Şimdi Ara

Oyunumuz Türkçe ! [Kanuni Dayanağımız var] (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
941
Cevap
20
Favori
51.105
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
413 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Maliyet/Fayda analizi yapılmış. Sonuna kadar haklı.
    Konu yorum değil, sonuç; rakamlar konuşmuş.
  • Aklima Baris Manco Geldi Oda Japonlarla gidip Ingilizce Konusan Gazetecilere firca atiyordu ve japonlar asla boyle seyleri sevmez

2 bir dil kullanmazlar ya japonca yada turkce konusun deniliyordu biz anlasiriz ingilizceye gerek yok deniliyordu Japonlarin Asla ingilizce konusulmasini sevmiormus
  • Alt yazilar bile Türkçe olsa kafi ne hikmetse Türkçe olmasinda kimbilir belki Turk dusmanligi var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunun yasal dayanağını düşünmüşümdür hep. Türkiye'de satılan yazılımlara Türkçe desteği yasal olarak şart koşulsa, yoksa sayamazsın bunu burda falan diye kanun olsa diye düşünmüştüm. Zaten varmış benzer birşey ama uygulanmıyor pek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 5 Mart 2018; 16:17:37 >
  • Eskiden oyunlara pek para vermezdim ama ps4 aldıktan sonra bayağı ciddi paralar vermeye başladım. Verilen para kaşılığı Oyunlarda Türkçe olmalı bende destekliyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2 kelam ingilizce öğrenmek için en ufak bir çaba gösteremeyenler bile ağlamış

Adamlar bizden ne para kazandı ki bize yatırım yapsınlar

Korsan kullımın en yüksek olduğu başlıca ülkeler Brezilya Rusya Türkiye vice versa

Dünyada hep ilk 5 teyiz

Korsan kullanım 30% nin altına insin şu ülkede:

Gerekirse ben kodlarım Türkçeye

Bkz Playstation;

Exclusive oyunlarında türkçe dublaj var (en kötü alt yazı yapıyorlar)

Neden? Çünkü ps oyunlarının korsan kullanımı çok az veyahut hiç yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LittleHawk -- 5 Mart 2018; 16:38:18 >
  • Dilekçe örneğinin taslağını paylaşırsan bende gerekli yerlere başvururum.

• quote:

Orijinalden alıntı: LittleHawk

2 kelam ingilizce öğrenmek için en ufak bir çaba gösteremeyenler bile ağlamış

Adamlar bizden ne para kazandı ki bize yatırım yapsınlar

Korsan kullımın en yüksek olduğu başlıca ülkeler Brezilya Rusya Türkiye vice versa

Dünyada hep ilk 5 teyiz

Korsan kullanım 30% nin altına insin şu ülkede:

Gerekirse ben kodlarım Türkçeye

Bkz Playstation;

Exclusive oyunlarında türkçe dublaj var (en kötü alt yazı yapıyorlar)

Neden? Çünkü ps oyunlarının korsan kullanımı çok az veyahut hiç yok

Oyuna altyazı eklemek çok mu zor ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • en azından türkçe altyazılı olmalı

destekliyoruz.

• İstihdamda sağlanır bu sayede. UP

• quote:

Orijinalden alıntı: L@civert

Aslında konu devlet eliyle ilerlesin, mevzuatlar uygulansın diye yapımcıları eklememiştim ama ekledim ilk mesaja.

Bu arada pazar hacmimiz için kaynak soran arkadaşlar var, ilk mesajda kaynak mevcut:
    https://newzoo.com/insights/rankings/top-100-countries-by-game-revenues/

Bu liste hiçbir şey ifade etmiyor çünkü içine mobil oyunlar katılmış. Mobil oyunlar da zaten Türkçe. Konsol oyunları ne kadar satıyor onu araştırıp ona göre böyle bir işe koyulun bence. Çünkü listenin 1. sırasında olan Çin'de 2000-2015 yılları arasında konsol satış yasağı vardı.

Hepsinin dışında bir şey de, olacağını hiç sanmıyorum ama oyunlarda Türkçe dil seçeneği standartlaştırılırsa ortaokul ve lise seviyesindeki gençlerin büyük kısmının İngilizce öğrenmesine sebep olan tek şey de ortadan kalkmış olur herhalde.

• quote:

Orijinalden alıntı: ACtemh

Horizon için imzalar topladıkta ne oldu sony türkiyenin umrunda bile olmadı . Ben o günden sonra imza işine inanmıyorum. Şirketin böyle bir düşüncesi yoksa ne yaparsan yap olmuyor dinlemiyorlar bizim gibi oyuncuları .

Horizon dediğin oyunu, Türk oyuncu topluluğunda, çok, çok az kişi umursuyor.

• İnşallah açtığınız konu amacına ulaşır ama birileri (siyasiler) ağırlığını koymadıkça
    sonuca ulaşılabileceğini düşünmüyorum maalesef. Yoksa dediğiniz gibi mevcut kanunlarımız çerçevesinde, oyunların dilimizde çıkarılması gerekiyor. Ama kanunları uygulayan yok.
    Ama çok iyi bir şekilde organize olup "boykot" etmek gerekiyor firmaları.
    YA DA, sosyal medyada iyi bir şekilde organize olup, firmaların twitter vb. hesaplarında aynı şeyi paylaşmalıyız.

• Ayrıca Türkçe altyazı ekleyince de dil öğrenebiliyorsun.

Telaffuzlara aşina isen, kelimelerin ne anlama geldiğini Türkçe altyazı sayesinde geliştirebilirsin.

Örneğin yabancı dizi ve filmlerde bir çok kişi, bu şekilde ingilizcesini geliştiriyor.

• Flemenkçe, Danca, Norveççe, İsveççe'yi dalga geçer gibi kalın yazmışsınız ama bakın neden öyle olduğunu tek fotoğrafla göstereyim sizlere. Bakın Türkiye'de kişi başına oyuna harcanan para miktarı nerede o beğenmediğiniz küçümsediğiniz dilleri kullanan insanların oyunlara akıttığı para nerede. Yani firmalar genel gelire değil de daha çok bir kişiden ne kadar çok kazanırım stratejisine yönelmiş durumdalar zaten micro transactionların hem mobil hem de PC, konsol platformlarındaki yükselişinden bunu anlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıda da görebileceğiniz gibi genel gelir gerçekten hiç önemli değil çünkü gelirlerin çoğu belli başlı oyunlarda toplanmış vaziyette.

Oyunumuz Türkçe ! [Kanuni Dayanağımız var]

Ayrıca garip bir şekilde sanki Türkiye'de Türkçe oyun yokmuş gibi ya da firmalar aptal ya o kadar müşteri var Türkçe oyun çıkartmıyormuş gibi konuşmanız da sektörden biraz uzak olduğunuzu gösteriyor. Bugün Türkiye'de para kazanan neredeyse bütün oyunlar Türkçe çıkıyor. Örneğin aşağıdaki listede göreceğiniz üzere çoğu oyun zaten Türkçe. Ek olarak atladığınız bir şey daha var farkındaysanız oyunların büyük bir bölümü mobil platformlarda ya da F2P yani AAA oyunların piyasası daha az ve doğal olarak Türkçe olmayan oyunları bu pazarda görüyoruz.

Sonuç olarak Türkiye'de sıkıntı gerçekten oyun gelirlerinin az olması ki görebileceğiniz üzere oyun geliri olan oyunların büyük çoğunluğu zaten Türkçe. Son zamanlarda zaten kötüye giden kur dengesi, Steam'e vergi gelmesi, Aral gibi firmaların dijital platformlarda fiyatlara el atması, gibi etkenler oyun satışlarını daha da düşürüyor ve düşürecek. Bu durumda oyun satışlarının artması gibi bir şey pek olası gözükmüyor bence İngilizce öğrenmeye bakın hayatın her alanında işinize yarayacaktır.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• up up

• Bizim ülkede kanunlar uygulanmıyor beyler, örnek vermem gerekirse cumhurbaşkanı tarafsız olmak zorunda kanunda ama değil.

Biz yine de uğraşırsak bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum, çünkü akk konusunda olmuştu.

AKK konusu sayesinde, 1 sene öncesine kadar kotalı olan internetler, kotasız olmaya başladı.

AKK konusu sayesinde şu an 49 tl 16 mbps kotasız internet kullanıyorum.

Birlikten güç doğar.

• Şu konuda ingilizce öğrenin diye söylenip durmanın mantığı nedir? Burda ortak bir amaç için toplanmış insanlar ama konunun ne olduğunu anlamadan hala aynı geyik dönüp duruyor. Destek olmuyucaksanız gidin ingilizce bilenler kulübü filan açın.

• Türkçe'yi Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan gibi Türk devletleri ve İran'daki 30 milyon Azeri Türkü, Rusya'da yaşayan Türk kökenli milletler de anlayabiliyor. Yani Türkçe'nin sadece Türkiye'ye değil aynı zamanda bu ülkelere de faydalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Golden Unsullied -- 5 Mart 2018; 17:11:38 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kobaruon

Flemenkçe, Danca, Norveççe, İsveççe'yi dalga geçer gibi kalın yazmışsınız ama bakın neden öyle olduğunu tek fotoğrafla göstereyim sizlere. Bakın Türkiye'de kişi başına oyuna harcanan para miktarı nerede o beğenmediğiniz küçümsediğiniz dilleri kullanan insanların oyunlara akıttığı para nerede. Yani firmalar genel gelire değil de daha çok bir kişiden ne kadar çok kazanırım stratejisine yönelmiş durumdalar zaten micro transactionların hem mobil hem de PC, konsol platformlarındaki yükselişinden bunu anlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıda da görebileceğiniz gibi genel gelir gerçekten hiç önemli değil çünkü gelirlerin çoğu belli başlı oyunlarda toplanmış vaziyette.

Ayrıca garip bir şekilde sanki Türkiye'de Türkçe oyun yokmuş gibi ya da firmalar aptal ya o kadar müşteri var Türkçe oyun çıkartmıyormuş gibi konuşmanız da sektörden biraz uzak olduğunuzu gösteriyor. Bugün Türkiye'de para kazanan neredeyse bütün oyunlar Türkçe çıkıyor. Örneğin aşağıdaki listede göreceğiniz üzere çoğu oyun zaten Türkçe. Ek olarak atladığınız bir şey daha var farkındaysanız oyunların büyük bir bölümü mobil platformlarda ya da F2P yani AAA oyunların piyasası daha az ve doğal olarak Türkçe olmayan oyunları bu pazarda görüyoruz.

Sonuç olarak Türkiye'de sıkıntı gerçekten oyun gelirlerinin az olması ki görebileceğiniz üzere oyun geliri olan oyunların büyük çoğunluğu zaten Türkçe. Son zamanlarda zaten kötüye giden kur dengesi, Steam'e vergi gelmesi, Aral gibi firmaların dijital platformlarda fiyatlara el atması, gibi etkenler oyun satışlarını daha da düşürüyor ve düşürecek. Bu durumda oyun satışlarının artması gibi bir şey pek olası gözükmüyor bence İngilizce öğrenmeye bakın hayatın her alanında işinize yarayacaktır.

Arkadaş gerekli cevabı vermiş. Türkiye 18. sırada diye övündüğünüz gelirler bu tip oyunlardan oluşuyor. Zaten listenin ilk 20'sinde de Türkçe olmayan iki oyun serisi var CoD ile GTA. O iki oyunun da 'satılan oyun sayısı' olarak değil de onlinedaki micro transaction gelirleri sayesinde oralarda olduğunu söylemeye gerek yoktur heralde, liste kendini anlatıyor zaten.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.