya ve hukuk genel prensiplerinin hepsine aykırı, burada içimi dökmeye kalkarsam sayfalarca yazı yazabilirim. Bir hukukçu olarak sadece şunu söyleyebilirim: Bu devlet diyor ki: "ey vatandaş, devlet olarak senin olması gereken haklarını gasbetmek için buradayım ben, sen ne yaparsan yap."
  • quote:

Orjinalden alıntı: gonur

"Hukuk devleti" olma çabasındaki "muhteşem" iktidarımızın bir "hediyesi" daha. Yayınlanan genelge Anayasaya ve hukuk genel prensiplerinin hepsine aykırı, burada içimi dökmeye kalkarsam sayfalarca yazı yazabilirim. Bir hukukçu olarak sadece şunu söyleyebilirim: Bu devlet diyor ki: "ey vatandaş, devlet olarak senin olması gereken haklarını gasbetmek için buradayım ben, sen ne yaparsan yap."

koltuklu ve her türlü konfora sahip minibüsler kamyonetle aynı sınıfa sokulurken iyiydi yani öylemi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Emerald Dolphin

quote:

"Hukuk devleti" olma çabasındaki "muhteşem" iktidarımızın bir "hediyesi" daha. Yayınlanan genelge Anayasaya ve hukuk genel prensiplerinin hepsine aykırı, burada içimi dökmeye kalkarsam sayfalarca yazı yazabilirim. Bir hukukçu olarak sadece şunu söyleyebilirim: Bu devlet diyor ki: "ey vatandaş, devlet olarak senin olması gereken haklarını gasbetmek için buradayım ben, sen ne yaparsan yap."

koltuklu ve her türlü konfora sahip minibüsler kamyonetle aynı sınıfa sokulurken iyiydi yani öylemi?

Ben düzenlemenin hukuki yönünden bahsediyorum. Devlet 3 sene geriye dönük olarak vergi alıyor, bir de üstüne gecikme faizi istiyor. 2004, 2005, 2006 ve 2007'de normal vergisini ödeyen vatandaş şimdi hem geriye dönük olarak farkı, hem de geriye dönük olarak gecikme faizini ödeyecek. Ben bu durumu anlatmaya çalışmıştım.
    Hukukun genel bir prensibidir, yapılan düzenlemelerle geçmişe dönük borçlar yaratılamaz.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Emerald Dolphin

quote:

Ben düzenlemenin hukuki yönünden bahsediyorum. Devlet 3 sene geriye dönük olarak vergi alıyor, bir de üstüne gecikme faizi istiyor. 2004, 2005, 2006 ve 2007'de normal vergisini ödeyen vatandaş şimdi hem geriye dönük olarak farkı, hem de geriye dönük olarak gecikme faizini ödeyecek. Ben bu durumu anlatmaya çalışmıştım.
    Hukukun genel bir prensibidir, yapılan düzenlemelerle geçmişe dönük borçlar yaratılamaz.

dostum işin aslı pek öyle değil,
    bu kanun ozamandan çıktı,
    biz pek işimize gelmeyenle ilgilenmeyiz ya, pek kimse üstüne düşmedi
    ben hep farklı ödedim,
    sorunum yok şu an...
  • Tam 2 ucu pis değnek olmuş. Vergisini 3 yıldır olması gerekenden az ödeyen adamın günahı yok ama aynı araca fazla vergi ödeyenin hiç günahı yok. Ya az verenden farkını alacaksın, ya da fazla verene aradaki farkı iade edeceksin. Vergi dairesinin yanlış uygulamasının faizini vatandaşa yüklemek vicdana sığmaz. MTV beyannamesini araç sahibi kendisi verse yani bir şekilde uyanıklık falan yapılmış olsa faiziyle alınsın tabi ama adam da kaç para istedilerse onu ödemiş. Bu farklar elbette tahsil edilmelidir ancak faiz uygulamadan makul şekilde vadelendirmeleri lazım. Aslında bu şekilde de fazla ödeyene biraz ayıp oluyor ama bir şekilde orta yolu bulmak lazım.

En iyisi farklar vatandaştan faizsiz tahsil edilip aradaki faiz de yanlış uygulama yapan vergi dairesi sorumlularının maaşından kesilsin.
  • dostlarım şu anda geriye dönük ödeme yapmak zorunda kalanlar 3 yıldır muayene yaptırmamış demektir,
    biliyorsunuz muayene ticari araçlarda her yıl yapılır,
    motorlu taşıtlar vergi dairesine muayene harcı yatırmaya gittiğinizde temiz kağıdı alırken söylüyorlar zaten panelvan farkını,ben orada öğrenmiştim ilk olarak...

vergileri mümkün olduğunca vergi dairesine yatırmak lazım,bankadaki memur kızımız belkide hayatında panelvan görmemiş ne bilsin panelvan farkını...
  • Haydiii olaya bak !
    Arkadaşlar benim bahçe işlerinde kullandığım ve geçen sene mayıs ayında aldığım levend çift sıralı kamyonetim var. şimdiye kadar ödenen vergi hep kamyonet cinsinden ödenmiş ama bu haber üzerine ben de i.netteki vergi dairesindeki bilgilere baktım (aracımın ruhsatında çift sıralı kamyonet yazmasına rağmen ) vergi dairesinde panelvan olarak geçiyor. Vergisi de kamyonet için ödemem gereken miktardan daha düşük. kamyonet için 220 civarı ödemem gerekirken panelvan için 175 ytl istiyorlar ve herhangi bir borcum da gözükmüyor.
    Beni de kapsıyor mu bu geriye dönük ceza vb. durumlar.
  • Arkadaşlar vergi dairesindeki bilgilerde aracım için tanımla aynen şöyle PANELVAN ( YOLCU ) . bu yolcu ibaresi işi değiştiriyor mu?
  • dostum vergisini motorlu taşıtlar vergi dairesinde öde,en net yanıtlar ordadır
  • Bugün vergi dairesine gittim. Panelvan farkı gibi bir şeyin benim aracım için mümkün olmaığını öğrendim. Zİra ben aracıma zaten panelvanlardan daha fazla ödüyormuşum. Belki alacaklı bile olabilirim bu durumda.
  • YAŞASIN!
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.