Şimdi Ara

Oyunlarda GPU Kullanımı Sorunu [ÇÖZÜLDÜ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
32.501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. GTA 5'de aşırı şekilde fps düşmesi yaşıyorum. Öyle böyle değil. Hal böyle olunca MSI afterburner programını indirip bakayım dedim. Genelde %60'larda seyrediyor GPU kullanımı, burada pek sorun yok. O takılma anlarında FPS ve GPU kullanımı 10'lara kadar düşüyor. FPS genelde 50 civarında seyrediyor 60 sabit değil. Bunu GPU kullanımına bağlıyorum.? Şu çektiğim fotoda oyunun iyi halini görüyorsunuz. GPU kullanımını 80 90'lara nasıl çıkarabilirim? Ve bu ani aşırı FPS düşmelerinden nasıl kurtulabilirim?
    Tüm sürücüler güncel ve oyun orijinal. Oyundaki ayarların hepsi HIGH seviyede.AA'da ise FXAA açık.

Ekran kartım MSI GTX 760 İşlemci i5 4460 ( soğutucu ayrıca aldım ısınma sorunu yok ) Ram ise 8 GB 1600 mhz ripjawsx

Oyunlarda GPU Kullanımı Sorunu [ÇÖZÜLDÜ]

Düzenleme: Yazmayı unutmuşum, o sık yaşanan takılmalarda 4 işlemci çekirdeği de %100'e kadar çıkıyor

2. Düzenleme: Diğer bazı oyunlarda da bu sorun var. Rise of the Tomb Raider'da aynı durum mevcut. CS GO'da ise %50'lerde ve FPS 150 civarı. CS GO'da son günlerde düşme yaşıyordum.

Format mı atmalıyım uzun süredir virüs programı yoktu, virüs girmiş olabilir mi?

Sistemi 2 yıldır kullanıyorum, son günlerde bu sorunu yaşıyorum. Gerçi önceden hiç GPU kullanımına bakmadım ama GTA'da böyle sorun yaşamıyordum.

Çözüldü: Format attım, formattan sonra çift ramden tekini görmediğini farkettim. Belki formattan önce de sorun bellekteydi çünkü rami takıp çıkardım düzeldi ramler. Sorun düzeldi sayılır GTA'da %99 bellek kullanıyor, CS GO'da ise %65-%95 arasında dolaşıyor. Tomb Raider'ı denemedim daha.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0D5961688 -- 3 Mart 2016; 6:36:39 >

• Sadece Gta'da mı oluyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdi tekrar kontrol ettim de hayır sadece bunda değil, başlığı da değiştiriyorum. Rise of The Tomb Raider'da da aynı şekilde oluyor. CS GO'da ise GPU kullanımı %50'lerde ve FPS 150 civarı. Geçenlerde onda da oyunda düşme hissetmiştim. Acaba bilgisayara virüs mü girdi?
  • Cok ilginc kullanmakta oldugum phenomda bile gpu kullanimi okadar dusmuyor. Hayirlisiyla yarin bende ayni islemciden alacagim aksama dogru yazarim bendeki durumu. Ekran kartim gtx 960

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorun harddiskte olabilir. İmkanınız varsa farklı bir hdd ile deneyin.

• emmre129 kullanıcısına yanıt
    1.5 2 yıldır kullanıyorum bu sorunu son zamanlarda yaşamaya başladım. İşlemci kart uyumu aslında iyi. Win10 çıktığından beri format atmadım bir kaç aydır da virüs programı yoktu. Format atsam düzelme ihtimali nedir?
  • Malesef başka HDD yok
  • Dostum nvıdıa denetım masasına gır ve performans a cek bıde oyle dene oyunları nvıdıa ıle optımıze et. Once bu dedıgımı yap, muhtemelen gpu kullanımı yukselcektır. Islemcı sıcaklıgını yıne msı. Afterburne ıle 1.cekırdegı secerek dene, ekran kartı fanını %50 ye getır kasa yan. Kapagını ac, saydıklarımın hepsını yap, beklıyorm senı bu saydıklarım duzeltmezse tekrar gel. 2. Tavsıyeme gecelım :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anlamadıysan madde halınde yazıyım,

1-) Nvıdıa denetım masası, Performans a getır. Gta 5ı Nvıdıa ex ıle optımıze et

2-) ıslemcı 1. Cekırdek sıcaklıgını sec gpu ve cpu ve fps kullanımını ısaretle(msı afterburne)

3-) ekran kartı fanını %50 ye getır sabıt calıssın.

4-) kullanmakta oldugun kasanın yan kapagını acık bırak.

5-) Gta 5 e gır 30 a dakika test et. Tam 30. Dakıkada Fotosunu cek gonder.

Beklıyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi herolay -- 3 Mart 2016; 1:52:53 >
  • msi afterburner kur temp limit ve power limiti yükselt. sürücüden max performansı seç.

• herolay kullanıcısına yanıt
    Dediklerini yaptım GPU kullanımı değişmedi ama FPS düşmeleri biraz azaldı ayrıca performansa çektiğim için oyunun görüntüsü çok kötü oldu özellikle kaplamalar low gibi gözüktü yüksek olmasına rağmen
  • quote:

Orijinalden alıntı: msahin55

Dediklerini yaptım GPU kullanımı değişmedi ama FPS düşmeleri biraz azaldı ayrıca performansa çektiğim için oyunun görüntüsü çok kötü oldu özellikle kaplamalar low gibi gözüktü yüksek olmasına rağmen

Tamam yeniden. Duzelt ben onu sadece emin olmak icin soyledim.

1. Cekirdek sicakligi kac oldu ?

En çok 49 oldu ama bi iki sn yazdı genelde 47 idi. Bir de o ayarı düzeltince takılmalar baya arttı. GTA'da test ettim
  • Hocam su islemci sicakliginizada bakin max kac oluyor. Bende isinmiyor zannetmistim ama alev aliyormus haberim yoktu. :)

2. Yapabilecegimiz, Kaspersky indirip tam tarama yapmak.

3. Olarak ise :( format.

4. Aklima gelmisken 1 martta guncelleme gelmisti onu yaptiysaniz kaldirin, bir oncekini kurun,

• quote:

Orijinalden alıntı: herolay

Hocam su islemci sicakliginizada bakin max kac oluyor. Bende isinmiyor zannetmistim ama alev aliyormus haberim yoktu. :)

4. Aklima gelmisken 1 martta guncelleme gelmisti onu yaptiysaniz kaldirin, bir oncekini kurun,

Oyundan çıkınca AIDA ile baktım 33 işlemci sıcaklığı. Son güncellemeyi kaldıramıyorum ki ayrıca sadece bu oyunda sorun yok konuda yazdığım gibi
  • Genellikle o takilmalar, oyun dosyalarinin bozuklugndan vs de olabiliyor, sizin sorun birden ekran karti kullanimi dusuyor o sirada oyun donuyor tekrar ekran karti yukselince duzeliyorsa dedigim gibi oyun dosyalarindanda kaynaklanabiliyor.

Siz once guzelce bi kaspersky deneme surumu ile taratin, bir. Onceki surucuyu kullanin, hdd yi de stress testine sokun, en son carede format atin, gecmezse sorununuz donanimsal demektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: msahin55

quote:

Hocam su islemci sicakliginizada bakin max kac oluyor. Bende isinmiyor zannetmistim ama alev aliyormus haberim yoktu. :)

Oyundan çıkınca AIDA ile baktım 33 işlemci sıcaklığı. Son güncellemeyi kaldıramıyorum ki ayrıca sadece bu oyunda sorun yok konuda yazdığım gibi

Kaldirirsin, nasil kaldiramiyorsun hocam :) denetim masasina gir sil bakalim nvidia grafik surucusunu :)

Internete gir bi bak bakalim nvidia sitesinde. Ekran kartini sec bu guncelleme sayisina bide sectigin sayiya bak cok eskide olmasin, indir kur ama kaspersky ilede taratmayi unutma, ha bide erkan karti ayarlarini default et.

• quote:

Genellikle o takilmalar, oyun dosyalarinin bozuklugndan vs de olabiliyor, sizin sorun birden ekran karti kullanimi dusuyor o sirada oyun donuyor tekrar ekran karti yukselince duzeliyorsa dedigim gibi oyun dosyalarindanda kaynaklanabiliyor.

Siz once guzelce bi kaspersky deneme surumu ile taratin, bir. Onceki surucuyu kullanin, hdd yi de stress testine sokun, en son carede format atin, gecmezse sorununuz donanimsal demektir.

bitdefenderın son sürümünü kurmuştum bugün 1 yıllık. Bu da olur mu? Stress test dediğinizi hiç bilmiyorum biraz araştırayım. Evet sorunum dediğiniz gibi GPU kullanımı düşüyor ve oyun takılıyor. Zaten normalde de kullanım %90'larda değil. Gerçi her oyunda böyle değildi geçen günlerde. Bir kaç oyuna daha bakayım
  • Hocam islemcinin %100 e gelmesi imkansiz, orayi okumamisim kusura bakma, masaustnde hicbir uygulama acik degilken gorev yoneticisinde islemciniz % kac ?

Pardon ben GTA'ya gelen son güncellemeden bahsediyorsunuz sanmıştım
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.