E

Yüzbaşı
19 Haziran 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 27 (Bu ay: 1)
Gönderileri
arkadaşlar yazlık lastik bakmaya başladım.
araçta brigestone hp dualer var 215.60.17 ölçüler bu lastikten oldukça memnunum aynısını almayı düşünüyordum
bugün lastikçi dunlop lm 703 için 230 tl fiyat verdi bu fiyat bana çok uygun geldi

bu lastik nasıldır tavsiye edermisiniz yada yerine ne tavsiye edersiniz
turkcellde 850 li numaraları aramanın dakikası ne kadar her yöne dakikalara dahil mi bilen varmı
müşteri hizmetleri cevap veremedi
T.C.
YARGITAY
13.Hukuk Dairesi
ESAS NO: 2008/6937

KARAR NO: 2008/13579 YARGITAY İLAMI


MAHKEMESİ: Malatya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi(Tüketici mahkemesi sıfatıyla)

TARİHİ : 12.02.2008

NUMARASI : 2008/314-2008/59

DAVACI : Yusuf İzzettin ÖZBERBER vekili avukat Hasan Yaylagül

DAVALI : 1- Honda Türkiye A.Ş.vekili avukat Osman Hakan Öncel 2- Kodaman Otomotiv San.Tic.A.Ş. vekili avukat Enver Han

Taraflar arasındaki ayıplı mal davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.

KARAR

Davacı, 25.11.2005 tarihinde davalılardan Kodaman otomotiv A.Ş.'den satın almış olduğu 2006 model Honda civic marka aracı bir süre kullandıktan sonra, kaporta koruma işleminin yapılması için 25.06.2006 tarihinde yetkili servise götürdüğünü, burada yapılan işlemde aracın sağ ön kapı çıtası üzerinde 20 cm kadar boya akıntısının olduğu tespit edildiği, üretim hatasından kaynaklanan söz konusu ayıp nedeniyle aracın değiştirilmesini talep etmişse de davalılar tarafından kabul edilmediği ileri sürülerek aracın ayıpsız misli ile değiştirilmesine, bunun mümkün olmaması halinde ise araç bedelinin en yüksek yasal faizi ile birlikte ödetilmesine karar verilmesi istenmiştir.

Davalılar, yetkili servis tarafından aracın orijinal bir şekilde boyanması halinde sorunun giderileceğini, boya akıntısının aracın kullanımına engel teşkil etmediğini savunarak davanın reddini dilemişlerdir.

Mahkemece bilirkişi raporu gereğince araçtaki ayıbın tamir suretiyle giderilmesinin mümkün olduğu, tamir nedeniyle araçta meydana gelecek değer kaybına ilişkin bedelin ise talep edilmediği belirtilerek, davanın reddine karar verilmiş; hüküm, davacı tarafından temyiz edilmiştir.

Davacının 25.11.2005 tarihinde davalı Kodaman Otomotiv A.Ş.'den satın aldığı aracın,25.06.2006 tarihinde kaporta koruma işlemi için götürmüş olduğu yetkili serviste, sağ ön kapı çıtası üzerinde vernik akıntısı olduğunun tespit edildiği, 20 cm uzunluğunda ve 3-4 mm boyutunda düğüm şeklindeki bu akıntının imalattan kaynaklanan gizli ayıp niteliğinde bulunduğu anlaşılmaktadır. yargılama sırasında alınan bilirkişi raporlarında da araçta bu nedenle bir imalat hatası bulunduğu belirtilmişse de mahkemece hükme esas alınan 18.12.2007 tarihli bilirkişi kurulu raporunda, aracın bu nedenle yenisi ile değiştirilmesi koşullarının oluşmadığı, orijinal şekilde boyanması halinde araçtaki sorunun giderilebileceği, ancak boya işleminin aracın ikinci el değerini 1.500,00.-YTL miktarında düşürüleceği belirtilmiş olup, mahkemece de araçtaki söz konusu ayıplı imalatın tamir suretiyle giderilmesinin mümkün olduğu gerekçesiyle, davacının aracın değiştirilmesi i yönündeki talebinin reddine karar verilmiştir. Oysa ki, 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun 4. maddesi, hükmü uyarınca tüketici satın aldığı malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde satıcıdan, verdiği bedelin iadesini, ayıp nispetinde bedelin tenzilini, ayıbın giderilmesi için gerekli onarımın yapılmasını, son olarak da aracın yenisi ile değiştirilmesini isteyebilir. Tüketici, yasanın kendisine tanıdığı dört seçenekten birini tercih etmek hakkına sahiptir. Satıcı, Tüketiciyi bu haklardan herhangi birini kullanmaya zorlayamaz. dava konusu olayda davacı tercih hakkını öncelikle aracın yenisi ile değiştirilmesi olarak kullanmış olup, araçtaki boya hatasının davacının kullanımından kaynaklanmayıp fabrika çıkışlı imalat hatası olduğu anlaşıldığına göre mahkemece davacının talebi doğrultusunda aracın ayıpsız olan yenisi ile değiştirilmesine, 4077 sayılı yasanın 4. maddesinin 3. bendi gereğince imalatçı-üretici de satıcı ile birlikte ayıplı maldan ve tüketicinin be maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumlu olduğundan, her iki davalının da ayıplı mal nedeniyle sorumlu tutulmasına karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulmuş olması usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz edilen hükmün temyiz eden davacı yararına bozulmasına, peşin alınan temyiz harcının istek halinde iadesine 17.11.2008 gününde oy birliği ile karar verildi.
merkezde iyi bir ev için kiralar nekadar ev kolay bulunurmu kaloriferlimi ?
Nissan, Navara’ nın hava yastığı kontrol ünitesinin yeniden programlanmasından sonra Euro NCAP’ teki skorunu “3 yıldıza” çıkardı.

Rolle, İsviçre (14 Mart 2008) - Nissan, Navara’ nın hava yastığı ünitesindeki kontrol ünitesini yeniden programladıktan sonra, Euro NCAP’ in yürüttüğü program çerçevesindeki “ önden çarpışma testi “ sonucunu geliştirerek, üç yıldız aldı.

Nissan Navara, “ yandan çarpışma testi “ nde ise son üç yılın en yüksek skorunu elde etmeyi başardı. “ Yaya güvenliği “ konusunda da dört yıldız üzerinden iki yıldıza layık görüldü.

Euro NCAP’ in gerçekleştirdiği bir önceki testin sonuçları 26 Şubat’ ta yayınlanmış, bu test sonucunda Navara, önden çarpışma testi sonuçlarında hava yastığının açılmasındaki gecikme sebebiyle olumsuz yönde etkilenmişti.

Nissan ilk testin hemen ardından, kısa zaman içerisinde sistemin programlanmasını yenileyerek Navara’ nın hava yastığı kontrol unitesindeki geç açılma sorununu gidermeyi başarmıştır. Sadece, Mayıs - Aralık 2007 arasında üretilen araçlarda oluşan bu aksaklık, Nissan’ ın Aralık ayında bu duruma karşı kısa sürede tedbir almasıyla çözümlenmiştir.
2004 yılında çıkarılan yasayla, kamyonetlerden ayrılarak motorlu taşıtlar vergi tarifesi artırılan panelvan araçlar, tanımlamada tereddüt eden ve bu araçları kamyonet gibi vergilendiren bazı vergi daireleri tarafından, gecikme faiziyle birlikte geriye dönük vergilendiriliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/8045453.asp?gid=180&sz=34541
araç değiştirdiğimizde önceki araca ait kgs kartı yeni araçta da kullanabilirmiyiz

araçların plakaları farklı sınıfları aynı

bu konuda fikri olan varmı kgs kart da plaka bilgileri yüklümü yada geçişte karttan okunuyor mu?
ben bugün hürriyetin sayfalarını gezerken gördüm

http://www.hurriyet.com.tr/otoyasam/7360646.asp?gid=55&sz=31813

bu akülerden kullanan varmı nasıldır ne avantajı vardır fiyatı nedir bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim
2001 renault megane hatcback (5 kapı) expression
92000 km de
abs ,brake asist, fren destek
klima
4 hava yastığı
orjinal alaşım jant
odönemin full olarak adlandırılıp satılan aracı
nokia araç telefonu ve sistemi(tel + hop + mic)


aracın tüm bakımları izmir mais te yapıldı aracın ilk sahibiyim araçta herhangibir hasar yok kazasız tüm servis sigorta vs. kayıtları servisleri süresinden önce düznli olarak yapıldı mevcut araç sürekli uzun yolda ve şehir dışında kullanıldı oldukça temiz bir araç içinde sigara içilmedi

araç izmir ve balıkesir de görülebilir

ancak şöyle bir durum var yeni araç almak için sıraya yazıldım alacağım araç ekim ayına kadar gelecek ama nezaman geleceği 15 gün öncesine kadar belli değil araç geldiğinde 15 gün önce haber verecekler bende aracı bu dönemde satacağım almaya niyetlenen arkadaşın acelesi olmaması lazım
ayrıntılı bilgi için özel mesaj atabilirsiniz
mood lamb nedir ne işe yarar. nissan qashqai nin tekna versiyonunda donanım listesinde yer alıyor
renaultlarda ön kadranda yanıp sönen kırmızı şeymidir bilen yada tahmini olan varmı?
Hakkında
Konum: Tekirdağ,Merkez
Meslek: hukuk
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Mesaj Sayısı: 720
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 890
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 11.288 (Bu ay: 325)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 4 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.