Şimdi Ara

!!! oyunları takılmadan akıcı bir şekilde oynamak için (@30p FPS) optimize etmek artık mümkün ! :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
126
Cevap
11
Favori
10.900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2012 yılında açtığımız bu konuyu en sonunda AMD mühendisleri anlayabilecek kapasiteye gelmişler :)
    https://www.donanimhaber.com/AMD-Dinamik-Kare-Hizi-Kontrolu-uzerinde-calisiyor--71229

oyunları takılmadan oynamak için @30p FPS ye optimize etmek artık mümkün ! :)

[ deneysel proje ]
    genelde PC oyunlar 1:1 zamanlama anlamıyla saniyede 60 fps verecek şekilde optimize edilmiştir.

ama özellikle Xbox ve Ps3 lerde ise aynı oyunlar takılma yapmasın diye
    1:1 zamanlı olarak saniyede 30 fps görüntü vermektedir.

örneğin " Rage, PS3'te 20-30 FPS'de çalışıyor "
    https://www.merlininkazani.com/rage-ps3te-20-30-fpsde-calisiyor-haber-25658
    ama PC de sürün sürün sürünüyor misali ! :(

ve PC de bir çok grafik işlemci Xbox ve Ps3 eşdeğeri veya üzeri GPU'su olduğu halde
    1:1 zamanlı 60/60 fps yetiştiremeyerekten oyunun yavaş çalışmasına sebep olmakta !

şimdi günün sorusu şu !

daha doğrusu şu an LCD panel ekrana veya TV ye sahip biri olmadığım için

sizden tek istediğim ekran kartı çıkış sinyal ayarlarından
    720i ve 720p modlarında bir oyun açmanız ( oyun için vsync kapalı bir şekilde )
    ve her 2 modda ekranda görünen fps oranlarını paylaşmanız
    aynı şekilde 1080i ve 1080p içinde elde ettiğiniz değerleri lütfen paylaşırmısınız !?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DH Anonim -- 23 Mayıs 2022; 7:48:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

[ deneysel proje ] oyunları 30fps ye optimize etmek mümkün mü !?

genelde oyunlar 1:1 zamanlama anlamıyla saniyede 60 fps verecek şekilde optimize edilmiştir.

ama özellikle Xbox ve Ps3 lerde ise aynı oyunlar takılma yapmasın diye
    1:1 zamanlı olarak saniyede 30 fps görüntü vermektedir.

ve PC de bir çok grafik işlemci Xbox ve Ps3 eşdeğeri ver üzeri GPU'su olduğu halde
    1:1 zamanlı 60/60 fps yetiştiremeyerekten oyunun yavaş çalışmasına sebep olmakta !

şimdi günün sorusu şu !

daha doğrusu şu an LCD panel ekrana veya TV ye sahip biri olmadığım için

sizden tek istediğim ekran kartı çıkış sinyal ayarlarından
    720i ve 720p modlarında bir oyun açmanız ( oyun için vsync kapalı bir şekilde )
    ve her 2 modda ekranda görünen fps oranlarını paylaşmanız
    aynı şekilde 1080i ve 1080p içinde elde ettiğiniz değerleri lütfen paylaşırmısınız !?

Bilgisayar gelince denerim ilginç bir konu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 24p filmlerde pc de izlediğim zaman tv de 1080/24p moda geçiyor. yani 24 fps oluyor. ama bu moda geçince mouse imlecinde yavaşlama oluyor. ama oyunlarda nasıl olur. bir deneyelim bakalım.
  • adamın dibisin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: caglar103

24p filmlerde pc de izlediğim zaman tv de 1080/24p moda geçiyor. yani 24 fps oluyor. ama bu moda geçince mouse imlecinde yavaşlama oluyor. ama oyunlarda nasıl olur. bir deneyelim bakalım.

arkadaşım denedikten sonra yorum yazarmısın !?

zaten burada asıl amaç kasılan oyunları
    bu şekilde daha rahat oynanıp oynanmadığını anlamaya çalışmak zaten

şu an için bende HDMI bağlantısı üzerinde bağlayabileceğim bir panel TV ekran olmadığı için
    zaten bunu sizlere soruyorum eğer olsaydı tüm görüntü modları için elde ettiğim değerleri
    burada tek tek yazar sizlerle paylaşırdım !

öğrenmek istediğimiz değerler

dahası her ekran kartı her modu vermiyor bu açıdan konuyu geniş örneklemek lazım.

oyun testi için vsync kapalı bir şekilde yapılması gereken testler ;

720i @ 24 hz ( oyun kaç fps veriyor ) oyunun grafik akışı [iyi] / [kötü]
    720i @ 30 hz ( oyun kaç fps veriyor ) oyunun grafik akışı [iyi] / [kötü]

720p @ 24 hz ( oyun kaç fps veriyor ) oyunun grafik akışı [iyi] / [kötü]
    720p @ 30 hz ( oyun kaç fps veriyor ) oyunun grafik akışı [iyi] / [kötü]

1080i @ 24 hz ( oyun kaç fps veriyor ) oyunun grafik akışı [iyi] / [kötü]
    1080i @ 30 hz ( oyun kaç fps veriyor ) oyunun grafik akışı [iyi] / [kötü]

1080p @ 24 hz ( oyun kaç fps veriyor ) oyunun grafik akışı [iyi] / [kötü]
    1080p @ 30 hz ( oyun kaç fps veriyor ) oyunun grafik akışı [iyi] / [kötü
    ]

tamam hocam most wanted 2 de deneyeceğim. yalnız bunda v-sync yok. hitmanda da denerim.

• merhaba. catalyst den hangi yenileme hızını seçersem seçeyim. oyunu açınca kendi moduna geçiyor. yani ben masaüstünü 1080/24p yapmıştım. nfs yi açınca direk 1080p ye geçiyor. ancak hitmanın ayarlarında yenileme hızını 24hz yapınca tv de 1080/24p moduna geçti. oynanabilirlik önceden 60 hz seçiliydi. 60'a göre gözle farkedilir fark var. daha rahat oynanıyor diyebilirim. yani dediğiniz gibi fps nin sabit olması hemde gözü yormuyor. gerçekten farkedilir fark var. bence olumlu.
  • quote:

quote:

merhaba. catalyst den hangi yenileme hızını seçersem seçeyim. oyunu açınca kendi moduna geçiyor. yani ben masaüstünü 1080/24p yapmıştım. nfs yi açınca direk 1080p ye geçiyor.

oyun 1080p de 60 fps'ye mi geçiyor !?
    büyük bir ihtimalle ekran kartı firmalarıyla anlaşmalıdır ! :(

quote:

ancak hitmanın ayarlarında yenileme hızını 24hz yapınca tv de 1080/24p moduna geçti. oynanabilirlik önceden 60 hz seçiliydi. 60'a göre gözle farkedilir fark var. daha rahat oynanıyor diyebilirim. yani dediğiniz gibi fps nin sabit olması hemde gözü yormuyor. gerçekten farkedilir fark var. bence olumlu.

işte aradığımız cevap buydu ! dahası bazıları 30fps yi görünce tırsa bilir !

ama 3 ekranlı bir şekilde oyun oynamak isteyenler için

https://store.donanimhaber.com/60/90/d3/6090d30e3ce628d45ef21873b0edc07b.jpg
    !!! oyunları takılmadan akıcı bir şekilde oynamak için (@30p FPS) optimize etmek artık mümkün ! :)

bu gerçeğin farkına varsınlar !

uzun lafın kısası oyunlar için kabul edilebilir standart değer 30 fps dir !
    eğer oda loş aydınlatmalı ise sinema ortamındaki gibi 24 fps gözü yormaz ! :)

evet nfs yi açınca 1080p 60 hz'ye geçiyor. ama zaten hitmanın ayarlarında 24 - 50 - 60 hz yi seçebiliyoruz. 30 olsaydı birde 30 u denemek isterdim. ama söylediğiniz çok mantıklı 24 yada 30 fps çok iyi. bence bunlar tamam pazarlama stratejisi. oyunları 30 hz de sabitleseler. ekran kartları çok uzun yıllar gidecek. ekran kartları satılsın diye hep.

• 30'a sabitlerseniz en başta hızlı fare hareketleriniz ve oyunlardaki refleks hareketleri boşa gider.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lee Van Cleef

30'a sabitlerseniz en başta hızlı fare hareketleriniz ve oyunlardaki refleks hareketleri boşa gider.

peki PS3 te filan nasıl oynuyorlar.?
  • Ekran Kartı: MSI 7850 O.C. 1GB
    Tv: SONY 37W5720 LCD

İkiside 30 fps yi destekliyor.
    TV 23 - 24 - 25 -26 - 30 - 50 -60 diye destekliyor.

Bu youtube video'daki motion flow özelliği benim tv de de var. açınca tabi görüntü daha seri oluyor.
  • quote:

quote:

30'a sabitlerseniz en başta hızlı fare hareketleriniz ve oyunlardaki refleks hareketleri boşa gider.

İzliyorlar. Bkz: Uncharted, MGS, Heavy Rain, Last of Us, Journey, Beyond
  • sonuç ? !
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

sonuç ? !

elbet ileride senin sistemini kastıran oyunlar çıkınca
    dener öğrenir ve sonuçu buraya yazarsın :D

başkası denedi mi yani ? ! sonuç derken onu kasttettim.. beni beklerseniz işiniz var demektir !.

edit: bu arada cümle sonlarında ! kullanmanı sevdim !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 12 Aralık 2012; 18:14:56 >
  • evet özellikle need for speed gibi oyunlarda fps ayarı olsa çok iyi olur. birde bunun en büyük artısı göz sağlığı için. biz fps değişikliklerini anlamasakta gözümüz ister istemez yoruluyor. oyun 50 - 60 fps arası olsa bile göz gerçekten yoruluyor. boşuna tv lere 24p modunu koymamışlar. hatta bunun en büyük örneğini bizzat yaşadım. benim teyzemin oğlu yeni samsung led tv aldı 800hz izlediğiniz film i otomatik 800hz yakın bir değere yükseltiyor. filmler gerçekten çok akıcı mükkemmel bir akıcılık var. ama filmi izledikten sonra normal yaşamda sağa sola bakınca insan mal gibi oluyor. bilmiyorum bir tuaf oluyor. ama birde 24p yani 24 fps de film izleyince gayet rahat ve sakin şekilde izleyebiliyorsunuz.
  • quote:

quote:

PS3'te ani hareket yapamazsın, gamepad var elinde sonuçta. Mouse-Klavye takanların da çoğu şikayetçi.

Ne yaparsan yap zaten mouse-klavye ile 30 fps'de berbat oynarsın. En azından 50 fps olmalı ki, elindeki fare-klavyenin hakkını veresin.

@fleshstorm666'un yorumu çok doğru, resmen izliyorlar.
  • quote:

quote:

quote:

PS3'te ani hareket yapamazsın, gamepad var elinde sonuçta. Mouse-Klavye takanların da çoğu şikayetçi.

Ne yaparsan yap zaten mouse-klavye ile 30 fps'de berbat oynarsın. En azından 50 fps olmalı ki, elindeki fare-klavyenin hakkını veresin.

@fleshstorm666'un yorumu çok doğru, resmen izliyorlar.

bu oyundan oyuna değişir. ben bizzat uyguladım. hitmanı artık 24p de oynuyorum. çok rahat oynanıyor. belki dediğiniz gibi her oyunda olmaz ama yüksek oranda oyunlarda kabul görür bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: Leroyy

Ağır fakir konusu tespit edildi.

paran çoksa bizede bir ekran kartı alda bizde oynayalım
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Leroyy

Ağır fakir konusu tespit edildi.

paran çoksa bizede bir ekran kartı alda bizde oynayalım

Param çok değil, sandyleri, ivylere para yatırmak için 2 ay para biriktirmem gerekir.

Ben de kendi yağımla kavrularak panelimdeki sistemimi kurdum, hani azıcık aşım ağrısız başım hesabı bana "abi yolun bundan sonrasını eşeklerle gideceksin" gibi bir yetersizlik yapmadı.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.